Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamontowaną na dachu swojej avento baterie słoneczną. Tylko coś z nią jest nie tak, ponieważ prąd jaki podaje jest w stałym skoku i waha sie od 8 do 15V! Gdy włączam którekolwiek światło w przyczepie ono błyska. Choć czasami prąd potrafi się ustabilizować i wtedy wszystko działa ok. Bateria ma funkcję ładowania akumulatora do którego są wewnątrz klemy. I faktycznie po podłączeniu aku mimo skoków prądu napięcie na baterii w ciągu 2 godzin wzrosło z 12,3 na12,55V . Wydaje mi się, że prąd z akumulatora też powinien zasilać obwód świateł, wentylatora i pompki wodyuzupełniając niewielką moc baterii słonecznej a tak się nie dzieje! Prąd idzie tylko z solaru. A czemu z aku nie chce? nie wiem :D Może Wy coś wiecie na ten temat? Gdzie szukać przyczyny? Podam model tego ustrojstwa: BAS 1012i Battery Autoguard/Indicator R&S Holland. Prosze o sugestie... pozdrawiam! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wszystko jest w najlepszym pożądku, a bateria powinna pracować wespół z akumulatorem !!

Sama bateria podaje stały prąd, ale zbyt małą moc/natężenie. Na wszystkich jachtach, na których pływałem wszystkie baterie, lub "wiatraki" działały jednocześnie z akumulatorami.

Wszystkie bateria słoneczne i "wiatraki" mają za zadanie doładowywać na bieżąco akumulator, z którego jest pobierany prąd do oświetlenia, lub pompek.

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wracając z pracy (po 22) wszedłem do przyczepy sprawdzić, czy z akumulatora będzie pobierany prąd. Napięcie na aku 12.65V A zaraz na kablu łączącym się z baterią spada do ok 1.5V!!! Gdzie ten prąd idzie nie wiem :D Znaczy wogóle nie idzie. Bateria teraz w nocy wytwarza te ok 1.5V (sprawdziłem odłączając akumulator z obiegu), ale nie rozumiem czemu z niego nie chce pobierać prądu... a żadnego przełącznika na niby "tryb nocny" też nie moge znaleźć... zagadka poliszynela (czy jak tam się go pisze ;) ). Pewnie sporo czasu jeszcze na tym spędze :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym za bardzo, ale z tego co piszesz to wnioskuje, że solar ładuje akku i podaje prąd do odbiornikó 12 voltowych, a akku jest tylko łądowane i z niego zasilać obiorników 12 voltowych nie można?

Czy dobrze to rozumiem?

Jeśli tak jest to pewnie gdzieś musi być dioda (ona chyba pełni rolę "zaworu zwrotnego" w elektryce).

Z tego co pamiętam to marcys ma chyba styczność z solarami. Może on Ci coś doradzi :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii dobrze wyczytałeś moje wypociny:-) Dobrze ująłeś to w skrucie... właśnie tak jest. Pewnie gdzieś posadzona ona jest, ale pewnie ciężko mi będzie dojść o co chodzi bo elektryk to najwyżej moge być od WSKi (motoru) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chetnie bym coś doradził na ww. temat ale jestem specjalista od kolektorów cieczowych nie fotowoltaicznych :D także przykro mi bardzo :) jakkolwiek sadze ze ogniwo powinno dzialac tylko w parze z akumulatorem a nie powinno bezposrednio zasilac urzadzen peryferyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem mniej więcej o co biega :D Akumulator zabezpieczony jest w instalacji przyczepy bezpiecznikiem (taki mini korek jak w domu kiedyś były z ceramicznym cokołem) o wartościach 600V 6A firmy VOLLSCHUTZ LJS. Jak wypinam go z instalacji i podłączam bezpośrednio aku kabelkiem to wszystko chodzi jak trzeba. Jak z bezpiecznikiem to puszcza tylko ok 5V z aku( mierzyłem miernikiem) i nic nie działa. I to wszystko miga a nie pracuje. Też w całą instalację wpięta jest przetwornica z 220V na 12V.

Ale myśle najpierw pojade po nowy bezpiecznik i zobacze co będzie a jak to nie poskutkuje (może coś wewnątrz obudowy tego bezpiecznika jest walnięte) zamierzam wstawić inny bezpiecznik, np topikowy, czy taki samochodowy 5-10A. Jak myślicie? Nie powinna taka podmiana nic zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej szary11. Wątpię aby ktoś pomógł Ci na odległość nie widząc nawet urządzenia nie wspominając o schemacie nawet blokowym czy choćby danych technicznych. Jaka moc baterii, jaki akumulator itp. Akumulator z baterią prawdopodobnie podłączony jest przez układ elektroniczny dopasowujący napięcie z ogniwa (proporcjonalane do ilości światła) do napięcia umożliwiającego doładowanie akumulatora. Co do bezpiecznika to sprawdż czy nie jest przepalony i czy nie są zaśniedziałe gdzieś styki. Naładuj akumulator odpowiednim prostownikiem. Wszelkie próby ze zwieraniem kabelkiem mogą doprowadzić do uszkodzenia elektroniki lub nawet pożaru. Jesli bezpiecznik jest sprawny i jego odłączenie powoduje że układ pracuje poprawnie, to może za bezpiecznikiem masz podłączone odbiorniki o mocy przekraczajce wydajność prądowa urządzenia? Gdybyś na długi weekend wybierał sie na południe Polski to chętnie bym zajrzał do tego ustrojstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawe chyba będe miał rozwiązaną. Pokazałem bezpiecznik w pracy dla automatyka i powiedział, że stawia on za duży opór i jest też nadpalony. Jak nie dostane takiego samego bezpiecznika to powinienem fo zamienić na podobny. I tak tez zrobie:-) Dzięki za pomoc! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik zmieniłem na automatyczny 6A 400V, razem z akumulatorem wszystko działa teraz jak należy... na wyjeździe prądu nigdy nie zabrakło :) A chodziło na tym i światło i pompka i telewizor. Świetne udogodnienie!!! A przy tym nie martwiłem się czzy w samochodzie nie panie mi aku kiedy za dnia muzyki słuchałem i nie odpalałem auta przez 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii, w cieniu ale w dzień i tak ona daje prąd... daje impuls w mniejszej częstotliwości (wolniej ładuje aku) ale prąd jest :) A poza tym wtedy akumulator w przyczepce służy na długo prądem, bo ileż tymi lampkami (wszystkie na raz mają 50W), pompką do wody (chyba 15W) i telewizorkiem (10W) można naciągnąć? Aku mam 55Ah. Kiedyś w niewiadowie miałem 75Ah to na światełka (60W) i radio spokojnie wystarczało mi na 2 weekendy bez ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.