Skocz do zawartości

Wzmacniacz antenowy


dex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie instalacji antenowej w przyczepie. Chodzi mi o to że mam zamiar uruchomić mały telewizorek w budce tylko nie mam pojęcia jak działa wzmacniacz antenowy. Wstawię fotki żeby zobrazować o co mi chodzi. Na pierwszym zdjęciu jest wzmacniacz antenowy "STATUS". Są tam dwa przełączniki które się przesuwa jeden z nich to włączenie i wyłączenie a nie wiem do czego jest ten drugi (dolny).

Na drugim zdjęciu jest gniazdo antenowe i mam pytanie czy te pionowe szczeliny oznaczone N i L mają jakieś zastosowanie.

post-10637-0-65785700-1371316355_thumb.jpg

post-10637-0-48487100-1371316896_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie instalacji antenowej w przyczepie. Chodzi mi o to że mam zamiar uruchomić mały telewizorek w budce tylko nie mam pojęcia jak działa wzmacniacz antenowy. Wstawię fotki żeby zobrazować o co mi chodzi. Na pierwszym zdjęciu jest wzmacniacz antenowy "STATUS". Są tam dwa przełączniki które się przesuwa jeden z nich to włączenie i wyłączenie a nie wiem do czego jest ten drugi (dolny).

Na drugim zdjęciu jest gniazdo antenowe i mam pytanie czy te pionowe szczeliny oznaczone N i L mają jakieś zastosowanie.

Te "pionowe szczeliny", to zapewne gniazdo 12V prądu stałego - według brytyjskiego standardu. N oznacza neutral, i jest to minus, pewnie połączony z masą.

L oznacza live, czyli plus. Różne wymiary szczelin zapobiegają dowolnemu włożeniu wtyczki, co ma znaczenie dla urządzeń zasilanych prądem stałym. Ten dolny przełącznik może służyć do atenuacji - osłabienia poziomu sygnału w przypadku, gdy przyczepa znajdzie się blisko nadajnika.

 

 

BTW Proszę stosować właściwą interpunkcję.

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mili,

domyślam się że, jest to wzmacniacz antenowy rozumiem że mając takie pudełeczko kupuję antenę bez wzmacniacza?

 

Witam!

Skoro już przymierzasz się do kupna anteny, to moim zdaniem, lepiej kupić antenę, o której wspominasz, ale w wersji "activa" (różnica w cenie niewielka), a z posiadanego wzmacniacza zrezygnować. Lepiej teraz, niż później dokładać wzmacniacz, jeśli się okaże, że nie jest tak, jak być powinno.

Wzmacniacz, który posiadasz, nawet jeśli jest sprawny, o czym wspominali Koledzy i mimo że zacnej firmy, to jest już mocno leciwy (pamięta jeszcze zamierzchłe czasy, kiedy to powszechnym było napięcie w sieci ~220 V).

W omawianym przypadku, nie tyle wzmocnienie tego wzmacniacza jest istotnym parametrem, co poziom jego szumów w stosunku do sygnału użytecznego uzyskanego na wyjściu. Można się spodziewać, że przy tak wiekowym urządzeniu, jego parametry będą dalekie od oczekiwanych.

Przy odbiorze DVB-T dążyć należy do osiągnięcia jak najlepszej jakości samego sygnału, natomiast jego poziom może być nawet mniejszy, niż było to w porównywalnych warunkach dla emisji analogowej. Poza tym, umieszczenie tego wzmacniacza, jak na fotce, czyli nie bezpośrednio przy antenie, spotęguje niekorzystny efekt (szumy i zakłócenia powstałe na drodze antena/wzmacniacz, zostaną dodatkowo wzmocnione). Oczywiście w niektórych miejscach, mimo wszystko może to działać, ale przypuszczam, że więcej będzie takich, w których nie osiągnie się prawidłowego odbioru, jeśli nie wszystkich, to przynajmniej części MUX.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem taką antenę:

http://allegro.pl/antena-tv-telmor-asr-classic-p20-max-hd-dvb-t-ntc-i4877239454.html

Może jej dizajn jest dla niektórych mało interesujący jednak jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Jeździłem w różne miejsca - kempingi na zadupiu i w miastach, między drzewami bez względu na to jak są gęste, blisko czy daleko do anteny nadawczej zawsze mam idealny sygnał. Montuję ją na starej wędce (bat) stawiam tylko dwa elementy wędki (te najszersze) i jest rewelacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trzeba złożyć. Pakuję ją do kartonu i jest ok. Karton umieszczam w łazience i nic mi nie przeszkadza. Samo składanie to kwestia ok 2-3 minut (łącznie z pakowaniem do kartonu i zwijaniem kabla antenowego). Cała operacja rozkładania łącznie z ustawieniem masztu (wędki) to około 5 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.