Skocz do zawartości

Wylot spalin z lodówki gazowej do przedsionka a Bezpieczeńst


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dylemat natury czy aby to będzie bezpieczne.

Ale od pooczątku.:

Moja przyczepa ma lodówką na 220V, 12V i gaz. Wylot spalin z lodówki gdy chodzi ona na gazie i wszelkie kratki wenylacyjne usytuowane są tuż przy drzwiach.

Problemu nie ma gdy przedsionka niema.

Ale co jeżeli założymy przedsionek do tejże przyczepy.

W dzień z Bogiem sprawa bo zazwyczaj przedsionek jest otwarty i jest odpowiednia wentylacja. Natomiast w nocy gdy idziemy spać zamykamy przesionek i wentylacja jest wtedy znikoma albo żadna a spaliny cały czas są emitowane i gromadzą się w tym przedsionku lub w przyczepie gdzie śpimy. Nie obawiam się tu o jakieś BUUM ale o zatrucie tlenkiem węgla :bzik: .

To takie moje dywagacje i teoretyczne gdybanie :jump: bo niewiem jak to wygląda w praktyce.

I tu właśnie czas na pytanie do starych wyjadaczy jak to wygląda w praktyce.

Czy moje obawy są uzasadnione czy też niema żadnego zagrożenia.

Czy powinienem zainstalować dodatkową rurke do odprowadzenia tych spalin poza przedsionek (oczywiście niezapominając o zrobieniu odprowadzenia na wode która się będzie skraplać w tej rurce aby nie wlatywala ona spowrotem do środka bo jak ogólnie wiadomo przy spalaniu gazu tworzy się oprócz spalin dość dużo wilgoci)

czy też wręcz przeciwnie dodatkowa rurka spowoduje że spaliny bądą się gromadzić w przyczepce.

Dotej pory korzystalem z takiej lodówki ale bez przedsionka a pozatym wyubieralęm najbezpieczniejsze rozwiązanie: idąć spać zakręcałem gaz. Ale wtedy to co bylo w lodówce szybko się psuło nie wspomniająć już o ciepłym :piwo: .

Co wy na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa - zazwyczaj jak masz rozstawiony przedsionek to znajdujesz sie na kempingu gdzie pewnie podpięty jesteś do prądu :) - lodówka wtedy pracuje na 230 V :).

 

Kolejna sprawa: odpowiednio zadbana lodówka nie wydziela tlenku węgla (czadu) tylko DWUtlenek węgla :P. Ty, Twoja żona, Twoje dzieci spiąć w przyczepie też wydzielacie dwutlenek węgla :P. Chciałbym Cię uspokoić iż dwutlenek węgla w odróżnieniu od tlenku węgla nie jest toksyczny ani szkodliwy. To znaczy przy za dużym stężeniu troszkę Ci zaszkodzić może bo np. będzie bolała Cię głowa :jump:.

Można by się pofatygować o wyliczenie ile dwutlenku węgla produkuje lodówka w czasie godziny :)

 

CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O

 

16 + 64 -> 44 + 36

 

zakładając że lodówka spala na godzinę 16 gram gazu bo tyle spala przy maxymalnym odkręceniu płomienia masz 44 gramy CO2 na godzinę.

 

Teraz zastanówmy się ile CO2 produkuje człowiek :):hmm::bzik: - kurde no jakoś nie mogę se przypomnieć nic :P. Nie chodziło się na wykłady z wentylacji :jump: . No ale od czego mamy google.

 

No dobra mam :P. Człowiek w czasie odpoczynku wydziela 10 do 12 litrów CO2 na godzinę :). Ile to może być gramów :P. Masa molowa 44 g/mol. Teraz przydał by się zeszyt z termodynamiki lub chemii i przeliczeń molowych. Kurde no późno trochę a problem naukowo ciekawy :P. BJoe wybacz jednak dziś już tego nie policzę. Trzeba kłaść się spać :).

 

Powiem jednak że spać w przyczepce możesz spokojnie i o CO2 w przedsionku nic się nie martw. Przedsionek nie jest idealnie szczelny :P

 

Dla tych co by chcieli coś więcej dowiedzieć się o CO2 i jakości powietrza w pomieszczeniach zapraszam do lektury: http://www.wentylacja.com.pl/ciekawostki/ciekawostki.asp?ID=4145

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cie kręce. Jednak trzeba było mi chodzić na te lekcje chemi.

Wielkie dzięki za tak dokładne wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj biorąc dziś prysznic myślałem jak skończyć ten analizowany problem. Mamy 0,012 m^3 CO2, ciśnienie 101325 Pa, Temperatura 293,15 K (20C)

 

mCO2 = (101325*0,012*8314)/(44*293,15) = :jump::jump::look: niemożliwe ponad 700 kg :)

Gdzieś jest błąd :). Musze jeszcze nad tym sie zastanowić :).

 

Miłego dnia dla wszystkich :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przedsionki posiadają w bocznych ścianach okna a w nich siateczki i to jest wentylacja JA korzystam z lodówek na gaz od paru lat i narazie nic się nie dzieje a napisałem z lodowek gdyż jedna jest zamontowana w przyczepie a druga stoi w przedsionku więc jest podwójne wydzielanie spalin. :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O

 

Tomii, nie uważałeś na lekcjach chemii. :bzik:

CH4 jest to metan, a kuchanka spala propan, czyli CH3-CH2-CH3 oraz butan, czyli CH3-CH2-CH2-CH3

Widać więc już na pierwszy rzut oka, że dwutlenku węgla będzie 3-4 razy więcej niż wyliczyłeś. Poza tym sprawność urządzenia nie wynosi 100%, a jest o wiele niższa. Podczas spalania będzie się również wydzielała mniejsza lub większa ilość tlenku węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myslałem że spowoduje tu takie poważne wywody naukowe :-] ale ta dyskusja podoba mi się coraz bardziej. :jump:

A na poważnie: bo temat jest bądź co bądź poważny.

Obawy moje spowodowane są głośnymi w mediach śmiertelnymi :bzik: wypadkami w łazienkach gdzie do grzania wody używane były termy gazowe. Powodem śmierci był właśnie tlenek węgla który wytwarzał się podczas spalania gazu.

Fakt faktem że okazywało się ze zawiniła słaba wentylacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem że okazywało się ze zawiniła słaba wentylacja

 

I to jest głowna przyczyna a w przedsionku nie masz możliwości mieć słabej wentylacji, a dodatkowo telenek jest cięższy od powietrza wiec musiałbyć leżeć na ziemi żeby sie zatruć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii, nie uważałeś na lekcjach chemii. :jump:

CH4 jest to metan, a kuchanka spala propan, czyli CH3-CH2-CH3 oraz butan, czyli CH3-CH2-CH2-CH3

Faktycznie :ok: . Tak to jest jak człowiek zaczyna zastanawiać się o północy :) . W każdym bądz razie doliczyłem się w końcu że człowiek produkuje 22 g CO2/h.

C3H8 + 5O2 -> 3CO2 + 4H2O

44 + 160 -> 132 + 72

 

Czyli z 44 gram propanu mamy 132 g CO2 :). Idąc dale działająca na gaz lodówka (16 gram propanu na godzinę) daje nam 48 gram CO2. Czyli lodówka daje nam troszkę więcej CO2 niż 2 dorosłe osoby :bzik:.

 

Petek dlaczego chcesz mieszać w to sprawność i sprawność czego :jump:?

Śmiało chyba możemy założyć i chyba nie będzie to wielkim błędem że nie mamy do czynienia z niezupełnym spalaniem.

 

Do tematu podszedłem żartobliwie, wiadome jest iż przedsionek nie jest pomieszczeniem i wentylacje jakąś zawsze ma :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petek dlaczego chcesz mieszać w to sprawność i sprawność czego :bzik:?

Śmiało chyba możemy założyć i chyba nie będzie to wielkim błędem że nie mamy do czynienia z niezupełnym spalaniem.

 

Tomii odpowiedziałem Ci nieprecyzyjnie i również bez zastanowienia. Nie chodzi oczywiście o sprawność tylko o niezupełne spalanie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wylot spalin z mojej lodówki jest na prawym boku przyczepy / tam gdzie zakłada się przedsionek / i zastanawiam się czy spaliny przy zamkniętym pełnym przedsionku nie zrobią mi ,, komory gazowej " :)

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie ? Kiedyś chciałem oświetlać wnętrze lampą gazową ale smród spalin był okropny i szybko zrezygnowałem , mam obawy że z lodówką będzie podobnie ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekkow Ja mam lodówkę z tej same strony co i TY i nie zauważyłem aby było czuć spaliny lodówki w przedsionku pod warunkiem że lodówka działa prawidłowo (jeżeli płomien jest jaki powinien być ) i przedsionek ma chociaż małe otwory lub siatki wentylacyjne.Przez 2 lata miałem w użyciu 2 lodówki tzn. jedna w przyczepie a 2 w przedsionku na schłodzenie piwka ( dobre czasy ) i też nie było czuć spalin po nocy przy zamkniętym przedsionku a tym bardziej w dzień.W zeszłym roku wymontowałem lodówkę z przyczepy i parę dni była włączona w domu gdyż dyszę zaślepiły pająki i dla sprawdzenia że jest dobrze uruchomiłem , a stała w małym pokoju ( 9m.kw. ) i gdy były zamknięte okna i drzwi na noc to rano po wejściu troszeczkę było czuć ale naprawdę minimalnie.Bardziej według Mnie trzeba uważać na szczelnośći aby gaz się nie ulatniał bo niestety można się żle poczuć, Ja to przeżyłem,a wyciek naprawdę był mały ( bąbelka co jakiś czas przy nieszczelnej złączce ) i po nocy miałem mdłości i nie tylko.A co do lampy gazowej to ona zużywa więcej gazu i płomień w którym nie widać aby dobrze miał ustawione,gaz + powietrze w domu jak kuchenkę będziesz miał żlę ustawioną to też będzie czuć spaliny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku dwa tygodnie używałem lodówki na gaz z rozstawionym przedsionkiem i tylko wylot ciepłego powietrza przez kratkę i zimne piwo w lodówce potwierdzały że lodówka pracuje.Pozostawiłem znajomym na następne dwa tygodnie przyczepę i też nic nie było czuć .Jeżeli byłoby czuć zapach gazu w przedsionku oznaczałoby że coś jest nie tak z instalacją gazową. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema najmniejszej obawy.

trzy tygodnie lodówka chodziła non stop i wszystko ok

Z resztą ty http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?p=44616&highlight=#44616 był wałkowany ten temat bo też miałem pewne obawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.