Jump to content

Recommended Posts

Zulos
4 minuty temu, filipert napisał:

Mój też, dopóki ząb go nie rozboli, wtedy taniej samolotem przylecieć na leczenie do PL 😂

A to akurat racja - od wielu lat nie umówisz się do dentysty w okresach świątecznych - na tydzień przed i po wszystkie terminy zarezerwowane dla przylatujących na święta z Anglii i nie tylko:D

Ja tankuję na co dzień na Cyrklu. Wzięło się to stąd, że kumpel na początku lat 2000 miał VITo z jakimś trefnym silnikiem 2.2 czy 2.3, w którym padały jak muchy wtryski - ponoć zwalali to na jakość paliwa, że są strasznie wrażliwe na to... Jeździł na różnych stacjach i co pół roku je zmieniał razem z wtryskami - Orlen, Shell, BP i inne. Jak w końcu zaczął tankować na Statoilu, wtryski wymienił dopiero po roku. Stąd się to wzięło - może i niesłusznie, ale od tamtej pory przykleiłem się do Statoila, teraz Cyrkla oczywiście.

Cathay
Cytat

No, to przebiję Was wszystkich, w piątek tankowałem ON na Orlenie za 5.87 zł. Cena nominalna była 5.95 zł, ale z kartą dziecioroba wyszło 5.87 

To kolejny powód aby tą stację omijać bardzo szerokim łukiem.

Edited by Cathay (see edit history)

filipert
5 minut temu, Zulos napisał:

przykleiłem się do Statoila

ona też

Babcia z reklamy Statoil - YouTube

Teraz, Cathay napisał:

Na jakich stacjach takie benefity rozdają?

wspomniany Statoil - Cirkle, Orlen i Lotos

szary11

A ja wiosną zatankowałem swoje cinquecento benzynką 98 i mi się krztusił, spalił ponad 7 zamiast ok 6, a silnik pracował jakby ktoś młotkiem stukał. Premium sremium 🙃

A na poważniej to jakość paliw jest zmienna, nawet na tych samych stacjach. Wszystkie auta jakie miałem, plus Taty, monitoruje co do paragonu i wnioski łatwo wyciągać kiedy coś się działo. Np. swoje diesle zawsze tankowałem ON premium. Nie raz się zdarzało np. w smaxie, że auto subiektywnie słabiej jechało i z rury wówczas dymek szedł aż do następnego tankowania. A jak było ok, to nic się nie czuło, spaliny czyste. Z jednej stacji, najbliższym domu Orlenie.

U Taty w cmaxie również widać na spalaniu wahnięcia (ok 270 tankowań) i 3x check engine (po pierwszym auto zostało sprawdzone w serwisie, trafiło że strachu na lawecie i komunikat o niskiej kaloryczności paliwa - tak to odczytali. Dotankowano 98, jazda próbna i było dobrze) na ekspresówce po zatankowaniu 95 na jednym i tym samym Orlenie, co nie powtórzyło się na innych stacjach. Po takim błędzie auto wchodzi w tryb awaryjny, który zmusza do zatrzymania, wyłączenia silnika i po ok 10minutach pozwala na spokojną jazdę. Pomagała dolewka 98 by móc jechać z prędkościami dozwolonymi na drogach szybkiego ruchu.

Również potwierdza mi się teza o lepszych paliwach za granicą. Większe przebiegi przy niższym spalaniu wychodziły a warunki wydawały się porównywalne. Niemniej tą różnicą to jakieś 5% więc nie duża.

Podobne wnioski miałem z Fiesty. Check się nie włączał, ale różnice komp/tankowanie wzrastały.

Diesli nie tankowałem przy marketach, tu nie mam zdania. 

Benzyny tak, wyniki nie przykuwały szczególnej uwagi, było ok.

Za to teraz w Mitsu jak na razie 50 tankowań i jest stabilnie niezależnie od stacji czy markowej, czy marketowej. Wskazania spalania z kompa i z dystrybutora powtarzalne.

pjetko
38 minut temu, Cathay napisał:

To kolejny powód aby tą stację omijać bardzo szerokim łukiem.

To chyba pozostają Ci tylko stacje noname i ałchany, bo oprócz Orlenu, to na Lotosie, Shellu i CirkleK jest taka sama zniżka z KDR :hehe:

vrs
3 minuty temu, pjetko napisał:

na Lotosie, Shellu i CirkleK jest taka sama zniżka z KDR :hehe:

O, nie wiedziałem. Zawsze sie człowiek czegoś nowego nauczy ;)

pjetko
1 minutę temu, vrs napisał:

O, nie wiedziałem. Zawsze sie człowiek czegoś nowego nauczy ;)

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś na pewno na Lotosie był haczyk - nie można było łączyć rabatu KDR z FV. Na Orlenie nie ma ograniczeń.

peja76
2 godziny temu, filipert napisał:

pomiar robił na znanej trasie którą wielokrotnie powtarzał.

Tak było.

dudek_t
2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Dodatkowo zawsze, ale to zawsze tankuję benzynę 98, a to już trochę inna historia, ale jak patrzę że niektórzy próbują oszczędzić dwa grosze na litrze to trochę mnie to bawi, chyba, że ktoś jeździ TIRem i ma zbiorniki 400 litrów.

A mnie bawi jak ktoś leje 98 do samochodu który ma zalecaną 95 :D

Piotrekm13
3 minuty temu, dudek_t napisał:

A mnie bawi jak ktoś leje 98 do samochodu który ma zalecaną 95 :D

Fabrycznie zalecane, a fabryczny to ten samochód był 20 lat temu. 🙂

Podam hasło - spalanie stukowe, które wyraźnie słyszę przy "mocniejszym wdepnięciu" a szczególnie z przyczepą.

dudek_t

A jesteś pewien że to spalanie stukowe a nie coś innego gra w silniku? 

danielpoz
15 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Fabrycznie zalecane, a fabryczny to ten samochód był 20 lat temu. 🙂

Podam hasło - spalanie stukowe, które wyraźnie słyszę przy "mocniejszym wdepnięciu" a szczególnie z przyczepą.

Poważnie słyszysz spalanie stukowe w kabinie podczas jazdy?

Cichy56

Jest jeszcze coś takiego jak LSPI dla tych co uważają że jakość paliwa nie ma znaczenia.

Piotrekm13
3 godziny temu, danielpoz napisał:

Poważnie słyszysz spalanie stukowe w kabinie podczas jazdy?

Dlaczego nie. To nie jest nowy Mercedes, więc jak ściszę radio, to dużo rzeczy słyszę. Nie tylko z silnika :niewiem:

3 godziny temu, dudek_t napisał:

A jesteś pewien że to spalanie stukowe a nie coś innego gra w silniku? 

Na moje oko to właśnie to, jak by cos innego stukało, to już by przez cztery i pół roku odpadło. 😉

Szklanki (popychacze) wyeliminowane. A ze strony układu korbowego to j.w.

Łza Włóczynutka
7 godzin temu, filipert napisał:

Przecież to byłby kłębek przypadkowych spalań różnej wielkości a te zalezą głównie od trasy przejazdu. Wystarczy, że w marketówkach tankujesz na codzień i stoisz w krakowskich korkach a na Orlenach tankujesz w trasie i jeździsz krajówkami to nie trzeba  pogłębionej analizy aby domyślić się wyniku. Oczywiście uprościłem sprawę, ale takie dane przypadkowe z mnóstwem zmiennych są niewiele warte i zdecydowanie bardziej wiarygodny jest pomiar który przedstawi

Właśnie o to chodzi, żeby mieć jak najbardziej uśredniony pomiar, wówczas analizujemy rozkład gaussa i otrzymujemy wyniki, w których czynniki przypadkowe są marginalizowane. Taka metoda jest szeroko stosowane w nauce.

Jak zmierzyć temperaturę? Nikt poważny nie powie, że jest na dworze 20 stopni, bo termometr u maćka za oknetm tak pokazał, tylko zbiera sie dane z kilkunastu/dziesięciu/set termometrów w danym regionie i uśrednia. Czynnik przypadkowy, który zakłóci pomiar jednego czy nawet kilku z termometrów jest wtedy zmarginalizowany. 

Edited by Łza Włóczynutka (see edit history)