Skocz do zawartości

jeszcze raz lodówka


maveric

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poczytałem trochę na temat lodówki absorbcyjnej, ale niestety moja lodówa trochę za słabo chłodzi.

 

Grzałki 12/220v i gaz działają poprawnie. Po uruchomieniu z tyło wszystko jest gorące, a temperatura w lodówce trochę za wysoka (ok 8-12 st).

Zamrażalnik jest w marę ok, po ok godz się szroni (czuć, że chłodzi ale troszkę za słabo).

Ostatnio przejechałem się cepką po wertepach i to dość sporych, cepka stała przez kilka dni w róźnych poziomach ale nie poprawiło to chłodzenia.

Niezabardzo mam jak ją wymontować,żeby nię poobracać.

 

W środku w lodówce jest taki aluminiowy radiator - czy słabsze chłodzenie może mieć jakiś związek z tym elementem - może trzeba go odkręcić

i coś poczyścić dla lepszego styku ?

Da się jakoś sprawdzić ilość amoniaku ? albo czy nie ma (nie miała) jakiegoś wycieku płynu ?

 

Drzwiczki szczelne, na kratkach założony wiatrak, - te dwa elementy nie maja wpływu na temperaturę w lodówce.

 

Co może być jeszcze przyczyną słabszego chłodzenia ?

 

Pozdrowienia

Irek

P.S

Czy jazde po wertepach żeby wzruszyć amoniak, trzeba zrobić przy włączonej lodówce (tzn jak jest wszystko gorące,  czy jak jest całkowicie zimna - od jakiegoś czasu nie używana ) ?

Edytowane przez maveric (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj lodówka absorbcyna nie chłodzi jak agregatowa. Te 8-12 stopni to nie jest jakaś całkiem zła temp. Wsadź termometr do zamrażalnika i zobacz czy masz tam na minusie, ale jak mówisz że zaczyna szronić to pewnie tak. Wentylatory w kratce nie zawsze pomagają przykładowo w przyczepie przy lodówce dometica dawały jej niezły dopał, a teraz przy thetfordzie za bardzo wychładzają tył powodując odwrotność sytuacji jakiej miały sprzyjać.

Po wertepach przejedź się z odpaloną lodówką, rozruszanie amoniaku ma za zadanie rozpuścić kryształki które mogą się wytwarzać w układzie blokując je krążenie po nagrzaniu.

Jeżeli chodzi o sprawdzenie ilości amoniaku w lodówce to u nas się chyba nie da, tak samo jak ciężko jest znaleźć kogoś kto to naprawia, ale wydaje mi się że jakby miał być jakiś wyciek to lodówka przestała by całkowicie działać.

Odnośnie radiatora w lodówce to nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego chciałbym miec taki kłopot z lodowką jak Ty masz .Moje urządzenie chłodząco -grzewcze jeszcze nie przepracowało sezonu zeby cos się nie spi...ło Mimo wielu napraw przez ludzi znających się na rzeczy i mających dobre chęci zawsze wysiądzie w najmniej odpowiedniej chwili,juz brakuje mi słow i pomysłow co i gdzie by jeszcze zajrzec zeby to ustrojstwo chodziło bezproblemowo,wiec jak ci mrozi to i niech tak zostanie bo to nie chłodnia a chłodziarka .A przy okazji moze jeszcze ktos cos mi podpowie -czy juz serwis?! :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maveric  > ...Co może być jeszcze przyczyną słabszego chłodzenia ?

 

Nasze lodówki w tym roku    "padały" podczas upałów

Nasza lodówka sprężarkowa miała fabrycznie zabudowany radiator.

Brak    radiatora

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

W końcu kupiliśmy    nową lodówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka lodówka, powinna schładzać, do nawyżej 5stopni  po całości, tylko w zamrażalniku jest poniżej zera ,jesli jest nie tak to popracuj i wyjmij ją z mocowań, i dobrze poobracaj, pomachaj, powinno się poprawić, ten tuyp tak ma. Przerabiałem to pare razy ,i pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lodówka w trasie po kilkugodzinnym postoju na pochyłości przestała chłodzić. Potem nawet postój i jazda nie pomagały.

Wyłączyłem na dobę i pojechałem dalej. Włączyłem i wszystko zaczęło działać.

Zatem zadziałało ruszanie lodówką w czasie kiedy była wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego chciałbym miec taki kłopot z lodowką jak Ty masz .Moje urządzenie chłodząco -grzewcze jeszcze nie przepracowało sezonu zeby cos się nie spi...ło Mimo wielu napraw przez ludzi znających się na rzeczy i mających dobre chęci zawsze wysiądzie w najmniej odpowiedniej chwili,juz brakuje mi słow i pomysłow co i gdzie by jeszcze zajrzec zeby to ustrojstwo chodziło bezproblemowo,wiec jak ci mrozi to i niech tak zostanie bo to nie chłodnia a chłodziarka .A przy okazji moze jeszcze ktos cos mi podpowie -czy juz serwis?! :hmm:

Liczę po cichu na jakąs dobrą podpowiedz od kolezenstwa :gitara::'(:kosz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już swoją cepkę odstawiłem na zimowy parking.

Raczej nie będe sprawdzał działania lodówki do przyszłego sezonu, zwłaszcza, że nawet jak by była

taka potrzeba , to na podwórku jest wystarczająco zimno.

Wymontowywać mi się jej nie chce, aż takich potrzeb chłodzenia narazie nie mam.

Przy jakiejśc okazji rozkręcę jeszcze ten radiator chłodzący, zobaczę z ciekawości co pod nim jest.

Może na styku aluminium jakaś rdza się osadziła i nie ma dobrego styku z resztą, (tylko nie wiem jeszcze  co

jest tą:resztą).

 

Pozdrawiam

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja również juz zimuje na trzy czwarte gwizdka  ale sama mysl ze cos jest niesprawne nie daje mi spokoju ,bo faktycznie na ten czas lodowka jest zbędna ,ale w mysl przysłowia ze co się odwlecze to nie uciecze- teraz jest dobry okres zeby nachapac się wiedzy i przy jakims ładnym dni zacząc wiedze wprowadzac w czyn :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij ten radiator, pomiędzy nim a rurką która idzie do zamrażalnika powinna być pasta przewodząca. Wymień na nową, jeśli będziesz kupował to tą gęściejszą, coś gęstością podobne do plasteliny, Jak już wymieniasz to w zamrażalniku też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.