Skocz do zawartości

Kolejny pomysł-ciepła woda


Rekomendowane odpowiedzi

No bo i takie jest założenie tego układu. W realu nie znam nikogo któremu to działa. Może problemem być faktycznie słaby nadmuch ale chyba większość w nocy śpi przy nastawieniu 1 góra 2.

 

Tak na logikę to lepiej że zbiornik z wodą jest w miejscu gdzie jest 30 stopni niż tam gdzie jest np. 18 (bo tyle może być realnie pod łóżkiem)

 

 

Ja też nastaw trumy miałem na 2. A powietrze z przewodów za termą miało powyżej 30st. Temperatura w przyczepie ok. 20. Sprawdzałem pirometrem. Szkoda, że wody nie sprawdzałem dokładnie. Wg mnie w każdej przyczepie musi to działać. Tam nie ma jak tego zchrzanić. Albo za słaby strumień powietrza, albo coś zamknięte i nie ma ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja też nastaw trumy miałem na 2. A powietrze z przewodów za termą miało powyżej 30st. Temperatura w przyczepie ok. 20. Sprawdzałem pirometrem. Szkoda, że wody nie sprawdzałem dokładnie. Wg mnie w każdej przyczepie musi to działać. Tam nie ma jak tego zchrzanić. Albo za słaby strumień powietrza, albo coś zamknięte i nie ma ruchu.

Oczywiście że zasada działania jest banalnie prosta i TEORETYCZNIE musi działać. Problem w tym że w moim przypadku terma jest w skrajnie dalekim miejscu od pieca. Tam nie ma już prawa dolatywać aż takie gorące powietrze. Kolejnym problemem jest umiejscowienie tej termy pod łóżkiem gdzie "hula wiatr" i jest tam zdecydowanie chłodniej niż nad tym łóżkiem. Ja oczywiście rozumiem intencje producenta bo logiczne że nie umieści tego urządzenia w środku przyczepy obok np. stołu  :hehe:

Kolejny mankament tym razem samej termy to jej izolacja a właściwie jej brak. Ma oczywiście płaszcz powietrzny(tylko częściowo) ale powiedzmy sobie szczerze że te wykonanie to tandeta a nie izolacja termiczna. Tym bardziej że cena urządzenia nie jest z dolnej marketowej półki.

 

Mam czasami wrażenie że te rozwiązanie bardziej działa w drugą stronę. Grzałką elektryczna w termie poprzez wodę podgrzewamy powietrze które krąży później w rurach nawiewu  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli komus nie dziala grzanie wody nadmuchem w trumie to albo ma piec do dup.y albo nie umie ustawiac ogrzewania - cale ferie nad morzem tak grzalismy wode i nigdy cieplej wody do kapieli dla naszej trojki nie braklo.. gdy piecyk smigal na 7 - to woda byla tak goraca ze reki pod nia nie utrzymales....

 

trume mam 40cm za wylotem z powietrza z pieca - jako pierwszy "odbiornik" - pozniej rozprowadzana jest na dwie strony po przyczepie...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no....pomysł ciekawy.Sam myślałem o czymś takim ale jeszcze na większą skalę.....zrobić coś a'la trumo-alde i by w tym czymś woda nie służyła do mycia tylko do krążenia po całej przyczepie niczym domowe c.o.....ale to narazie jeszcze w fazie opracowania jak przejdzie pozytywnie fazę testów to się pochwalę :].Twoje potrzeby nie będzie trudno zaspokoić...wystarczą miedziane rurki,trochę kolanek,złączek i rozwidleń,brzeszczot,cyna i palnik,(skoro nie planujesz by woda sobie w tej instalacji krążyła rurki mogą mieć jak największą średnice by pomieściły jak najwięcej wody)....robisz z nich coś na wzór rusztu wodnego jak w domowym piecu(ważne by przez cały wymiennik woda poruszała się szeregowo a nie równolegle bo dzięki temu będzie pewne że w pierwszej kolejności do kranu popłynie to co się ogrzało)  i umieszczasz tą konstrukcję nie z tyłu pieca tylko nad nim (z tego co mi wiadomo ciepło idzie do góry a nie na bok-ideałem była by taka długa by zajmowała i górę i tył :hmm: ) przytwierdzając to do górnej obudowy,podłączamy wlot-wylot i gotowe :thank:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no....pomysł ciekawy.Sam myślałem o czymś takim ale jeszcze na większą skalę.....zrobić coś a'la trumo-alde i by w tym czymś woda nie służyła do mycia tylko do krążenia po całej przyczepie niczym domowe c.o.....ale to narazie jeszcze w fazie opracowania jak przejdzie pozytywnie fazę testów to się pochwalę :].Twoje potrzeby nie będzie trudno zaspokoić...wystarczą miedziane rurki,trochę kolanek,złączek i rozwidleń,brzeszczot,cyna i palnik,(skoro nie planujesz by woda sobie w tej instalacji krążyła rurki mogą mieć jak największą średnice by pomieściły jak najwięcej wody)....robisz z nich coś na wzór rusztu wodnego jak w domowym piecu(ważne by przez cały wymiennik woda poruszała się szeregowo a nie równolegle bo dzięki temu będzie pewne że w pierwszej kolejności do kranu popłynie to co się ogrzało)  i umieszczasz tą konstrukcję nie z tyłu pieca tylko nad nim (z tego co mi wiadomo ciepło idzie do góry a nie na bok-ideałem była by taka długa by zajmowała i górę i tył :hmm: ) przytwierdzając to do górnej obudowy,podłączamy wlot-wylot i gotowe :thank:

umieścić nad piecem rewelacja tylko tam jest malutko miejsca -przynajmniej u mnie ale rzeczywiście coś tam się zmieści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega danielpoz zapodał dobry temat teraz nieźle się rozwija podoba mi się wężownica ze zbiornikiem bawiłem się kiedyś miedzianą rurką elastyczną i ta miała by tu dobre zastosowanie małe fi rurki szybko nagrzeje wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umieścić nad piecem rewelacja tylko tam jest malutko miejsca -przynajmniej u mnie ale rzeczywiście coś tam się zmieści

U mnie jest podwójny piec to mam większe pole  manewru a od pieca do blaszanych ekranów jest na oko ponad 15cm.Piec zabudowany mam nad półką tv-na upartego można jeszcze te ekrany tak zmodyfikować by na wysokość luzu było lekko drugie tyle.Kwestią jest tylko jedno......CO CHCEMY ZROBIĆ? :hmm: 1. Czy ten  wynalazek ma nie ingerować w konstrukcje pieca-wtedy opcja z jak najgrubszymi rurami bez pompki obiegowej żeby jak najwięcej wody "grillowało się" nad ciepłym powietrzem unoszącym się z rdzenia pieca

2.Czy ma być to coś w rodzaju płaszczu wodnego z pompką obiegową odbierające ciepło rdzenia pieca  poprzez system cieniutkich elastycznych rurek (np.używanych w instalacjach lpg.) powkładanych/przylutowanych pomiędzy żeberkami czy nawet grubszych przy usunięciu co drugiego żeberka-tylko wtedy już rdzeń nie ogrzewa powietrza już tak mocno bo rureczki i woda w nich obniżałyby  jego temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w lecie, też będziesz grzał piecem w nocy, aby rano umyć w letniej wodzie zęby?

Nie zrozumiałeś intencji autora tego wątku......nie chodzi mu o to jak ogrzać wodę w przyczepie,tylko jak to zrobić :"z niczego"-przy okazji gdy ciepło z pieca i tak idzie w luft i grzeje ekrany pieca w szafie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w lecie, też będziesz grzał piecem w nocy, aby rano umyć w letniej wodzie zęby?

Mam tylko nadzieję że pytanie nie jest kierowane do autora wątku czyli mnie. Ja wyraźnie określiłem ewentualne zastosowanie tego pomysłu :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej jak będzie więcej cienkich rurek niż mniej grubych. Szybciej się zagrzeją. Jak zbiornik wody będzie wysoki tak jak piec i u góry, i na dole będą króćce przyłączeniowe albo zbiornik będzie nad piecem to powinno obyć się bez pompki - obieg samoczynny. W przypadku zbiornika niższego od pieca potrzebna będzie pompka = prąd. A i z dobraniem pompki na 12v chyba nie będzie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki 12V są ogólnodostępne i nie ma problemu taką kupić. Choćby pompka od webasta (mokrego).

 

edit.

Jeśli już, to ma to być pompka cyrkulacyjna a nie ciśnieniowa. Wątpię jednak aby Daniel aż tak próbował rozbudować tą instalację. Z tego co wiem, dzisiaj będą robione testy.

Edytowane przez DOMINO7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.