Skocz do zawartości

Klimatyzacja - rewelacja


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 436
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 minuty temu, tantalos napisał:

Myślisz że strumień powietrza będzie na tyle silny aby go z podłogi wyrzucić pod sufit? Chodzi mi o to żeby zimno nie leżało na podłodze.

Maarec widzę że najprostsze pomysły są najlepsze :)

2 razy tak.

 Miałem też Monoblok w środku. Niby wygodne, bo go nosić nie trzeba, ale po wyłączeniu był tak nagrzany, że robiło się duszno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dudek_t napisał:

U mnie wyloty powietrza na dole nie sprawdziły się kompletnie. Powietrze sie wcale nie mieszało. W nogi lodowato a na wysokości głowy sauna. 6 wylotów. 

u mnie wyloty dwa na wysokości ok 150-160cm i jeden pod sufitem. Jest bdb, z wczasów wróciliśmy zdrowi i nie ugotowani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dudek_t napisał:

Kazdy wylot mialem skierowany do góry i nic. Musiałem „rozczłonkowac” instalacje, dwa wyloty pod gornymi szafkami i jest znacznie lepiej. 

Masz tak fabrycznie zainstalowane? Faktycznie nadmuchy na dole mają sens przy ciepłym powietrzu, które jest lżejsze od zimnego i unosi się do góry. Czyli grzejąc przyczepę ciepłe powietrze wędruje od podłogi i unosi się ku górze ogrzewając całą przyczepę.

W przypadku klimy i zimnego powietrza to nadmuchy usytuowane tylko na dole są pozbawione całkowicie sensu, bo zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, a więc kumuluje się na podłodze i chłodzimy sobie nóżki. Ewentualnie należy czołgać się po przyczepie - wtedy będzie akurat ;)

Dlatego przecież w karawaningu stosuje się klimy dachowe, dlatego w domach wiesza się klimatyzatory pod sufitem. Przy klimie podłogowej rury od rozprowadzania ciepła powinny być rozlokowane jak najwyżej. Tak jak pokazane to jest na obrazku Trumy:
 

image.thumb.png.403bbde6c5a8b8693f74a390393df079.png

 

A to jest najbardziej optymalne i najbardziej komfortowe rozwiązanie:

image.thumb.png.025920c07a573985625dc5c2a966ee4e.png

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, to oczywista oczywistosc. Tylko w moim ukladzie nie da sie tego zrobic estetycznie i malym nakladem pracy. Dachowej nie chcialem ze wzgledu na gorsze umiejscowienie wzgledem osi i jeszcze trudniejsze wywazenie przyczepy. 

Dlatego, po konsultacji z CC spróbowałem rozprowadzenia na dole. Niestety mimo „wiekszej” klimy i wiely wylotów rozwiązanie zawiodło na całej linii. Nic a nic sie powietrze nie mieszalo. Tak wiec power tape poszedl w ruch i rury sa tymczasowo na gorze. Po sezonie pobawie sie ze stolarzem i bedziemy rzezbic nowe wnetrze :-D zeby to jakos pochowac mozliwie estetycznie. Roboty mnostwo ale to juz ostatnie przerubki w tej przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem, nie było jak tego zrobić estetycznie do tego układ wnętrza nie pomaga,  każda ściana jest tak zabudowana meblami że praktycznie nie da się tam zrobić wentylacji bez dziurawienia mebli.

Taki  montaż też jest uwzględniany, ale jest po prostu mniej efektywny, w małych przyczepach pewnie sprawdza się lepiej.

6451fa6b1b12

Nie sprawdzałem jeszcze takiego ekstremalnego działania klimy, ale myślę że w dzień przy pełnym słońcu na południu europy ogólnie taką puchę będzie ciężko schłodzić.
Pewnie najlepiej było by jak w samochodzie mieć skierowane wyloty powietrza na siebie :D Oczywiście klima zawsze da nam inne powietrze w przyczepie. 

Tutaj test klimy w ciągu godziny zbita temperatura z 34C do 30C i myślę że więcej już by nie zbił.

 

 

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wylot ciepłego powietrza z monobloku zrealizowałem wykonując atrapę dolnej części drzwi. Otwór na rurę, z oczywistych względów, umieszczony jest blisko krawędzi z zawiasami, mniej więcej w połowie wysokości atrapy. Pozwala to na użycie rury praktycznie nie rozciągniętej, nieomal prostej i jej niewielkie ”ślizganie" się w otworze dzięki małemu luzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu ‎2018‎-‎07‎-‎02 o 13:20, Voku napisał:

Taki  montaż też jest uwzględniany, ale jest po prostu mniej efektywny, w małych przyczepach pewnie sprawdza się lepiej.

6451fa6b1b12

 

Mam dokładnie taki układ w mojej 460UFe i tak rozmieszczone 3 wyloty klimy i podczas ubiegłorocznego wyjazdu do Grecji przy upałach powyżej 30C musiałem wyłączać klimę na chwilkę wieczorem- po prostu było za zimno w całej przyczepie po całym dniu chłodzenia kiedy my uprawialiśmy plażing:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima na pewno pozwala na zabicie temperatury a co ważniejsze osusza powietrze, pytanie tylko jak to zrobić efektywnie? 

Teraz we Włoszech temperatury w okolicach Wenecji były naprawdę wysokie w nocy około 3 nad ranem było w okolicach 28C w dzień w okolicach 40C a sam dach przyczepy w słońcu rozgrzewał się do 50C czuć było w środku jak od dachu bije ciepło.

U mnie klima chodziła 24h w nocy ustawiona na 25C w dzień na 28-30C i kompresor prawie się nie wyłączał ale klima dawała radę przy 5 wylotach powietrza, muszę na przeszły rok jeszcze trochę je zmodernizować.

Zastanawiam się jak taka mała dachowa czy też ta wieszana na oknie sobie radzi w takie upały w dużych przyczepach, gdzie mamy tylko jeden no może 2 wyloty zimnego powietrza a cały klimatyzator jest wystawiany na działanie słona. A tam gdzie nie dolatuje zimne to robi się od razu sauna nie wspominam o pomieszczeniach jak łazienka gdzie specjalnie mam wstawiony jeden nadmuch.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każda klima da radę. aktualnie używam przenośnej w domu, stoi w pełnym słońcu wdmuchując chłód przez okno do domu - szybko obniża temp z 27 do 23-24 a powierzchnia pomieszczenia ok 50mkw. To samo robiła w przyczepie, tak jak i dachowa oraz podłogowa. Jeżeli jest stały dostęp do prądu (najlepiej 230V) ale dedykowane campingowe to i na 180V działają... to klima da radę. Owszem, tu gdzie nie dociera chłód będzie gorąco.

Oczywiście nie mówię o sytuacji jaka ma mieć miejsce dziś - w Portugali ma paść rekord 50C w cieniu, jak postawić przyczepę w pełnym słońcu to się w końcu rozpuści :)

Mnie to bardziej nurtuje fakt jak wykorzystać ciepło pracującej klimy (domowej typu split), np do ogrzania basenu, całe ciepło idzie w gwizdek, szkoda energii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.