Skocz do zawartości

UWAGA! Ważna informacja dla posiadających filtr gazu Trumy!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Truma ogłosiła akcję naprawczą dla osób posiadających w instalacji gazowej filtr gazu marki "Truma".

 

post-8228-0-29646800-1452652413_thumb.jpg

Jeśli ktokolwiek posiada wspomniany filtr, powinien sprawdzić i wymienić w nim zbiorniczek gazowy.
Zapewne niewiele jest takich osób, ale mimo to, zamieszczam na forum, bo sprawa dotyczy bezpieczeństwa.

 

 

"W ramach naszych kontroli jakości stwierdziliśmy szkody materiałowe na wziernikach zbiorników filtra gazu Truma. Przyczyną tej wady jest nieprawidłowe wykonanie po stronie naszego dostawcy. Wskutek tej szkody materiałowej może dojść do niekontrolowanego ulatniania się gazu ze skrzyni butli gazowych na zewnątrz. W niekorzystnych warunkach może dojść do wybuchu gazu i wskutek tego do obrażeń. W chwili obecnej nie mamy jednak informacji o jakimkolwiek wypadku wybuchu lub związanych z tym urazach.
Wady dotyczą wszystkich zbiorników filtrów gazowych wyprodukowanych od stycznia 2012 roku.
Zapewnienia bezpieczeństwa
Prawdopodobieństwo wystąpienia błędu materiałowego w Państwa urządzeniu jest bardzo małe. Mimo to prosimy Państwa o podjęcie następujących kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa:

*Proszę niezwłocznie wyłączyć użytkowaną instalację gazową
*Skontaktować się ze swoim dealerem lub z Truma w celu zamówienia bezpłatnych nowych zbiorników filtrowych
*Wymienić stare zbiorniki filtrowe na nowe"

https://www.truma.com/pl/pl/howto/exchange-filtercup.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, jak to dobrze że ktoś dba o nasze bezpieczeństwo Krzysiu jesteś Wielki. Choć mnie osobiście to nie dotyczy gdyż mam system filtracji firmy PRIMUS, wiem że leciwy ale jakże jeszcze sprawny.

 

 

post-1979-0-53185500-1452716276_thumb.jpg

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, dzięki :skromny:
Jak coś wiem lub zauważę, to nie mogło by być tak, że nie podzieliłbym się tym z Wami na forum, zresztą chyba jak każdy.

PS
Super masz ten filtr (jest transparentny), więc wszystko widać, jak na dłoni.
Niestety, u siebie nie mam. Niby nic się nie dzieje, ale przy jakości gazu, która czasem się zdarza, byłby bardzo przydatny.

Muszę o tym pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja też nie mam filtra a ostatnio przekonałem się co może być w butlach 11 kg. A czy można zastosować filtr LPG taki jak sprzedają do instalacji gazowych w samochodach/ cena od 7 do 15 zł na Allegro/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji - jakie jest działanie tego filtra? Jakoś tak mnie nie przekonuje, że "to coś da". A dlaczego? Do instalacji "idzie" frakcja lotna gazu. Jeśli gaz jest zanieczyszczony, to ma po prostu jakieś gazy, które dopiero spalając się wytwarzają np sadzę. W fazie lotnej musiałyby być raczej chemicznie filtrowane. To oczywiście tylko przemyślenia, a nie wiedza praktyczna, stąd pytanie do znawców tematu, czy mam rację...

 

edit - mundek napisał w trakcie mojego pisania - wydaje mi się właśnie, że w przypadku instalacji samochodowej, kiedy prowadzony jest gaz w postaci płynnej, łatwiej jest mechanicznie odseparować zanieczyszczenia większe niż cząsteczki płynne gazu. Kiedy zaś mamy do czynienia z fazą lotną... :niewiem:

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji - jakie jest działanie tego filtra? Jakoś tak mnie nie przekonuje, że "to coś da". A dlaczego? Do instalacji "idzie" frakcja lotna gazu. Jeśli gaz jest zanieczyszczony, to ma po prostu jakieś gazy, które dopiero spalając się wytwarzają np sadzę. W fazie lotnej musiałyby być raczej chemicznie filtrowane. To oczywiście tylko przemyślenia, a nie wiedza praktyczna, stąd pytanie do znawców tematu, czy mam rację...

 

edit - mundek napisał w trakcie mojego pisania - wydaje mi się właśnie, że w przypadku instalacji samochodowej, kiedy prowadzony jest gaz w postaci płynnej, łatwiej jest mechanicznie odseparować zanieczyszczenia większe niż cząsteczki płynne gazu. Kiedy zaś mamy do czynienia z fazą lotną... :niewiem:

Oczywiście że takie filtry mechaniczne są wstanie tylko odseparować zanieczyszczenia stałe. Rodzaj skupienia mieszanki nie ma tu właściwie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tez zaczekam na info czy taki filtr fazy lotnej można by zastosowac.

Może taki montowany na wąż za reduktorem?

 

edit:

 

O taki na przykład:

 

http://nagaz24.pl/filtr-fazy-lotnej-fl-01-12-12-jednorazowy,s,1617,p,pl.html

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tez zaczekam na info czy taki filtr fazy lotnej można by zastosowac.Może taki montowany na wąż za reduktorem?edit:O taki na przykład:http://nagaz24.pl/filtr-fazy-lotnej-fl-01-12-12-jednorazowy,s,1617,p,pl.html

Z takim filtrem są dwa problemy, przewód 12mm oraz mocowanie na opaske.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica takich filtrów są różne. Jeśli komuś opaska nie odpowiada można zakuć na stałe.

Zgadza się, ale 12mm jest najmniejszy a to chyba za dużo na standardowy przewód gazowy. Filtry zrobione są z tak cienkiej blachy lub tworzywa, że nie wyobrażam sobie zakucia ich na stale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że opaska, ale to mnie nie martwi, zaloży sie i juz (wąż się przetnie).

12mm też nie problem, wąż można rozgrzać i się wepchnie, obkurczy sie jak wystygnie + opaska i gicio ( wiem, zaraz dostanę po głowie ze opaska ale w domu tak mam bo gaz mam z butli i takie są reduktory, w aucie też sie go tak mocuje i jakoś nie wybuchają ;) ).

Zastanawia mnie ewentualnie kwestia jego pracy w pozycji wylotem w dół (ułożenie węża w bakiście takie mam).

Mamy tu jakiegoś speca od instalacji LPG co by się wypowiedział?

Zawsze lepiej raz w roku filtr zienić niż np. czyścić dysze na kempie w upał od lodówki lub od Trumy w chłodny dzień bo dysza się czymś zapchała ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że opaska, ale to mnie nie martwi, zaloży sie i juz (wąż się przetnie).

12mm też nie problem, wąż można rozgrzać i się wepchnie, obkurczy sie jak wystygnie + opaska i gicio ( wiem, zaraz dostanę po głowie ze opaska ale w domu tak mam bo gaz mam z butli i takie są reduktory, w aucie też sie go tak mocuje i jakoś nie wybuchają ;) ).

Zastanawia mnie ewentualnie kwestia jego pracy w pozycji wylotem w dół (ułożenie węża w bakiście takie mam).

Mamy tu jakiegoś speca od instalacji LPG co by się wypowiedział?

Zawsze lepiej raz w roku filtr zienić niż np. czyścić dysze na kempie w upał od lodówki lub od Trumy w chłodny dzień bo dysza się czymś zapchała ;).

Z moich obserwacji i doświadczenia, pozycja tego filtra nie ma żadnego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.