Skocz do zawartości

Jakie uprawnienia na przyczepę DMC 1300 KG.


sebastian-camp

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Na wstępie witam wszystkich użytkowników forum. W te wakacje chciałbym pożyczyć przyczepę i wybrać się w podróż po Polsce. W związku z tym mam pytanie czy prawo jazdy tylko z kategorią "B" pozwala ciągnąć przyczepę w następującej konfiguracji:

 

Pojazd Renault Megane III hathback:

- F.1 - 1762 kg

- F.2 - 1762 kg

- F.3 - 3062 kg

- G - 1266 kg

- O.1 - 1300 kg

- O.2 - 640 kg

 

Przyczepa Dethleffs z 1997 roku o masie własnej 950 kg i DMC 1300 kg z hamulcem najazdowym i stabilizatorem. Niestety nie mam na chwilę obecną wglądu do dowodu osobistego przyczepy, ale jeżeli byłoby coś jeszcze potrzebne to mogę dopytać właściciela przyczepy o więcej informacji.

 

Czy taki zestaw można ciągnąć na samo "B"? Czytałem rozporządzenia dotyczące tego co można ciągnąć na samo "B" oraz czytałem o B-96, ale te przepisy nie są niestety dla mnie do końca zrozumiałe.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj F2 pojazdu do F2 przyczepy. Jeśli suma wynosi mniej niż 3500 kg to wystarczy ci kat. B.

 

No i pamiętaj że rzeczywiste DMC nie może być większe niż F3 pojazdu

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie możesz

 

ART.88. pkt 1 

 
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
B) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
 
pozdr

prawo_o_ruchu_drogowym_19.10.2012.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie możesz

 

ART.88. pkt 1 

 
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
B) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
 
pozdr

 

No tak MW za mała, zostaje przyczepa max 1200kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze zapoznać się z tym wpisem"

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
 
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
 
Odnosząc się do "z zastrzeżeniem ust. 2" można przeczytać (ten sam dokument):
 
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.
 
 
Punkt ust. 2 odnosi się kiedy byłoby przekroczone 3,5 t, a ja nie przekraczam. Jak to rozumieć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli suma DMC przekroczy 3,5t (a inne warunki masz spełnione) to wtedy byłoby potrzebne B96

Ciebie to nie dotyczy

 

dla Twojego auta, DMC przyczepy ma być mniejsze niż masa własna auta, czyli 1266kg

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, 1200 kg nie znajdę ponieważ 1300 kg jest już kupiona i czeka aby z nią jeździć. W związku z tym czy podniesienie uprawnień pozwoli mi na ciągnięcie tej przyczepy? Bo w końcu maksymalne DMC przyczepy, którą może ciągnąć moje auto wynosi 1300 kg czyli tyle co DMC przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o Uprawnienia Kierowcy to B96 Ci nie pomoże, jeśli już to tylko B+E

 

 

a dodatkowo trzeba wczytać się w warunki techniczne pojazdów z podanego wcześniej linka: http://portal.karawaning.pl/artyku%C5%82y/inne/nowa-ustawa-o-kieruj%C4%85cych-pojazdami.aspx

 

Art. 62. ust. 1 pkt. 1 (Prawo o ruchu drogowym) mówi, że:
Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy
o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
 
par 3 ust. 4 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów, mówi, że:
Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:
a)    wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego
b )    dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu
c)    maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta
d)    3500 kg
 
czyli te warunki formalne spełnisz ale Prawo Jazdy musisz robić B+E
 
BTW: pomijamy na razie fakt, że ciągnięcie przyczepy na granicy możliwości auta, bardzo pogarsza komfort a szczególnie bezpieczeństwo zestawu
 
pozdr
 
edit: aaa..... i jest jeszcze inne proste rozwiązanie - zmień holownik  :]
Edytowane przez JINX_Sanok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, 1200 kg nie znajdę ponieważ 1300 kg jest już kupiona i czeka aby z nią jeździć.

A to kupiłeś, bo w pierwszym poście jest napisane że chcesz wypożyczyć

 

W te wakacje chciałbym pożyczyć przyczepę i wybrać się w podróż po Polsce.:

Ale tak czy siak kicha, zostaje zmiana holownika :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy... czy was pogięło.

Jasne że może. Zniesiono zapis o DMC przyczepy nie przekraczającej MW pojazdu.

 

DMC holownika + DMC przyczepy < 3500 - kategoria B słownie samo Be. Nawet upierdliwość 1,33 puszcza masy...

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.