Skocz do zawartości

Problem z rejestracją, patrzcie uważnie w dowód!


kamileek8

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda nie brałem odmowy na piśmie ale uzasadnili to tym, że każda przyczepa specjalna do 3,5 tony musi przechodzić coroczny przegląd bez względu czy ma 100kg czy 3500.

ich głównie interesuje jak dokładnie sprecyzowany jest w dowodzie rejestracyjnym rodzaj pojazdu 

jeśli jest "specjalna" - chcą przegląd, bo jest do 3,5 tony
jeśli jest "lekka" to przegląd bezterminowy.

i jeśli chcę mieć bezterminowy to diagnosta ma właśnie zmienić klasyfikację pojazdu na  przyczepę lekką . Oni tylko na podstawie zaświadczenia od Stacji kontroli pojazdów drukują w nowym dowodzie rejestracyjnym takie dane  jakie diagnosta zatwierdził na zaswiadczeniu.

tak sobie myślę, że z dwojga złego lepiej było wydac te 61zł niż jak by w sezonie na trasie ITD lub drogówka orzekła mandat za brak aktualnych badań i zakaz dalszej jazdy z powodu braku przeglądu przyczepy specjalnej. Może to takie mniejsze zło jednak wole mieć porządek w papiurach i jechać  bez obaw na zasłużony odpoczynek :biwak::gitara:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W normalnym kraju przepisy nie powinny podlegać interpretacji lecz powinny być jasne.

Podobnie z prędkościami kamperów. Niby 70/80/80 zamiast 90/110/130 bo są specjalne. Ale przecież nigdy nie przestały być samochodami osobowymi, więc zgodnie z PoRD powinny mieć prędkości osobówek.

Np. tego kto wymyślił przelicznik 1,33 bym powiesił za cojones. Wystarczy tylko zmienić rubrykę z "hamulcem" na "hamulcem najazdowym" i algorytm sam przelicza co ma wpisać.  

Inna sprawa, to chciałbym zobaczyć rozprawę sądową w której ktoś udowadnia że hamulec najazdowy jest HAMULCEM, bo jest uruchamiany przez kierowcę.

Co do tego że uruchamia go kierowca nie ma wątpliwości, bo jak wiadomo  działanie "najazdu" jest skutkiem naciśnięcia pedału hamulca w samochodzie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Aleks napisał:

Co prawda nie brałem odmowy na piśmie ale uzasadnili to tym, że każda przyczepa specjalna do 3,5 tony musi przechodzić coroczny przegląd bez względu czy ma 100kg czy 3500.

Czyli w ogóle nie odmówiono Ci rejestracji, a zwyczajnie nie przyjęto od Ciebie wniosku o rejestrację pojazdu. Dlatego powinieneś tam wrócić i prawidłowo złożyć wniosek o rejestrację pojazdu i tyle. Wniosek od Ciebie muszą przyjąć, a z racji tego, że wniosek składasz w formie pisemnej, to zgodnie z przepisami urząd ma obowiązek odpowiedzieć w ustawowym czasie i w ustawowy sposób. Odpowiedź na tak zwaną "gębę" nie jest odpowiedzią wiążącą. Dlatego też decyzja odmowna powinna zostać udzielona na piśmie wraz z pouczeniem o przysługujących Ci prawach. Więc niech odmówią Ci rejestracji na piśmie, i niech w piśmie odmownym napiszą Ci, że Twoja przyczepa nie jest przyczepą lekką. Ciekawe jak to uzasadnią? :)

Cytat

ich głównie interesuje jak dokładnie sprecyzowany jest w dowodzie rejestracyjnym rodzaj pojazdu 

jeśli jest "specjalna" - chcą przegląd, bo jest do 3,5 tony

Niech podadzą podstawę prawną. Przyczepa lekka specjalna, mająca DMC poniżej 750 kg jest zgodnie z ustawą przyczepą lekką. I teraz uwaga uwaga bo będzie śmieszne - przyczepy lekkie zostały podzielone na 3 grupy: specjalne, ciężarowe i inne :D Więc przyczepa lekka specjalna jest nadal przyczepą lekką :D

Cytat

jeśli jest "lekka" to przegląd bezterminowy.

Przyczepa lekka to każda przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. . Mówi o tym wprost art. 2 pkt 51 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Takie przyczepy,  zgodnie z art. 81.4 tej samej ustawy nie podlegają przeglądom technicznym: 

"Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym."

Cytat

i jeśli chcę mieć bezterminowy to diagnosta ma właśnie zmienić klasyfikację pojazdu na  przyczepę lekką .

Ale to nie klasyfikacja pojazdu decyduje o tym, czy przyczepa jest lekka czy nie. O tym czy przyczepa jest lekka decyduje tylko i wyłącznie jej DMC. Jeśli DMC jest niższe niż 750 kg to przyczepa jest przyczepą lekką wprost z ustawy, a nie z powodu jakiejś klasyfikacji.  Tak samo jest z brakiem brak konieczności wykonywania przeglądu. 

Cytat

Oni tylko na podstawie zaświadczenia od Stacji kontroli pojazdów drukują w nowym dowodzie rejestracyjnym takie dane  jakie diagnosta zatwierdził na zaswiadczeniu.

To idź do diagnosty z przyczepą i niech wystawi Ci zaświadczenie, że Twój pojazd to przyczepa lekka o przeznaczeniu specjalnym.

Cytat

tak sobie myślę, że z dwojga złego lepiej było wydac te 61zł niż jak by w sezonie na trasie ITD lub drogówka orzekła mandat za brak aktualnych badań i zakaz dalszej jazdy z powodu braku przeglądu przyczepy specjalnej. Może to takie mniejsze zło jednak wole mieć porządek w papiurach i jechać  bez obaw na zasłużony odpoczynek :biwak::gitara:

Bez sensu. Nikt się nie będzie czepiał. 

47 minut temu, Cathay napisał:

W normalnym kraju przepisy nie powinny podlegać interpretacji lecz powinny być jasne.

I w większości są jasne. Najczęściej problemem są niekompetentne osoby w urzędzie przujmujące wnioski, które uważają się za mądrzejsze i postanawiają niezgodnie z przepisami załatwiać sprawy. Bo widać tak im wygodniej. Sam wiele razy musiałem się użerać niestety z takimi osobami, którym się coś wydawało, a finalnie się okazywało że niestety nie mają racji bo zwyczajnie nie znają przepisów. Dlatego nie warto dawać się zbywać, a wszelkie odmowy brać na piśmie - bo jak się ktoś pod czymś ma podpisać, to nagle zmienia się jego podejście i już wcale nie jest taki pewny swojego zdania, tylko to trzeba iść sprawdzić, zapytać. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek00 to dobra rada na przyszłość następnym razem biorę odmowę na piśmie. Dla mnie też nie ma problemu - lekka to lekka. ale nie chcieli mi zarejestrować. A nie mialem zbytnio ochoty brać w tym cyrku udziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

bo jak się ktoś pod czymś ma podpisać, to nagle zmienia się jego podejście

Święta prawda, czasem jeszcze Ci najmądrzejsi odmawiają przyjęcia wniosku/pisma/formularza bo źle i koniec. Wtedy zostaje zwykła poczta. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki oto DR (czasowy) dostałem w urzędzie. Przyczepa lekka a nawet taka lekka ,że nic nie waży !!!!

I teraz pytanko, płacić Viatola czy nie ?    

dr N126n.jpg

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki oto DR (czasowy) dostałem w urzędzie. Przyczepa lekka a nawet taka lekka ,że nic nie waży !!!!
I teraz pytanko, płacić Viatola czy nie ?    
964920635_drN126n.thumb.jpg.0ba37c9c6d4cbd52a531ce35502d57c2.jpg
Żeby się potem nie okazało, że w twardym DR masz takie same kwiatki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek00 pytałem ich dziś dlaczego nie chcieli mi zarejestrować co jest ich uzasadnieniem otóż też Art 81 11.2 czyli :
"11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:"
"2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu: a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,"

dla nich nie ma innej opcji jeśli ma spełniać wymagania tej ustawy by miała bezterminowe badania że ma być  od diagnosty że to LEKKA 

dziwi mnie tylko , że przez dwa urzędy normalnie przeszło i dwa dowody były z bezterminowym a tu halt. 
Poprzednio tez miałem przyczepę lekką o DMC tym razem równe 750kg i było w dowodzie "przyczepa lekka" i zarejestrowałem ja bez problemu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Aleks napisał:

jacek00 pytałem ich dziś dlaczego nie chcieli mi zarejestrować co jest ich uzasadnieniem otóż też Art 81 11.2 czyli :
"11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:"
"2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu: a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,"

Hmm, tylko jakich danych nie posiadają? DMC pojazdu znają? Ano znają, a to DMC pojazdu kwalifikuje przyczepę do bycia przyczepą lekką. Czyli wszystko do 750 kg to przyczepa lekka, a ponad 750 kg to przyczepa inna niż lekka :) Koniec. 

Cytat

dla nich nie ma innej opcji jeśli ma spełniać wymagania tej ustawy by miała bezterminowe badania że ma być  od diagnosty że to LEKKA 

I jest lekka bo jej DMC wynosi nie więcej niż 750 kg :D Więc zamiast się z nimi użerać, to pojedź na stację diagnostyczną i już. Będzie szybciej i przyjemniej. Czasem trzeba być mądrzejszym i odpuścić. Bo oczywiście można się zaprzeć i wywalczyć, ale po co? Tylko się naużerasz i zmarnujesz czas. 

Cytat

dziwi mnie tylko , że przez dwa urzędy normalnie przeszło i dwa dowody były z bezterminowym a tu halt. 

Bo dwa pozostałe urzędy normalnie rozumiały zapisy ustawy, i wiedziały, że o tym czy przyczepa jest lekka to decyduje jego DMC, a nie zaświadczenie od diagnosty.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym problem? Przecież diagnosta, to człowiek techniczny, pewnie nawet inżynier. I tylko taki może stwierdzić bezdyskusyjnie, czy 650<750. Panie w biurze nie są matematykami i nie będą rozwiązywały zadań matematycznych. Nikt im nie napisał, że 650 to mniej niż 750, więc nie wiedzą, czy to jest lekkie, czy nie. Musi im to uprawniony z papierami potwierdzić i wtedy wpiszą do dowodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek00 sprawa zakończyła się następująco :)
Otóż oboje mieliśmy rację, z naciskiem na Twoje ostatnie zdanie, że ty miałeś rację bardziej. 

Dziś do WK pojechałem z tym zaświadczeniem od diagnosty , umową, tablicą ect. zarejestrować domek.
Pani obsługująca między innymi stwierdziła, że nie musiałem robić dodatkowego przeglądu z zapisem, że jest to przyczepa lekka. 
To ja się pytam jej od czego to zależy bo byłem ostatnio i odesłali mnie na przegląd lub zmianę klasyfikacji pojazdu. 
Pani w WK odpowiedziała : " To zależy jak system to przyjmie, raz przyjmuje specjalną jako lekką innym razem nie"
:kawa:

Dodała, że tak jak zrobiłem jest najbardziej prawidłowo, aczkolwiek nie musiałem. 
Ehhh 61zł byłaby pełna butla 11kg i sami wiecie co jeszcze ale mam już Pozwolenie czasowe i tablice już na mnie i wszystko z rejestracją teraz GIT :bevil:
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Aleks napisał:

jacek00 sprawa zakończyła się następująco :)
Otóż oboje mieliśmy rację, z naciskiem na Twoje ostatnie zdanie, że ty miałeś rację bardziej. 

Dziś do WK pojechałem z tym zaświadczeniem od diagnosty , umową, tablicą ect. zarejestrować domek.
Pani obsługująca między innymi stwierdziła, że nie musiałem robić dodatkowego przeglądu z zapisem, że jest to przyczepa lekka. 
To ja się pytam jej od czego to zależy bo byłem ostatnio i odesłali mnie na przegląd lub zmianę klasyfikacji pojazdu. 
Pani w WK odpowiedziała : " To zależy jak system to przyjmie, raz przyjmuje specjalną jako lekką innym razem nie"
:kawa:

Dodała, że tak jak zrobiłem jest najbardziej prawidłowo, aczkolwiek nie musiałem. 
Ehhh 61zł byłaby pełna butla 11kg i sami wiecie co jeszcze ale mam już Pozwolenie czasowe i tablice już na mnie i wszystko z rejestracją teraz GIT :bevil:
 

Lol. To jest to o czym pisałem - niekompetencja pracownika za biurkiem, który się uprze :D Tymczasem się uparli i dzięki nim zmarnowałeś czas i pieniądze. A powinni to sami załatwić już na samym początku.

Ale gratuluję wytrwałości i tego, że się udało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.