Skocz do zawartości

Linka zabezpieczająca


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Na zaczepie mojej niewiadówki, tak jak na każdym zaczepie jest stalowa linka z pętlą, która ma zabezpieczyć zestaw przed rozłączeniem, gdyby zaczep wypadł z haka. Mam pytanko jak i gdzie montujecie tą linkę?. Ja poprostu przeplatałem ją przez hak, robiąc pętlę zaciskową. Mam co prawda z boku haka płaskie ucho, które wygląda jak dospawane ogniwo łancucha, ale nie miałem pomysłu jak tam tą linkę zaczepić. Podrzućcie proszę własne "patenty" Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Marcin ta linka ma się urwać w razie odczepienia przyczepy wcześniej uruchamiając hamulec.

W niewiadówkach pociągała (nie wiem jak obecnie) za dźwignię hamulca, w dethleffsie - odbezpiecza amortyzator który zaciąga "ręczny".

Myślę, że nie chciał byś ciągnąć przyczepy na tej lince a tym bardziej hamować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin ta linka ma sie urwac w razie odczepienia przyczepy wczesniej uruchamiajac hamulec.

Nigdy w zuciou taka linka nie ma prawa sie urwac, ma zaciagnac hamulec a jej dlugosc powinna byc taka aby przyczepa po wyczepieniu dyszlem nie dotykala do ziemi

 

Marcin, zakladaj linke na kule haka robiac petle. Oczywiscie przed opuszczeniem nan zaczepu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w żuciou taka linka nie ma prawa sie urwać,

Też tak myślałem (linka wygląda na dosyć solidną), więc pytałem ludzi "z branży" - odpowiedź jaką otrzymałem napisałem wyżej - wobec powyższego czekam na rozwinięcie się dyskusji w tym temacie.

 

Co do jednego nie ma wątpliwości - linka ma uruchomić hamulec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mój patent to kłódka:-) Przy okazji zabezpiecza przed odczepieniem kempingu od samochodu przez osoby o "lepkich łapkach" :piwo:

 

Patent jest bardzo dobry ale ja kłódke zakładam na uchwyt do wypinania przyczepy z haka, w mojej przyczepie jest tam specjalny otwór. Chroni to w miare skutecznie przed amatorami cudzych przyczep :] a poza tym daje pewność że przyczepa sie nie wypnie w czasie jazdy (jedyny wyjątek to usterka mechaniczna samego zaczepu) bo mimo że zaczepy teoretycznie są tak skonstruowane że nie ma możliwości "samowypięcia" to jednak różnie bywa, szczególnie w starych przyczepach i na polskich drogach.

 

Co do linki to ma ona napewno za zadanie zaciągnąć hamulec ręczny ale wydaje mi sie że powinna też w czasie awaryjnego hamowania utrzymać przyczepe w lini za autem aby nie wpadła do rowu albo nie skasowała jakiegoś auta jadącego z przeciwka. Raczej każda linka jest dopasowana do ciężaru przyczepy i nie powinna sie zerwać. W mojej przyczepie zamiast linki jest solidny łańcuszek, który przeplatam przez kule haka i skręcam dwa ogniwa solidną śróbką. I z własnego doświadczenia wiem że nie można jej za mocno naciągać bo już raz przysmarzyłem przez to hamulce gdy linka sama zaciągnęła mi ręczny przy ostrzejszym ruszaniu :brawo: (przejechałem tak na ręcznym pół miasta :dzieki: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co do tej "nieszczęsnej" linki poza ty, że ma ona zaciągnąc hamulec, to wiem, że Policja nie za bardzo lubi i często kwestionuje jak zakładane one są na sam hak. Powinna być założona na niezależne miejsce, tak by w przypadku spadniecia przyczepy z kuli nie było możliwości by wraz z nia spadła ta linka (łańcuszek). Ja osobiście kupiłem małą "delte" w sklepie aplinistycznym i sprawuje sie wyśmienice. Kłóka tez jest ok, ma nieco problemów tylko z deszczem i woda z sola, a delta nie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być założona na niezależne miejsce, tak by w przypadku spadniecia przyczepy z kuli nie było możliwości by wraz z nia spadła ta linka (łańcuszek).

 

W hakach produkcji USA sa specjalne dodatkowe uszy. Z tego co pamietam, to jest obowiazek zapinania linki bezpieczenstwa wlasnie na nich.

 

6.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linka ta od spodu jest zaczepiana o dzwignie hamulca recznego i w razie wypiecia sie dyszla z haka - zaciaga ona reczny. w hakach produkcji niemieckiej - westfalia - nie ma zadnej innej opcji zaczepienia tej linki, nizo hak. Ale widzialem, ze holendrzy maja na hakach przykrecone - jakby dwa plaskowniki obejmujace hak i skrecone ze soba na koncach - podejrzewam, ze wlasnie po to, aby ta linka w razie awarii sie nie serwala.

w mojej przyczepie dlugosc pomiedzy hakiem a hamulcem recznym jest wieksza niz miedzy hakiem a asfaltem, wiec nie ma szans na to, aby przyczepa dyszlem nie dotknela ziemi. linka ta jednak nie powinna sie zerwac, powinna po zaciagnieciu hamulca recznego sterowac przodem hamujacej przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, więc ja miałem na swojej przyczepce Bayerland 400CT linkę uniwersalną, gdy zdjąłem przyczepę z haka i odjechałem zapominając zdjąć linkę (był wieczór) poczułem tylko lekkie szarpnięcie i oczywiście odjechałem z częścią tej linki. Być może dlatego, że przyczepka miała opuszczone już koło na zaczepie. Jednak gdyby ta linka miała służyć także do awaryjnego holu jak tu się powyżej wypowiadano, to musiałaby być o wiele mocniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne wiem jakie zadanie mają te linki bo w momencie wypięcia takie linki są zbyt słabe żeby można było holować przyczepę ( chyba że to N 250C ) :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.