Skocz do zawartości

AL-KO ATC - system zapobiegający wężykowaniu


maarec

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie jak myślę o tym jak działa ten system to nie wiem czy powinien świecić lampami. Tzn. to jest system niemieckiej firmy, jestem pewien że myśleli o tym pół roku czy ma świecić czy nie świecić i doszli do wniosku że jednak nie. Myślę ze dlatego że zadaniem tego systemu nie jest hamowanie tylko chwilowe bardzo krótkie przychamowanie kół przyczepy co w rezultacie kończy się szarpnięciem holownikiem ale czy zestaw zwolni z tego powodu? Moim zdaniem prawie nie. Jeżeli w efekcie działania ATC kierowca zacznie hamować to i tak zapalą się światła stopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, zdziwiłbyś się jak zestaw może przyhamować w momencie zadziałania ATC. U mnie jednego razu biały dym spod kół poszedł że aż kumpel za mną myślał, że coś się stało...

To, co piszecie o błędach to mi się jeszcze nie przydarzyło. Co prawda ostatnie wyjazdy to krótkie odcinki maximum 200km ale w sierpniu 2017 roku mieliśmy Grecję i przed samym celem podczas wyprzedzania tira trochę mnie zassało i poczułem zadziałanie systemu i bardzo szybkie spowolnienie zestawu. Mieliśmy spokojnie przejechane 500-600km.

Piszecie, że to może wina instalacji w samochodzie- mój były Olek był wtedy 5-latkiem, Disco jest półtoraroczne ale L200 jest już 11-letnim dyliżansem i we wszystkich tych brygadierach ATC działało i działa idealnie. Twoje Disco podobnie jak mój Sport ma fabrycznie przygotowany moduł do ciągania przyczep więc nie powinno być źle. Marek też ma całkiem młode auto, Adam też a Jacek jeszcze nie próbował z cytryną, która też do świeżych rocznikowo holowników należy. Ciekawe co na ATC rzeknie jego Jeep?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atc nie ma wielkich wymagań od holownika, wystarczy sprawne gniazdo z 12v. 

Atc bardzo zwalnia zestaw, fakt że nigdy powyżej 80kmh nie miałem okazji sprawdzić. U każdego z nas będzie inaczej. Kwestia masy zestawu, siły ciągu i regulacji hamulców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakoś trochę jestem zawiedziony atc ? wyjeżdżając raz zza tira i raz za ekranów tak mnie dmuchnęło że przyczepa zatańczyła kankana, atc nie zadziałało, ja zdążyłem wyhamować i wyprostować zestaw. 

 

Samo atc działa, jak sam zrobię węża dając kierownicą prawo lewo to czuje że przyhamowuje, ale przy wężykowaniu dupa.... 

komuś z posiadających atc pomogło wyprowadzić z węża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacekzoo napisał:

Jakoś trochę jestem zawiedziony atc ? wyjeżdżając raz zza tira i raz za ekranów tak mnie dmuchnęło że przyczepa zatańczyła kankana, atc nie zadziałało, ja zdążyłem wyhamować i wyprostować zestaw. 

 

Samo atc działa, jak sam zrobię węża dając kierownicą prawo lewo to czuje że przyhamowuje, ale przy wężykowaniu dupa.... 

komuś z posiadających atc pomogło wyprowadzić z węża?

Zaraz możesz dowiedzieć się, że tak z nawet ze zabezpiecza przed wystąpieniem wężykowania od początkowego stadium, kiedy nawet nie czujesz, że działa. Jest to bzdurą i atc działa tylko w sytuacji totalnego tańca n drodze i może lepiej, że jeszcze nie było okazji..  w sumie u mnie 4 sezon, może 25000km, może więcej i nic. Zawsze ją czuję początki, żona, delikatnie hamuje poprzez puszczenie gazu i jazda. Ostatnio zapomniałem całkowicie, że to atc tam jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy przy totalnym tańcu to coś da? Bo robiąc celowo węża czuję działanie, ale nie jest to jakieś spektakularne hamowanie, jak na moje to przy ostrym wężu wątpię że to coś da. 

 

Podobnie jak z aks który to jest ściemą do kwadratu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jacekzoo napisał:

Tylko czy przy totalnym tańcu to coś da? Bo robiąc celowo węża czuję działanie, ale nie jest to jakieś spektakularne hamowanie, jak na moje to przy ostrym wężu wątpię że to coś da. 

 

Podobnie jak z aks który to jest ściemą do kwadratu

Aks ściemą? Pewnie masz coś technicznie nie tak. Wsadź końcówkę haka w zaczep, później załącz aks i spróbuj poruszyć tym hakiem... Użyj młotka gumowego... 

Atc, nie wiem, liczę że coś da, jednak wolę być czujny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, uważam że to ściema. Wymieniłem wszystkie okładziny na nowe, zapiąłem aks i z bardzo dużym oporem ale mogłem poruszać kulą. Kolega @Suzu4x4 miał to samo. Fakt że idzie bardzo ciężko ale jak ma się buda na wahadle 6-7m i masie 1,5T do ręki? Jak dla mnie nie ma to prawa działać w jakiś zauważalny sposób 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się nie ruszało to byś nie skręcił tylko urwało by kulę haka.

Przecież to nie może trzymać na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bw81 napisał:

Gdyby się nie ruszało to byś nie skręcił tylko urwało by kulę haka.

Przecież to nie może trzymać na 100%

To wiadome że nie może być ,,zabetonowane,, a aks nie podobają mi się okładziny, taki gówniany plasticzek. W hobby w winterhoffie okładzina była jak klocek hamulcowy i tam trzymało porządnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2004/3004. Już nawet kombinowałem żeby dać grubsze podkładki które były do okładzin, ale zamykanie szło tak ciężko że prawie musiałem się powiesić na rączce a siła docisku się nie zmieniła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.