Skocz do zawartości

AL-KO ATC - system zapobiegający wężykowaniu


maarec

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę informacji - faktycznie istnieje taki system firmy knott - ets02 - bardzo mało jest o nim informacji ale znalazłem :

 

http://www.knott.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=16

 

oraz instrukcja montażu

 

https://www.knott.de/trailertechnik/wp-content/uploads/2015/08/ETS02_Instrukcja_PL.pdf

 

z tego co zrozumiałem, urządzenie stosuje się w przyczepach z hamulcami hydraulicznymi, lub trzeba zmodyfikować hamulce na taki właśnie układ.

Z plusów - czujnik systemu umieszczony jest max 4 metry za osią pojazdu a nie na osi - więc szybciej wyłapuje niebezpieczne ruchy przyczepy. (Tak samo jak LEAS-Universal - najtańszy warty 700E system - są filmiki na youtube z montażu we własnym zakresie - nie do końca wzbudził moje zaufanie).

 

Postaram się ustalić szczegóły i ceny systemu knott. Nie widzę w nim rozbudowania o bezprzewodowy nadajnik informujący o stanie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasuje. Faktycznie hydraulicznie był obsługiwany siłownik ale on mechanicznie naciągał linki do bębnów.

Tylko czytając opis tego systemu to w przypadku o którym ja mówię nie było by możliwości sterowania niezależnie każdym z kół.

 

Szkoda że nie zainteresowałem się bardziej lub nie porobiłem fotek. No ale było tam tyle różnych ciekawych spraw że czasu brakowało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasuje. Faktycznie hydraulicznie był obsługiwany siłownik ale on mechanicznie naciągał linki do bębnów.

Tylko czytając opis tego systemu to w przypadku o którym ja mówię nie było by możliwości sterowania niezależnie każdym z kół.

 

Szkoda że nie zainteresowałem się bardziej lub nie porobiłem fotek. No ale było tam tyle różnych ciekawych spraw że czasu brakowało:)

 

bo ja myślę, że oni mają 2 układy, jeden nowszy z osobnym sterowaniem każdym kołem. Sprawdzę to, myślę, że cena będzie zaporowa dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z firmą smolicz, generalnie mój telefon chyba bardziej przeszkadzał niż wzbudził zainteresowanie. Ogółem taki system kosztuje 3000zł z montażem, niezależnie czy Alko czy Knott, ale do knotta musiałby pasować hamulce w przyczepie - a u mnie całość jest al-ko, jak przyjedzie przyczepa to będzie więcej wiadomo.

 

ogółem słaba informacja, brak chęci na dłuższe pogadanki z klientem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech przed kilkoma laty byl ten temat walkowany.

Problem jest tylko jeden ze wszystkimi systemami tego typu!

Wymagaja pielegnacji jak "niemowle" troche zaniedbania i "syfu" system dziala jak chce albo wcale.

Boom na to juz minal przynajmniej tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja uważam, że mój samochód jest wystarczający, załadowany na wyjazd waży pod 2 tony. Oczywiście jadąc przepisowe 80kmh teoretycznie będzie bezpieczniej.. tylko wtedy wyprzedzi mnie kilkadziesiąt ciężarówek każdego dnia jazdy. Jeden podmuch i nawet przepisowa prędkość nie pomoże.

I tym się właśnie różnią obozy zwolenników i przeciwników takiego systemu. Ja uważam, że pomoże.

Odpowiedni stosunek mas holownika i przyczepy, prędkość 70-80 km/h, czyli przepisowa i nie ma takiej ciężarówki żeby Cię zdmuchnęła. I co z tego ze wyprzedzi Cię ileś tam tirów? Mnie w drodze na wakacje wyprzedzało wiele, inne jechały za mną sznurkiem i kierowcy pewnie bili pianę, ale miałem to gdzieś. Nie ja wymyślalem przepisy i mądrzejsi ode mnie określali granice bezpieczeństwa. Osobiście 3 tys zł wolę wydać na wakacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej będę zachęcał do rozmowy z serwisem przyczep Wiola ... byłem ... gdyby system był taki super to z pewnością by mi go chętnie zamontowali ... cenę z montażem podali ... jestem "stałym klientem" i mogli zarobić ale za to ich cenię, że nie zarobek jest najważniejszy ale zadowolenie klienta :)

 

Reasmując jeśli serwis któremu ufam mówi że mają to zamontowane w przyczepach i ciągle się psuje i nie  polecają montażu to sobie po prostu odpuszczam.

 

Dodatkowo jakoś w Niemczech też ten system nie jest wyjatkowo popularny a dobrze wiemy, że Niemców stać na dołożenie 1k € do zakupu nowej przyczepy ... każda nowa, lepsza powinna z tym jeździć a tak nie jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tym się właśnie różnią obozy zwolenników i przeciwników takiego systemu. Ja uważam, że pomoże.

Odpowiedni stosunek mas holownika i przyczepy, prędkość 70-80 km/h, czyli przepisowa i nie ma takiej ciężarówki żeby Cię zdmuchnęła. I co z tego ze wyprzedzi Cię ileś tam tirów? Mnie w drodze na wakacje wyprzedzało wiele, inne jechały za mną sznurkiem i kierowcy pewnie bili pianę, ale to gdzieś. Nie ja wymyślalem przepisy i mądrzejsi ode mnie określali granice bezpieczeństwa. Osobiście 3 tys zł wolę wydać na wakacje :)

 

na prawdę jedziesz zestawem na autostradzie (na drogi lokalne mi raczej ATC nie potrzebne) do 80kmh ? ja poniżej 90kmh na odcinek 500-600km dziennie płynnej jazdy nie dam rady. Prędkości 95kmh nie przekraczam. Samochód mam ciężki, ale ogonek to 1700kg i 7,5m  długości stąd moje obawy. Nie rozmawiamy o tym na co wydać te 3K, bo można by też pogadać o tym, że zamiast przyczepy mogłem 10 razy lecieć z rodzinką na Wyspy Kanaryjskie :). Tak jak nie pytam się właścicieli campera za 300.000zł po co mu ta antena na dachu o wartości 8.000zł skoro nie działa pod tym drzewem, które chroni go przed słońcem... bo klima za 10.000zł nie działa z solara za 3.000zł, a prąd za 10zł / doba jest za drogi :).

 

W Niemczech przed kilkoma laty byl ten temat walkowany.

Problem jest tylko jeden ze wszystkimi systemami tego typu!

Wymagaja pielegnacji jak "niemowle" troche zaniedbania i "syfu" system dziala jak chce albo wcale.

Boom na to juz minal przynajmniej tutaj.

dzięki za opinie, najbardziej newralgicznym elementem jest gniazdo 13 pin. Zakładając, że w samochodzie mam nowe firmowe i wygląda o niebo lepiej, niż te do kupienia w hurtowniach i wtyczka w przyczepie też jest nówka, to liczę, że odpowiednio czyste kilka sezonów podziała. Reszta systemu ATC jest bezobsługowa.

Ja dalej będę zachęcał do rozmowy z serwisem przyczep Wiola ... byłem ... gdyby system był taki super to z pewnością by mi go chętnie zamontowali ... cenę z montażem podali ... jestem "stałym klientem" i mogli zarobić ale za to ich cenię, że nie zarobek jest najważniejszy ale zadowolenie klienta :)

 

Reasmując jeśli serwis któremu ufam mówi że mają to zamontowane w przyczepach i ciągle się psuje i nie  polecają montażu to sobie po prostu odpuszczam.

 

Dodatkowo jakoś w Niemczech też ten system nie jest wyjatkowo popularny a dobrze wiemy, że Niemców stać na dołożenie 1k € do zakupu nowej przyczepy ... każda nowa, lepsza powinna z tym jeździć a tak nie jest ...

Masz rację, zadzwonię jeszcze do przyczep Wiola, może dowiem się czegoś więcej.

 

dalej podtrzymuję tezę, że nikt nie jest zainteresowany klientem z 3.000zł do wydania, na razie obdzwoniłem kilka firm, musiałem być cierpliwy, aby się w ogóle dodzwonić. Jak już mi się udało to albo przeszkadzałem (widocznie panowie czekali na pilny telefon od zainteresowanego nowym camperem za 300.000 - miał dzwonić tej wiosny....), albo pobrano ode mnie dane typu mail i schowano do szuflady, na długie zimowe popołudnia bez klientów. Niektórym sprzedawcą przeszkadzałem w tygodniu przed świątecznym - już we wtorek robili pilne zakupy a tu akurat klient...... eh.  Bardzo podobnie było jak szukałem nowej przyczepy, albo totalna zlewka, albo po chwili jak okazało się, że pasującego mi układu nie mogą sprowadzić - entuzjazm opadał... widocznie dobrze biznes się kręci. Jedna firma wykazała się w temacie ATC i nie wykluczam robienia kilometrów aby u nich zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] dalej nie mamy opinii użytkownika.

 

Witaj Marku!

Prawdopodobnie Kol.Renegatt ma zamontowane takie urządzenie w przyczepie, napisz do niego, bo chyba tego tematu nie widział - może cosik o nim skrobnie :hmm: :

http://forum.karawaning.pl/topic/3648-jakie-auto-ile-pociągnie-zestawienie-w-1-poście/?p=466892

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to wam pomoze pozwole sobie podac kilka szczegolow z niemieckiego forum samych uzytkownikow:

1. Sprawny system napewno zadziala. Jest pomocny. W okresie zimowym wrecz niezastapiony.

2. Reaguje czesciej kiedy przyczepa jest zle zaladowana, podmuchy boczne, auta tylnonapedowe.

3. Dluzsze przyczepy wyposazone w ATC czesciej odczuwaja dzialanie systemu.

4. System ATC znakomicie sprawdza sie podczas jazdy z "gorki" wtedy uzytkownicy najczesciej odczuwaja jego dzialanie

5. System wymaga systematycznej pielegnacji - wrazliwy na zanieczyszczenia. Nie ktorzy zabudowuja urzadzenie na swoj sposob przed zanieczyszczeniem.

6. ATC polecany jest szczegolnie w zestawie z holownikiem bez ESP.

7. Jest wiele komentarzy mowiacych o tym , ze wielu uzytkownikow nie odczuwa dzialania ATC lub mieli sytuacje na drodze gdzie ATC nie dawal oznak zadnego dzialania a nawet mieli dramatyczne sytuazje na drodze.

8. W Szwecji zaczeto produkowac przyczepy kempingowe seryjnie wyposazone w podobne systemy jak ATC ale duzo lepiej zabezpieczone na dzialanie warunkow atmosferycznych oraz uszkodzenia. ( Nie wierzylem i wczoraj postanowilem sprawdzic - faktycznie montuja seryjnie ale nie we wszystkich przyczepach)

9. Wazne. Na niemieckim forum uzytkownicy zglaszali kolizje swoich przyczep rowniez wyposazonych w ATC.

10. Jest rowniez wiele komentarzy negatywnych. Przewaza glownie teza uzytkownikow ktorzy podczas jazdy na trasie swoimi przyczepami wyposazonymi w ATC nie odczuwali takiego dzialania tego urzadzenia.

 

Jest jeszcze jedna wazna rzecz. W Niemczech zdecydowana wiekszosc uzytkownikow posiada holowniki o duzej mocy silnika ( jest nawet teza, ze do holowania minimum 140kM nie mniej ), holowniki sa na ogol wyposazone w wiele systemow bezpieczenstwa i kontroli trakcji to tez nalezy wziasc pod uwage , ze kazdy zestaw bedzie roznie reagowal z systemem ATC na takie same sytuacje na drodze. 

 

przepraszam za Polskie znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to wam pomoze pozwole sobie podac kilka szczegolow z niemieckiego forum samych uzytkownikow:

1. Sprawny system napewno zadziala. Jest pomocny. W okresie zimowym wrecz niezastapiony.

2. Reaguje czesciej kiedy przyczepa jest zle zaladowana, podmuchy boczne, auta tylnonapedowe.

3. Dluzsze przyczepy wyposazone w ATC czesciej odczuwaja dzialanie systemu.

4. System ATC znakomicie sprawdza sie podczas jazdy z "gorki" wtedy uzytkownicy najczesciej odczuwaja jego dzialanie

5. System wymaga systematycznej pielegnacji - wrazliwy na zanieczyszczenia. Nie ktorzy zabudowuja urzadzenie na swoj sposob przed zanieczyszczeniem.

6. ATC polecany jest szczegolnie w zestawie z holownikiem bez ESP.

7. Jest wiele komentarzy mowiacych o tym , ze wielu uzytkownikow nie odczuwa dzialania ATC lub mieli sytuacje na drodze gdzie ATC nie dawal oznak zadnego dzialania a nawet mieli dramatyczne sytuazje na drodze.

8. W Szwecji zaczeto produkowac przyczepy kempingowe seryjnie wyposazone w podobne systemy jak ATC ale duzo lepiej zabezpieczone na dzialanie warunkow atmosferycznych oraz uszkodzenia. ( Nie wierzylem i wczoraj postanowilem sprawdzic - faktycznie montuja seryjnie ale nie we wszystkich przyczepach)

9. Wazne. Na niemieckim forum uzytkownicy zglaszali kolizje swoich przyczep rowniez wyposazonych w ATC.

10. Jest rowniez wiele komentarzy negatywnych. Przewaza glownie teza uzytkownikow ktorzy podczas jazdy na trasie swoimi przyczepami wyposazonymi w ATC nie odczuwali takiego dzialania tego urzadzenia.

 

Jest jeszcze jedna wazna rzecz. W Niemczech zdecydowana wiekszosc uzytkownikow posiada holowniki o duzej mocy silnika ( jest nawet teza, ze do holowania minimum 140kM nie mniej ), holowniki sa na ogol wyposazone w wiele systemow bezpieczenstwa i kontroli trakcji to tez nalezy wziasc pod uwage , ze kazdy zestaw bedzie roznie reagowal z systemem ATC na takie same sytuacje na drodze. 

 

przepraszam za Polskie znaki.

 

dzięki za opinie, dużo wnoszą do tematu

 

patrząc na budowę urządzenia ATC, to wydaje się, że nie ma się tam co zabrudzić - a jednak widocznie daje radę dostać się brud do tej głównej puszki w której są elementy ruchome.

Witaj Marku!

Prawdopodobnie Kol.Renegatt ma zamontowane takie urządzenie w przyczepie, napisz do niego, bo chyba tego tematu nie widział - może cosik o nim skrobnie :hmm: :

http://forum.karawaning.pl/topic/3648-jakie-auto-ile-pociągnie-zestawienie-w-1-poście/?p=466892

 

odezwałem się do kolegi, zobaczymy jaka będzie jego opinia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odpowiedź firmy Przyczepy Wiola, z Knurowa za którą jeszcze raz dziękuję. Rozmawiałem z osobą, która zna ten system i jest kompetentna. Zdecydowanie polecono mi montaż ATC do przyczepy o takiej wadze i rozmiarze jak moja, do tego w zabudowie campingowej. Owszem awarie zdarzały się - i ATC zamontowane przez tą firmę 2 razy odwiedzało serwis producenta - awaria elektroniki, która umożliwiała dalszą jazdę, lecz bez działającego systemu. Przypuszczalnie za awarię odpowiadał stan naszych dróg - urządzenie jest dość "delikatne". 

 

Podsumowując - Pan stwierdził, ze dwie awarie na ok 2 lata eksploatacji i ilość pokonanych kilometrów to niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego firmy tak niechętnie podchodzą do montażu tych systemów?

Firma Cabby od 2013 roku seryjnie wersje premium AKS, AAA, ATC

Firma Cabby od 2014 roku seryjnie w modelach Kabe premium AKS,BPW/IDC

 

Nie jestem znawca tego systemu ATC ale kiedys sie interesowalem i sam system jest dobrym rozwiazaniem ale trzeba pamietac to co juz inni uzytkownicy przezyli i mieli z nim do czynienia. Mianowicie zestaw sklada sie z kompaktowej obudowy, silnika elektrycznego, przekladni wrzecionowej, sterownika elektrycznego i sensorow. To wszystko jest zasilane pradem. Uzytkownicy mowia o problemach z resetowaniem bledow, blednym dzialaniem po dlugim postoju oraz wielu innych problemach wynikajacych z jego uzytkowania. To sa fakty. I najwazniejsze!!!. System nie zastapi zdrowego rozsadku kierujacego zestawem. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.