Skocz do zawartości

Taśma i klin do usczelnienia listew krawędziowych - jakie, gdzie?


Tsport

Rekomendowane odpowiedzi

 

Tak się zastanawiałem czy się podpiąć do tego tematu czy założyć nowy.

W każdym razie ma prośbę o poradę.

To co zastałem w  przyczepie po zimie sprawiło, że tracę wiarę czy dam rade wyremontować tą przyczepę ..

Jest to Burstner Amara po 2000r.

Od środka jest dość mocno zacieknięta, nie czuć jeszcze stęchlizny ale myślę, że to kwestia czasu przy takich zaciekach. Załączam miniatury.

Czytałem kilka wątków na tym forum i mój wniosek jest taki, że przyczepa się rozszczelniła na listwach łączeniowych. Wydłubałem trochę śrubokrętem ten klin ze środka, problemu nie było bo się cały kruszy. Pod spodem są skorodowane wkręty.

 

- Jeśli dobrze rozumiem to trzeba odkręcić te listwy, usunąć starą uszczelkę i zamontować nowa?

- Czy zna ktoś wymiary tej uszczelki, lub namiary gdzie mogę to kupić

- Jak się dostać do wnętrza sufitu, żeby zobaczyć co się tam dzieje, od środka czy od zewnątrz?

- I ewentualnie czy jest może ktoś z okolic Rzeszowa , kto by się podjął takie naprawy?

 

Jestem już prawie pewien, że to wierzchołek góry lodowej. Podłoga była kiedyś wymieniana, ale znowu jest do wymiany. Nie wiem czy nie postawić tej przyczepy nad jeziorem i zapomnieć o podróżach z nią

Pozdrawiam, Krzysztof

 

 

Witam!

W tym przypadku, kupno nowej uszczelki i uszczelniacza, to chybiony pomysł.

Nowym uszczelnieniem dokładnie zamkniesz wilgoć, zgniliznę i pleśń.  Jeśli nie zależy Ci na zdrowiu i chcesz wdychać zarodniki grzyba, to pewnie, że można uszczelniać, ale jak sam napisałeś: pojawienie się grzyba, to już tylko kwestia czasu (i to niezbyt odległego). Może nawet już jest, tylko go jeszcze nie widzisz.

Tu wymiana uszczelnień nic nie da, niestety. Rozbiórka, weryfikacja, wymiana elementów na nowe i dopiero kompleksowe uszczelnianie. Może się też okazać, że niezbędny jest kapitalny remont - jeśli jest sens. :hmm:

Nawiasem mówiąc, to zgroza, gdy widzimy, co dzieje się z przyczepami powstałymi po roku 2K (na dodatek, podłoga była już wymieniana) - normalnie szok. :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja u siebie też zabrałem się za wymianę uszczelnień.

No i mam pytanie bo o ile z uszczelkami pod listwy kątowe sobie poradziłem, i za poradą Andrewy1 wymieniam wszystkie kupując butyl razem z gumą np. tu http://allegro.pl/usczelka-pod-listwe-z-butylem-plaska-i-katowa-duni-i6128436038.html. To pod listwę płaską o szerokości 40 mm nie idzie znaleźć gumowej uszczelki. Wszyscy mi radzą żeby dać sam butyl, ale nie bardzo lubię jak coś jest niefabrycznie. Może ktoś z was gdzieś spotkał taką uszczelkę pod płaską listwę 40 mm szerokości? 

No i jeszcze sam butyl. Sprzedawca uszczelnień radzi aby pod tą listwę płaską położyć dwa paski po 20 mm uszczelnienia o grubości 3mm. Iść w to czy szukać szerszego uszczelniacza? Te szersze często mają grubość 1,0 1,2 mm, a będzie to kładzione  na blachę typu Stucco. Może też ktoś gdzieś widział taki produkt? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

 

@Tsport , Zacieki są praktycznie (patrząc jak kierowca) po stronie prawej i lewej (kierowcy) na tyle przyczepy. Tam gdzie jest taki czarny ślad to jest za szafa w kierunku przodu przyczepki.

 

Przy przedniej ścianie nie ma zacieków.

 

Jak rozumiem, żeby to uszczelnić to

 

 

Taśma Butylowa+ Uszczelka + Profil Aluminiowy + Klin ?

 

 

Patrząc na wasze spostrzenia to najpierw musze trochę rozebrać, żeby zobaczyć co się tam kryje i wtedy chyba podjąć decyzje.

 

 

Do rozebrania jest tył - cały zabudowany szafkami. Nie wiem czy to rozbierać od zewnątrz czy od wewnątrz ?

 

 

Wie ktoś może ile taki remont mógłby kosztować gdyby to komuś zlecić?

 

 

Nad Wejsciem

 
Zdjęcia z nad wejścia do przyczepy.
pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozebrania jest tył - cały zabudowany szafkami. Nie wiem czy to rozbierać od zewnątrz czy od wewnątrz ?

Wie ktoś może ile taki remont mógłby kosztować gdyby to komuś zlecić?

Lepiej nie pytaj,  ;)  bo w chwili płacenia (na pewno nie wcześniej) można dostać mocnego szoku :look:  :pad:  :'(

Jeśli masz miejsce i potrafisz co nieco majsterkować, to ze wszech miar lepiej to robić samemu, chyba że masz dwie lewe ręce.

Poczytaj forumowe wątki o remontach (jest tego naprawdę dużo) i wszystko będziesz wiedział, łącznie z tym, jak rozbierać, jak zabezpieczyć i jak poskładać - polecam lekturę, bo tu musielibyśmy pisać wszystko od początku.

Sprzedawca uszczelnień radzi aby pod tą listwę płaską położyć dwa paski po 20 mm uszczelnienia o grubości 3mm. Iść w to czy szukać szerszego uszczelniacza?

 

Mam podobne zdanie: daj dwa paski taśmy 20 mm, jednak koniecznie wewnętrzne krawędzie taśm nałóż na siebie na ok 2 mm, aby się skleiły razem dokładnie na całej długości - wkręty mocujące listwę muszą wchodzić w taśmę, a nie w pustkę między taśmami! Takie rozwiązanie w praktyce niczym nie będzie odbiegać od położenia jednej taśmy.

Ewentualnie:

http://www.mierzejewski.pl/pl/tasmy-butylowe.html

http://butyl.eu/oferta?lv=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To pod listwę płaską o szerokości 40 mm nie idzie znaleźć gumowej uszczelki. Wszyscy mi radzą żeby dać sam butyl, ale nie bardzo lubię jak coś jest niefabrycznie. Może ktoś z was gdzieś spotkał taką uszczelkę pod płaską listwę 40 mm szerokości?

Twoja uszczelka

Tu jest taniej

Edytowane przez MARIOczy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Odkecilem, listwę narożną. Taśmy butylowej tam nie było. Jest uszczelka jak na zdjęciu. Po dnia dużo uszczelniacza który ciągle się formuje i lepi.

1) Rozumiem ze musze oczyścić wszystko z uszczelniacza

2) kupić nową uszczelkę (ps. Gdzie taka dostać?)

3) Potem taśma butylowej 30x3 mm

4) Przekręcić profil aluminiowy

5) Założyć klin

wcześniej mnie chyba czeka wymiana elementów drewnianych ( zawilgotnialych) i impregnacja Sadolinem.

Co myślicie?

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Ps. Jest tam uszczelka płaska, a nie kątowa. Czy tak powinno być?

Ta uszczelka oczywiście się podwija pod listwę kątowa, ale zazwyczaj widzę do kupienia uszczelki kątowe

Dzięki za poradę.

Krzysztof

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to tak:

- czyszczę z uszczelniacza, głównie ręką lub szmatką, staram sie najdokładniej jak mogę, szczególnie na powierzchni dachu czy ściany przedniej i tylniej

- odtłuszczam alkoholem IPA rozcieńczonym 1:1 z wodą destylowaną (gadałem z Andrzejem, on odtłuszcza Nitro - tylko przy nitro trzeba mieć wprawę bo za mocno pracując na jakiejś powierzchni można zdjąć lakier)

- w miejscach gdzie były wkręty, są jakieś newralgiczne kładę uszczelniacz z tuby

- na to idzie uszczelka z butylem zakupiona na allegro (to co wcześniej linkowałem)

- listwa aluminiowa

- wkręty nierdzewne zakupiłem nowe - w oryginale miałem 3,2 mm, zakupiłem 3,5 mm grubości

- nowa uszczelka kkedry / klinowa

 

Jeśli chodzi o pasek butylu pod listwą 4cm plan nie do końca się sprawdził. Listwa pracuje 4 kantami, nie ma od spodu powierzchni. Dlatego położenie 2 pasków równolegle tak by zachodziły na siebie po 2 mm było by bez sensu ponieważ kanty zewnętrzne nie miały by uszczelniacza. Najlepiej było by kupić uszczelkę 5 cm, ale wyszło mi to oczywiście dopiero w "praniu". Poszły dwa paski tak żeby mniej więcej każdy pasek pracował na 2 kantach, a pod każdy wkręt poszło obficie uszczelniacza Dekalin Dekaseal 8936 z tuby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy wymiana samych klinów ma sens, czy działać przy wszystkim od razu? Kliny mam twarde i zaczynają odłazić od listwy i zamierzam je zakupić, ale jak wcześniej i czy pod niego trzeba dawać jakieś uszczelnienie na wkręty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wymiana samych klinów ma sens, czy działać przy wszystkim od razu? Kliny mam twarde i zaczynają odłazić od listwy i zamierzam je zakupić, ale jak wcześniej i czy pod niego trzeba dawać jakieś uszczelnienie na wkręty?

 

Zależy od wieku budki i problemu jaki wystąpił. 

Raz na 20 lat wypadało by butyl pod uszczelkami wymienić, co by spać spokojnie. Z drugiej strony sam klin to 2-3 zł/mb, a uszczelka gumowa z butylem to już 25 zł/mb. Nie wiem też którego Dethleffsa masz, ale tam często pod listwami alu był sam uszczelniacz bez gumowej uszczelki/przekładki. No i wtedy demontaż listew trzeba robić na prawdę delikatnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od wieku budki i problemu jaki wystąpił. 

Raz na 20 lat wypadało by butyl pod uszczelkami wymienić, co by spać spokojnie. Z drugiej strony sam klin to 2-3 zł/mb, a uszczelka gumowa z butylem to już 25 zł/mb. Nie wiem też którego Dethleffsa masz, ale tam często pod listwami alu był sam uszczelniacz bez gumowej uszczelki/przekładki. No i wtedy demontaż listew trzeba robić na prawdę delikatnie. 

Mój Decik jest z 1994 r, model RB 5 . Problem leży tylko w samych klinach ( chyba) - przynajmniej na moje i nie tylko moje oko nic tam pod spodem listwy się nie dzieje, butyl wystaje na całej długości listew. Kliny są twarde jak kamień i nad tylnym oknem tak się skurczył, że zaczyna wylatać sam z siebie bo listwa dla niego jest za szeroka. Wszystkie wkręty jakie oglądałem są bez śladu rdzy, więc to chyba całkiem dobry objaw...

Edytowane przez AgaMar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, tak jak rozmawialiśmy teraz wymień kliny a na jesień przy odrobinie czasu i możliwości zdemontuj delikatnie listwy i wymień uszczelniacz. Musisz to robić naprawdę z wyczuciem bo ciężko dostać dziś ten profil listew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, tak jak rozmawialiśmy teraz wymień kliny a na jesień przy odrobinie czasu i możliwości zdemontuj delikatnie listwy i wymień uszczelniacz. Musisz to robić naprawdę z wyczuciem bo ciężko dostać dziś ten profil listew.

Rzekł AKISSJG, który kupił mi cepkę i z którym akissówki jeleniogórskiej muszę się napić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekł AKISSJG, który kupił mi cepkę i z którym akissówki jeleniogórskiej muszę się napić :)

Kupił brzmi tak jak bym sfinansował. Sam kupiłeś a moja skromna osoba była tylko Twym zewnętrznym okiem i nosem. Niech się dobrze sprawuje. A jak wymienisz profilaktycznie uszczelnienia, to posłuży jeszcze kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.