Skocz do zawartości

Karawaningowe (i nie tylko) artykuły i ciekawostki znalezione w sieci


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, BUMERANG napisał:

A co to jest wg. Ciebie ?

Schładzacz powietrza za pomocą wody. Klimatyzator to urządzenie do klimatyzowania pomieszczeń, a to z klimatyzacją IMO nie ma za wiele wspólnego. No chybam, że w języku potocznym klimatyzatorem nazywane są właśnie tego typu urządzenia, co poprawne nie jest.

Nie wiem, może się czepiam, ale dla mnie prawdziwy klimatyzator to np taki Dometic Freshjet 1100 itp :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał:

... No chybam, że w języku potocznym klimatyzatorem nazywane są właśnie tego typu urządzenia, co poprawne nie jest.

Nie będę się sprzeczał ale jak wejdziesz do pierwszego z brzegu sklepu z elektrosprzętem to właśnie takie pseudo schładzacze na wodę noszą nazwę klimatyzatorów, a urządzenia sprężarkowe to klimatyzacje.

Przynajmniej u nas na południu tak jest ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się sprzeczał ale jak wejdziesz do pierwszego z brzegu sklepu z elektrosprzętem to właśnie takie pseudo schładzacze na wodę noszą nazwę klimatyzatorów, a urządzenia sprężarkowe to klimatyzacje.
Przynajmniej u nas na południu tak jest  
No to wychodzi na to, że się czepiam nomenklatury :-)

Wracając do samego urządzenia, to jeśli kosztuje połowę tego co chociażby Dometic to mi byłoby szkoda na to kasy. Wolałbym zdecydowanie dołożyć i kupić prawdziwą klimatyzację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, borek6 napisał:

To na wodę nazywa się klimator emoji16.png
 

Zgadza się :) Pomieszanie z poplątaniem:

https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-klimator-a-klimatyzator-roznice.bhtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się człowiek uczy przez całe życie.

No więc mamy KLIMATOR - w odróżnieniu od klimatyzatora.

Albo "klimatyzator ewaporacyjny" - jak kto woli, żeby było prościej:-)

Myślę, że w cepce sprawdziłby się raczej taki przenośny, wstawiany do środka i kosztujący nie 3 tysie tylko 300 zł...

Ktoś targa takie ustrojstwo i stosuje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - przekonałoby mnie może takie, ale jak najmniejsze i jak najlżejsze urządzenie - może by i się sprawdzało w mojej kompaktowej cepce.

Taki coś - ale jak by było jeszcze mniejsze:

https://wentylacja24.pl/klimatyzacja/klimatory-ewaporacyjne/eberg-nes/NES-8095?gclid=EAIaIQobChMIsZ-d2dDX4QIVyhoYCh1pVwdeEAQYAiABEgITcvD_BwE

całkiem mały ma pobór mocy - 60W...

coś to podejrzane...

A tu jest mniejszy:

https://www.vidaxl.pl/e/8718475994534/vidaxl-klimatyzator-ewaporacyjny-80-w-5-l-270-mh-25x26x56-cm?gclid=EAIaIQobChMIsZ-d2dDX4QIVyhoYCh1pVwdeEAQYDyABEgJMnvD_BwE

w sumie pobór podobny - 80W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, że czynnikiem jest tu woda, ale zastanawiam się, czy nie sprawdziłby się jednak, żeby schłodzić do komfortowej temperatury w upalne, duszne noce.

Wentylacja w mojej cepce radzi sobie całkiem nieźle, tylko w na prawdę upalne noce nie wydala. Może takie wspomaganie byłoby wystarczające - się zastanawiam się po prostu;-)

Podejrzewam, że to jednak może bardziej hałasować, niż schładzać;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci radze zrobić tak, idź do sklepu gdzie są takie na wodę i na czynnik i zobacz jaka jest różnica w temp. powietrza na wylocie
sam się przekonasz że te na wodę to lipa, o jak tak zrobiłem i kupiłem ten z agregatem, temp.powietrza na wylocie w tej
sprężarkowej to około 2-4 stopnie w tej na wodę kilkanaście jak nie więcej , jak będzie gorąco to nawet nie poczujesz różnicy.

300 zł można spożytkować zupełnie inaczej i bardziej efektownie  ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Zulos napisał:

No wiem, że czynnikiem jest tu woda, ale zastanawiam się, czy nie sprawdziłby się jednak, żeby schłodzić do komfortowej temperatury w upalne, duszne noce.

Wentylacja w mojej cepce radzi sobie całkiem nieźle, tylko w na prawdę upalne noce nie wydala. Może takie wspomaganie byłoby wystarczające - się zastanawiam się po prostu;-)

Podejrzewam, że to jednak może bardziej hałasować, niż schładzać;-)

schłodzenie odbywa się przez zabranie ciepła przez parującą wodę - gdzieś ta wilgoć musi potem być - chcesz siedzieć w gorącym i wilgotnym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, chris_66 napisał:

schłodzenie odbywa się przez zabranie ciepła przez parującą wodę - gdzieś ta wilgoć musi potem być - chcesz siedzieć w gorącym i wilgotnym ?

Nie jestem techniczny, ale tak mi się wydawało, że z tą wodą to może się wiązać niekoniecznie pożądane nawilżenie, a temperatura z wilgotnością robią swoje - właśnie wyszedłem z sauny, gdzie posiedziałem chwilę w niemal 80 st. C i prawie 40% wilgotności.

Jak się można domyślać, lało się ze mnie ciurkiem:-)

41 minut temu, Cezarr napisał:

300 zł można spożytkować zupełnie inaczej i bardziej efektownie  ??

Ile ankoholu na ten przykład by było, a wtedy ciut za duża temperatura nie przeszkadza:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.