Skocz do zawartości

AL-KO ATC - system zapobiegający wężykowaniu


maarec

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, PLopaPL napisał:

Trochę odświeżę temat. Może osoby posiadające atc będą w stanie pomóc.

Chodzi o to, że w nowej przyczepce mam atc i chciałbym podpiąć lodówkę na 12 v (podobno z fabryki knaus wychodzi z przygotowaną instalacją ale niepodpiętą). Powiedziano mi, że producent nie zaleca takiego manewru ze względu na łapczywość ATC na prąd, że w skrajnym przypadku może zabraknąć prądu na poprawne działanie atc.

Rozważałem też zakup mono control do budki... Czy posiadacze atc latają na 12v w lodówce czy używają gazu?

Ja używam gazu, ale planuję zmianę. Atc odpinana prąd na Max 2 sekundy. Poprawna instalacja elektryczna i będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maarec napisał:

Ja używam gazu, ale planuję zmianę. Atc odpinana prąd na Max 2 sekundy. Poprawna instalacja elektryczna i będzie ok. 

Nie bardzo rozumiem, atc potrzebuje prądu w celu zluzowania hamulców czy jest na stałe rozpięte a pod wpływem impulsu z żyroskopu potrzebuje prąd na zaciągniecie hamulców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

odkopię trochę temat. do LMC też planuję montaż atc, przebrnąłem przez cały temat, na początku @Helmut pisał że przydatny zwłaszcza zimą. a mi to coś nie pasuje, przecież jak na śliskim tył zahamuje to dopiero zacznie się taniec budki. czy źle to rozumiem? a że jeździmy zimą ma to znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacekzoo napisał:

odkopię trochę temat. do LMC też planuję montaż atc, przebrnąłem przez cały temat, na początku @Helmut pisał że przydatny zwłaszcza zimą. a mi to coś nie pasuje, przecież jak na śliskim tył zahamuje to dopiero zacznie się taniec budki. czy źle to rozumiem? a że jeździmy zimą ma to znaczenie

Cięzka budka tak łatwo przyczepności nie straci. ATC dalej polecam, nigdy jeszcze nie zadziałało przy początkach wężykowania, byłem szybszy.

Ostatnio zadziałało kiedy robiłem ostry zakręt w prawo i prawe koło złapało dziurę, przyczepa się bujnęła, dałem dużo gazu i poczułem szarpniecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2018 o 23:26, jacekzoo napisał:

odkopię trochę temat. do LMC też planuję montaż atc, przebrnąłem przez cały temat, na początku @Helmut pisał że przydatny zwłaszcza zimą. a mi to coś nie pasuje, przecież jak na śliskim tył zahamuje to dopiero zacznie się taniec budki. czy źle to rozumiem? a że jeździmy zimą ma to znaczenie

Myślę, że jazda z ATC po oblodzonej/ośnieżonej drodze przyśpieszy koniec posiadania tej budki.

Sam odpowiedziałes sobie co się stanie jak nagle zablokujesz koła na takiej nawierzchni. ATC zrobi dokładnie to samo i tylko pogłębi węża.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, strus251 napisał:

Myślę, że jazda z ATC po oblodzonej/ośnieżonej drodze przyśpieszy koniec posiadania tej budki.

Myślę, że powinno się zacząć od tego, aby na spokojnie "przestudiować" działanie ATC zanim cokolwiek zacznie się "wróżyć" - czy i jak skończy się jazda na wskutek działania tego systemu na oblodzonej nawierzchni, choć może być i tak, że na takiej nawierzchni żaden system nie pomoże. Na necie są już "łopatologiczne - wizualne" tłumaczenia dla osób które wiedzę trudniej przyswajają (bez żadnej urazy- nie mam złych rzeczy na myśli). System hamuje pulsacyjnie - tak podaje producent. Moi znajomi maja taki system i jechałem jako pasażer w takim zestawie i właśnie na mokrej nawierzchni w Szwajcarii tak zachowywał się podczas jazdy ze wzniesienia, w najmniej niespodziewanym momencie , kiedy rozmawialiśmy o głupotach nagle zestaw pchnęło do przodu a następnie pociągnęło do tyłu dwukrotnie i to odstępie kilku sekund. prędkość zestawu spadła minimum o 30 km.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ciągnąłem nigdy budy z ATC to się nie wypowiem, ale symulacje komputerowe mnie nie przekonują ,  za to chętnie obejrzał bym prawdziwy test przyczepy z ATC i bez np na płycie poślizgowej z urządzeniem destabilizującym tor jazdy np takiej :

 

widział ktoś takie testy auta z przyczepą ?

chyba że ktoś z posiadaczy budy z ATC jest chętny do sprawdzenia w realu, mogę przyjechać i dorzucić się do kosztów wynajęcia toru :miga:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do alko i do procampu gdzie mam montować o opis działania na śliskiej nawierzchni, tj lodzie. Dołączyłem film z warunków drogowych jakie trafiliśmy w styczniu 

 

Witam, chciałem się zapytać o system ATC, jestem już praktycznie zdecydowany na jego montaż tylko nurtuje mnie jedna kwestia. A mianowicie jazda zimą, wg mnie samoczynne zablokowanie kół nawet na ułamek sekundy skutecznie może wytrącić przyczepę z toru jazdy, zwłaszcza na ośnieżonej czy oblodzonej drodze. W tym roku trafiliśmy na takie warunki https://youtu.be/sdqNudbEG2s
Jak w takiej sytuacji zachowuje się system? Czy jest ma tyle ,,inteligentny,, że nie zablokuje kół w przyczepie na lodzie? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

 

zobaczymy co poodpisują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w styczniu w karpaczu byliśmy, do szpindlerowego młynu mie dojechaliśmy. 

 

I to było z budą na ogonie ? tak całkiem poważnie

To były skrajne warunki, ale i takie się zdarzają dlatego dociekam jak zachowuje się atc w takiej sytuacji

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ATC wcale nie zadziałała na lodzie bo zestaw pójdzie do rowu a nie w wężykowanie. Miałem tak z towarowką pełną mebli. Skończyłem w rowie 200m od domu i 10cm od auta dalekiego sąsiada. 

Na lodzie zestaw się złamie a ATC nic nie wykryje. Na czystym lodzie to nic nie pomoże, przy nacisku mojej budki prawie 900kg na koło liczę na zachowanie trakcji na błocie posniegowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek bardziej nie chodzi mi o węża tylko o serpentyny, prawo lewo i atc łapie, tak przynajmniej mówiłeś że najczęściej wtedy je czujesz. Będąc na łuku, atc blokuje koła i fru do rowu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.