Skocz do zawartości

Przetwornica - czysta sinusoida


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeglądałem forum ale jakoś nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.

Proszę o poważne odpowiedzi - jestem laikiem i potrzebuję pomocy a nie nabijania się.

Zamontowałem przetwornicę 1500 stałej 3000 chwilowej. Akumulator w aucie pojemności 80 Ah

Wszystko działa ok, można odpalić wiertarkę mikrofalę i takie tam... ale jak podpinam odkurzacz czy coś mocniejszego przetwornica wyłącza się....

czy to wina pojemności aku? szlifierka kontowa także ma problem z ruszeniem - jednak jak ją 10x włącze i wyłącze to wystartuje i chodzi.

Wpadłem na pomysł aby podłączyć ups - taki od komputera... myślę ups nadrobi braki... ale działał przez 1 sekunde ;P zjarał się...

czy gdybym dorzucił drugi aku o takiej samej pojemności - czy to może pomóc - ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przetwornica jest z sinusem modyfokowanym czy pełnym? Podaj dane o przetwornicy.

 

Przypuszczam, że masz modyfikowany sinus a nie pełny i przetwornica się wyłącza bo silniki komutatorowe potrzebują pełnego sinusa (flex, odkurzacz itd).

Lub ich chwilowy (startowy prąd )przekracza 3000W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  lub ich chwilowy (startowy prąd )przekracza 3000W. 

 

Przekroczenie wartości mocy wyjściowej przetwornicy może być właśnie jednym z powodów :ok:

Witam, przeglądałem forum ale jakoś nie znalazłem rozwiązania mojego problemu.

Proszę o poważne odpowiedzi - jestem laikiem i potrzebuję pomocy a nie nabijania się.

Zamontowałem przetwornicę 1500 stałej 3000 chwilowej. Akumulator w aucie pojemności 80 Ah

Wszystko działa ok, można odpalić wiertarkę mikrofalę i takie tam... ale jak podpinam odkurzacz czy coś mocniejszego przetwornica wyłącza się....

czy to wina pojemności aku? szlifierka kontowa także ma problem z ruszeniem - jednak jak ją 10x włącze i wyłącze to wystartuje i chodzi.

Wpadłem na pomysł aby podłączyć ups - taki od komputera... myślę ups nadrobi braki... ale działał przez 1 sekunde ;P zjarał się...

czy gdybym dorzucił drugi aku o takiej samej pojemności - czy to może pomóc - ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

 

Przetwornica może się wyłączać z wielu powodów.

Jest np. słabej jakości i parametry papierowe nie odpowiadają rzeczywistym, akumulator jest wyeksploatowany i nie posiada odpowiedniej wydajności prądowej, zwłaszcza w chwili rozruchu urządzeń o dużej mocy (w tym przypadku, powyżej 1300 - 1500 W), szybko spada napięcie na accu, a zabezpieczenie przed jego całkowitym rozładowaniem wbudowane w przetwornicę, ma dosyć wysoko ustawiony próg. Dodatkowo, jeśli przekrój i długość przewodów łączących przetwornicę z accu są źle dobrane (zbyt mały przekrój/zbyt długie przewody), a konektory źle zaciśnięte lub podłączenie jest wykonane przy pomocy zacisków sprężystych, to sumaryczny spadek napięcia może być na tyle wysoki, że zabezpieczenie odczyta taki stan, jako rozładowany akumulator i będzie przetwornicę wyłączać.

Elektronarzędzia posiadają na ogół silniki komutatorowe, więc nie powinny mieć problemów przy zasilaniu z przetwornic mających na wyjściu aproksymowany "sinus".

Przetwornica z tzw. pełną sinusoidą napięcia wyjściowego potrzebna jest w przypadku zasilania np. silników indukcyjnych i urządzeń zawierających transformatory.

PS

Te 3000W mocy chwilowej, to w zależności od jakości przetwornicy, może być pobrane tylko przez kilkanaście milisekund do kilku minut w bardzo drogich i dobrych przetwornicach, więc praktycznie, najważniejszym parametrem jest rzeczywista wartość mocy ciągłej na wyjściu przetwornicy, która w omawianym przypadku wynosi 1500 W (być może teoretycznie ;) , ponieważ nic o jej jakości nie wiemy).

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czym konkretnie różnią się te dwie przetwornice?

http://allegro.pl/przetwornica-sinusoidalna-waeco-msp-162-150w-12v-i6790491631.html

http://allegro.pl/przetwornica-inwerter-12v-230v-waeco-msi-212-150w-i6513565656.html

 

Ta droższa z tego co widzę ma powiedzmy że zdalne sterowanie wł/wył.

 

Ewentualnie jaka inna alternatywa na przetwornice 150W do 400-500zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSI 212, to obecnie produkowana seria. Poza tym, co sam zauważyłeś, to ma jeszcze niższy, o 50 % pobór prądu w stanie jałowym, ma mniejsze wymiary, jest lżejsza o 1,2 kg, posiada gniazdo ładowania USB/2 A. Pozostałe parametry podobne.
Alternatywa? Po co? Każda z nich, to bardzo dobry wybór.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSI 212, to obecnie produkowana seria. Poza tym, co sam zauważyłeś, to ma jeszcze niższy, o 50 % pobór prądu w stanie jałowym,

Ten parametr bardzo mnie zastanawia bo jakoś nie chce mi się wierzyć że podobne modele a tak duża różnica. Firma poważna i raczej nie pisze byle czego ale jakoś mnie to nurtuje.

 ma mniejsze wymiary, jest lżejsza o 1,2 kg, posiada gniazdo ładowania USB/2 A.

Właściwie dla mnie to nie istotne.

Alternatywa? Po co? Każda z nich, to bardzo dobry wybór.

IMHO

Też tak uważam. Nie licząc możliwości zdalnego wł/wył to ta droższa może być w czymś jednak lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten parametr bardzo mnie zastanawia bo jakoś nie chce mi się wierzyć że podobne modele a tak duża różnica.

To akurat wcale nie jest dziwne - "postęp".

Firma poważna i raczej nie pisze byle czego ale jakoś mnie to nurtuje.

W takim razie pozostaje Ci napisać do Waeco - na podstawie dostępnych informacji, nic więcej nie można powiedzieć.

Nie licząc możliwości zdalnego wł/wył to ta droższa może być w czymś jednak lepsza?

Może, albo i nie ;)

Pytasz ogólnie, czy o moje prywatne zdanie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wybrałbym poprzedni model - był dłużej na rynku, jest sprawdzony i pewnie nie poczyniono w nim jeszcze "ekonomicznych oszczędności". Większe zużycie prądu (w st. jałowym) nie byłoby dla mnie problemem, ponieważ i tak zawsze wyłączam przetwornicę, gdy nie jest potrzebna. Te 1,2 kg mniej, pewnie ma jakieś "konsekwencje" układowe. Teraz założenia projektowe są trochę odmienne, nawet od tych sprzed kilku lat. ;)
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy da się w jakiś sposób sprawdzić czy przetwornica wytwarza czysty sinus?

Bo mam takową i według opisów powinna dawać sinus, ale mam jakieś podejrzenia błędnego opisu lub uszkodzenia jednej z części...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić przebieg napięcia oscyloskopem. Pierwszy lepszy elektronik (czy to pasjonat, czy zakład) to zrobi. Albo tzw. skopometrem. 

To jest moment. Od razu będzie widać, czy sinus, czy prostokąt, czy tzw. aproksymowany sinus (czasami w nazwie jest "sinus" właśnie dla aproksymowanego sinusa, a pełny przebieg sinusoidalny producenci oznaczają jako "true sinus", "real sinus", pure sinus").  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar oscyloskopem bez obciążenia pokaże bzdury, przetwornica musi być obciążona odbiornikiem rezystancyjnym żeby cokolwiek powiedzieć o jakości prądu. Ja mam dwie - mała 100W, ale nawet laptopa naładuje, oraz 1000W w której wentylator startuje dopiero przy obciążeniu. W obu zabezpieczenie działa jak napięcie wejściowe spadnie poniżej 10,5V, a o to dość łatwo podczas uruchamiania mocniejszych sprzętów ze względu na stany nieustalone, ewentualnie w aucie podczas odpalania silnika.

Edytowane przez omszały głaz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.