Skocz do zawartości

TrumaVent - chłodzenie


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

Może to juz było,  ale jak wykorzystać  najskuteczniej  dmuchawę aby schładzała conajmniej chłodnym powietrzem przyczepę.  Zawsze najchłodniej jestpod przyczepą,  jak  skutecznie podciagnąć wlot powietrza spod przyczepy - naturalnie,  otwor w podłodze.  Moze ktoś już to zrobił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Takie coś nazywa się Airmix :]  Vent służy wtedy do rozprowadzenia ciepłego powietrza z pieca lub w miare potrzeby chłodnego spod przyczepy, patent stary jak świat i stosowany w niektórych budkach ;)  jest gdzieś mój temat odnośnie Airmixa i jego sprawności więc trza poszukać na forum :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,  ale nie myslę o wykorzystaniu -  zastosowaniu Airmixa,   lecz o  doprowadzeniu chłodnego powietrza spod podłogi aby wentylator TumaVent  rozprowadzał  go dalej po przyczepie w5b8_implantation1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Po tegorocznym urlopie na południu jestem w trakcie (aby do wiosny) na realizację poniższego rozwiązania:

 

Planuję instalację wykonać w oparciu o wentylatory komputerowe (jest ogromny wybór średnic , wydajności i głośności pracy). Truma jest dla mnie zbyt głośna  :no: .

 

Planuję do każdego kanału zastosować dwa wentylatory, jeden przy otworze w podłodze zaciągający powietrze spod przyczepy, drugi na wyjściu do przyczepy. Wentylatory będą zabudowane sklejką (pudełko w kształcie prostopadłościanu) w celu ich dodatkowego wyciszenia.

 

Zdaję sobie sprawę, że jakoś szczególnie wnętrza przyczepy w taki sposób nie schłodzę ale mi bardziej zależy na wymuszeniu obiegu powietrza (które nota bene w gorące noce po prostu stoi w przyczepie). Wraz z zastosowaniem wentylatorów komputerowych dużej średnicy w oknach dachowych, które będą wypychały powietrze powinno być we wnętrzu przyczepy znacznie przyjemniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 i mnie też o to chodzi.   Zauwazyłem,  że nawet w bardzo upalne dni,  powietrze pod przyczepą jest znacznie chłodniejsze.  Stamtąd  chciałbym pociagnąć  powietrze,  aby pozniej systemem rur od TumaVent   wtłaczać je  do przyczepy,  aby trochę schłodzić powietrze w przyczepie.  Dobry pomysł z tymi wentylatorkami m w oknach dachowych.  Zgłoszę sie do Ciebie  kolego Cichy,  na priv. Po doswiadczenia i porady lub wrecz "wentylatorki" - moze razem bedzie taniej !

Zachęcam innych do dyskusji i działania,  na rzecz  schładzania przyczepy w upalne,  nadchodzace lata ! ! ! :hmm:  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej zimy będę montował właśnie takie wentylatory w oknie dachowym swojej przyczepy. Do zamontowania wykorzystam kątowniki aluminiowe powszechnie dostępne. Wentylatory już zakupiłem na 12V http://allegro.pl/wentylator-120x120-12v-180m3-do-kominka-kominkowy-i5208658470.htmlduża wydajność, cicha praca i niski pobór prądu. Seba222 podsuną dobry pomysł ze sterowaniem w zależności od temperatury http://forum.karawaning.pl/topic/20594-sterownik-oparty-o-adruino/

Aby kątowniki w których będą zamocowane wentylatory, nie wyglądały szpetnie to do nich będzie przymocowana listwa led (np. taka https://www.janga.pl/pl/p/Profil-LED-SZEROKI-alu.sur./2266) i będzie też oświetlenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale nie myslę o wykorzystaniu - zastosowaniu Airmixa, lecz o doprowadzeniu chłodnego powietrza spod podłogi aby wentylator TumaVent rozprowadzał go dalej po przyczepie w5b8_implantation1.jpg

To co piszesz to dokładnie tak działa airmix. Odcina powietrze od pieca otwierając pobór spod przyczepy.

Obniża on temp. w budce nawet o 3st. Mam, korzystamy, chwalę sobie. W budce jest znacznie przyjemniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurą nr 12 jest zasysane powietrze z pod przyczepy, Suwakiem nr 2 zamyka się dojście powietrza z pieca (obieg wewnętrzny - zamknięty w przyczepie) i jednocześnie otwiera zasysanie z pod podłogi lub odwrotnie. Rurami nr 6 rozprowadzane jest powietrze po całej przyczepie. Wentylatory w oknie dachowym wymuszają ruch chłodnego powietrza do góry, które jest przy podłodze. Gdzieś słyszałem lub czytałem, że są takie osoby które jadąc na tydzień i więcej, wkopują beczkę i ustawiają nad nią przyczepę aby pobierać bardziej chłodne powietrze z beczki. Są w niej dwa otwory z czego jeden jest podłączony do przyczepy a drugi pobiera powietrze z nad powierzchni ziemi. Zaczerpnięte powietrze schładza się w zakopanej beczce. Czy to działa, czy nie tego nie wiem bo nie sprawdzałem.

 

Zaletą stosowania airmix-a jest wentylacja całej przyczepy, która była oryginalnie zamontowana. Zamknięcie tych wlotów powietrza lub podłączenie do układu nawiewu spowoduje bezruch powietrza w cepce co jest bardzo nie zalecane. Ponad to raz zamontowany airmix oszczędza nasz czas i pracę przy montażu i demontażu jesienią rur nawiewowych z fabrycznych otworów wentylacyjnych przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szary, jedyny problem z tym rozwiązaniem to fakt, że nie działa to przy zasilaniu z akumulatorów :no: , tak poza tym  :blagac:

 

 

Nie opisywałem swoich realizacji ponieważ nie są ukończone (nie wszystkie), to co do tej pory ukończyłem i działa to:

 

Wentylator w oknie dachowym małym (wykorzystałem wentylator komputerowy największy jaki mi się udało znaleźć na allegro, średnica 20cm, obudowa docięta z pleksi w firmie reklamowej).

 

 

post-3236-0-10654900-1446789265_thumb.jpg

Edytowane przez cichy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedyś na jakimś forum widziałem patent z podkładką chłodzącą do laptopa. Ktoś sobie to zamontował w okno dachowe właśnie w celu wymuszenia obiegu. Sam już nawet zakupiłem za jakieś śmieszne grosze taką podkładkę tylko nie mam jakoś czasu na montaż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Trume na 12v? u mnie tylko 230v  :oslabiony: Może mam jakiś inny model. Mimo, że często jednak posiadam przyłącze do sieci 230v to wentylacje w swojej przyczepie chce zrobić na 12v, dla mnie bardzo ważne jest (a możne najważniejsze) aby wentylatory były praktycznie bezgłośne. Przy dzialającej trumie nie mogę spać :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.