Skocz do zawartości

Przetwornica - czysta sinusoida


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
W dniu 23.01.2018 o 15:36, Kristofer napisał:

:hmm:

Postanowiłem wspomóc zamyślenie Kristofera aby nie został w tej pozie na zawsze ;)

Może okazać się, że przetwornica większej mocy sinus dobrej firmy ma większą sprawność niż przetwornica mniejszej mocy tzw chińczyk.

W tym celu będę miał pożyczoną od znajomych przetwornicę 150 W i 500 oraz moją 3000W sinus.

Jutro zrobię testy na różnych przetwornicach i różnym obciążeniu od powiedzmy 50W do 2 000W. 
I przedstawie wyniki sprawności różnych przetwornic pod różnym obciążeniem. Sam jestem ciekawy jakie będą wyniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw, nie martw się ;)   Wiesz, to moje zamyślenie, jak to określiłeś, było celowe i przypuszczam, że Twoje testy zupełnie tego nie zmienią, a to z powodów, o których za chwilę. Sądzę, że na zadane wcześniej pytanie, również nie znałbyś odpowiedzi, bo i niby skąd nam wszystkim wiedzieć, czy każdy producent przetwornicy (ten uznany i ten mniej znany lub nawet "no name"), podając na papierze sprawność przetwornicy, zrobił to tylko na podstawie teoretycznych wyliczeń, czy może jednak empirycznie ? Tego typu pytanie należałoby zadać konkretnemu producentowi danej przetwornicy, stąd emotikon, który zamieściłem, a który z pewnością został zrozumiany.
Nie mając pewności i wiedzy, na czym opierają się producenci podając pewne parametry swoich wyrobów, jesteśmy skazani jedynie na domysły oraz wiarę w to, co jest napisane, a co nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Życie jednak pokazuje, że większe jest prawdopodobieństwo prawdziwości parametrów podawanych przez uznanych producentów, niż przez firmy "krzak". Nie wdając się w czasochłonne testy, na które nie każdy z nas miałby czas, nie mówiąc już o posiadaniu kilku przetwornic do wyboru, wystarczy po prostu uwzględnić to, o czym pisałem w ostatnim poscie na poprzedniej stronie tego tematu, aby z dużym prawdopodobieństwem być z zakupu zadowolonym.
 

PS
Testy mogą pokazać jakiś badany parametr tylko i wyłącznie dla testowanych egzemplarzy, a nie dla całej serii, gamy produktów bądź modelu.
Ponadto jest oczywiste i bardzo prawdopodobne to, co napisałeś:
"Może okazać się, że przetwornica większej mocy sinus dobrej firmy ma większą sprawność niż przetwornica mniejszej mocy tzw chińczyk. "
dlatego zwróć uwagę, że ostatni post na poprzedniej stronie wyraźnie sugeruje korzystanie z przetwornic dobrej klasy. Tą każdy już sobie wybiera wedle własnego uznania i zasobności portfela, jak i potrzeb. Aby być w zgodzie z prawdą, trzeba dodać, że "słabsze" pod względem parametrów przetwornice nie są całkowicie do skreślenia, ponieważ sprawdzają się dobrze w prostych zastosowaniach, a współczynnik cena/jakość jest w stanie wynagrodzić pewne niedoskonałości wyrobu.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test sprawności przetwornic.

 

Do testów użyłem 3 przetwornice

1500/3000W  sinus

500/1000W sinus

150/300W modyfikowany sinus

Obciążenie przetwornicy  rezystancyjne . Ponieważ przetwornice miały różne napięcia wyjściowe dla tej samej rezystancji obciążenia wychodziły różne moce.

Podaje: obciążenie przetwornicy w watach moc pobieraną z akumulatora w watach  sprawność w procentach

Przetwornica 1500/3000W       Przetwornica 500/1000 W              Przetwornica   150/300W

0         8            -                            0            5,3           -                            0        7,9      -

14       29         48%                      13          27            48%                     12       21,2      57%

29       43         67%                       27         44            61%                     25       40         70%

55        74        74%                       53          72           74%                     48       64         75%

92        114       81%                                                                                 82       103       80%

134      160       84%                     141        171          82%                    140    180      78%

                                                                                                                   162     208     78%

275       324      85%                     265         322         82%                     265  wyłączyła się 

570       663      86%                     570         wyłączyła się

950       1100    86%

1480    1800W 82%

 

 

przetwornica.JPG

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy ja dobrze rozumiem test?

np chcąc podpiąć 50W wszędzie mam około 70paru procent sprawności...na wszystkich przetwornicach...niższe obciążenia to po co w ogóle 230V...

jak chciałbym podpiąć 140W to mamy znowu dość porównywalne wyniki 80pare procent (zaczyna mocno odstawać najsłabsza przetwornica).

 

Czyli niezbyt widzę sens podpinać się do słabszej przetwornicy - czyli to co myślałem wcześniej... i tak chyba już od roku nie użyłem mojej mniejszej przetwornicy, którą gdybym miał czas to już w lato bym ją zdemontował...

 

Yaca1966 - Duże piwo ! Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, danielpoz napisał:

Ciekawe czy jakieś markowe lepiej wypadają. 

Co to znaczy markowa przetwornica ? Proszę o podanie przykładu chociaż jednej.

Kupując przetwornicę do przyczepy, wybrałem  firmę Volt  po analizie opinii  na temat przetwornic  innych firm.

Można było się do nich "dodzwonić", w razie usterki mają serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Jako jedna z nielicznych ma płynnie regulowaną moc wentylatorów w zależności od obciążenia i temperatury.  Praktycznie do mocy 300W wentylator jest wyłączony lub chodzi na tak wolnych obrotach, że go nie słychać. W innych przetwornicach wentylator włącza się od razu.

Czy to nie jest markowa przetwornica ? 

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. Waeco/Dometic

Ten Volt to chiński no name  brandowany przez różnych dystrybutorów. Jeśli Ci dobrze służy to super. Ja się pożegnałem z wynalazkiem gdy się rozpadł. Pisałem już kiedyś o tych przetwornicach i o ich pracy... Nie stać mnie na tanie badziewia.

Ma jedna sporą zaletę czyli niską cenę no i niestety taką samą jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, danielpoz napisał:

np. Waeco/Dometic

Ten Volt to chiński no name  brandowany przez różnych dystrybutorów. Jeśli Ci dobrze służy to super. Ja się pożegnałem z wynalazkiem gdy się rozpadł. Pisałem już kiedyś o tych przetwornicach i o ich pracy... Nie stać mnie na tanie badziewia.

Ma jedna sporą zaletę czyli niską cenę no i niestety taką samą jakość.

To pochwal się jaką markową masz obecnie, chętnie jej się przyjże , skoro Volt potrafi się "rozpaść".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

Tu nie ma się czym chwalić, kupiłem waeco i działa. 

Czy możesz mi powiedzieć jedną ważną dla mnie rzecz. Czy wentylator ma płynne obroty dostosowane do mocy, czy cały czas pracuje ? I jaką mocą ją obciążałeś?

PS. powinienem napisać "pochwal" się ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator 0-1, bardzo cichy(przeciwieństwo Volta) z tym że w moim przypadku praktycznie się nie załącza. Sam widzisz że nie ucelowales?

Telewizor ma 36W i to największe obciążenie do jakich ja używam. Ewentualnie tablet, telefon czy inne bzdety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, danielpoz napisał:

Wentylator 0-1, bardzo cichy(przeciwieństwo Volta) z tym że w moim przypadku praktycznie się nie załącza. Sam widzisz że nie ucelowales?

Telewizor ma 36W i to największe obciążenie do jakich ja używam. Ewentualnie tablet, telefon czy inne bzdety. 

Chyba się nie zrozumieliśmy w mojej przetwornicy wentylator włącza się dopiero pod obciążeniem 300W, gdy grzeje wodę w bojlerze, TV mam 40W + Dekoder i wentylator nawet nie drgnie.

A obciążam ją max 1400W gdy włączam ekspres do kawy i wtedy wentylator słychać. I tak od ponad 2 lat, dlatego zastanawiam się w czym tamta jest lepsza i dlaczego "nie ucelowałem" .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.