Skocz do zawartości

Kosiarka-traktorek jaki wybrać???


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie trzeci dzień pracuje robocik. Wytyczyłem mu mniej więcej połowę trawnika, jakieś 10 arów.
Z instalacją kabla było sporo roboty - 300 metrów kabla poszło i brakło: 300 kołeczków. Na tym obszarze jest kilkanaście drzew owocowych + jakieś grządki + koło o średnicy 2 metrów z borówkami + 3 krzewy winogron + huśtawkę ze zjeżdżalnią + drewutnię. To wszystko trzeba było otoczyć kablem, który jest podłączony do stacji dokującej.

Była z tym walka, bo instrukcje były napisane polskim-chińskim i niektóre rzeczy się okazały oczywiste dopiero po empirycznym przetestowaniu różnych kombinacji. np ani słowa nie było o tym, że końcówki kabla mają znaczenie i jak są wpięte odwrotnie, to robot niby działa normalnie, ale coś nie umi trafić do stacji dokującej, a nawet próbuje ją skubany staranować. 

W sumie robi wrażenie jakiejś zabawki na tym trawniku, ale dzielnie kosi cały dzień. Z początku miał ciężko, bo trawa w tym roku nie była jeszcze koszona i gdzieniegdzie miała już po 20-25cm. Na dzień dobry dwa razy objechał swój teren po kablu, (kosząc), potem opuścił kabel i zaczął kosić swój wydzielony obszar. Puszczałem go około rano od 11-12 (jak całkiem wyschła rosa) i sobie pracował aż mu kazałem zjechać do bazy wieczorem. Tzn, pracuje sobie aż mu się skończy bateria, wtedy sobie pisknie raz i jedzie przed siebie aż znajdzie przewód i po przewodzie wraca do stacji dokującej. Tam się ładuje i jak się naładuje to sobie popiszczy 5 razy, po czym opuszcza stację, przejeżdża jakiś niewielki odcinek po kablu i znów rusza w "teren". Trochę się zachowuje jak kulka bilardowa - jedzie prosto a jak spotka kabel, to "odbija się" od niego pod jakimś chyba przypadkowym kątem i jedzie dalej, aż znów natrafi na kabel. Jak trafi w miejsce, gdzie jest trawa zbyt wysoka, to zaczyna się kręcić w kółko, i kosi po okręgu, wykaszając kręgi, jak te słynne kręgi w zbożach w UK co to ufo je zrobiło ;) aż uzna, że sytuacja opanowana, wtedy jedzie znów prosto, aż znajdzie kabel. Na dzień dobry mi wypitolił kilka takich okręgów. Już myślałem, że się zaczną zjeżdżać do mnie na działkę fani UFO i coś zarobię, ale tak się odbijając od kabla - wypitolił też kilka pentagramów. Widać, że ten robot to dzieło szatana a nie rąk ludzkich . Z kolei zacząłem się obawiać wizyty księdza proboszcza, a ten by mi kazał płacić za egzorcyzmy. Na szczęście po jakimś czasie takiej pracy obszar zaczął przypominać trawnik. Po 3 dniach zostało kilka kempek, w które robot jeszcze nie trafił. Na razie ma wystukane 10 godzin pracy i 12 godzin ładowania.

Pierwsze obawy na szczęśćie okazały się rozstrzygnąć pozytywnie: mój trawnik jest bardzo nierówny. Ma dołki, górki i takie tam. Rośnie na nim też wszystko: trawy różne, chwasty, mlecze, koniczyny, jakieś fioletowe bardzo ładnie pachnące (jak jakiś tymianek/oregano) kwiatki.. Bałem się że nie da rady z takimi dołkami i górkami. Ale radzi sobie wyśmienicie. Nie zawiesił się ani razu. Raz się zatrzymał bo napotkał gałąź, która mu się wkręciła w ostrza i bidok się wyłączył i zaczął piszczeć. Po usunięciu gałęzi i włączaniu ruszył dalej.

Drugie obawy to czy poradzi sobie z takim areałem. Zobaczymy, ale wygląda na to, że da radę, tylko chyba będize musiał kosić codziennie albo co drugi dzień.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 232
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

U mnie trzeci dzień pracuje robocik. Wytyczyłem mu mniej więcej połowę trawnika, jakieś 10 arów.
Z instalacją kabla było sporo roboty - 300 metrów kabla poszło i brakło: 300 kołeczków. Na tym obszarze jest kilkanaście drzew owocowych + jakieś grządki + koło o średnicy 2 metrów z borówkami + 3 krzewy winogron + huśtawkę ze zjeżdżalnią + drewutnię. To wszystko trzeba było otoczyć kablem, który jest podłączony do stacji dokującej.

Mój też od kilku dni jeździ :) Generalnie bardzo podobne spostrzeżenia mamy. Instrukcja do d...y. Wiele rzeczy trzeba sie domyśleć. Mi poszło ok 250m kabla i ok 450 szpilek. Zrobiłem tylko 2 wyspy, natomiast zostawiłem chyba ok. 8 drzewek na trawniku, aby najpierw spróbować w nie uderzać - mój bardzo ładnie to robi, w sensie nie uderza mocno, nie wydaje mi się aby robił krzywdę sobie i drzewkom, ładnie te drzewka obkasza dookoła, także tak to zostanie raczej, drzewka są też blisko brzegu wiec otaczanie ich drutem gubiłoby kosiarkę. Ale po Twoim filmiku widzę że Twój model szybciej jeździ, mój wydaje mi się wolniejszy w jeździe, no i ma mniejszą szerokość.

Z ustawieniem bazy też się musiałem pobawić, liczyłem że może uda sie ustawić ją prostopadle w miejscu zadaszonym które mi pasowało, ale właśnie tak samo jak u Ciebie  musi być równolegle. Tą samą historie przerabiałem jak baze chciał staranować... Odwrotnie podłączone przewody.

Jako że ostatnio deszcze codziennie to czujnik deszczu przetestowany, zaczęło mocniej padać, wyłączył nóż i pojechał sobie do bazy. Raz był deszcz mocny ale przeszedł szybko, poszedłem do niego aby ręcznie go włączyć a ten niechce, okazuje się że po deszczu ma jakis czas w którym nie można go uruchomić (nie wiem dokladnie ile  jescze), doczytałem dopiero gdzieś w internecie bo w instrukcji ani śladu.

Na akumulatorze robi u mnie dokładnie 4h, potem sie ładuje ok. 80min.

Rozkminiłem tez ten podział na strefy który u mnie jest - jest to dość prymitywne ale działa, można zaprogramować 4 strefy, czyli miejsca na drucie do których ma pojechać od razu po zaprogramowanym uruchomieniu danego dnia i tam kosić najpierw (ale kosi ogólnie wszędzie jak wyjedzie z tego obszaru), zapobiega to temu aby nie zostawiał jakichs miejsc gdzie jest małe prawdopodobieństwo wjechania. Po obserwacji u mnie i tak bez tych stref by sobie radził,  gdyż widzę że przez te klika h jak chodzi zagląda we wszystkie zakamarki, choć może w przyszłości cos tam zoptymalizuje ustawieniami.

Tymczasowo taki daszek mu zrobiłem: :D

https://www.castorama.pl/kastra-prosperplast-60-l-czarna-prostokatna-id-36895.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maras napisał:

Czy można ustawić wysokość koszenia ,czy jest tylko jedna ?

Tak, ten który ja mam ma 30-50mm, a ten który @Łza Włóczynutka ma 25-55mm.

Mój chodził pierwsze dni na 50, a teraz obnizyłem na 40mm.

Edytowane przez golob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@golob pokaż jaką masz trawę u siebie? U @Łza Włóczynutka widać. Jestem ciekawy czy na mojej dałby rade, stronę wcześniej wrzucałem fotke, jest gęsta i gruba. Teraz popadało parę dni i jak nie wyjeżdżałem normalną kosiarką, to jak teraz wyjade to będzie trochę problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noże tnące są bardzo inne niż w zwykłych kosiarkach. U mnie te noże są 3 i mają wielkość i kształt żyletki. (coś koło ~6x3cm) I są ostre jak żyletka. (na dzień dobry palca sobie przeciąłem). W dodatku są ruchome. Każdy przykręcony jest 1 luźno specjalną śrubką - chyba to jest po to, żeby nóż się nie niszczył w przypadku uderzenia w kamień czy gałąź.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Każdy przykręcony jest 1 luźno specjalną śrubką - chyba to jest po to, żeby nóż się nie niszczył w przypadku uderzenia w kamień czy gałąź.  

A nie masz czasem tej funkcji że raz kręci w jedną stronę a raz w drugą stronę, nożyk ma ostrza z obu stron? Dlatego może własnie nóż jest luźno przykręcony, widziałem to w jakichś markowych husqvarnach itp. U mnie tego nie ma, kreci tylko w jedną, są  4 noże jednostronne na stałe przykręcone.

@jacekzoo zapodam później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nożyk ma ostrza z obu stron, natomiast nie mam pojęcia czy przy koszeniu kręci w obie strony.

Może za jakiś czas będę to mógł stwierdzić po stopniu stępienia/zużycia. Możliwe że ostrze jest dwustronne, żeby je po stępieniu przełożyć tak, by kosiło drugą stroną. (??)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo kręci w 2 strony - albo inna opcja że ręcznie możesz za jakiś czas przełożyć nożyk na druga stronę. BTW na alliex widziałem taniutkie te nożyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mi cały czas chodzi o to czy na normalnej trawie da to radę. Wszędzie gdzie pokazują jak działa to albo takie ściernisko jak tu 

 albo filmy reklamowe ? 

Jest filmik z normalnej trawy, 

 

robot 6x droższy od naca, koła całe pozaklejane, noże i podwozie podejrzewam też. Wydaje mi się że polegnie na dłuższą metę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwasty są twardsze i trudniej je kosić niż trawę. Skoro u mnie tani Chińczyk daje radę na konglomeracie całego atlasu botanicznego traw i chwastów,  (u mnie nigdy nie było siane, nawożone, wertukulowane, podlewane czy rownane - od kilkunastu lat tylko koszone, więc mam takiego ciężkiego w obróbce dzika) to tym bardziej sobie poradzi z regularną i dobrze utrzymaną trawą, gdzie jest równo, gładko i żadnych problemów.

Tym lepiej sobie poradzi jaiś markowy robot, który pewnie ma nieco lepsze rozwiązania na pokładzie

@golob a gdzie kupowałeś szpilki? masz jakieś tanie źródło? Muszę dokupić jeszcze 100 a może i 200m kabla i szpilek bo brakło , ale też widzę, że robot ogarnie większy areał niż ma obecnie, więc mu jeszcze bym dodał trochę roboty ;)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Chwasty są twardsze i trudniej je kosić niż trawę. Skoro u mnie tani Chińczyk daje radę na konglomeracie całego atlasu botanicznego traw i chwastów,  (u mnie nigdy nie było siane, nawożone, wertukulowane, podlewane czy rownane - od kilkunastu lat tylko koszone, więc mam takiego ciężkiego w obróbce dzika) to tym bardziej sobie poradzi z regularną i dobrze utrzymaną trawą, gdzie jest równo, gładko i żadnych problemów.

Tym lepiej sobie poradzi jaiś markowy robot, który pewnie ma nieco lepsze rozwiązania na pokładzie

@golob a gdzie kupowałeś szpilki? masz jakieś tanie źródło? Muszę dokupić jeszcze 100 a może i 200m kabla i szpilek bo brakło , ale też widzę, że robot ogarnie większy areał niż ma obecnie, więc mu jeszcze bym dodał trochę roboty ;)

No właśnie nie... u moich rodziców jest tak jak u ciebie, ich kosiarka spokojnie lata, a jak raz pożyczyłem do mnie to po 15m oddałem, zapychała się i zaklejała. Mi nie chodzi o twardość chwastów tylko gęstość i soczystość trawnika. Jak jest trawnik jak na drugim filmiku to trzeba normalną kosiarką co rusz kosić a co dopiero taki robocik. 
 

żeby nie było że krytykuję dla zasady, podoba mi się to tylko wątpię że u mnie by się sprawdził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

@golob a gdzie kupowałeś szpilki? masz jakieś tanie źródło? Muszę dokupić jeszcze 100 a może i 200m kabla i szpilek bo brakło , ale też widzę, że robot ogarnie większy areał niż ma obecnie, więc mu jeszcze bym dodał trochę roboty

Tutaj, chyba najtańsza oferta jaką znalazłem 19zł/100szt, też będe dokupował bo wyłączyłem w ogóle "plac zabaw" żeby nie komplikować ale spokojnie sobie poradzi widzę.  Kabel dokupowałem 1,5mm2 ale ten co dawali w komplecie to 1mm2 i chyba taki tez wystarczy.

https://allegro.pl/oferta/uchwyty-przewodu-granicznego-kosiarka-automatyczna-7821288219

58 minut temu, jacekzoo napisał:

No właśnie nie... u moich rodziców jest tak jak u ciebie, ich kosiarka spokojnie lata, a jak raz pożyczyłem do mnie to po 15m oddałem, zapychała się i zaklejała. Mi nie chodzi o twardość chwastów tylko gęstość i soczystość trawnika. Jak jest trawnik jak na drugim filmiku to trzeba normalną kosiarką co rusz kosić a co dopiero taki robocik. 
 

żeby nie było że krytykuję dla zasady, podoba mi się to tylko wątpię że u mnie by się sprawdził

Moim zdaniem to nie tak. Taka trawa gęsta nie powinna zostawać nie koszona dłuższy czas, powinna być koszona częściej. np. co 3-4 dni a nie co 7. Znam temat bo miałem taką wypieszczoną trawę (teraz jest trochę zaniedbana, ale na ten sezon jest plan powrotu do świetności). Z taką trawą będzie mieć problem nawet słabsza spalinówka. Jeśli robot zostanie uruchomiony na skoszonej trawie i będzie chodził regularnie np. codziennie, to nigdy takiego stanu jak na filmiku który wrzuciłeś nie powinno być bo on ją będzie regularnie kosił. Ogólnie to Ambrogio jest super fajne i widać że to inna klasa. 

Trzeba tez pamietać że robot nie zastąpi kosiarki (ale mocno ją ograniczy), myślę że trzebaby bardzo specyficznie zaprojektować trawnik aby całkowicie pozbyć się kosiarki (zwłaszcza obrzeża). Choć taki trawnik jak ma Łza to spokojnie obędzie się chyba bez kosiarki już.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, golob napisał:

powinna być koszona częściej. np. co 3-4 dni

Dokładnie. Słowo klucz powinna. Jak oststni tydzień u mnie codziennie pada to robot nie wyjechałby ani razu, jak jestem w domu to luzik, można by wyłączyć i oblecieć kosiarką, ale będąc np na wakacjach to już gorzej.  Ciekawi mnie jak robot na to się ,,zapatruje,,  jak już urośnie mega busz to czy nie wyjeżdża czy na siłe próbuje z tym walczyć ?

 

7 minut temu, golob napisał:

Z taką trawą będzie mieć problem nawet słabsza spalinówka

Przy tej mojej trawie, po tygodniu opadów i niekoszenia problem będzie miała nawet mocna spalinówka, w mojej mam najmocniejszy dostępny silnik briggsa i albo muszę jechać baaardzo powoli albo co chwile wylot do kosza się zapycha bo nie nadąża wrzucać ścinek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.