Skocz do zawartości

Lodówka przenośna absorpcyjna vs sprężarkowa


Sudwind

Rekomendowane odpowiedzi

Waeco ck40d hybrid - na 230v działa jako sprężarkowa na 12v jako termoelektryczna

 

Dometic Combicool RC2200 EGP absorpcyjna zasilana 230v ,12v, gaz

 

 

Na 12V termoelektryczna, czy adsorpcyjna ciągnie prąd non-stop, nie wyłącza się jak sprężarkowa, więc zużywa go naprawdę sporo. 1 noc działania na akumulatorze i samochód nie odpali. Dometic ma jeszcze opcję gaz i to jest ciekawe, gdy nocujemy gdzieś z daleka od prądu. 3 kg butla to pewno kilka dni działania.

Tylko brać Dometica, nie podróby. Ja kupiłem podróbę i na szczęście mogłem odesłać, bo miała 40 a nie deklarowane 50l. Dometic schładza do 0C, podróba miała problem do 6C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To ja może dorzucę garść moich doświadczeń.

 

Ponieważ nie ma swojej przyczepy (wypożyczam) to muszę w czymś przewieźć jedzenie zanim przepakuje do lodówki w przyczepie oraz "krytyczne" produkty wozić gdzieś jak się przemieszczamy z przyczepą. Kupiłem więc Waeco lodówkę termoelektryczną ze względu na cenę (kompresorowa 3x droższa) i dla własnych doświadczeń i opinii.

 

No wiec sprawdza się ona bardzo dobrze w umiarkowanym klimacie przy włożeniu schłodzonych produktów. Jeśli temp. otoczenia nie przekracza 20°C to jest idealnie. Ostatnie lato było jednak bardzo upalne i nawet w aucie z klimą miałem dużo gorącej (szczególnie pod szybą w bagażniku gdzie stała lodówka). W takich warunkach niestety temp. w lodówce rosła bardzo szybko i następnego dnia już była praktycznie taka sama jak otoczenia. Dodatkowo taka lodówka pobiera sumarycznie prawie tyle samo energii co kompresorowa (bo pracuje cały czas przy wysokiej temp. otoczenia; wyłącza się dopiero jak osiągnie zadaną temp. wewnątrz co się nie udało. Kompresorowa szybko chłodzi i sie wyłącza do czasu aż temp. nie wzrośnie zanadto) a i tak zamierzony efekt nie został osiągnięty.

Po co mi więc lodówka która nie chłodzi wtedy, kiedy to najbardziej potrzebne? (Czyli przy ekstremalnych upałach).

Podobne wnioski dotyczą lodówki w przyczepie (trójfunkcyjnej). O ile na gazie chłodziła najlepiej to i tak słabo przy tych upałach. Jak włożyłem ciepły wkład (przełożyłem z w/w lodówki termoelektrycznej) to dopiero po 12-16h piwo było przyjemnie chłodne.

 

Mój wniosek jest więc jeden - tylko kompresorowa jest skuteczna zawsze kiedy trzeba. Hybryda kompresor+gaz byłaby ideałem bo dałoby się korzystać z niej nawet bez prądy. Takich niestety nie znalazłem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dorzucę garść moich doświadczeń.

 

Ponieważ nie ma swojej przyczepy (wypożyczam) to muszę w czymś przewieźć jedzenie zanim przepakuje do lodówki w przyczepie oraz "krytyczne" produkty wozić gdzieś jak się przemieszczamy z przyczepą. Kupiłem więc Waeco lodówkę termoelektryczną ze względu na cenę (kompresorowa 3x droższa) i dla własnych doświadczeń i opinii.

 

No wiec sprawdza się ona bardzo dobrze w umiarkowanym klimacie przy włożeniu schłodzonych produktów. Jeśli temp. otoczenia nie przekracza 20°C to jest idealnie. Ostatnie lato było jednak bardzo upalne i nawet w aucie z klimą miałem dużo gorącej (szczególnie pod szybą w bagażniku gdzie stała lodówka). W takich warunkach niestety temp. w lodówce rosła bardzo szybko i następnego dnia już była praktycznie taka sama jak otoczenia. Dodatkowo taka lodówka pobiera sumarycznie prawie tyle samo energii co kompresorowa (bo pracuje cały czas przy wysokiej temp. otoczenia; wyłącza się dopiero jak osiągnie zadaną temp. wewnątrz co się nie udało. Kompresorowa szybko chłodzi i sie wyłącza do czasu aż temp. nie wzrośnie zanadto) a i tak zamierzony efekt nie został osiągnięty.

Po co mi więc lodówka która nie chłodzi wtedy, kiedy to najbardziej potrzebne? (Czyli przy ekstremalnych upałach).

Podobne wnioski dotyczą lodówki w przyczepie (trójfunkcyjnej). O ile na gazie chłodziła najlepiej to i tak słabo przy tych upałach. Jak włożyłem ciepły wkład (przełożyłem z w/w lodówki termoelektrycznej) to dopiero po 12-16h piwo było przyjemnie chłodne.

 

Mój wniosek jest więc jeden - tylko kompresorowa jest skuteczna zawsze kiedy trzeba. Hybryda kompresor+gaz byłaby ideałem bo dałoby się korzystać z niej nawet bez prądy. Takich niestety nie znalazłem.

w wynajmowanej przyczepie zawszę będzie z tym problem.

 

Natomiast wystarczy zamontować w kratce wentylacyjnej górnej, wydajne ciche wiatraki, doprowadzić dużo prądu - czyli nowe kable od akumulatora w samochodzie do porządnego gniazda w aucie i to samo dalej w przyczepie. Ja mam kable bardzo grube, przy pracującej lodówce i silniku w samochodzie dociera do niej ponad 12V. Dzięki temu dobrze schłodzona lodówka przed wyjazdem na gazie lub na 230V spokojnie dojedzie wszędzie w wielkie upały. Mam dużą lodówkę, mam w zamrażalniku ok -20-25C na start jazdy. Wieczorem na koniec podróży w upałach mam ok -8C, czasem -12C. Jeżeli stajemy na dłużej niż 15 minut, automatycznie przepinam lodówkę na gaz, na szczęście bez jej otwierania i patrzenia czy się zapali - mam już wersję automat.

 

załączam fotkę w trakcie montażu, aktualnie kabelki wyglądają lepiej ;]

post-8007-0-26323200-1452686325_thumb.jpg

post-8007-0-61262600-1452686396_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Natomiast wystarczy zamontować w kratce wentylacyjnej górnej, wydajne ciche wiatraki, 

Mały OT robimy ale co tam :) Odnośnie wentylatorów to nie jest reguła bo u mnie nie pomagają a wręcz przeciwnie, ale z drugiej strony co ja tam wiem, mam lodówkę Thetforda która najlepiej chłodzi pusta zimą :)

Jakbym nie planował w najbliższych latach zmianę kampera na większego to pewnie bym ją wywalił i wsadził taką samą tylko że sprężarkową i do tego porządną przetwornice na czas jazdy i solara na dach na postój bez prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mały OT robimy ale co tam :) Odnośnie wentylatorów to nie jest reguła bo u mnie nie pomagają a wręcz przeciwnie, ale z drugiej strony co ja tam wiem, mam lodówkę Thetforda która najlepiej chłodzi pusta zimą :)

Jakbym nie planował w najbliższych latach zmianę kampera na większego to pewnie bym ją wywalił i wsadził taką samą tylko że sprężarkową i do tego porządną przetwornice na czas jazdy i solara na dach na postój bez prądu

 

Bartosz kupiłem taką jak Ty masz Waeco CK40D hybrid. Pisałeś że chłodzisz ją na kompresorze przed wyjazdem a w czasie drogi pracuje na termoelektryku, myślisz że będzie w stanie utrzymać +4 stopnie przez 10-12 godzin w czasie jazdy? Zastanawiałem się nad dokupieniem przetwornicy i zadzwoniłem do serwisu Waeco Polska i usłyszałem że ta lodówka nie jest przystosowana to pracy kompresorowej w czasie jazdy , tylko termoelektryczna. Nie wiem jak to rozumieć , czy to jakiś myk marketingowy żeby kupować lodówki z serii CFX :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis tak Ci zawsze powie bo kompresor teoretycznie nie może pracować podczas jazdy bo nim rusza- ta sama zasada co podczas przenoszenia lodówki w domu, niby ma odstac 12 h zanim się ja włączy. To samo tutaj, z tego co kojarzę instrukcja też informuje o tym że lodówka po transporcie ma odstac zanim sie ja przełączy na 230. Ja tego nigdy nie robiłem i działa już 3 lata bez zarzutu. Znam ludzi którzy mają normalne małe lodówki domowe i smigaja na przetwornicach i też im się nic nie dzieje.

Jeżeli chodzi o utrzymanie temperatury. Ciężko mi.powiedzieć czy utrzyma to 4+. Ja zawsze używam jako zamrażarki i jak schlodze ja.na maksa przed wyjazdem i wrzuce do niej mrożonki to po 24h temp siega okolo -1/+1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis tak Ci zawsze powie bo kompresor teoretycznie nie może pracować podczas jazdy bo nim rusza- ta sama zasada co podczas przenoszenia lodówki w domu, niby ma odstac 12 h zanim się ja włączy. To samo tutaj, z tego co kojarzę instrukcja też informuje o tym że lodówka po transporcie ma odstac zanim sie ja przełączy na 230. Ja tego nigdy nie robiłem i działa już 3 lata bez zarzutu. Znam ludzi którzy mają normalne małe lodówki domowe i smigaja na przetwornicach i też im się nic nie dzieje.

Jeżeli chodzi o utrzymanie temperatury. Ciężko mi.powiedzieć czy utrzyma to 4+. Ja zawsze używam jako zamrażarki i jak schlodze ja.na maksa przed wyjazdem i wrzuce do niej mrożonki to po 24h temp siega okolo -1/+1

a czy -1/+1 utrzymuje się cały czas czy raczej temperatura rośnie. Ja potrzebuje ją wykorzystywać jako chłodziarki czyli utrzymywać temp około 4-5 na plusie . Ciekawe czym różni się sprężarka które montują w Waeco CFX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 12v niestety tendencja temperatury jest rosnąca. Nie miałem okazji sprawdzić nigdy jak bardzo bo zazwyczaj 24h od wyjazdu z domu to stoję już na kempingu podłączony do prądu. Ogólnie lodówki Waeco fajnie działają i myślę że powinna utrzymac ci deklarowana różnicę przez producenta od temp otoczenia. Warto pamiętać ze własności chłodzenia drastycznie spadają jeżeli zaladujemy takie urządzenie po brzegi. Wtedy nawet na kompresorze ma problem to wychlodzic porzadnie. U mnie pusta idzie do.-16 a pełna po brzeg jakoś do -9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 12v niestety tendencja temperatury jest rosnąca. Nie miałem okazji sprawdzić nigdy jak bardzo bo zazwyczaj 24h od wyjazdu z domu to stoję już na kempingu podłączony do prądu. Ogólnie lodówki Waeco fajnie działają i myślę że powinna utrzymac ci deklarowana różnicę przez producenta od temp otoczenia. Warto pamiętać ze własności chłodzenia drastycznie spadają jeżeli zaladujemy takie urządzenie po brzegi. Wtedy nawet na kompresorze ma problem to wychlodzic porzadnie. U mnie pusta idzie do.-16 a pełna po brzeg jakoś do -9

U mnie pusta tak samo schłodzi do -16 a z towarem do -9 . Będę ją testował pierwsze na Węgry i się wszystko okaże :)

 

Używasz stojaka do niej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam stojaka. lodówka stoi u mnie na stałe w bagażniku w kamperze

To masz miejsce :) ja muszę ją władować do bagażnika samochodowego , wchodzi na styk, a że jest ciężka i przyjedzie coś jeszcze załadować do niej to w dwie osoby trzeba będzie pakować . Za to na miejscu się odwdzięczy . Zastanawiam się jeszcze czy nie zmienić ze wezgędu na gabaryty na Mobicool FR 35 lub FR40 które pracują na kompresorze przy zasilaniu 12 i 230v . Można wyrwać w dobrej cenie nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Serwus

planuje zakup lodówki ze sprężarką i mój wybór padł na

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6141045941&ref=last-visited

 

Jednak, szukając dalej zobaczyłem lodówki hotelowe, mini-barki typu

http://allegro.pl/chlodziarka-mpm-product-mpm-46-cj-03-a-kompaktowa-i6145150108.html

 

I teraz pytanie, czy jest sens kupować stricte lodówkę turystyczną dwa razy droższą, czy jest ona faktycznie turystyczna, czy tylko z nazwy?

Lodówka będzie użytkowana wyłącznie na postoju, więc samo 230V mnie w zupełności wystarcza

Jak wygląda sprawa z transportem ? czy domowej może stać się jakaś większa krzywda podczas jazdy po wertepach ?

Czy może domowa musi być lepiej wypoziomowana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus

planuje zakup lodówki ze sprężarką i mój wybór padł na

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6141045941&ref=last-visited

 

Jednak, szukając dalej zobaczyłem lodówki hotelowe, mini-barki typu

http://allegro.pl/chlodziarka-mpm-product-mpm-46-cj-03-a-kompaktowa-i6145150108.html

 

I teraz pytanie, czy jest sens kupować stricte lodówkę turystyczną dwa razy droższą, czy jest ona faktycznie turystyczna, czy tylko z nazwy?

Lodówka będzie użytkowana wyłącznie na postoju, więc samo 230V mnie w zupełności wystarcza

Jak wygląda sprawa z transportem ? czy domowej może stać się jakaś większa krzywda podczas jazdy po wertepach ?

Czy może domowa musi być lepiej wypoziomowana ?

 

nawet w tym temacie pisało, żeby brać oryginał a nie podróbki. Jak tylko na postoju z 230V to bierz tanią "hotelową", może posłuży kilka sezonów i kupisz coś porządnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.