Skocz do zawartości

Prad zmienny 12v


Marcinguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem uzytkownikiem przyczepy caravel air. Problem moj polega na tym ze w mojej przyczepie jest transformator scheiber 85120 z ktorego wychodzi prad zmienny 12v. Przy probie podlaczenia radia samochodowego okazalo sie ze nie robi. Wiec po przeczytaniu paru artykułów doszedlem do tego ze prad musi byc staly. Pompka wody dziala. A mam jeszcze chec podlaczenia telewizora z zasilania 12 v. Jak najprosciej przerobic ten prad zmienny na staly. I jakie odpowiednie urzadzenie zeby pociagla telewizor radio .

Dodam jeszcze. Pisza o roznych rozwiazaniach np zasilacz xbox. Zasilacz atx do kompa . jakies przetfornice do oswietlenia diodowego. I czlowiek juz sam nie wie co wybrac zeby bylo ok. Wyczytalem ze mostek greatza przerobi prad na staly .ale nie jestem az takim znawca zeby to podlaczyc. Chcialbym prostego rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeśli piszesz że znawca nie jesteś- to rozpisywał się nie będę. Znajdź kogoś kto ogarnia temat.

Tym transformatorkiem za wiele nie zasilisz: 30W mocy na niewiele pozwala.

Przy większych potrzebach musisz zainwestować w zasilacz impulsowy (co by ~40% mocy na grzanie tranzystorów mocy nie szło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie porady dobre ale jak masz coś zamiar więcej niż tą pompkę podłączać to od razu doradzę wymianę zasilacza na inny. Zasilacz daje 30W a sama pompka zabiera z 20W, więc możesz sobie podłączyć małą żarówkę po mostku i tyle.

Od razu kupuj coś większego, niestety :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek ok, ale to takie.... nie za bardzo. Wypadałoby jeszcze uzupełnić o kondensator elektrolityczny. A i stabilizacja napięcia żadna. I to tym bardziej odczuwalne im słabsze trafo.

Najprościej i najtaniej to kup zasilacz do diod LED 12 V.  Łatwy do kupienia. Moc,najlepiej co na mniej 100W. O np.

http://allegro.pl/hit-zasilacz-modulowy-12v-100w-8a-do-tasma-led-rgb-i5885441128.html

 

I masz tam full wypas

 

Napięcie wejściowe 85~220VAC
Napięcie wyjściowe 12VDC
Prąd wyjściowy 8,5A
Moc [W] 100W
Napięcie tętnień 100mVpp
Zakres regulacji +10%, -15%
Wymiary L×W×H [mm] 160X98X42


- Zabezpieczenia: przeciążeniowe (OCP), przepięciowe (OVP), przeciwzwarciowe (SCP)
- Sygnalizacja załączenia: dioda LED
- Regulacja napicia wyjściowego: ±10%
- Wysoka sprawność: >80%
- Temperatura pracy: -10°C ÷ +50°C
- Wilgotność względna : 20% ÷ 90%RH
- Klasa ochronności przeciwporażeniowej: I
- Certyfikaty: RoHS, CE

 

A i cena z przesyłką niecałe 50zeta. Szkoda palcem w bucie kiwać aby coś takiego zrobić.

Edytowane przez JurekM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

transformator scheiber 85120 z ktorego wychodzi prad zmienny 12v.

...

Pompka wody dziala...

 

 

...

sama pompka zabiera z 20W

...

 

Coś tu nie gra.

Albo pompka jest dziwna, albo zasilacz.

Na prądzie przemiennym żaden silnik prądu stałego (pompka z takim silnikiem jest) nie ruszy z miejsca tylko się spali.

Może zasilacz ma wyprostowaną tylko jedną połówkę?

Wówczas pompka ruszy a radio zagra ale będzie buczało, nawet niepokojąco mocno.

.

Antidotum na to jest nowy zasilacz z wyjściem 13,8V aby mógł też doładować ew. aku na pokładzie.

Zasilacz 12V aku nie doładuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka dziala normalnie. A akumulatora niema i raczej nie bede montowal. Mysle ze rozwiazanie na ten zasilacz do diod led bylby najłatwiejszy.

A ten zasilacz 13.8v

Coś tu nie gra.

Albo pompka jest dziwna, albo zasilacz.

Na prądzie przemiennym żaden silnik prądu stałego (pompka z takim silnikiem jest) nie ruszy z miejsca tylko się spali.

Może zasilacz ma wyprostowaną tylko jedną połówkę?

Wówczas pompka ruszy a radio zagra ale będzie buczało, nawet niepokojąco mocno.

.

Antidotum na to jest nowy zasilacz z wyjściem 13,8V aby mógł też doładować ew. aku na pokładzie.

Zasilacz 12V aku nie doładuje.

No u mnie pompka dziala. Moze rzeczwiscie jest to podzielone. A jaki ten zasilacz? Kupic

Zasilacz stabilizowany 200W 230V/13.8V 15A moze byc taki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu nie gra.

Albo pompka jest dziwna, albo zasilacz.

(...)

pewnie, że nie ale:

- nie wiemy jaka cepka i jaka pompka. Skoro zasilacz daje prąd "~" to może instalacja wodna jest na jakiejś pompie membranowej???

 

szkoda, że tak mało nowych uzupełnia profile :(, znacznie prościej się pisze gdy wiemy dokładnie o czym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki układ prądu w pierwszej cepie z trafo szedł prąd zmienny na oświetlenie. Jakie było moje zdziwienie jak podpialem taśmę ledowa zamiast oryginalnego węża świetlnego i miałem stroboskop :-) Na pompke wychodził prąd stały. Nie ustabilizowalem tego bo cepka zmieniła właściciela ale.myślałem też o tym mostku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takim zasilaczem mozna odrazu ladowac akumulator?

Można pod warunkiem że masz woltomierz i kontrolujesz stopień naładowania- inaczej załatwisz akumulator (i oby tylko jego).

Jako że to zasilacz- więc nie ma automatyki końca ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem ten zasilacz do led 100w i zobaczymy. Jak podlacze i bedzie dzialalo wszystko to napisze. Dzieki za podpowiedzi

Będzie wszystko działało, tylko jak wstawisz aku to go po prostu nie naładujesz tym zasilaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem ten zasilacz do led 100w i zobaczymy. Jak podlacze i bedzie dzialalo wszystko to napisze.

 

Sam nie wiesz co chcesz, o prądzie pojęcia nie masz więc bilansu nie zrobiłeś.

To nie będzie działało tak jakbyś chciał. Akumulatora tym też nie naładujesz. Idziesz "po taniości" i właśnie wyrzuciłeś w błoto SWOJE pierwsze pieniądze.

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.