Jump to content

Recommended Posts

Cathay
5 godzin temu, danielpoz napisał:

czerwonej karty

Jak wydawali czerwone to byliśmy piękni i młodzi.

Edited by Cathay (see edit history)

Piotrekm13

Kiedyś tu pisałem, że jak baryłka ropy wróci do cen z lat 2012-2014 to będziemy tankowali po 10zł/l. Pomału się sprawdza. 😞

image.thumb.png.658f9b144585e26719b8a4877a9cfd63.png

image.png.d38c80c9391de7e73d136f5686b08fb0.png

beniamin82

Na Opolszczyźnie też LPG po 3,14zl za litr... To jest masakra jakaś. Z przyczepką auto pali mi 15litrow gazu na 100km...

Nad morze i z powrotem 600zl...w tym roku wyszło 450... Już jeden dzień dłużej można było pole opłacić...

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

dudek_t

Trzymajcie się mocno bo to dopiero początek.

beniamin82
Dobrze że w góry mam 50km...

P. S. Aktualizacja 3.22PLN za litr LPG...

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Commander

Brak słów....

maarec

ja jeszcze po ok 2,90 tankowałem. Jedna nowa stacja w mieście robi robotę a ja przejeżdżam obok nie co poniedziałek :) kiedy to wypada tankowanie.

Piotrekm13
2 godziny temu, dudek_t napisał:

Niestety też tak uważam, chociaż dzisiaj w radiu jakiś pan z Orlenu mówił że ropa naftowa osiągnęła maksimum. Według mnie to wróżenie z fusów, ale jakbym miał się założyć to obstawiałbym kolejne wzrosty cen ropy. Do tego również nic nie wskazuje na to aby nasza waluta była silna. Więc resztę można sobie dopowiedzieć...

A widzieliście to:

maarec
24 minuty temu, dudek_t napisał:

Mam wrażenie, że masz rację. Na treningach młodego w klubie spotykamy się z rodzicami, kilu prowadzi duże firmy, ma wielu pracowników. Ich przewidywania, stan aktualnych zamówień wskazuje na problemy w gospodarce. Oby się mylili.

Natomiast wzrost cen energii w przemyśle odbije się pośrednio na wszystkim, gazu brakuje to cena rośnie :(

dudek_t

Cieżko w tym temacie nie poruszać polityki ale cena ropy na rynkach ma się jak pięść do nosa względem aktualnej sytuacji na stacjach paliw. Rządzący właśnie zaczeli zbierać plony swojej polityki. Mam nadzieje że tym razem wyborcy bardziej się zmobilizują. 

W temacie podwyżek z mojego podwórka. Papier w ciągu pół roku podrożał w zasadzie dwukrotnie. Końca podwyżek nie widać, widać za to braki u dystrybutorów. A ile produktów w sklepach jest w opakowaniach z papieru? Zmienią na folię? A takiego, identyczna sytuacja. 

Wszystko to niestety zmierza do tego że odległość w góry, a tym samym koszt dojazdu, to będzie nasze najmniejsze zmartwienie. I chyba szybciej niż się wszystkim wydaje. 

czyś

Energia, brak ludzi do pracy, presja płacowa, nadwyżka popytu nad podażą dla wielu dóbr, "niedobory" komponentów, wzrost kursów walut, covid...

To co jest to jeszcze pikuś, Pan Pikuś.

Ceny paliw poszły w górę, i będą szły (przy wzroście cen węgla i jego niedoborach np. w Chinach i niesłabnącym zapotrzebowaniu na energię za chwilę popyt na ropę jeszcze wzrośnie, co spokojnie jeszcze podwinduje cenę baryłki w USD). Wzrosty cen i inflacja dopiero się rozkręcają, tym bardziej, że równolegle jeszcze mocno wzrosły kursy np. USD, jeszcze nie zdyskontowane do końca przez rynek...

Na marginesie, nie ma co mieszać w to polityki. Cena baryłki ropy wzrosła, kurs dolara też, więc nakładają się 2 czynniki wzrostu ceny. Ani ORLEN ani LOTOS nie będą sprzedawać paliw kalkulując cenę z uwzględnieniem kursu USD z daty zakupu samej ropy, bo dzisiaj żeby kontynuować produkcję muszą ją odkupić po bieżących cenach i kursach, więc sam wzrost kursów USD dołożył "cegiełkę" do ceny. Na początku 2021 ropa kosztowała ok. 51 USD za baryłkę Brenta-a, dolar ok. 3,65, teraz ropa 82-83 USD, dolar ok. 3,95-4,00. Nakładając na siebie jedno i drugie, oraz wzrosty (nawet 3-krotne)  kosztów frachtu itd., mamy to co mamy i to i tak nie jest na obecną chwilę źle, ale to może być dopiero przygrywka.

O tyle szczęśliwie dla mnie jeżdżę od kilku miesięcy sporo mniej niż przez ostatnie 4-5 lat (więcej ogarniam zdalnie), więc co z tego że paliwo drożeje,  ostatnio leję za 100-wę i ani mnie ziębi, ani parzy, ile kosztuje litr :)

Edited by czyś (see edit history)

Mandrol

Jest nadzieja :lol:

442797457_spadycenypaliw.jpg.c676d2e54c319c73d878e4fdbe5ce458.jpg

Cathay
W dniu 13.10.2021 o 08:51, maarec napisał:

Na treningach młodego w klubie spotykamy się z rodzicami, kilu prowadzi duże firmy, ma wielu pracowników. Ich przewidywania, stan aktualnych zamówień wskazuje na problemy w gospodarce.

A ja nie mam gdzie materiałów kupić do produkcji bo nie ma ich od ręki. Nie mam w co pakować bo kartonów nie ma od ręki. Ze spedycją problem, bo firmy robią więcej, wysyłają więcej, a aut na rejonie nie przybywa.  Samochodów nowych brakuje, bo to co jest idzie na pniu. Także jest problem, ale problem urodzaju. Oby więcej takich. 

A paliwo? No jest drogie. Ale ma to kilka znaczących plusów. Jeździć będą tylko ci którzy muszą, a więc mniejszy ruch będzie. W miastach ludzie przesiądą się na komunikację, a na wsiach będą jeździć po kilku. Oby tak się stało.

filipert
21 minut temu, Cathay napisał:

A paliwo? No jest drogie. Ale ma to kilka znaczących plusów. Jeździć będą tylko ci którzy muszą, a więc mniejszy ruch będzie. W miastach ludzie przesiądą się na komunikację, a na wsiach będą jeździć po kilku. Oby tak się stało.

jak mawia klasyk

Cytat

always look on the bright side of life

👍

Cathay
Godzinę temu, filipert napisał:

jak mawia klasyk

Cytat

always look on the bright side of life

👍

Dokładnie. Tylko płaczka zarabia na płaczu. Reszta nawet jak dostaje kopa w dupsko, ma się ogarnąć i pomyśleć co zrobić aby było dobrze. Takie kopy stymulują mózg do pracy.