Skocz do zawartości

Wypinanie się haka podczas jazdy z przyczepą


krasul

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam pytanie, czy ktoś z Was spotkał się z problemem wypięcia haka podczas jazdy z przyczepą. Po krótce opisze mój przypadek. Rok temu zakupiłem nowy hak Westafalia automatyczny wypinany pionowo. Został zainstalowany w ASO VW. Przyczepę kempingową ciągnę dość rzadko. Podczas ostatniej wyprawy pojawił się problem. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, hak się poluzował i wypadł z gniazda podczas jazdy z przyczepą. Dzięki Bogu jechałem bardzo powoli, przez las. Przyczepa zatrzymała się po kilku metarch. Czy ktoś z Was maiła podobny problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 149
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam!

Piszesz, że hak nowy. Jeśli wykluczyć błędne zapięcie, to nie przychodzi mi nic innego na myśl, jak usterka lub wada fabryczna, choć to drugie jest chyba mało prawdopodobne u tego producenta.

Opisana przez Ciebie sytuacja nie ma prawa się zdarzyć. Na Twoim miejscu, niezwłocznie pojechałbym w ramach gwarancji do serwisu, który montował hak. Tam trzeba opisać zdarzenie i jeśli zajdzie taka potrzeba, domagać się ekspertyzy haka (jeśli jesteś na 100% pewien, że nie popełniłeś błędu).

Jeśli Twoje zdarzenie miało miejsce tylko raz, to być może zaniedbałeś coś podczas mocowania haka w gnieździe samochodu :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem dosłownie parę dni temu jak ktoś holował dość dużą przyczepę towarową i miał niepodciągnięte koło manewrowe które normalnie jechało po ziemi ... niestety nie miałem jak nawrócić i go "poinformować".

może to głupia sugestia  ale takie rzeczy się zdarzają początkującym (ja np. przejechałem ze 10km w Norwegii bez świateł w cepie bo zapominałem przyczepić kabel ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, jednak zawsze gdy wkładam hak w gniazdo holownika, poświęcam temu szczególną uwagę, mimo że w typie haka, który posiadam, samoczynne wypięcie z powodu niezbyt dokładnego włożenia jest chyba niemożliwe :hmm:

Kiedyś próbowałem z ciekawości założyć niezbyt dokładnie (nie było słychać wyraźnego zaskoczenia zapadki, a wskaźnik na pokrętle zatrzymał się w połowie drogi. Stanąłem na haku i trochę to trwało, aż się poluzował i przesunął w dół, jednak nie wypadł z gniazda, coś dalej go trzymało. Mimo moich podskoków, nie dałem rady go odłączyć.

Pomimo tego uważam, że proces zakładania haka i spinania zestawu jest zbyt ważny dla bezpieczeństwa, aby traktować go po macoszemu, stąd sprawdzam wszystko przynajmniej dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa została prawidłowo podłączona. Koło manewrowe podniesione. Dodam ze jechałem 70 km na kemping, a stało sie to może z 5 km przed meta. W trakcie jazdy po nierównej drodze w lesie. Byłem dzisiaj w serwisie, w którym montowali hak. Zobowiązali sie napisać zgłoszenie do producenta i odezwać się w czwartek. Byli zdziwieni zaistnieniem sytuacji. Dam znać co dalej w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, tylko czy to mogło by mieć w tym przypadku jakieś znaczenie?

Pozostałe szczegóły zapięcia i zatrzasku, są chyba podobne, jeśli nie identyczne :hmm:

Czy na obwodzie tej części, którą wkładasz w gniazdo, masz takie trzy kulki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki jak Krzysiek raczej nie możliwe aby sie sam wypiął kiedy jest dobrze zapięty.

 

No właśnie.

Raz celowo niedokładnie zapiąłem (opis kilka postów wyżej) i gdy podskakiwałem stojąc na nim, jedynie się troszkę poluzował, ale za nic wyjść nie chciał  :nono:

Używam go już tak długo, że gdyby z tym typem coś się działo, to z pewnością bym już tego doświadczył, a tu nic - na szczęście.

Jest tak dobry, że nawet sobie obiecałem, iż będę się starał, aby kiedyś po zmianie holownika, zamontować identyczny model.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w u kogoś z was podczas jazdy po wybojach słychać stuki na haku takie jakby coś było minimalnie luźne ? Mam roczny wypinany hak z ASO mazdy (tak naprawdę o thule ) i jak zapnę przyczepę (zaczep alko) to po przejeżdzaniu przez progi słychać stuki. Wszystko jest przykręcone jak należy, jak chwyci się rękoma hak bez wpiętej cepki to czuć MINIMALNY luz. Teraz już się przyzwyczaiłem, ale trochę mnie to zastanawia. Dodam, że w innych samochodach z moją cepką tego nie ma więc to nie jej wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki minimalny luz miałem w Disco3. Różnych sztuczek próbowałem ale bez skutku. Stuki było słychač. Rozebrałem hak .Kulki blokuje wałek że stożkiem ( u góry ). Od dołu popycha go klin na sprężynie. Klin był trochę wygnieciony dlatego wałek miał możliwość minimalnie się cofnąć gdy na kulki działała siłą. Wymiana sprężyny na mocniejszą nic nie dała. W obudowie wywierciłem otwór i nagwintowałem M5. Trzeba to zrobić w osi sprężyny. Po włożeniu haka docisnołem klin śrubą. Luzy znikły. Trzy lata holowania ( nawet 4t przyczep ) i nic.

Sugeruję jednak w pierwszej kolejności rozebranie, wyczyszczenie i obfite na smarowanie haka. Mój rdzewiał po jednym sezonie. Podejrzewam, że hak był starszy niż auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.