Skocz do zawartości

Witam .... z trojmiasta


irys34

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie na ktore nie potrafie znalezc odpowiedzi a(moze mie umiem) ,posiadam toyote RAV 4 z 2002 roku, o mocy85kw i chcialbym kupic przyczepke kampingowa ,tylko nie bardzo wiem jaka  moge maksymalnie ciezka ciagnac (minimalnie to chyba niewiadow126).

to moje dane auta z dowodu rejestracyjnego

F1-1925kg

F2-1925kg

F3-3425kg

G-1445kg

L-2

Q1-1500kg

Q2-640kg

 

Bylem na policji zeby mi to ktos madry wytulmaczyl ale panowie rozlorzyli tylko rece(nie dali rady)

pytalem sie roznych osob, to odpowiedzi bylo tyle ile pytan(tez nie bardzo potrafili mi pomoc)

 

prosze o krotka i zwiezlowata odpowiedz co moge a czego nie moge holowac chodzi o przyczepki kempingowe

Edytowane przez irys34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj może się mylę jeśli tak to niech ktoś poprawi bez hamulca możesz ciągnąć wg DR pozycja Q2-650 kg a z hamulcem poz Q1500 kg. Masa zestawu pojazd +przyczepa 3425 kg  zestaw nie przekroczy 3,5 t także prawo jazdy B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moge kupic przyczepe maksymalnie 1500kg z hamulcem:)

a jak to wyglada z oplatami na drogach, za jakie przyczepy czy raczej zestawy samochod+przyczepa placi sie viatoll

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC auta 1925 kg + DMC przyczepy 1500 kg daje razem 3425 kg, czyli łapiesz sie na zwykłe B

 

 

czyli moge kupic przyczepe maksymalnie 1500kg z hamulcem:)

 

 

Tak

 

 

a jak to wyglada z oplatami na drogach, za jakie przyczepy czy raczej zestawy samochod+przyczepa placi sie viatoll

 

A to już wysil mózgownicę i skorzystaj z wyszukiwarki. Jest na ten temat sporo wątków  :nono:  :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moge kupic przyczepe maksymalnie 1500kg z hamulcem:)

 

Witam!

No, niezupełnie. Z tym się nie zgodzę, chyba, że samochód będzie zdalnie kierowany ;) i miałbyś jeździć wbrew temu, co mówią przepisy. Teoretycznie, powtarzam - teoretycznie, mógłbyś zapiąć do samochodu przyczepę o DMC 1445 kg, tyle tylko, że nie możesz z nią wjechać na drogi.

a jak to wyglada z oplatami na drogach, za jakie przyczepy czy raczej zestawy samochod+przyczepa placi sie viatoll

 

Opłaty Viatoll płaci się wyłącznie, gdy zestaw (holownik + Przyczepa) przekraczają wpisaną w DR masę 3,5 tony (choćby o kilogram).

W Twoim przypadku jest to niemożliwe.

 

PS

Generalnie, biorąc pod uwagę komfort jazdy, raczej nie powinieneś myśleć o przyczepie z większą DMC, niż 1000 (1100 absolutnie max). 

Nawet gdyby przymknąć oczy na trakcję i komfort poruszania, to praktycznie nie będziesz mógł ciągnąć przyczepy np. z DMC 1300 :nono:

IMHO

[...] chcialbym kupic przyczepke kampingowa ,tylko nie bardzo wiem jaka ...

 

Możesz napisać, czy będziesz jeździł sam, czy może z rodziną, ogólnie w ile osób :hmm:

 

I jeszcze mała prośba o poprawną pisownię ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka odpowiedź jest taka, że możesz holować przyczepę o max DMC 1447 kg. Jeżeli przyczepa będzie wyposażona w hamulec najazdowy to z równania 1925/1,33 wychodzi właśnie 1447 kg. Jako, że w praktyce nie występują przyczepy z jakimiś pośrednimi wagami to najcięższa przyczepa to DMC 1400 kg.

Jednakże, jak trafnie ujął to Kristofer, szukaj przyczepy z niższym DMC, myślę, że te 1100-1200 kg powinno być sensownym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, trochę pokręciłem, chyba przez ten upał, zaraz poprawię :pad:

Dokładnie jest tak, jak napisał Kol. Miodzio 1447 kg , a nie jak podałem w zaokrągleniu 1445.
W praktyce wychodzi właśnie 1400kg. z powodów, o których Kolega Miodzio napisał.

Na drogi oczywiście nie wyjedziesz z tą przyczepą, o której pisałeś, czyli z DMC 1500.

Teraz tak: mogą być pewne ustępstwa, ponieważ zakładamy, że Twój holownik będzie obciążony maksymalnie (stąd moje wcześniejsze pytanie: w ile osób będziesz jeździł?)
Gdyby się jednak okazało, że holownik ma zapas obciążenia i nie wykorzystasz tych możliwości, wtedy przyczepa może mieć większe DMC (nie większe od 1447) i suma MR holownika i przyczepy nie może w żadnym przypadku przekroczyć 3425 kg.
Jednak, jak już pisałem, z uwagi na komfort holowania, przyczepa powinna mieć DMC góra 1000 kg (1100 kg)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jeżeli chodzi o ścisłość to jestem tylko z żoną i psem ,ale chcielibyśmy kupić przyczepę (na 4 osoby z 2 oddzielnymi sypialniami ale to nie warunek)maksymalny budżet to 8-9 tyś. tylko nie wiem czy taką gdzieś dostanę.Nawet nie za bardzo się orientuje odnośnie firm które produkują przyczepy i która by była dla nas odpowiednia.Zawsze jeździłem biwakować pod namiot.Jestem otwarty na wszelkie sugestie i porady odnośnie kupna przyczepy...

Edytowane przez irys34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, masz raczej spory zapas na bagaż, na Viatoll się nie załapujesz, wystarczy PJ kat B - niemal same plusy.
Moim zdaniem, powinieneś poświęcić kilka dni na przeczytanie chociaż malutkiej części forumowych tematów, zwłaszcza "Kącik kupującego".
Takie dylematy, jak Twój, były wielokrotnie omawiane, więc wszystkiego się dowiesz. W przerwach możesz też odwiedzić dział techniczny (wiedza o tym, w co wyposażone są przyczepy).

Marka przyczepy nie jest na tyle istotna, co stan używanej przyczepy. Nawet rocznik nie ma tak dużego znaczenia, jak jest to postrzegane dla samochodów.
Warunkiem udanego zakupu jest suchość i bezkolizyjność przyczepki.
Musisz wiedzieć, co z wyposażenia jest dla Ciebie niezbędne. Układ wnętrza masz już mniej, więcej sprecyzowany. Pamiętaj jedynie, że kupno dobrze wyposażonej przyczepy, to dużo wyższy wydatek, niż standardowej (gołej), mimo to, zawsze jest to tańsze, niż późniejsze doposażanie. Z drugiej strony, przy określonym budżecie, warto kierować się lepszym stanem przyczepy, niż lepszym wyposażeniem. Poprawić stan jest niezmiernie trudno i kosztownie, a dołożyć wyposażenie można łatwiej i taniej.
Jestem przekonany, że wszystkiego się dowiesz czytając forum. Jak już będziesz miał konkretne pytania, odnośnie konkretnej przyczepy, to pisz i pytaj. Na forum jest wiele osób posiadających dużą wiedzę karawaningową, na pewno uzyskasz odpowiedzi.
Staraj się przeczytać, jak najwięcej, bo cała wiedza jest na forum zgromadzona. Sam będziesz zaskoczony ilością informacji do przyswojenia. Miłej lektury :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam powoli forum, trzeba się dokształcać dzięki za namiastkę wiedzy jaką tu dostałem ,jak będę miał pytania to już wiem gdzie mogę się zgłosić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak, jak już pisałem, z uwagi na komfort holowania, przyczepa powinna mieć DMC góra 1000 kg (1100 kg)

Z tym subiektywnym komfortem holowania to ograniczeniem do tych 1100kg jest moc holownika czy jego masa własna?

Edytowane przez schabo78 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.