Skocz do zawartości

Z Łodzi ku wschodniej granicy a dalej na północ.


mirekg9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kogo mam się pytać o rady/porady/podpowiedzi, jak nie "starych" wędrowców karawaningowców.

Zawsze od ......nastu lat jeździłem stacjonarnie na Półwysep Helski.

Teraz przyszła myśl na małą objazdówkę ze zwiedzaniem.

Czytałem przez dwa dni te trzy strony o "podróżach wschodnich", lecz ciężko nadal jest mi się na coś zdecydować i wybrać/powtórzyć trasę, gdzie już ktoś to dokonał..

 

Moja myśl jest taka: 

z Łodzi w kierunku Białej Podlaskiej ;

-- chyba że nie warto w stronę tego miasta, gdyż nie ma nic ciekawego po drodze?

-- może zacząć od czegoś niżej lub wyżej od B. Podlaskiej?

 

Następnie chciałem się kierować w stronę Białowieży;

-- co ciekawego i godnego uwagi jest po drodze, na czym warto oko zawiesić?

-- dobre i tanie /nie jestem wymagający/ odnośnie zatrzymania się na dwa/trzy dni celem zwiedzania już autkiem okolicy...

 

Dalej ku górze /na mapie/, więc w stronę Augustowa, j. Wigry, Suwałki. - moje pytania? - te co wyżej....

 

Czy warto, czy szkoda czasu jechać dalej w kierunku Gołdapi - Węgorzewa a może w jakieś inne ciekawe miejsca w tym kierunku?. Czy raczej skupić się na Giżycku, Mikołajkach, Ruciane Nida?

 

W grę wchodzi jeszcze zamiar spływ Krutynią.

 

Myślałem jeszcze o przejażdżce/popłynięciu statkiem /lądem może być też/, lecz nie wiem co wybrać, czy Kanał Elbląski, czy Augustowski, czy też inne? Które są ciekawsze?

 

Przyznam iż moja wędrówka miała wyglądać nieco od drugiej strony, bo chciałem pojechać na 605 Rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, ale inscenizacja bitwy jest 18 lipca /cała imprezka już od 15-go do 19-go, ale żona ma urlop dopiero od 20-go.

 

Więc tutaj pytanie do Was.... co zaproponujecie, może ktoś ma jakieś swoje trasy a tutaj ich nie opisywał?

Czy może znajdę chętnego miłośnika podróży z wolnym czasem i by mi opracował plan objazdówki?

Wszelkie sugestie, strony internetowe, opisy, linki będą mile widziane z mojej strony.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

Pierwszy mój post był dość obszerny i "może za dużo chciałem jak na gotowca"?

Postaram się może skrócić i pytać etapami;

Wyjeżdżam z Łodzi, po drodze chcę się zatrzymać/zwiedzić zamek w Rawie Mazowieckiej. Potem dalej na wschód w stronę Białej Podlaskiej.

Chętnie bym jednak odbił w dół i pojechał w stronę Okunika i Sobibór.....

Czy coś na tej trasie byście polecili do zwiedzania i ewentualnego zatrzymania się na dobę?

Później małymi etapami będę pytał co dalej wzdłuż granicy wschodniej w kierunku północnym.

Wykorzystam również relację kolegi POLO http://forum.karawaning.pl/topic/5500-polska-%C5%9Bciana-wschodnia-objazd%C3%B3wka/  , oraz i tą relację http://forum.karawaning.pl/topic/14166-polska-wschodnia-z-dzieciakami/

 

 

Dziękuję, pozdrawiam i wszystkim życzę ładnej pogody na wojażach.

Edytowane przez mirekg9 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W zeszłym roku zrobiłem trasę mniej więcej taką: Łódź -> Olsztyn -> Mikołajki -> Suwałki -> Biebrzański Park Narodowy -> Olsztyn -> Łódź.

 

Polecam com widział :) :

  1. Kamping Tumiany - przyjemnie miejsce na półwyspie, przyzwoite ceny i fajna okolica
  2. Stanica Wodna Cierzpięty - fajny kemping w lesie nad jeziorem Mokrym (to nazwa! :) ). Pisałeś o spływie Krutynią - zamawiasz kajaki na tzw. Szyjkę (taki półwysep jakieś 300m na północ od Stanicy) i stamtąd płyniesz przez jezioro a potem już Krutynią w dół skąd przywożą z powrotem. Wycieczka na cały dzień. Tutaj link do miejsca http://www.stanicawodna.mazury.pl. Oczywiście można też pojechać autem do miejscowości Krutyń i stamtąd spłynąć. Jak kto woli.
  3. Kamping Widok w miescowości Bryzgiel nad Wigrami. Nie jest tanio, ale za to mają piękny… widok :) http://gawidok.pl

To chyba tyle. Chciałbym wrócić nad Biebrzę bo jest tam pięknie, ale niestety miejsce w które trafiłem nie jest warte wspominania. Może ktoś coś poleci?

Edytowane przez LukaszKarawaning (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja od siebie polecam przede wszystkim Białowieżę. 3-4 dni to za mało, żeby wszystko zobaczyć. Z powodzeniem możesz zatrzymać się na parkingu widocznym z głównej drogi (przed drewnianym mostem prowadzącym do zespołu pałacowego). Do tej pory postój był tam za free - nikt nie ścigał ani nie robił problemów. W samej Białowieży warto przejść się chociaż kawałek którymkolwiek szlakiem turystycznym w Puszczy, żeby móc podziwiać prawdziwie dziką przyrodę, warto odwiedzić rezerwat pokazowy żubrów i muzeum w zespole pałacowym. Polecam na obiad soljankę (serwują ją w knajpce przy parkingu, o którym pisałem powyżej za całe 8 czy 9 zł). Ciekawie wygląda też restauracja Carska (drogo, ale ładnie), obok której można zobaczyć wystawę pociągów z okresu caratu.

Po drodze do Białowieży możesz odbić na Grabarkę - św. Górę, na którą dochodzą pielgrzymki prawosławnych (Grabarka to odpowiednik naszej Częstochowy).

Podobno ciekawie jest w Kruszynianach. Znajduje się tam najstarszy muzułmański meczet w Polsce. Podobno ciekawie wyglądają obrzędy tatarskiego Święta Ofiarowania - trwa 4 dni i zjeżdżają się wtedy tatarzy z całej Polski (trzeba zorientować się kiedy ono wypada bo jest to święto ruchome).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Białowieżę i okolice a praktycznie wszystko od Okuninki zaliczyłem. Prawie tydzień już jestem w domu. Awaria dwumasy zmusiła mnie dp powrotu i skrócenie wyjazdu o cały tydzień.

W Kruszyniankach nie byłem.

W Białowieży trafiłem na dni Peretocze 2015r - białowieskie integracje artystyczne. Występowały zespoły z ukrainy, białorusi, litwy i regionalne. Nawet "Hej sokoły" śpiewano w różnych językach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam ponownie.

Częściowo w okresie dwóch lat pogranicze zwiedzone - ale częściowo. Czasami w ciągu dnia zwiedzanie dwóch-czterech miejsc. 

W tym roku na koniec maja, chcę dalej kontynuować tułaczkę i zwiedzanie. 

Będę się teoretycznie poruszał od Sokółki w górę kraju (na mapie), przez Sejny, Gołdap, do Stańczyków i powrót do Łodzi.

 

Przedstawię Wam na mapie moje zwiedzane miejsca i tutaj mam pytanko. Na podstawie tego co zobaczycie na mapie, to zmiarkujecie co mnie interesuje ----- więc poproszę o jakieś ciekawe propozycje miejsc do zwiedzania i objechania.

 

https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=pl&hl=pl&authuser=0&authuser=0&mid=1Jzp8uxElXkBUPPrTDUWkUJJcPcw&ll=52.44862102683443%2C22.319905746875065&z=8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze zahaczyć o Jałówkę w okolicy Siemianówki. Ruiny kościoła są warte zwiedzenia oraz ciekawy cmentarz, który mimo dość dawnych pochówków nie został zapomniany. I ponoć jest na nim pochowany jeden z Bohatyrewiczów z powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Szukałem kiedyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Częściowo w okresie dwóch lat pogranicze zwiedzone - ale częściowo. Czasami w ciągu dnia zwiedzanie dwóch-czterech miejsc. 

W tym roku na koniec maja, chcę dalej kontynuować tułaczkę i zwiedzanie. 

Będę się teoretycznie poruszał od Sokółki w górę kraju (na mapie), przez Sejny, Gołdap, do Stańczyków i powrót do Łodzi.

 

 

 

 

Niedaleko Gołdapi leży  Rapa i jedyna w Polsce " piramida grobowa", od Stańczyków blisko do trój styku granic- warto zobaczyć.

Malownicze okolice jeziora Hańcza- super. 

Edytowane przez Bodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.