Skocz do zawartości

Dobór bezpieczników


Qatro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Proszę o pomoc, jakiej wartości mam użyć bezpieczniki za akumulatorem  aby podłączyć:

pompkę wody

oświetlenie dwa paski ledowe po 1,5 m

gniazdo zapalniczki (telewizor)

gniazdo zapalniczki (ładowanie telefonu)

wentylator kuchenki

i woltomierz

http://allegro.pl/woltomierz-cyfrowy-6-30v-miernik-samochodowy-i5645417173.html

wszystko będzie prowadzone osobnym przewodem

chyba o niczym nie zapomniałem jak coś to proszę o sugestie

i jeszcze jedno pytanie czy kabel 2x2.5mm2 wystarczy

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam!
Przekrój przewodów jest zależny od ich rzeczywistych długości, których nie podajesz.
Na rysunku masz przykład połączeń, ale są tylko połączenia "plusowe".  "Minusowe" zostały pominięte dla lepszej przejrzystości rysunku.
Można oczywiście poprowadzić zasilanie np. dla pompki i wentylatora z jednego bezpiecznika, ale wtedy jego wartość należy podnieść na 7,5 A.
Wartości są z oczywistych względów orientacyjne, ponieważ nie podałeś parametrów pompki i wentylatora.
Dla gniazd "zapalniczek" przyjąłem trochę wyższe wartości zabezpieczeń, niż te, których wymagają wspomniane przez Ciebie urządzenia (laptop, telefon), aby zapewnić możliwość podłączenia w razie potrzeby czegoś bardziej prądożernego - należy przy tym zapewnić odpowiedni przekrój przewodów w danym obwodzie.

 

post-8228-0-03715600-1454637344_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję kristofer na Ciebie zawsze można liczyć :] . Jeżeli chodzi o przewody to

do pompki wody i wentylatora kuchenki prawie 8 metrów ponieważ muszę objechać na drugą stronę przyczepki

do oświetlenia po 3metry

do gniazd zapalniczki i woltomierza ok 1,5 metra

Mam jeszcze jedno pytanie czy zamontować gdzieś przekaźnik bo w starej instalacji od zasilacza nad okapem kuchennym miałem zamontowany jeden chyba do wentylatora lub oświetlenia?

 

Pozdrawiam

QATRO

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie mocy jest wentylator?

Pompka i wentylator zasilana razem czo osobno?

Przy przewodzie 2 x 2,5mm2 i 8m metrach długości to maksymalne obciążenie wynosi ok 40W.

Oświetlenie da rade, zapalniczka nie więcej niż 100W obciążenia.

Bezpieczniki bezpośrednio przy klemie akumulatora?

Edytowane przez Tec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję kristofer na Ciebie zawsze można liczyć :] . Jeżeli chodzi o przewody to

do pompki wody i wentylatora kuchenki prawie 8 metrów ponieważ muszę objechać na drugą stronę przyczepki

do oświetlenia po 3metry

do gniazd zapalniczki i woltomierza ok 1,5 metra

Mam jeszcze jedno pytanie czy zamontować gdzieś przekaźnik bo w starej instalacji od zasilacza nad okapem kuchennym miałem zamontowany jeden chyba do wentylatora lub oświetlenia?

 

Pozdrawiam

QATRO

 

Napiszę Ci w czym rzecz.

Wspominam o tym w wielu tematach: nie powinno dobierać się przekroju przewodów jedynie w oparciu o możliwości ich obciążenia prądowego - to błąd.

Powinno się dążyć do tego, aby długość przewodów była jak najmniejsza, a przekrój możliwie duży. Chodzi o to, aby spadek napięcia w obwodzie był jak najmniejszy.

Generalnie, nie powinien być wyższy, niż ok. 26 mV na każdy mb. przewodu (absolutnie max 30 mV).

Oczywiście, przewód o przekroju 2,5 mm² wytrzyma bez problemu prądy nawet dwa razy wyższe, niż te, które podawałem poprzednio na rysunku, jednak spadki napięcia przy podanych teraz przez Ciebie długościach przewodu, mogą okazać się na tyle duże, że sprawność (wydajność) działania pompki czy wentylatora może zostać znacząco ograniczona.

Gdy odpowiesz na pytania, które zadał Kol. Tec, można będzie określić potrzebny przekrój przewodów, aby zachować prawidłową pracę i wydajność wspomnianych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie odpowiedziałbym na pytania, ale jest problem ponieważ nie ma na nich żadnych opisów ani informacji. Mam tylko zdjęcia może ktoś coś miał podobnego i pomoże

post-20310-0-07518100-1454701587_thumb.jpg

post-20310-0-54847100-1454701656_thumb.jpg

A jeżeli chodzi o długość przewodów wiem, że powinna być jak najmniejsza muszę jednak przeprowadzić je na przeciwną stronę przyczepy stąd te 8m. Mam zamiar zastosować przewód 4mm2 osobno dla wentylatora i osobno dla pompki. Tylko czy to będzie ok?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica wentylatora to 75mm.

Mam jeszcze pytanie proszę o sugestie, gdzie umieścilibyście akumulator miejsce nr 1 czy 2 kurcze nie mogę się zdecydować :hmm:post-20310-0-62537300-1454860945_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator tej średnicy powinien mieć od 20 do 40W, ale to trochę wróżenie z fusów.

Jak masz możliwość to sprawdź jego pobór prądu.

Umiejscowienie dostosuj do reszty instalacji 12V i ewentualnej rozbudowy instalacji w przyszłości.

U siebie wybrałem miejsce nr 2.

Kierowałem się odległościami od dużych odbiorników prądu typu przetwornica 12/230V i centralka movera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tu, a mianowicie pytanie dotyczy lodówki czy aby podczas jazdy lodówka chłodziła wystarczy podpiąć ją do instalacji 13 pin w samochodzie pod pin 10 (+) oraz pod pin 13 (-) Na razie nie zajmuje się ładowaniem akumulatora w przyczepie chodzi mi tylko o działanie lodówki podczas jazdy.  :hmm:  Proszę o odpowiedź

post-20310-0-55206900-1455189852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 i 11 - plus i minus po zapłonie

9 i 13 - plus i minus ciągły

 

Lodówkę podpinasz pod zasilanie po zapłonie.

 

P.S. Albo powyższy schemat jest błędny, albo mam błędny schemat podłączenia wtyczki.

Edytowane przez BiA (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK  w takim razie podpinam plus pod 10 a minus pod 11 tylko nie wiem jak to będzie działać, ponieważ w przyczepie do lodówki mam doprowadzony przewód 6mm2 zgodnie z sugestią kolegów z forum natomiast w samochodowej instalacji plus po zapłonie jest przekroju 2,5mm2. Pytanie czy będzie to dobrze pracowało, czy trzeba przerabiać instalacje w samochodzie. Dodam, że w aucie jest fabryczna instalacja i może być ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK  w takim razie podpinam plus pod 10 a minus pod 11 tylko nie wiem jak to będzie działać, ponieważ w przyczepie do lodówki mam doprowadzony przewód 6mm2 zgodnie z sugestią kolegów z forum natomiast w samochodowej instalacji plus po zapłonie jest przekroju 2,5mm2. Pytanie czy będzie to dobrze pracowało, czy trzeba przerabiać instalacje w samochodzie. Dodam, że w aucie jest fabryczna instalacja i może być ciężko.

W samochodzie też wypadałoby zrobić instalację przewodem jak w przyczepie bezpośrednio od + i - akumulatora, oczywiście przez bezpiecznik i styki przekaźnika który pozwoli się włączyć przy zapalonym silniku. Inaczej rozładuje Ci lodówka akumulator na postoju. Takie instalacje były przedstawiane na Forum - poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.