Skocz do zawartości

Zestaw solarny o mocy 100W na przyczepę kempingową.


Radzio

Rekomendowane odpowiedzi

NIe wiem jak się mają wyliczenia. Nie jestem z branży elektrycznej. Zakupiłem na wiosnę w modernhomie solar 160W plus regulator na dwa aku (20A),  do kampera. Hula aż miło. Przez dwa tygodnie nie korzystałem z 230V. W tym przez tydzień - na polu kampingowym na zalesionym terenie. Tak to wygląda w praktyce... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

NIe wiem jak się mają wyliczenia. Nie jestem z branży elektrycznej. Zakupiłem na wiosnę w modernhomie solar 160W plus regulator na dwa aku (20A),  do kampera. Hula aż miło. Przez dwa tygodnie nie korzystałem z 230V. W tym przez tydzień - na polu kampingowym na zalesionym terenie. Tak to wygląda w praktyce... 

A o jakiej pojemności akumulatory i jaki regulator??

 

 

 

 

I chyba te regulatory z linku z poprzedniego posta to lipa...

 

https://youtu.be/KA3X8XLxWHU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie też się nad tym modelem zastanawiałem, gdybym chciał w przyszłości drugi panel i akumulator.

Ale teraz skojarzyłem, że ten regulator nie ma wyjścia (chcociaż z jednego akumulatora) na odbiorniki a to oznacza, że nie ma zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora (LVD).

Tak trochę filozofuję :) bo chciałbym jak najlepsze rozwiązanie dla siebie wybrać i jeszcze z możliwościami na przyszłość. Najlepiej chyba zrobię jak skontaktuję się z "technicznym" z tej firmy od paneli bo coraz głupszy się robię od tego czytania :mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz nie drogi reg MPPT to na OLX ogłasza się gośc który to sam robi, cena przystępna i prawdziwe MPPT

jeśli firmowy to ja mogę polecić to:

http://www.modernhome.pl/product-pol-2492-Regulator-ladowania-Tracer-1210RN-10A-12-24V-MPPT-czujnik-zmierzchowy.html

 

sam taki mam i z czystym sumieniem mogę polecić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witam dopiero co wdrażam się w carawaning kupiłem przyczepkę i zamierzam dokupić aku i solar nawet coś wynalazłem w sieci

http://www.modernhome.pl/product-pol-1318-Zestaw-solarny-o-mocy-100W-na-przyczepe-kempingowa.html

ktoś może doradzić czy to cos dobrego i ewentualnie jaki aku do tego dokupić..Urządzenia w przyczepce standartowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mówiąc bardzo prosto, można powiedzieć, że regulator MPPT jest lepszy, czy nie jest lepszy, a tylko bardziej przystosowany do tego typu paneli monokrystalicznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulator MPPT z tego samego panela i w tych samych warunkach da Co więcej prądu niż regulator PWM, czyli prościej mówiąc tak, jest lepszy (wydajniejszy)

 

Pytanie tylko czy ma sens jego zakup za ok 300zł przy cenie PWM ~ 50-60zł  ?

no i to już zależy od wielu czynników ... przede wszystkim zapotrzebowania na prąd.

 

myślę jednak że gdzieś to się bilansuje w okolicach zera, bo jeśli kupisz panel 160W + regulator PWM finalnie dostaniesz ~ tyle prądu ile w zestawie 100W + MPPT

cenowo wychodzi podobnie

 

jedyna różnica to moim zdaniem praca takiego zestawu w warunkach kiepskiego nasłonecznienia i tu wydaje mi się że przewaga po stronie MPPT

 

dodam tylko że posiadam dwa panele i dwa regulatory( PWM i MPPT)  i wszystko to pomierzone i sprawdzone osobiście :]

Edytowane przez shorty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam solar (2x60W polikryształ) +PWM LS1024 + akku 120Ah (AGM).

Zapotrzebowanie to światło w LED + pompki wody + ładowanie latarek + 3szt. telefonów + laptopa po przetwornicy.

O 9:00 rano mam full prądu w akku (niezależnie od pogody). Raz tylko w deszczu przez dwa dni pierwszego było OK a drugiego dobił o 12:00.

Jak dla mnie to tak czy inaczej MPPT nie jest wart różnicy kosztów vs. PWM.

Ale to moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. U mnie sytuacja wygląda tak, że ja już mam regulator PWM LS 1024, który mi został za starej przyczepy, dlatego nie muszę nic kupować. Panel jaki obsługiwała, to było 55W. Na wakacje nigdy prądu nie brakło nawet przez całe 3 tygodnie. Problemy zaczynały się w domu jesienią i zimą, kiedy przyczepa stoi pod wiatą, a dach jest z pofalowanego lekko przydymionego PCV. Wówczas po 2 - 3 tygodniach prąd znika, bez używania odbiorników, i aku trzeba podładowywać prostownikiem. Teraz wywaliłem pofalowane, średnio przeźroczyste PCV, i w to miejsce dałem bezbarwny płaski poliwęglan. Pod wiatą zrobiło się dużo jaśniej. Zrobię tak, że kupię na razie sam panel 100W monokrystaliczny, założę go wraz z PWM LS 1024 do nowej budki i będę patrzył, jak to działa. Jak się nie sprawdzi, to dopiero wtedy kupię ten lepszy regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam solar (2x60W polikryształ) +PWM LS1024 + akku 120Ah (AGM).

Zapotrzebowanie to światło w LED + pompki wody + ładowanie latarek + 3szt. telefonów + laptopa po przetwornicy.

O 9:00 rano mam full prądu w akku (niezależnie od pogody). Raz tylko w deszczu przez dwa dni pierwszego było OK a drugiego dobił o 12:00.

Jak dla mnie to tak czy inaczej MPPT nie jest wart różnicy kosztów vs. PWM.

Ale to moja opinia.

 

już spieszę z wyjaśnieniem 

 
2x 60W czyli masz ok 6A prądu ładowania, co nawet przy prądzie ładowania 14V daje Ci max 85W (efektywnie) ale średnio ok 75W 
zakładając że panele 60W to koszt ok 280zł za sztuke więc 560zł do tego regulator PWM zakładam ok 50-60zł 
całość 610-620zł
 
panel o mocy 80W można kupić za 350zł 
do tego regulator MPPT 275zł , da Ci to podobny prąd ładowania 6A a może i więcej
całość 625zł 
róznica 5zł a masz jeden panel na dachu i lepszą wydajność przy gorszym nasłonecznieniu ...
 
z drugiej strony dwa panele to większa powierzchnia i stojąc np pod drzewami, jeden może być w słońcu drugi w cieniu, także każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak cenowo wychodzi podobnie, zakładając podobną moc efektywną, nie tą na papierze 
 
decyzje każdy podejmuje sam :] i oby każdy był zadowolony
 
 
 
terenowiec 

moim zdaniem zanim cokolwiek kupisz, zastanów się ile prądu potrzebujesz i w jakich warunkach

ważna sprawa.. przy regulatorach PWM mnożysz maksymalny prąd ładowania panela przez 12V i uzyskujesz efektywną moc, przy MPPT wykorzystana zostanie (prawie) maksymalna moc którą panel jest w stanie wygenerować 

Edytowane przez shorty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.