Skocz do zawartości

Dwa pęknięcia na poszyciu zewnętrznym, co z tym zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

kupiłem swoją pierwszą przyczepę Adria Adora 460PU, wszystko ok z małym wyjątkiem.

Mam dwa pęknięcia na poszyciu zewnętrznym, po ok 12 cm każde, zaznaczone w kółkach na zdjęciu.

Widać, że były już naprawiane, wystaje resztka silikonu lub innej masy.

W środku budka bez zapachów, od wewnątrz nie ma żadnych śladów.

Nie znam konstrukcji tej przyczepy ale mniemam, że do samej góry jest to wnęka bakisty, niestety tego nie widać.

 

Macie jakiś pomysł jak na szybko przed zima to zabezpieczyć, lub jak i gdzie dokonać pofesjonalnej naprawy.

Warszawa - Piaseczno

 

Pytanie do znawców tematu, skąd takie naprężenia (przeładowana budka?, niewłaściwe podpieranie?)

post-20237-0-23981200-1449161814_thumb.jpg

post-20237-0-21176400-1449161816_thumb.jpg

post-20237-0-58237200-1449161817_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to wada już na etapie technologicznym. Podczas tłoczenia (tak się wykonuje te elementy) w głębokich przetłoczeniach jest działanie karbu (cieńsza warstwa materiału). Prowizorycznie można nakleić odpowiednią taśmę. Aby dobrze i estetycznie naprawić, trzeba ściankę zdemontować i laminować od wewnątrz.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Tak, jak Koledzy piszą - to jest wada wykonania już na etapie projektowania i produkcji. Kiedy da ona o sobie znać, to tylko kwestia czasu. Oczywiście może się uwidocznić po krótszym lub dłuższym czasie, a to już zależy w dużym stopniu od przebiegu, wieku, obciążenia, jakości dróg po których przyczepa się porusza, dokładności poziomowania (zwłaszcza podczas długiego postoju zimowego pod chmurką), ogólnej dbałości o przyczepę i zapewne jeszcze wielu innych czynników, które nie sposób przewidzieć.

Według mnie nie jest to laminat tylko tworzywo. Jest w kilku odmianach i niestety, nie każdy rodzaj nadaje się do "spawania" (klejenia) tak, jak to jest w przypadku np. zderzaków samochodowych. Czy się uda to zrobić, to musi ocenić dobry specjalista w tym fachu. Zobaczy, sprawdzi i oceni rodzaj tworzywa. Często udaje się spawać te elementy bez demontażu, jednak trzeba znaleźć dobrą firmę (spawanie plastików) w swojej okolicy. Moim zdaniem, laminowanie tego tworzywa w celu naprawy, nie zapewni trwałego połączenia i po pewnym czasie wszystko się rozpadnie  (chyba, że się okaże, iż jest to jakimś trafem jednak laminat, to wtedy oczywiście można laminować i naprawiać żywicą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na laminat to nie wygląda, więc naprawę przez laminowanie odradzam. Njalepszym rozwiązaniem jest spawanie. I oczywiście miałabym ochotę sprawdzić co się dzieje pod spodem.

Edytowane przez nomadka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz do Andrewa .

poproszę o jakiś precyzyjny kontakt, użytkowników o tym nicku jest wielu, z góry dziękuję

 

Damian Sadowski, napisałem maila, czekam

 

a ogólnie dziękuję za bardzo szybki odzew i natychmiastowe reakcje tak wielu osób

 

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poproszę o jakiś precyzyjny kontakt, użytkowników o tym nicku jest wielu, z góry dziękuję

 

Damian Sadowski, napisałem maila, czekam

 

a ogólnie dziękuję za bardzo szybki odzew i natychmiastowe reakcje tak wielu osób

 

;-)

Adrewa1 Częstochowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam, mam podobny problem w Adri Adora 2007r, przednia ściana zaraz nad oknem. Widzę że temat już znany, polecacie jakieś kleje do naprawy ? Dodam że pęknięcie zakleiłem masa z włóknem i po pokonaniu około 1500km pękło znów, więc dla potomnych odradzam naprawy w ten sposób tego materiału. Zastanawiam się nad zakupem   https://ataszek.pl/264-990-klej-metakrylowy-bialy-sa-10-15-wht.html#/406-acralock-50_ml_wyciskacz ale zanim to kupie wolałbym poznać waszą opinię .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrystianLBN napisał:

Witam, mam podobny problem w Adri Adora 2007r, przednia ściana zaraz nad oknem. Widzę że temat już znany, polecacie jakieś kleje do naprawy ? Dodam że pęknięcie zakleiłem masa z włóknem i po pokonaniu około 1500km pękło znów, więc dla potomnych odradzam naprawy w ten sposób tego materiału. Zastanawiam się nad zakupem   https://ataszek.pl/264-990-klej-metakrylowy-bialy-sa-10-15-wht.html#/406-acralock-50_ml_wyciskacz ale zanim to kupie wolałbym poznać waszą opinię .

Pozdrawiam

Zadzwoń do Ataszka i na pewno doradzą. Z pewnością uczulą również na proces technologiczny gdzie każdy krok jest ściśle określony (oczyszczenie, czas schnięcia, wiązania, utwardzania). 

Musisz oczywiście być pewny z czego jest zrobiona ściana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć mam podobny problem. Przyczepa Adria Adora z 2007r. Pęknięcie nad przednim oknem. Jak sobie z tym tematem poradziliście?? 

 

 

W dniu 16.09.2021 o 13:16, filipert napisał:

Zadzwoń do Ataszka i na pewno doradzą. Z pewnością uczulą również na proces technologiczny gdzie każdy krok jest ściśle określony (oczyszczenie, czas schnięcia, wiązania, utwardzania). 

Musisz oczywiście być pewny z czego jest zrobiona ściana.

 

IMG20220105092322.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.