Skocz do zawartości

Taśma i klin do usczelnienia listew krawędziowych - jakie, gdzie?


Tsport

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że z tym czarnym, to żartujesz :hmm:

Jeśli piszesz poważnie, to moim zdaniem jest to zły pomysł. W estetykę nie wnikam, bo to indywidualna sprawa, ale np. mnie osobiście coś takiego nie przypadło by do gustu.

Przede wszystkim pamiętaj, że czarne elementy masakrycznie mocno rozgrzewają się na słońcu. Pomyśl raczej nad jakimś jasnym, pastelowym kolorze. Jeśli odnawiasz malowanie tylko na tych elementach, a nie na wszystkich, to kolor bym zrobił identyczny, taki jak był w oryginale, bo można przesadzić i wyjdzie coś pstrokatego, w każdym miejscu innego.

IMHO

Myślę, że przy tej długości listwy i wielkości Twojej przyczepy, powinieneś zużyć ok. 3,5 - 4 kartuszy na stronę :hmm:

Kolor przemyślę :hmm:

A co do użycia 2 tubek dekalinu to tyle poszlo mi na zaznaczoną na czerwono na zdjęciu listwę,dokładnie taki fragment jak zaznaczyłem.post-17500-0-81113600-1465113855_thumb.jpg

Jeśli faktycznie za mało go dałem to będzie poprawka i nie ma przeproś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czemu nie zdecydowałeś się na nową uszczelkę z położonym fabrycznie uszczelniaczem? Było by dużo pewniej.

Szczerze to nie wiedziałem że coś takiego można nabyć z uszczelnieniem w komplecie :look: ale może specjalnie nie szukałem bo trochę miałem już dekalinu więc chciałem go wykorzystać.

Po ostatnim moim pytaniu co do ilosci położonego dekalinu pod listwę i ciągłym myśleniu czy jest dobrze czy też nie,dzisiaj od nowa przeprowadziłem zabieg i jeszcze raz zerwałem listwę żeby sprawdzić czy jest odpowiednia ilosc. :skromny:

Spostrzeżenia moje takie,było nieźle i prawie idealnie ale teraz jest jeszcze lepiej i dokładniej a uszczelniacz wyszedł obficie poza uszczelkę a z jego nadmiaru zrobiła się pokaźna piłeczka do tenisa,ps  czy dekalin z odzysku mogę powtórnie użyć????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Schabo78 Czytałem, ten wątek i chciałem napisać, że jak dałeś grubo na samym łączeniu to powinno być ok i nie zawsze musi wypłynąć. Ale widzę, ze już zerwałeś listwę, ja też tak właśnie kiedyś sprawdzałem. :):) :)

 

PS. Dzisiaj uszczelniałem swojego kurczaka z przodu bo stopniowo wymieniam uszczelnienie i u mnie na tą przednią cześć, której nie zaznaczyłeś + kawałek dachu (do wysokości okienka - tam mam łączenie listw) poszło 3/4 tuby Sikalastomer`u.

 

PS. 2 - Potwierdzam patent z kulką uszczelniacza działa, zresztą gdzieś już w tym wątku pisałem. Idealnie czyści nawet uszczelkę. 

- Wymieniałeś przednie lampki obrysowe?

 

@Tomii - jak uszczelniacz perfekcyjnie schodzi, uszczelka jest przy tym mięciutka i nie poniszczona, to moim zdaniem nie ma sensu jej wymieniać. Chyba, że butyl jest tak zaschnięty i "skawalony", że nie można łatwo go usunąć to wtedy nie ma co się męczyć i jak najbardziej w celu oszczędności nerwów należy je wymienić.

- Jaki jest koszt takiej uszczelki z butylem? 

Edytowane przez Tsport (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że w tym przypadku, na całą listwę powinno zejść ok. 3,5 kartusza.

post-8228-0-53409800-1465251759_thumb.jpg

Uszczelniacz nakłada się na tyle grubo, aby wypłynął spod obydwu krawędzi uszczelki na całej jej długości i po obydwu jej stronach - bez przerw, czyli takich miejsc, gdzie go nie widać. Tylko wtedy mamy pewność, że dotarł wszędzie. Nie u wszystkich zejdzie identyczna ilość, ponieważ bywają różne szerokości uszczelki/listwy oraz różne są szczeliny, wgłębienia itp. na uszczelnianych krawędziach. Jak Kol. Mariusz napisał, zebrany nadmiar nie idzie na straty, tylko jeśli jest czysty i nie wysechł, to mozna go użyć do dalszych prac przy uszczelnianiu.

 

zmiana uszczelnienia.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabrałem się za drugą stronę górnego uszczelnienia,materiały potrzebne do przeprowadzenia  operacji na fotce poza sikaflexem

post-17500-0-37823300-1465318039_thumb.jpg oczywiście potrzebna wkrętarka,pistolet do wyciskania dekalinu i jeszcze jakieś drobiazgi dostępne pewnie u każdego w domu.

Zaczynamy od wyciągnięcia łamiącego się już klina ozdobnego, potem odkręcam listwę aluminiową i co mnie zaciekawiło wkręty były bardzo lekko wkręcone widocznie czas zrobił swoje. :oslabiony:

Po zdemontowaniu listwy alu zabrałem się za czyszczenie starego uszczelniacza tym oto sposobem

https://youtu.be/Yo7yPZvU950

post-17500-0-76597300-1465317698_thumb.jpgpost-17500-0-91355600-1465317699_thumb.jpg

Po ściągnięciu uszczelki gumowej dokładnie ją czyszczę sposobem z góry a resztę zmywam benzyną ekstrakcyjną dokładnie a na samym końcu odtłuszczam zmywaczem do hamulców

post-17500-0-26401600-1465318252_thumb.jpgpost-17500-0-92310300-1465318284_thumb.jpg

Dokładnie tak samo traktuję miejsce do którego była przytwierdzona listwa kątowa czyli łączenie dachu ze scianką boczną ale tutaj trzeba uważać żeby nie zmyć lakieru.

post-17500-0-01798300-1465318515_thumb.jpg

Pistoletem i trochę ręcznie,paluszkiem nakładam w każdy zakamarek w szczelinę i pod blachę dekalin a potem pistoletem 2 spoiny dekalinu

post-17500-0-29121800-1465318765_thumb.jpgpost-17500-0-63567800-1465318766_thumb.jpg

Dodatkowo nie widać tego na fotkach nakładam 3 spoinę dekalinu na łączeniu dachu i sciany bocznej tak pewnie na wyrost.

Przyklejam stopniowo uszczelkę zwracając uwagę na równomierność nałożonej masy uszczelniającej,potem delikatnie nakładam wyczyszczoną listwę alu i stopniowo zaczynam ją z jednego końca przykręcać.

Pamiętać trzeba żeby przykręcić listwę z wyczuciem lecz nie za lekko a główne dokręcenie przeprowadzić za np 2 dni..

Efekt położonej listwy z nowym uszczelnieniem jest taki jak na fotce,choć na zdjęciu spoina wyszła najmniej obfita to na reszcie jest sporo grubsza,nazwijmy marnotrastwem więc  fotki już nie zrobiłem żeby  w oczy nie biło:yay:

post-17500-0-36123300-1465319316_thumb.jpg

CDN...........


Co do lampek obrysowych poluję ale jeszcze mi w rece nie wpadły.
Edytowane przez schabo78 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, jako że ostatnio trochę dłubię przy przyczepie, postanowiłem wymienić wszystkie kliny bo stare są sparciałe i popękały w kilku miejscach podczas demontażu. Moje kliny wyglądają tak:

 

9425a418ef6ed91bmed.jpg

 

Może orientujecie się czy takie: http://allegro.pl/klin-ozdobny-maskujacy-12x2-bialy-niewiadow-i6287216639.html#thumb/1

lub
http://allegro.pl/klin-ozdobny-listew-aluminiowych-12-mm-srebrny-i6149760356.html

będą dobre? Potrzebuję tego dobrych kilkadziesiąt metrów(jeszcze nie policzyłem dokładnie) dlatego wybieram najtańsze :)

 

P,S. Oryginały mają 12mm

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek kupiłem dokładnie te same co z pierwszego linku. Facet ma czarne i białe 12 a w innych kolorach 10 i 8. Możesz brać spokojnie. Ja wziąłem 30m czarnego ale jeszcze nie wszędzie mam wymienione więc na 100% nie wiem czy starczy. Mierzyłem na oko miarką + mały zapas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zadałem pytanie nieprecyzyjnie(posty czytałem, wziąlem sobie do serca porady tam wyłuszczone :)), chodziło mi o to czy na krawędziach te kliny wpasują się we wpusty w mojej listwie tak jak to widać na moim zdjęciu?

 

P.S. Łukasz masz może jakąś fotkę tych klinów(lub pstrykniesz)wpasowanych w listwę tak aby było łączenie. Jak z ich jakością, są bardziej gumowe czy plastikowe w dotyku?

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klin jak jest dobrze dopasowany do danej listwy to idealnie wpasowuje się w listwę,siedzi dosyć ciasno i ciężko go nawet troszkę przesunąć po włożeniu w otwór listwy.

Ja mam klin oryginalny i zdecydowanie bardziej przypomina on gumę niż plastik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jako że ostatnio trochę dłubię przy przyczepie, postanowiłem wymienić wszystkie kliny bo stare są sparciałe i popękały w kilku miejscach podczas demontażu.

 

Może orientujecie się czy takie: http://allegro.pl/klin-ozdobny-maskujacy-12x2-bialy-niewiadow-i6287216639.html#thumb/1

lub

http://allegro.pl/klin-ozdobny-listew-aluminiowych-12-mm-srebrny-i6149760356.html

będą dobre? Potrzebuję tego dobrych kilkadziesiąt metrów(jeszcze nie policzyłem dokładnie) dlatego wybieram najtańsze :)

 

P,S. Oryginały mają 12mm

 

Ja kupowałem kliny od sprzedawcy z pierwszego linku 12x2, niebieskie. W dotyku bardziej plastik niż guma, bardzo elastyczny szczególnie jak się nagrzeje, idealnie siedzi w listwie. Z zakupu jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz dzięki za fotki ale nie widać na nich jak klin przylega rantem w listwie, czy patrząc na zdjęcie które zamieściłem jesteś w stanie stwierdzić, że te twoje kliny z pierwszego linku będą pasowały we wcięcia w mojej listwie alu?

 

Czy ten klin da się wywijać dobrze na łukach np. listwy od drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.