Skocz do zawartości

Oświetlenie zewnętrzne - taśma LED


Prusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Mój TEC posiada tylko takie coś świecące nad drzwiami, ale oświetla to jedynie schodki. Zmuszony poniekąd potrzebą doświetlenia życia nocnego przed przyczepą szukałem odpowiedniego rozwiązania. I wpadł mi do głowy pomysł z taśmą LED.

I tak  przykleiłem taśmę do blachy bezpośrednio pod listwę "kedrową". Jak to na zdjęciach można zauważyć już w dzieć efekt wyszedł porażający. Nocą światła jest aż nadto, a w dodatku trochę "wali" po oczach....

Led line

LED line

Oświetlenie zewnętrzne LED

Taśma LED nocą

Jak myślicie, zostawić taśmę w tej lokalizacji? Dla zniwelowania mocy świetlnej myślę o wsunięciu jakiegoś kawałka kedry w listwę żeby troche to światło przysłonić - może będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mój TEC posiada tylko takie coś świecące nad drzwiami, ale oświetla to jedynie schodki. Zmuszony poniekąd potrzebą doświetlenia życia nocnego przed przyczepą szukałem odpowiedniego rozwiązania. I wpadł mi do głowy pomysł z taśmą LED.

I tak przykleiłem taśmę do blachy bezpośrednio pod listwę "kedrową". Jak to na zdjęciach można zauważyć już w dzieć efekt wyszedł porażający. Nocą światła jest aż nadto, a w dodatku trochę "wali" po oczach....

 

 

 

 

Jak myślicie, zostawić taśmę w tej lokalizacji? Dla zniwelowania mocy świetlnej myślę o wsunięciu jakiegoś kawałka kedry w listwę żeby troche to światło przysłonić - może będzie lepiej.

Dorzuć ściemniacz, są tanie nawet na pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prusiak, a czy ta taśma Ci nie mruga z częstotliwością 50 herców? Moja mruga i jedynym sposobem byłoby wstawianie jakichś dość skomplikowanych stabilizatorów napięcia. Oczywiście  dotyczy to zasilania tylko z sieci, bo jak idzie z aku, to problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prusiak, a czy ta taśma Ci nie mruga z częstotliwością 50 herców? Moja mruga i jedynym sposobem byłoby wstawianie jakichś dość skomplikowanych stabilizatorów napięcia. Oczywiście dotyczy to zasilania tylko z sieci, bo jak idzie z aku, to problemu nie ma.

https://sklep.avt.pl/zasilacz-modulowy-100w-12v-8-3a.html w starej przyczepie wymieniłem zasilacz na taki i wszystko działało bez problemów, ledy, pompka, radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mruga mruga... Myślę żeby dorzucić mostek Gretza... niektóre żarówki w środku też powymieniałem na LEDy i ciekawe jak by mi się udało go podpiąc na wyjściu zasilacza... Bo potem będę szukał odpowiedniej polaryzacji.

 

A czy ściemniacz na zmiennym działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mruga mruga... Myślę żeby dorzucić mostek Gretza... niektóre żarówki w środku też powymieniałem na LEDy i ciekawe jak by mi się udało go podpiąc na wyjściu zasilacza... Bo potem będę szukał odpowiedniej polaryzacji.

 

A czy ściemniacz na zmiennym działa?

Ja od zawsze miałem stałe 12V w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że za nisko je umocowałeś. Teraz widziałem kamperka z taśmą led, lecz miał ją przyklejoną pod górną listwą.

Druga sprawa, to ciekawe czy taśma nie będzie się odklejała na rozgrzanej blasze. Mam ledy taśmy przyklejone w samochodzie /niebieskie/ i często mi się odklejają od "porowatego" plastiku, a tutaj blacha jest gładka pomimo "łuski".

Edytowane przez mirekg9 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po instalacji ściemniacza mały Zonk. Okazało się że napięcie na oświetlenie idzie 12 volt wyprostowane ale nie stabilizowane (stąd te migotanie). Po przełączeniu na zasilaczu wyjścia na stabilizowane 12 volt ściemniacz działa prawidłowo

Edytowane przez Prusiak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niewiadówce miałem kawałek takiego paska wklejony zamiast klina ozdobnego w futrynę nad drzwiami. Było tego z 30 cm a dawało tyle światła, że w oczy raziło. Taki długi pasek jak tu to najlepiej by było jakoś wkleić tak żeby świecił w dół, a światło odbite od ściany spokojnie oświetli okolicę czy przedsionek. Jeden problem z tym paskiem był taki, że od wilgoci po pewnym czasie ten silikon robił się matowy. W niczym to nie przeszkadzało ale brzydko wyglądało. Może to kwestia jakości paska ale mój wcale najtańszy nie był, bo płaciłem coś koło 20 plnów za metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

; nie zabezpieczy bo wilgoc wejdzie koncowkami.

Nie mniej kolego z takim wielkim paskiem wiem ze fajnie jak bedziesz stawal niedaleko mnie. Kazdy komar, cma i inne latajace nocne stworzenia beda u Ciebie ;).

 

Dobrze ze zalozyles ten sciemniacz bo naprawde mialbys plage latajacych wieczorem przy cepce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, a ten wsowany panel ozdobny przedni z PCV jest super szczelny i wilgocio nieprzepuszczalny.

Wilgoc tak czy inaczej tam wejdzie bo taka ma nature a ten katownik nie jest hermetyczny.

Tylkobtrzeba przyznac ze nie bedzie widac brzydkiego silikonu ochronnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.