Skocz do zawartości

Linka zabezpieczająca


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

linka ma zadziałac na humulec i go zaciągnąć, nie powinna sie zrywać przyczepa ma w miarę mozliwośc jechac za samochodem a nie nie wiadmo gdzie. Lepiej jak przyczepa uderzy w tył naszego samochodu, a nie w jakis inny. Przyczepa wisząc na lince ma zaciągniety hamulec.

Przyczepy bez hamulca ma taka sama zasada istata jest zatrzymac zestaw, a nie chronic nasz samochód przed uszkodzneniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linka ma zadziałac na humulec i go zaciągnąć, nie powinna sie zrywać
No więc z pierwszą częścią wypowiedzi się zgodzę natomiast co do reszty to bym polemizował. W prawie każdej przyczepie linka przypięta jest do dźwigni hamulca za pomocą takiego kółka jak do kluczy, ma ono znikomą wytrzymałość. Kiedy odpięcie przyczepy nastąpi przy małej prędkości to zgoda linka utrzyma, ale jeśli jest większa to zaciąga ona hamulec i po prostu albo się zrywa ,albo prostuje się to kółko i się odpina. Przyczepa wtedy hamuje i opada na taki odbój pod dyszlem i wtedy to już ruletka albo stanie i mamy szczęście albo narobi szkód, szczęście jeśli tylko materialnych. Stąd wnioski: po pierwsze hamulce w przyczepie muszą być sprawne na 100%, po drugie zaczp i kula haka MUSZA być bez skazy, no i po trzecie sprawdzać dokładnie prawidłowość spięcia przyczepy z autem. Dlatego nasza w tym głowa aby to kontrolować by nie być sprawcą tragedii. :piwko:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z tym, że ta linka nie ma za zadanie utrzymać przeczepki a tylko uruchomić hamulec najazdowy i zerwie się nawet przy małem szybkości o czym osobiście sie przekonałem , gdy źle była zapięta przyczepa . Odpieła sie na szczeście na placy przy małem prękości , zerwało linka a ta uruchomiła hamulec , przeczepka staneła w miejscu a autko jechało.

Po tym doświadczeniu przed ruszeniem sprawdzam czy dobrze zapieta jest przyczepka, bo strach pomyślec co by sie stało gdybym w takim stanie wyjechał na droge :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK co do tego czy ma się zerwać czy nie sa warunki techniczne, trzeba je poczytac i tyle (ja nie zaglądałem i pisze jak wg mnie powinno być).

Co do niezapietej przyczepki to mam nadzieje na zlocie przy :piwko: opowiem ile ja przejechałem z przyczepa niezapietą i zaczepem leżącym na kuli haka (dotyczy to zwykłaej towarowej N-400 chyba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałm warunki techniczne i prawde powiedziawszy nie jest to łatwo napisane ale sklaniam sie do swojej wersji, że linka nie może się zerwac i powinna utrzymać zaczep przyczepy nad ziemią.

Zapis dotyczacy przyczep wypietych i hamowanych mowi o takich, ktore wyposazone sa w hamulce sterowane z miejsca kierowny (czyli wg mnie pneumatyczne) a nie najazdowe - bezwladnosciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałm warunki techniczne i prawde powiedziawszy nie jest to łatwo napisane ale sklaniam sie do swojej wersji, że linka nie może się zerwac i powinna utrzymać zaczep przyczepy nad ziemią.

Zapis dotyczacy przyczep wypietych i hamowanych mowi o takich, ktore wyposazone sa w hamulce sterowane z miejsca kierowny (czyli wg mnie pneumatyczne) a nie najazdowe - bezwladnosciowe.

 

Witam to moj pierwszy post wiec witam wszystkich. Odbywajac szkolenie na kat B+E instruktor wyjasnial ze linka w przyczepie z hamulcem najazdowym ma za zadanie zaciagnac hamulec i sie zerwac, (akurat przykladem byla laweta) ma to za zadanie uwolnic samochod bo przyczepa o duzej masie moze doprowadzic do przewrocenia samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

To oczko, o ile wiem, ma bardzo ważną rolę. Jest z takiej stali i o takiej grubości, żeby w razie problemu się wyprostowało najpierw zaciągając hamulec, a potem zrywając połączenie z holownikiem. Można je zastąpić czymś innym, ale jak dobrać odpowiednią wytrzymałość? Dlatego też radziłbym skorzystać z rady Miodzia - po ch... to naprawiać, jak koszt całości mieści się w kilkunastu złotych? Ewentualne koszty nieprawidłowej naprawy mogą być zdecydowanie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie, że taka linka nie może się urwać. Cztery dni temu jechałem ze Sromowców do Krościenka za busem który ciągnął przyczepkę towarową nagle patrzę a przyczepa skręca i wjechała do rowu i dalej na pole a na haku auta kawałki linki. Całe szczęście że nie na przeciwny pas. Wrażenie przerażające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie, że taka linka nie może się urwać. Cztery dni temu jechałem ze Sromowców do Krościenka za busem który ciągnął przyczepkę towarową nagle patrzę a przyczepa skręca i wjechała do rowu i dalej na pole a na haku auta kawałki linki. Całe szczęście że nie na przeciwny pas. Wrażenie przerażające.

Ma się urwać, po zaciągnięciu hamulca. Przyczepa ma albo zatrzymać się na poboczu, albo wylądować w rowie. Wszystko zadziałało prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Niemczech za założenie linki do haka a nie do tego uszka sa duże kary.A linka musi się zerwac.W przyczepach lekkich linka nie może się zerwac a zaczep nie może spasc na jezdnie ,mniej więcej tak mówią przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.