Skocz do zawartości

Światło przeciwmgłowe i cofania


kubryk1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Port - w rozporządzeniu z 2002 r., które ja Ci przytoczyłem jest dokładnie napisane, od kiedy musisz mieć zamontowane światło p/mglowe tylne tj. 01.01.1986r. Rozporządzenie, które przytoczył Ci Rover jest uzupełnieniem tylko zmian i punkty, które nie uległy zmianie nadal obowiązują wg rozporządzenia z 2002r., które ja Ci przytoczyłem. Ja odnosiłem sie tylko do świateł p/mglowych, a nie poruszalem w ogóle kwestii świateł cofania. Problem z interpretacja podpunktu 13 w punkcie 1 w paragrafie 12 może wynikać z zapisu, który mówi "przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy z wyjątkiem motocykla, i przyczepa". Chodzi o to, ze przyczepa nie jest pojazdem samochodowym i dlatego musieli to tak napisać, ale nie jest napisane "pojazd samochodowy z wyjątkiem motocykla i przyczepy" tylko "pojazd samochodowy z wyjątkiem motocykla, i przyczepa". Natomiast w paragrafie 12 punkt 2 podpunkt 1 jest napisane od kiedy to światło musi być zamontowane.

 

No to zgupiałem, świateł przeciwmgielnych nie mam, a dowód rejestracyjny mam, czyli przegląd musiała przejść.

No to masz 2 wyjścia:

1. Cieszyć sie, ze masz dowod i przegląd przez rok i modlić sie, żeby w przyszłym roku trafić na tego samego diagnoste lub

2. Cieszyć sie, ze masz dowod i cały rok na to, żeby zamontować sobie swiatlo p/mglowe tylne.

 

Oczywiście w obu przypadkach liczyć na to, ze sie nie trafi na drodze na jakiegoś skrupulatnego policjanta lub inspektora ITD.

Edytowane przez koszak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zgupiałem, świateł przeciwmgielnych nie mam, a dowód rejestracyjny mam, czyli przegląd musiała przejść.

Piotrek Ty już wiesz ,ze nie masz p/mgielnego.Ja u siebie dopiero sprawdzę co mam ,a czego nie mam.

Musisz jechać na przegląd tam ,gdzie się nie znają dokładnie na przyczepach  i mieć farta na drodze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przeciwmgielnym to jeszcze na sto procent muszę sprawdzić (nie włączałem ich), ale cofania to na pewno nie mam. A na przegląd pojadę do szwaczki (nie ubliżając nikomu) to na pewno się nie dopatrzy i będzie git. Jak nie będę miał tych świateł to muszę pakupić całe lampy, już się cieszę :mlot:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przeciwmgielnym to jeszcze na sto procent muszę sprawdzić (nie włączałem ich), ale cofania to na pewno nie mam. A na przegląd pojadę do szwaczki (nie ubliżając nikomu) to na pewno się nie dopatrzy i będzie git. Jak nie będę miał tych świateł to muszę pakupić całe lampy, już się cieszę :mlot:  

 

Nie wiem jak wygląda Twoja przyczepka, ale może warto poszukać jakiejś lampy pojedynczej np.: http://allegro.pl/lampy-lampa-swiatlo-przeciwmgielne-mocna-tanio-i3698066481.html i zamontować ją np pod zderzakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz dokładniejszego zdjęcia tyłu przyczepki, może mało widać. Ta lampa co linkowałeś to może być jedna, czy muszą być dwie ?

post-14872-0-56174500-1384271041_thumb.jpg

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zgupiałem, świateł przeciwmgielnych nie mam, a dowód rejestracyjny mam, czyli przegląd musiała przejść.

 

Ja też miałem dowód rejestracyjny. Pojechałem na pierwszy przegląd u mnie na lokalnej stacji gdzie zawsze jeżdżę diagnosta kazał zapalić przeciwmgłowe. Nie było. Musiałem uzupełnić.

Zatem fakt posiadania dowodu nie oznacza, że przyczepa spełnia wymogi. U mnie diagnosta po prostu wiedział co robi i tyle. A podczas rejestracji w Pl jakiś inny diagnosta może nie miał pojęcia, a może miał zły dzień?

 

Światło może być jedno. Nie musi być w jednej zintegrowanej obudowie więc spokojnie możesz założyć lampę przeciwmgłową uniwersalną, od malucha albo od promu kosmicznego. Byle miała homologację. Nie są drogie te lampy.

 

Ale jeszcze jedna rzecz dotycząca głównie przyczep z Holandii. Tam wiele osób robi tak, że żyła doprowadzająca zasilanie do lampy przeciwmgłowej jest odłączana od tej lampy i podłączana do instalacji wewnętrznej przyczepy. Dotyczy to przyczep, które mają złącze 7-pinowe. Czyli jak jesteś w drodze to możesz w aucie włączyć światła przeciwmgłowe tylne i w budzie nie zapali się przeciwmgłowe, ale będzie zasilanie oświetlenia wewnętrznego, pompki od wody kibelkowej, pompki wody w umywalkach itd. Czyli zamiast robić sobie porządną instalację 13-pinową, to robią druciarstwo z wykorzystaniem żyły przeciwmgielnej. Bo to śiwatło jest rzadko potrzebne.

 

Zatem sugeruję, żeby przed jakimikolwiek przeróbkami obadać dokładnie lewą lampę, czy nie ma w niej światła przeciwmgłowego odłączonego. Wówczas wystarczy je z powrotem przyłączyć odpowiednią żyłą, odłączając jednocześnie zasilanie wnętrza budy. A wnętrze zasilić osobnym przewodem o odpowiednio dużym przekroju i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jak dla mnie przyczepa ma tylko jedną lewą stronę  :yay: . Taki żarcik dla poprawy nastroju.

Ale sprawdź zanim coś kupisz, bo moze masz, a o tym nie wiesz.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Mam problem nie działają mi światła cofania Swift Challenger 400 SE rok "98, mój znajomy elektryk poprosił mnie o jakiś schemat elektryki i tu zaczęły się schody bo znalazłem schemat do podobnej przyczepy ale nie mogę go otworzyć, pokazuje że jest pusty.

Proszę o pomoc                          tadijos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem nie działają mi światła cofania Swift Challenger 400 SE rok "98, mój znajomy elektryk poprosił mnie o jakiś schemat elektryki i tu zaczęły się schody bo znalazłem schemat do podobnej przyczepy ale nie mogę go otworzyć, pokazuje że jest pusty.

Proszę o pomoc tadijos

A do czego mu schemat, w przyczepie jest raptem kilka przewodów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zapytam czy w przyczepie muszą być światła cofania czy nie ?

diagnosta powiedział że mają być :] klosze i żarówki są

A do czego mu schemat, w przyczepie jest raptem kilka przewodów :)

Ale ich nigdzie nie widać ani w przyczepce ani pod nią, a wtyczkę sprawdził i jakby przewodu do tych świateł nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz tak:

- wtyk w cepce i aucie to 7 czy 13 PIN?

- instalacja jest i idzie "w ramie" potem wchodzi do cepki (czesto przy przedniej scianie).

- dalej jest roznie. W Buerstnerze szla mi juz wnetrzem do tylnej sciany w narozniku przy podlodze a potem wchodzila w sciane i wenatrz jej az do kazdego swiatla osobno. W Hobby wychodzi mi na zewnatrz " pod szafa" i idzie pod podloga az do zderzeka i wewnatrz niego az do kazdego swiatla.

 

Jezeli ktorakolwiek z czesci (wtyk/gniazdo) jest 7PIN to wstecznego nigdy nie bedzie. Takie gniazdo nie ma pinu pod ta zarowke. Wedlug przepisow wtedy wstecznego byc nie musi.

Przeciwmgielne powinno byc dla cepek po 90roku ale przewaznie tym kablem jest prowadzone oswietlenie do wnetrza cepki z holownika.

Nie powinien byc to powod negatywnego badania ("zarowka" zawsze mogla sie przepalic).

 

Przy instalacji 13 PIN sa do tych swiatel dedykowane kable i swiatla byc powinny.

Rozpiske gniazd 7 i 13 pin znajdziesz na forum i w internecie.

Elektryk nie powinien miec najmniejszego problemu aby przedzwonic kable we wtyczne i danym swietle. Moze tylko sie rozlaczyly po drodze. Jak nie to zawsze mozna puscic po jednej zyle dodatkowo i bedzie po temacie.

 

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.