Skocz do zawartości

Ogniwa fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego


gusia-s

Rekomendowane odpowiedzi

Za i przeciw!

 

Czy macie jakieś praktyczne doświadczenia z tego typu instalacją? Wydajność, opłacalność, koszty utrzymania, rozliczenia z elektrownią? 

Na co zwracać uwagę, jakieś kwiatki? 

 

Pytam, ponieważ w mojej gminie jest planowana taka inwestycja - koszt instalacji ma być dofinansowany w 80 %. 

Są jakieś założenia ogólne i średnie wyliczenia - będzie ekspertyza techniczna do każdego domu, która pokaże ile ogniw powinno zaspokoić nasze potrzeby.

Jeśli chodzi o rachunki - prąd wyprodukowany mamy prawie za free - prawie ... bo trzeba zapłacić elektrowni opłatę przesyłową. Ewentualną nadwyżkę prądu też odbiera elektrownia za jakieś marne grosze.

Wiem ile zużywamy prądu rocznie, wiem ile potrzebuję ogniw aby wyprodukować sobie tyle co zużywam. 

 

Czego nie wiem a co powinnam? :D

 

 

Koś coś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Za i przeciw!

 

Czy macie jakieś praktyczne doświadczenia z tego typu instalacją? Wydajność, opłacalność, koszty utrzymania, rozliczenia z elektrownią? 

Na co zwracać uwagę, jakieś kwiatki? 

 

Pytam, ponieważ w mojej gminie jest planowana taka inwestycja - koszt instalacji ma być dofinansowany w 80 %. 

Są jakieś założenia ogólne i średnie wyliczenia - będzie ekspertyza techniczna do każdego domu, która pokaże ile ogniw powinno zaspokoić nasze potrzeby.

Jeśli chodzi o rachunki - prąd wyprodukowany mamy prawie za free - prawie ... bo trzeba zapłacić elektrowni opłatę przesyłową. Ewentualną nadwyżkę prądu też odbiera elektrownia za jakieś marne grosze.

Wiem ile zużywamy prądu rocznie, wiem ile potrzebuję ogniw aby wyprodukować sobie tyle co zużywam. 

 

Czego nie wiem a co powinnam? :D

 

 

Koś coś? :)

 

Gusia, z tego co wiem to odkup miałby być chyba za stawkę taryfy nocnej, ale nawet, to jest nieźle. Ja zapisałem się u mnie w gminie, bo chciałbym przede wszystkim aby urzędnicy załatwili potrzebne papiery podłączenia do sieci zewnętrznej i to będzie już duży plus. Po 3 latach (chyba) gwarancji można będzie sobie podłączyć akumulator do instalacji (no chyba że będą jakies dziwne klauzule, ale to sie zobaczy) i gromadzić energię. Ja osobiście uważam, że po poprawnym wykonaniu bilansu domu niech będzie realnie w ciągu dnia potrzba z paneli 2 kw, a w nocy 0,5 kw z odzysku z akumulatorów w przyszłości. U siebie zredukowałem moc sumy oświetleń do około 150 W ! TV 120-150 W, lodówka około 200-300 W. To takie moje przemyślenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Nie interesuję się w tej chwili kwestią domowej instalacji PV , ale w TV było ostatnio głośno na temat jakichś zmian (lub ich braku) w przepisach tego dotyczących. Zapamiętałem tylko, że coś jest bardzo niekorzystne, że znowu przez to się cofamy w stosunku do pozostałych państw UE, a wypowiedzi kilku osób, które zainwestowały w takie instalacje, nie pozostawiały suchej nitki na obecnych ustawodawcach. To, że zostali "nabici w butelkę" kończyło na ogół ich ocenę całej sytuacji. Generalnie ludziska byli mocno wkurzeni :krzykacz: , więc coś chyba jest na rzeczy :hmm:
http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/2478-pierwsi-prosumenci-nie-dostana-wsparcia#comment671
http://www.fotowoltaika.net/ustawa-o-odnawialnych-zrodlach-energii-oze.html
http://www.tbkeco.pl/artykuly/oplacalnosc-instalacji-fotowoltaicznej-wedlug-nowego-prawa-energetycznego/

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszła kicha z taryf gwarantowanych, tzn. ceny 65gr. dla instalacji do 10kW i 75gr w instalacjach do 3kW. Mimo wszystko i tak są plusy posiadania takiej instalacji.

Przy dopłacie 80% to brałbym wszystko w ciemno. Mam 10kW bez żadnych dotacji.

Bardziej zainteresowanym polecam dział energia odnawialna na forum elektroda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Gusia, z tego co wiem to odkup miałby być chyba za stawkę taryfy nocnej, ale nawet, to jest nieźle. Ja zapisałem się u mnie w gminie, bo chciałbym przede wszystkim aby urzędnicy załatwili potrzebne papiery podłączenia do sieci zewnętrznej i to będzie już duży plus. Po 3 latach (chyba) gwarancji można będzie sobie podłączyć akumulator do instalacji (no chyba że będą jakies dziwne klauzule, ale to sie zobaczy) i gromadzić energię. Ja osobiście uważam, że po poprawnym wykonaniu bilansu domu niech będzie realnie w ciągu dnia potrzba z paneli 2 kw, a w nocy 0,5 kw z odzysku z akumulatorów w przyszłości. U siebie zredukowałem moc sumy oświetleń do około 150 W ! TV 120-150 W, lodówka około 200-300 W. To takie moje przemyślenia.

Pozdrawiam

W przypadku dotacji inwestycji nie ma możliwości montażu takiej instalacji, która powodowałaby znacznie większą produkcję niż zapotrzebowanie. Instalacja ma służyć wyłącznie potrzebom gospodarstwa domowego więc nie ma tu mowy o wytwarzaniu energii w celach odsprzedaży - temu min. ma służyć wykonanie audytu energetycznego. Instalacja nie może zasilać lokalu, w którym prowadzona jest działalność gosp. - przynajmniej u nas tak jest :)

To akurat ciekawe bo chyba rolnicy prowadzący gosp. rolne akurat mogą korzystać z tego systemu.

Jeśli chodzi o akumulatory - to jak dobrze zrozumiałam - jest możliwość wyboru odrazu z aku lub bez. Oczywiście aku zwieksza koszty i też są opinie za i przeciw co do ich opłacalności (koszt/wydajność/czas eksploatacji).

 

Witam!

Nie interesuję się w tej chwili kwestią domowej instalacji PV , ale w TV było ostatnio głośno na temat jakichś zmian (lub ich braku) w przepisach tego dotyczących. Zapamiętałem tylko, że coś jest bardzo niekorzystne, że znowu przez to się cofamy w stosunku do pozostałych państw UE, a wypowiedzi kilku osób, które zainwestowały w takie instalacje, nie pozostawiały suchej nitki na obecnych ustawodawcach. To, że zostali "nabici w butelkę" kończyło na ogół ich ocenę całej sytuacji. Generalnie ludziska byli mocno wkurzeni :krzykacz: , więc coś chyba jest na rzeczy :hmm:

http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/2478-pierwsi-prosumenci-nie-dostana-wsparcia#comment671

http://www.fotowoltaika.net/ustawa-o-odnawialnych-zrodlach-energii-oze.html

http://www.tbkeco.pl/artykuly/oplacalnosc-instalacji-fotowoltaicznej-wedlug-nowego-prawa-energetycznego/

To nas nie dotyczy - tu oszukani czują się inwestorzy, którzy zamierzali wykonać instalację za własną kasę w celu odsprzedaży wyprodukowanej energii właśnie po taryfach gwarantowanych jak niżej pisze zlp.

Naszą ewentualną nadwyżkę, której nie zdołamy spożytkować na bieżąco - musi odkupić elektrownia w cenie oscylującej w granicach 16 gr minus jakieś tam jeszcze koszty co w efekcie daje jakieś 8 gr :D , które żeby było śmieszniej stanowi mój przychód i jest opodatkowane podatkiem dochodowym  :lol:

 

Wyszła kicha z taryf gwarantowanych, tzn. ceny 65gr. dla instalacji do 10kW i 75gr w instalacjach do 3kW. Mimo wszystko i tak są plusy posiadania takiej instalacji.

Przy dopłacie 80% to brałbym wszystko w ciemno. Mam 10kW bez żadnych dotacji.

Bardziej zainteresowanym polecam dział energia odnawialna na forum elektroda.

Możesz napisać więcej jak to wygląda w praktyce?

Chodzi mi o rzeczywistą wydajność, jakieś ukryte koszty koniecznych przeglądów, konserwacji itp? o czym sie np. nie mówi.

Magazynujesz wytworzoną energię dla siebie? czy odsprzedajesz.

 

Za co potem będą płacić elektrowni? Za energię, którą kupię od nich wtedy kiedy nie będę miała własnej to wiadomo, ponoć opłatę przesyłową za moją energię i co jeszcze?

 

Energetyka mi zapłaci - za pobraną ode mnie niezużytą energię po tych marnych groszach.

 

My rocznie zużywamy ok. 4500 KWh.

 

 

:hej:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Właśnie u nas nie ma wyboru i tylko bez akumulatorow na czas oczywiście gwarancji. U mnie byłoby to na gospodarstwo domowe. Faktycznie jak Koledzy piszą 80 procent to tylko brać. Niech ilość energii zbilansuje się na zero za dnia to będzie ok.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ? .... nikt więcej się nie wypowie?  Nikt nie użytkuje takiej instalacji ? :(

 

znajomy użytkuje zarówno fotopanele jak i kolektory do wody, rekuperatory i inne dziwy  - ale on miał dojście do darmowego sprzętu w nadmiarze i nie jest zainteresowany żadną odsprzedażą - jest niezależny jeśli chodzi o ciepło do mycia i ogrzewania i prąd (państwowego prądy używa tylko do gotowania i pieczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 % dofinansowania :hehe:  ludzie obudzcie się ; nie w tym kraju , kiedyś już to było przerabiane na elektrowniach przydomowych , biznes to zrobią ci którzy ten szajs oferują ale nie użytkownicy ; u nas też już zaczęli wciskać kit niby 25 lat gwarancji a jak spytałem o szczegóły to jest to wyliczenie czysto teoretyczne a fatyczna gwarancja 2 lub 3 lata , ten odkup nadwyżki to jest podpucha bo jak się to wszystko już rozkręci to jestem przekonany , że tak to opodatkują , że będzie nieopłacalne . Koszty eksploatacji po gwarancji przewyższą zyski i będzie posprzątane , w tym kraju chodzi teraz tylko o to jak ściągać z Kowalskiego kasę ; poczekajcie jak wprowadzą podatek kastracyjny a że wprowadzą jestem pewny , wtedy pogadamy .

W energetyce nie ma perpetum mobile , zawsze są straty , większe lub mniejsze ale są .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek kastracyjny? To ja (póki co) jestem bezpieczny. Ale z tego co wiem, to wiele na takim podatku nie zarobią.

Z innej strony, popytałeś o szczegóły, to wygląda inaczej, ale mógłbyś przybliżyć? Jakie szczegóły? Znaczy 25 lat gwarancji jest na kable, a na panele już nie? Poważnie pytam, bo słyszałem właśnie o gwarancji 25 lat na całość osprzętu. Oczywiście jest to planowane bez akumulatorów, więc nie na akumulatory. Co do opodatkowania, to na dzień dzisiejszy już jest to chyba opodatkowane. Chyba, bo ja się nie interesowałem, ale kolega się dopytywał, to mu powiedzieli, że jest to przychód, który należy opodatkować. Więc m.in. elementem instalacji jest również licznik prądu, który sprzedajesz. Ale, jak pisałem, to "chyba". No i piszesz o kosztach eksploatacji po gwarancji - tu znowu wraca istotne pytanie co nie jest na 25-cio letniej gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z kolegą który założył to ustrojstwo , całkowity koszt 26 tyś ; 16 tyś będzie spłacał w ratach przez 5 lat po 216zł , reszta dofinansowana z ochrony środowiska , gwarancja na piśmie na 6 lat , resztę danych będę znał jak się do niego przejadę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem policzyć jak to by wyszło dla mojej firmy.  Założenia;   moc do 40 kW i brak dotacji. Ponadto instalacja musi się zwrócić po 7 latach.

Wszystkie obliczenia wskazywały na amortyzację rzędu 25 - 30 lat a niektóre nawet na dokładanie ciągłe, czyli na brak opłacalności.

Takie mamy obecnie przepisy. Media jak zwykle p..........ą.  Nie liczyłem dla domu prywatnego ale spodziewam się jeszcze gorszych wyników, bo cena instalacji w przeliczeniu na 1kW jest większa, no i co można odliczyć od podatku??   W firmie chociaż VAT i robociznę.

 

W przyczepie solar też się nie opłaca, chyba że ktoś chce. Ja chcę :]

Pozdrawiam AH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem policzyć jak to by wyszło dla mojej firmy.  Założenia;   moc do 40 kW i brak dotacji. Ponadto instalacja musi się zwrócić po 7 latach.

Wszystkie obliczenia wskazywały na amortyzację rzędu 25 - 30 lat a niektóre nawet na dokładanie ciągłe, czyli na brak opłacalności.

Takie mamy obecnie przepisy. Media jak zwykle p..........ą.  Nie liczyłem dla domu prywatnego ale spodziewam się jeszcze gorszych wyników, bo cena instalacji w przeliczeniu na 1kW jest większa, no i co można odliczyć od podatku??   W firmie chociaż VAT i robociznę.

 

W przyczepie solar też się nie opłaca, chyba że ktoś chce. Ja chcę :]

Pozdrawiam AH

W przyczepie czy na jachcie to jest sprawa komfortu i tu się nie liczy opłacalności tylko wygodę ; jak chcę stać na dziko i mieć ten luksus np. lodówkę na 12V ale bez gazu to mam , mój kolega zamontował ustrojstwo na jachcie z pełnym opomiarowaniem i starcza nawet na lodówkę , przez całe lato nie musiał doładowywać aku . Jeśli chodzi o firmę to ??? ; dom ? chyba z tendencją w plecy .

Z praktyki to wiem , że trzeba być bardzo bogatym i mieć nerwy ze stali żeby zafudować sobie jak to teraz jest w modzie tzw. inteligentny dom z pełną bajerą ( jedno jest pewne - firmy które to wszystko serwisują po okresie gwarancyjnym na pewno się cieszą czego nie można powiedzieć o właścicielach domów :hehe: ) ; zaznaczam , że to są tylko takie moje przemyślenia na luzaku i każdy może mieć swoje zdanie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem. Oferta jest z informacją: 80% dofinansowania z funduszu ochrony środowiska, 25 lat gwarancji. A kolega ma już zainstalowane i dopiero potem dowiedział się, że warunki są inne? To nie podpisuje się umowy wraz z warunkami przed instalacją? To rzeczywiście, nie pójdę na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.