Skocz do zawartości

Zestaw solarny o mocy 100W na przyczepę kempingową.


Radzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zamierzam dokupić do przyczepki panele fotowoltaiczne o mocy 100W

Odbiorniki:
- oświetlenie
- pompka wody
- telewizor 30W
- lodówka na czas podróży

 

http://www.modernhome.pl/product-pol-1318-Zestaw-solarny-o-mocy-100W-na-przyczepe-kempingowa.html

 

z tym, że zamiast regulatora z zestawu to chcę kupić regulator na dwa akumulatory - tak przyszłościowo gdybym chciał rozbudować zestaw o drugi panel i dodatkowy akumulator.

http://www.modernhome.pl/product-pol-3272-Regulator-EPIP20-DB-na-2-akumulatory-20A-12-24V-BEZ-WYSWIETLACZA.html

 

oczywiście do tego będzie akumulator żelowy KM Battery NPS 100Ah http://www.modernhome.pl/product-pol-4262-Akumulator-zelowy-KM-Battery-NPS-100Ah-12V-GEL-SOLAR-POWER-wzmacniany.html

 

W przyczepie mam transformator z wyjściem na 12V DC do oświetlenia (wymiana żarówek na LED'y) i innych odbiorników. Do tych przewodów chcę się wpiąć akumulatorem poprzez przekaźnik na 230V~ NC, który w przypadku podłączenia do przyczepy bezpośrednio 230V~ odłączałby akumulator (bo żelowy musi być ładowany prądem stabilizowanym i etapowo).


W związku z tym, że słabo znam się na elektryce, mam kilka pytań:

1. Czy powyższy zestaw solarny jest dobrej jakości? Wydaje mi się, że cenowo dobrze wygląda w porównaniu do konkurencyjnych.

2. Czy pojemność akumulatora jest prawidłowo dobrana do mocy panela? (wydajność panela to ok. 400Wh, według moich obliczeń na chwilę obecną potrzebuję ok. 320Wh na cykl ładowania. Nie chcę dawać mniejszego akumulatora by go nie rozładowywać za bardzo. Ani za dużego, by panel był w stanie go naładować. Okres pracy to wiosna-jesień.

 

3. Czy prawidłowo zamierzam podłączyć akumulator do instalacji 12V DC w przyczepie? Może nie trzeba dawać wcale przekaźnika albo są inne lepsze rozwiązania.


Czytam posty dot. podobnych tematów ale jest tego full i trudno wyłapać konkrety.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Lodówki nie zasilaj z panela solarnego, samochód zasili ją w czasie jazdy. Jak wymienisz oświetlenie na ledy prądu będzie pod dostatkiem. Ja mam akumulator 38Ah nie korzystam z 230 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówki nie zasilaj z panela solarnego, samochód zasili ją w czasie jazdy. Jak wymienisz oświetlenie na ledy prądu będzie pod dostatkiem. Ja mam akumulator 38Ah nie korzystam z 230V.

Chyba nie zasili bo w przyczepie mam wtyczkę 7-pin. Co prawda w aucie mam gniazdo 13-pin i gotowy przewód poprowadzony z szyny bezpieczników z przekaźnikiem włączanym ze wzbudzenia alternatora. Ale zrezygnowałem z tego rozwiązania bo wydawało mi się, że za bardzo obciążę alternator ładując podczas jazdy drugi akumulator (bo pierwotnie nie miało być solara tylko zwykły akumulator ładowany z auta podczas jazdy).

Ale mogę na czas jazdy podłączyć tylko lodówkę prosto z aku w samochodzie, bo na kempingu to wiadomo - gaz. :hmm: Albo po prostu znowu wpiąć się w instalację 12V DC za transformatorem w przyczepie. Przy aku mam przekaźnik ale bym drugi potrzebował by podczas zasilania z auta, akumulator od solara w przyczepie był odłączony  :look:  coś czuję, że niedługo będę miał pajęczynę przewodów a cały prąd z aku pójdzie na przekaźniki  :]

 

 

A 230V~ chcę sobie zostawić gdybym miał kiedyś potrzebę podłączenia się na kempingu np. w przypadku awarii paneli cy cóś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę edytować więc dopiszę:

Bo pomyślałem, że może faktycznie zostawię zasilanie lodówki na czas jazdy z aku solara, fakt że bierze 115W ale chyba da radę (nic innego by nie żarło wtedy prądu)?! Korzyść taka, że nie będę musiał wtedy ciągnąć przewodów od aku w aucie i zmieniać wtyczki na 13-pin w przyczepie :hmm:

No bo tak (nie wiem czy dobrze liczę :] ):

- lodówka 12V; 115W
- akumulator 100Ah ( i cały czas ładowany przez panele)

I=P/U  =>  115W/12V=9,6A

100Ah/9,6A=10,45h  biorąc pod uwagę że nie mogę rozładować więcej niż połowę to i tak pozostaje około 5 godzin  :hmm: :hmm:

Edytowane przez Radzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 5 godzin nie bawił bym się w zasilanie lodówki w czasie jazdy. Wystarczy schłodzenie jej pod domem na 230v + zamrożone wcześniej dwie 1,5l wody w zamrażarce domowej. Po 5 godzinach bez problemu będzie chłodno w lodówce.

 

Ten panel tylko teoretycznie da Ci tyle prądu w praktyce nie licz na więcej jak 50% jego możliwości o ile nie przysłoni go cień nawet minimalny (mój po przysłonięciu  dłonią "prawie" nie ładuje) . Dzisiaj nie kupił bym solara tylko 2x 100 ah żel lub agm + dobra ładowarka i w razie potrzeby wykupienie prądu na polu na jeden dzień i doładowanie aku. Pamiętaj, że w przypadku solara musisz myśleć aby przyczepę postawić w pełnym słońcu co dla mnie dyskwalifikuje ten typ zasilania całkowicie.

 

W tej chwili mam aku. 100 ah i dodam , że swobodnie starcza mi prądu na 5-7 dni bez doładowywania. Przy dwóch aku, prądu  na pewno by mi nie brakło i odpada dziurawienie dachu, klejenie panelu (primery i inne duperele), zakup przewodów i innych akcesoriów do niego.  Za te pieniądze masz niezły aku. Dzisiaj tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel 130W i akumulator 100Ah. Przy takim zestawie podczas trzytygodniowej wyprawy po Skandynawii ani razu nie podłączałem się do prądu na kempingu.

 

Jeśli chodzi o zasilanie lodówki to korzystałem z tego tylko w słoneczne dni. W pochmurne dni było na tyle chłodno, że przez te parę godzin jazdy i tak się nie rozmroziła a ja miałem spokój, że nie zabraknie mi prądu.

 

Jeśli chodzi o podłączenie to zależy czy chcesz mieć pełną automatykę czy wystarczy Ci sterowanie ręczne.

Ja mam sterowanie ręczne, oczywiście z odpowiednimi zabezpieczeniami.

 

Podłączyłem się do instalacji przez przełączniki (dokładnie takie: http://www.tme.eu/pl/details/ae-c1770hoaaa/przelaczniki-dzwigniowe/arcolectric/c1770hobbi0ii/)

Wyjście z regulatora do zamiast do odbiorników podłączyłem do takiego przełącznika, z drugiej strony do tego przełącznika podłączyłem wyjście z transformatora fabrycznego przyczepy a do środkowych pinów podłączyłem wejście w instalację 12V, czyli przewody, które fabrycznie wychodziły z tranformatora.

 

Analogicznie zrobiłem z instalacją 230V - wejście z zewnątrz oraz wyjście z przetwornicy podłączyłem do bocznych pinów przełącznika a środkowe piny podłączyłem do istniejącej skrzynki z bezpiecznikami.

 

Lodówkę podłączyłem bezpośrednio - zasilanie 230V z zewnątrz i 12V z akumulatora (z pominięciem przełączników).

 

Oczywiście na każde połączenie zostało zabezpieczone bezpiecznikiem - przez przełączniki ograniczam prąd do max. 10A, na lodówkę dałem też 10A przy 230V i 20A przy 12V.

 

 

 

SZULER - nie wiem jaki masz panel, ale z tego co piszesz to musi być bardzo kiepski. Mój panel ładuje nie tylko przy pełnym słońcu, ale nawet w cieniu. Oczywiście skuteczność jest wtedy mniejsza, ale ładowanie jest.

Edytowane przez michalnap (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 5 godzin nie bawił bym się w zasilanie lodówki w czasie jazdy. Wystarczy schłodzenie jej pod domem na 230v + zamrożone wcześniej dwie 1,5l wody w zamrażarce domowej. Po 5 godzinach bez problemu będzie chłodno w lodówce.

 

Ten panel tylko teoretycznie da Ci tyle prądu w praktyce nie licz na więcej jak 50% jego możliwości o ile nie przysłoni go cień nawet minimalny (mój po przysłonięciu dłonią "prawie" nie ładuje) . Dzisiaj nie kupił bym solara tylko 2x 100 ah żel lub agm + dobra ładowarka i w razie potrzeby wykupienie prądu na polu na jeden dzień i doładowanie aku. Pamiętaj, że w przypadku solara musisz myśleć aby przyczepę postawić w pełnym słońcu co dla mnie dyskwalifikuje ten typ zasilania całkowicie.

 

W tej chwili mam aku. 100 ah i dodam , że swobodnie starcza mi prądu na 5-7 dni bez doładowywania. Przy dwóch aku, prądu na pewno by mi nie brakło i odpada dziurawienie dachu, klejenie panelu (primery i inne duperele), zakup przewodów i innych akcesoriów do niego. Za te pieniądze masz niezły aku. Dzisiaj tak to widzę.

Może masz jakiś słaby kontroler ładowania. Nie zauważyłem takich problemów u siebie. Zwykle stoję częściowo w cieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i tu zaczyna się dla mnie problem bo gubię się już trochę w obliczeniach doboru wielkości akumulatora do panela słonecznego.
Gdzieś wyczytałem (nie mam źródła), że do panela 100W musi być aku wielkości 100Ah :look: ?!

Bo tak:

1. Zapotrzebowanie energii.
 

oświetlenie               - 28W x 4h na dobę => 112Wh

telewizor                   - 30W x 4h na dobę => 120Wh (niekoniecznie będzie ale są i dzieci i deszczowe dni, chociaż nie po to się jedzie na urlop ;) )

wzmacniacz, antena - 10W x 4h na dobę =>   40Wh

pompka wody           - 10W x 1h na dobę ->    10Wh
                                         suma: 282Wh


2. Wielkość akumulatora.

282Wh/12V=23,5Ah;

23,5Ah x 1.5=35,25Ah  - zalecane jest pomnożenie przez współczynnik ze względu na ilość cykli rozładowań
35,25Ah x 2 = 70,5Ah - by nie doprowadzać do głębokich rozładowań, ale zaokrąglę w dół do 60Ah by też nie przesadzić.

 

3. Wielkość baterii słonecznej.

 

Dla danej pory roku należy podobno przyjąć :
Zima – 3h
Wiosny lub Jesień – 8 h
Lato – 10 h
Cały rok– 5 h

 

No to dla aku o pojemności 60Ah przyjmujemy z górką wiosnę/jesień czyli 8h to:

60Ah/8h=7,5A
7,5A x 12V=90W - minimalna moc panela
90W x 1.5=135W - właściwa moc panela

to wygląda na to że dla aku 60Ah panel 100W jest za mały :hmm:

chyba żeby przyjąć porę roku lato czyli 10h ładowania:

60Ah/10h=6A
6A x 12V=72W - minimalna moc panela
72W x 1.5=108W - właściwa moc panela i by mogło być :)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel 130W i akumulator 100Ah. Przy takim zestawie podczas trzytygodniowej wyprawy po Skandynawii ani razu nie podłączałem się do prądu na kempingu.

 

Jeśli chodzi o zasilanie lodówki to korzystałem z tego tylko w słoneczne dni. W pochmurne dni było na tyle chłodno, że przez te parę godzin jazdy i tak się nie rozmroziła a ja miałem spokój, że nie zabraknie mi prądu.

 

Jeśli chodzi o podłączenie to zależy czy chcesz mieć pełną automatykę czy wystarczy Ci sterowanie ręczne.

Ja mam sterowanie ręczne, oczywiście z odpowiednimi zabezpieczeniami.

 

Podłączyłem się do instalacji przez przełączniki (dokładnie takie: http://www.tme.eu/pl/details/ae-c1770hoaaa/przelaczniki-dzwigniowe/arcolectric/c1770hobbi0ii/)

Wyjście z regulatora do zamiast do odbiorników podłączyłem do takiego przełącznika, z drugiej strony do tego przełącznika podłączyłem wyjście z transformatora fabrycznego przyczepy a do środkowych pinów podłączyłem wejście w instalację 12V, czyli przewody, które fabrycznie wychodziły z tranformatora.

 

Analogicznie zrobiłem z instalacją 230V - wejście z zewnątrz oraz wyjście z przetwornicy podłączyłem do bocznych pinów przełącznika a środkowe piny podłączyłem do istniejącej skrzynki z bezpiecznikami.

 

Lodówkę podłączyłem bezpośrednio - zasilanie 230V z zewnątrz i 12V z akumulatora (z pominięciem przełączników).

 

Oczywiście na każde połączenie zostało zabezpieczone bezpiecznikiem - przez przełączniki ograniczam prąd do max. 10A, na lodówkę dałem też 10A przy 230V i 20A przy 12V.

 

Aha, rozumiem i wystarczy przełączyć zasilanie 12V z aku panela albo z transformatora. I 230 analogicznie, albo przetwornica, albo zasilanie z zewnątrz.

 

No faktycznie, można przecież to zrobić na przełącznikach i samo w sobie jest też zabezpieczeniem przed jakimś przypadkowym przełączeniem bo nic się nie wydarzy w razie pomyłki.

Ja "zdobyłem" sobie taki przekaźnik http://www.tme.eu/pl/details/gzt4/przekazniki-elektromagn-akcesoria/relpol/

(do tego cewka oczywiście) wiec pewnie go wykorzystam.

 

I rozumiem, że wielkości aku 100Ah i panela 130W są prawidłowo dobrane?

 

 

Edytowane przez Radzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzio. Twoje obliczenia niewiele wnoszą tak jak napisałem to tylko teoria np. w takiej instalacji prawie nigdy nie występuje równe 12v. W punkcie 2, sporo przekombinowałeś :) Według mnie to Twoje zużycie będzie wynosiło ok 20- 25 Ah.

Dla przykładu opiszę swoja instalacje  jak zachowuje się w pełnym słońcu. Panel 70w, cmp12, aku 100AH. W pełnym słońcu nie ma najmniejszego problemu aku. jest naładowany ok. południa (czyli instalacja jest sprawna i wydolna) - mam podobne zużycie prądu. Problem zaczyna się pojawiać po kilku dniach bez słońca lub w cieniu, wtedy ładowanie leci na pysk. Po kilku wyjazdach mam dość słońca i upału ale jak by ktoś był tak miły i zmierzył ładowanie aku. w cieniu to jeszcze pomyśle nad przebudowaniem mojej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzio. Twoje obliczenia niewiele wnoszą tak jak napisałem to tylko teoria np. w takiej instalacji prawie nigdy nie występuje równe 12v. W punkcie 2, sporo przekombinowałeś :) Według mnie to Twoje zużycie będzie wynosiło ok 20- 25 Ah.

Dla przykładu opiszę swoja instalacje  jak zachowuje się w pełnym słońcu. Panel 70w, cmp12, aku 100AH. W pełnym słońcu nie ma najmniejszego problemu aku. jest naładowany ok. południa (czyli instalacja jest sprawna i wydolna) - mam podobne zużycie prądu. Problem zaczyna się pojawiać po kilku dniach bez słońca lub w cieniu, wtedy ładowanie leci na pysk. Po kilku wyjazdach mam dość słońca i upału ale jak by ktoś był tak miły i zmierzył ładowanie aku. w cieniu to jeszcze pomyśle nad przebudowaniem mojej instalacji. 

Fakt, że dopiero zgłębiam temat ale wydaje mi się, że masz za duży akumulator do panela. U Ciebie w pełnym słońcu panel jeszcze daje radę ale i tak aku jest niedoładowany. A tym bardziej gdy jest pochmurno i jeszcze pobierasz prąd. Oczywiście nie znam Twoich danych odnośnie poboru energii ale według schematów doboru zamieszczonych w necie to mniej więcej liczy się jak ja powyżej (fakt, że nie byłbym sobą gdybym trochę nie pokombinował :) ) I wydaje mi się, że dla Ciebie pojemność aku powinna być ok. 50Ah.

A gdy akumulator jest niedoładowywany i do tego jeszcze rozładowywany głęboko to długo nie pociągnie i zmniejsza mu się pojemność.

 

 

 

Podpatrzyłem trochę w necie gotowych zestawów i wielkość panela do akumulatora wygląda tak:

 

panel:  -  akumulator:

 

10W  -  7Ah

30W  -  18Ah

50W  -  33Ah

80W  -  55Ah

100W  -  65Ah lub 75Ah

130W  -  100Ah

Dlatego jak wyczytałem gdzieś w necie, że do panela 100W powinien być aku 100Ah to coś mi się nie zgadzało :hmm:

Edytowane przez Radzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie panele 2x60W rownolegle, akku 120Ah.

W tym roku po raz pierwszy z tym zestawem.

Nigdy mi pradu nie braklo (przyczepa stoi od 31.07,w tym samym miejscu) i juz od okolo 13:30 dach w cieniu.

Rano (okolo 9:00-9:00) jak wstaje, regulator juz padaje 100% naladowania.

Jednak mysle, ze nie powinno sie dobierac akumulatora do panela tylko policzyc jaki akku jest potrzebny ze wzgledu na zurzycie a potem ewentualnie pomyslec jaki panel go naladuje.

Nie ma co zakladac ze w kiepska pogode bedzie lepszy wiekszy itd bo panele bez slonca dzialaja kiepsko i roznica bedzie niewielka.

 

Kolega z naszego forum z racji ze nie moze przerobic instalacji w samochodzi podlaczyl lodowke pod akku cepki.

Wlaczyl ja rano i pojechal na dzien do CRO. Zajechal poznym wieczorem, lodowka na gaz a jemu pradu starczylo do czasu pojscia spac, zostalo jeszcze ale nie wiadomo na ile ;).

W poludnie juz mial akku pelny.

Jak widac nie w tym problem aby akku pasowal do panela (mozna dac i 100W panel do akku 20Ah tylko to sens zaden bo aku bedzie naladowany od switu do zmierzchu ale juz wieczorem i w nocy produ miec nie bedziemy).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca można dać aku 20Ah pod panel 100W, bo aku, żeby się nie grzał i nie gotował, wypadało by ładować prądem nie większym niż 1/10 pojemności

panel 100W + regulator PWM da maxymalnie 5,5A prądu więc tu aku minimum 55Ah

panel 100W + regulator MPPT da maxymalnie ok 7-8A pradu więc tu aku ok  80Ah lub wiecej 

 

Najważniejsze jest zapotrzebowanie, to jest sprawa kluczowa. 

Jeśli dziennie zużywasz 60Ah, to aku powinien być minimum 2x większy, żeby rozładować go max w połowie, lub o 1/4 wiekszy przy aku żelowym (mozna rozładowac bezpiecznie w 75%)

czyli dla Twojego zapotrzebowania aku 120Ah - kwasowy lub 90Ah żelowy

teraz panel który to naładuje 60Ah w dzień.. 

teoretycznie panel 100W - 5.5A +regulator PWM naładuje Ci w 10h 55Ah - jest nieźle

ale czy można zakładać że będziesz miał max nasłonecznienia na panel przez 10h ? - raczej nie

i teraz, albo regulator mppt i da Ci że 20-30% prądu więcej, albo mocniejszy panel 

 

druga sprawa to taka, że zakładamy zawsze maksymalne zużycie dobowe a nie średnie, bo przecież świateł nie używasz wszystkich na raz, czy tv nie odpalasz zawsze na 3h 

dlatego wszystko się gdzieś wyrównuje. 

 

trzecia sprawa równie ważna, która często jest pomijana, tzn kiedy prąd zużywamy?

jeśli największe zapotrzebowanie na prąd jest w trakcie dnia np lodówka włączana od świtu do nocy, to często jest tak, że mimo zużycia prądu wieczorem masz pełne aku, bo panel dawał nadwyżkę i nie dość że starczyło na lodówkę to jeszcze doładowywało aku

sprawdzałem an przykładzie laptopa włączonego na cały dzień (praca) i mimo zużycia prądu aku cały czas było doładowywany ok 3A 

 

gorzej jeśli prąd zużywamy po zmroku, to trzeba mieć zapas i liczyć na słońce dnia następnego.

 

moim zdaniem bezpieczniejsze wyjście to większy aku, nawet jak nie będziesz miał słońca odpowiednio dużo, i po paru dniach prąd się skończy, to zawsze możesz podłączyć się pod prąd na 1 dzień i podładować akumulator :] 

Edytowane przez shorty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak mysle, ze nie powinno sie dobierac akumulatora do panela tylko policzyc jaki akku jest potrzebny ze wzgledu na zurzycie a potem ewentualnie pomyslec jaki panel go naladuje.

Nie ma co zakladac ze w kiepska pogode bedzie lepszy wiekszy itd bo panele bez slonca dzialaja kiepsko i roznica bedzie niewielka.

Oczywiście, też jestem tego zdania. Najpierw powinno się policzyć zapotrzebowanie, następnie dobrać akumulator i wielkość panela.

Ja poszedłem trochę na łatwiznę i wziąłem pod uwagę gotowe zestawy od dostawcy ja wyżej a tam były tylko 50,100, 150 i 200W. Wydawało mi się, że 50W to za mało więc przyjąłem 100W. No i jakoś tak od tyłu wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca można dać aku 20Ah pod panel 100W, bo aku, żeby się nie grzał i nie gotował, wypadało by ładować prądem nie większym niż 1/10 pojemności

panel 100W + regulator PWM da maxymalnie 5,5A prądu więc tu aku minimum 55Ah

panel 100W + regulator MPPT da maxymalnie ok 7-8A pradu więc tu aku ok  80Ah lub wiecej 

 

Najważniejsze jest zapotrzebowanie, to jest sprawa kluczowa. 

Jeśli dziennie zużywasz 60Ah, to aku powinien być minimum 2x większy, żeby rozładować go max w połowie, lub o 1/4 wiekszy przy aku żelowym (mozna rozładowac bezpiecznie w 75%)

czyli dla Twojego zapotrzebowania aku 120Ah - kwasowy lub 90Ah żelowy

teraz panel który to naładuje 60Ah w dzień.. 

teoretycznie panel 100W - 5.5A +regulator PWM naładuje Ci w 10h 55Ah - jest nieźle

ale czy można zakładać że będziesz miał max nasłonecznienia na panel przez 10h ? - raczej nie

i teraz, albo regulator mppt i da Ci że 20-30% prądu więcej, albo mocniejszy panel 

 

druga sprawa to taka, że zakładamy zawsze maksymalne zużycie dobowe a nie średnie, bo przecież świateł nie używasz wszystkich na raz, czy tv nie odpalasz zawsze na 3h 

dlatego wszystko się gdzieś wyrównuje. 

 

trzecia sprawa równie ważna, która często jest pomijana, tzn kiedy prąd zużywamy?

jeśli największe zapotrzebowanie na prąd jest w trakcie dnia np lodówka włączana od świtu do nocy, to często jest tak, że mimo zużycia prądu wieczorem masz pełne aku, bo panel dawał nadwyżkę i nie dość że starczyło na lodówkę to jeszcze doładowywało aku

sprawdzałem an przykładzie laptopa włączonego na cały dzień (praca) i mimo zużycia prądu aku cały czas było doładowywany ok 3A 

 

gorzej jeśli prąd zużywamy po zmroku, to trzeba mieć zapas i liczyć na słońce dnia następnego.

 

moim zdaniem bezpieczniejsze wyjście to większy aku, nawet jak nie będziesz miał słońca odpowiednio dużo, i po paru dniach prąd się skończy, to zawsze możesz podłączyć się pod prąd na 1 dzień i podładować akumulator :] 

Trochę wprowadziłem w błąd tymi moimi obliczeniami, bo dzienne zużycie wyszło mi około 30Ah a dobrałem akumulator z zapasem i stąd 60Ah.

 

Poczytałem właśnie trochę o regulatorach ładowania MPPT i nawet w ciekawych cenach znalazłem :)

http://www.ecosystemprojekt.pl/?regulatory-ladowania,7,2&sSort=price

może lepiej samemu skomponować zestaw?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.