Jump to content

Recommended Posts

szary11
12 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Staram się od czasu do czasu tankować paliwo, aby zobaczyć, jak kształtują się ceny. Porównuje je z cenami ropy naftowej. Pytacie mnie o cenę paliwa, a po drugiej stronie są szejkowie. Oni cieszą się z tego, że rosną ceny ropy, gazu. Jest to zjawisko miecza obosiecznego. Gdybyśmy mieli malejące ceny, to jednocześnie dla szejków oznaczałoby to ciężki czas dla przemysłu wydobywczego.

👍👍👍😁

Batman

Jest jeden plus tej sytuacji. Kiedyś tankując za 200 zł stałem i stałem. Teraz tankowałem za 300 zł, cyk pistolet do wlewu, policzone od 0 do 10 i nara. 🤣😂

kjpkjp

To nie jest klęska urodzaju, jak niektórzy twierdzą. Towaru nie ma bo... nie ma. To nie tak, że salony samochodowe stoją puste bo wszystko schodzi na pniu. Stoją puste bo nie mają czego sprzedawać. W rezultacie sprzedaż maleje, a w salonach zaczyna odbywać się redukcja etatów. Cena stali rośnie bo po prostu jej nie ma. Cena transportu rośnie bo nie ma kontenerów. Ba, nawet na rodzimym rynku przyczep to widać. Dlaczego tak ciężko kupić? Bo ich nie ma, i nie mówcie, że te 1000 nowo-zarejestrowanych egzemplarzy w 2020 roku to jest szczyt możliwości produkcyjnych na rynek polski.

Tak jakby ktoś nasypał piachu w trybiki. Celowo, czy nie? Nie wiem, ale przeczuwam, że nie skończy się to dobrze.

czyś

Rynek wytrącony ze stanu równowagi wróci do normalności, ale za rok-dwa. Póki co szejkowie i Rosja nie zwiększają wydobycia, regulując podaż, tym bardziej że węgiel jest "be". Taka Rosja z ropy i gazu żyje, więc po co ma zwiększać podaż, pompować wolumen (ilość), i obniżać cenę, skoro lepiej sprzedać mniej za w sumie więcej. Gdyby konsekwentnie, wg mechanizmów rynkowych, chcieć opanować tę sytuację, drastycznie spaść musiałby popyt. Dokładając cegiełkę od siebie, od 4 miesięcy średnio -200 litrów miesięcznie mniej w bak. Pomóżcie, bo sam nie dam rady :)

Piotrekm13
17 minut temu, czyś napisał:

. Pomóżcie, bo sam nie dam rady :)

Od półtora roku siedzę na home office.  Codziennie jeżdżę rano rowerem po bułki. Więc już chyba mniej przepalić (benzyny) się nie da.😉

Edited by Piotrekm13 (see edit history)

BUMERANG
2 godziny temu, czyś napisał:

Dokładając cegiełkę od siebie, od 4 miesięcy średnio -200 litrów miesięcznie mniej w bak. Pomóżcie, bo sam nie dam rady :)

A ja wymieniłem holownik z silnikiem konstrukcji 30-letniej na super high-tech ... i cholera pali dokładnie tyle samo ;(:niewiem:;)

maarec
Godzinę temu, BUMERANG napisał:

A ja wymieniłem holownik z silnikiem konstrukcji 30-letniej na super high-tech ... i cholera pali dokładnie tyle samo ;(:niewiem:;)

Mój pali tyle , że tym gazem bym dom ogrzał:)

filipert

Mój rekord 

IMG_20211031_173431.thumb.jpg.d58d463b38d24ffe8eab3c342db162d3.jpg

W wielu miejscach 6 zł złamane. 

Suzu4x4

peja76

U nas bieda z Adblue dziś parę stacji objechałm, dwie hurtownie i dopiero na Orlenie dostałem 10l 69zł🙃, widzę że lepiej nie będzie.

https://autogaleria.pl/adblue-brak-wysokie-ceny

Edited by peja76 (see edit history)

w79
16 godzin temu, peja76 napisał:

U nas bieda z Adblue dziś parę stacji objechałm, dwie hurtownie i dopiero na Orlenie dostałem 10l 69zł🙃, widzę że lepiej nie będzie.

https://autogaleria.pl/adblue-brak-wysokie-ceny

W Krakowie też nie było łatwo, na kilku stacjach zabrakło, ale kupiłem i zrobiłem mały zapas bo powiedziano mi że kilku producentów wstrzymało dostawy. Nie wierze w to, bo Tiry muszą jezdzic;).

Apropos cen, dzisiejsze w Austrii .Na autostradzie drożej o ok 0,4 na litrze

20211110_105504.jpg

filipert
W dniu 10.11.2021 o 12:58, w79 napisał:

Apropos cen, dzisiejsze w Austrii .Na autostradzie drożej o ok 0,4 na litrze

20211110_105504.jpg

Czyli to jest cena niższa o 0,4 Euro?

A podobno u nas drogo... 

Poznań 9 listopada 

IMG_20211109_065248.thumb.jpg.00076df455c596422bcc2b8382dcc9d7.jpg

jacekzoo
10 minut temu, filipert napisał:

A podobno u nas drogo... 

to ja wolę ceny z Austrii i tamtejsze zarobki :))

Zulos

Wychodzi na to, że w Austrii poza autostradą paliwa zwykle w cenie premium u nas. Nieźle... No i zapewne można policzyć tak, że oni za swoją przeciętna pensję tankują jakieś 4x więcej... Te ceny powinny być u nas w PLN i byłoby porównywalnie...

filipert

Panowie, ale paliwo jest w podobnej cenie w całej EU, niezależnie od zamożności mieszkańców. Nieważne w jakim kraju zarabiam i w jakiej walucie, przemieszczam się po Europie i jak dotąd najtaniej tankuję w Polsce. 

8 minut temu, Zulos napisał:

Te ceny powinny być u nas w PLN i byłoby porównywalnie

Wyobrażacie sobie, że paliwo jest 4x droższe, tam gdzie zarabiają 4x więcej? 

Na szczęście Twój przykład jest wyolbrzymiony, w Austrii, jak i w ogóle na "zachodzie" płaca minimalna pozwala kupić około 6l ON a w Polsce 3l ON więc stosunek jest 1:2.

Tylko kto pracuje w Austrii, DE za płacę minimalną? Na przykład Polacy, a u nas za minimalną nawet Ukraińców ciężko już znaleźć (piszę o rynku pracy w Wlkp). 

No i jeszcze raz "na szczęście" - jesteśmy w UE i każdy może pracować i tankować gdzie chce 👍