Skocz do zawartości

montaż haka do przyczepy


pepe6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chodzi mi po głowie taki oto pomysł. Myślę o zamontowaniu w przyczepie hak holowniczego, który miałby być zastosowany do montażu bagażnika na rowery. Hak miałby być zamontowany do ramy na jakimś przedłużeniu. Chcę w ten sposób mieć możliwość przewożenia rowerów z tyłu przyczepy, jednocześnie nie obciążając tylnej ściany. Jak może to wyglądać odnośnie przeglądu i homologacji. Może ktoś spotkał się z takim bądź podobnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ale co chcesz homologować? Samego haka nie musisz homologować, więc jak uda ci się zrobić taką konstrukcję z hakiem to nikomu tego zgłaszać nie musisz.

 

hak to hak , i jako taki musi mieć homologację

 

poczytaj o montażu np. platformy pod skuter czy rowery w kamperach - to dokładnie taka sama zabawa , dopóki nic złego się nie stanie i nikt nie skontroluje to możesz jeździć, ale w razie W może być nieciekawie   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zakładam że hak kupi z homologacją a nie doczepi byle jaką kulę ;-)

 

Poza tym Kamper a przyczepa to różne pojazdy. Kamper jest pojazdem zdolnym do ciągnięcia przyczepy, czyli może być holownikiem.

 

Haka do przyczepy się nie wbija bo nie ma ku temu żadnych przepisów

 

 

I sam widziałem zamontowane haki (taka blacha z kulą kupiona w Castoramie) na dyszlu a na to przyczepiony samochodowy bagażnik na rowery. Da się ;-) Polak potrafi :-)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zakładam że hak kupi z homologacją a nie doczepi byle jaką kulę ;-)  Haka do przyczepy się nie wbija bo nie ma ku temu żadnych przepisów

 

ale homologacja na hak jest do konkretnego modelu samochodu z odpowiednim mocowaniem do tegoż samochodu 

 

i własnie o przepisy się rozchodzi - jak nie ma możliwości domontowania czegoś to nie można bo może to być niebezpieczne (i nie pomoże tłumaczenie, że ja to zrobiłem dobrze, solidnie i jest super mocne - nie ma papierów to znaczy , że jest nielegalne 

 

bagażnik na rowery "na ścianę" ma swoją homologację i można założyć, że jest bezpieczny przy prawidłowym zamontowaniu (warunki określa producent bagażnika i przyczepy czy kampera) niewłaściwe zamocowanie legalnego bagażnika i związane z tym konsekwencje obciążają posiadacza pojazdu a nie producenta bagażnika czy przyczepki 

 

niedawno rozważane było zamontowanie homologowanego haka do samochodu i niewbijanie tego faktu do DR bo nie będzie holował przyczepki tylko rowwery woził - dowiadywałem się u różnych osób mundurowych i wyszło że hak to hak i ma być w DR wbity - nikt nie będzie słuchał tłumaczenia, że to tylko na rowery 

 

idea jest taka, że jak coś zmieniasz to musi to być legalne i dopuszczone do użycia na drodze w konkretnym pojeździe 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery do przyczepy mogą być mocowane czym tylko się komu spodoba (nawet przybite gwoździami), jeżeli będą zachowane parametry techniczne wyposażenia pojazdu  zawarte w kodeksie drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris to spytaj tych mundurowych o sytuację gdzie dany pojazd nie jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, ale ma możliwość zamontowania homlogowanego haka. I w związku z tym że nie jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy (za słaby silnik, inne modele auta z mocniejszym silnikiem już mają homologację na przyczepę) to i nie może mieć wbitego "hak" w dowodzie - bo pozytywny przegląd haka u diagnosty to gotowość pojazdu do ciągnięcia przyczepy. Co mądry mundurowy na to? Raczej powie ci to samo. Że hak to hak, a jest to oczywista nieprawda.

 

 

No i co z hakiem zamontowanym do dyszla? Wtedy też należy mieć homologację?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris to spytaj tych mundurowych o sytuację gdzie dany pojazd nie jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, ale ma możliwość zamontowania homlogowanego haka. I w związku z tym że nie jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy (za słaby silnik, inne modele auta z mocniejszym silnikiem już mają homologację na przyczepę) to i nie może mieć wbitego "hak" w dowodzie - bo pozytywny przegląd haka u diagnosty to gotowość pojazdu do ciągnięcia przyczepy. Co mądry mundurowy na to? Raczej powie ci to samo. Że hak to hak, a jest to oczywista nieprawda. No i co z hakiem zamontowanym do dyszla? Wtedy też należy mieć homologację?

hak to hak , kwestia wpisów w DR w dopuszczalnych masach O1 i O2 - masz hak wbity w DR i kreski w odpowiednich rubrykach i możesz śmigać z rowerami a nie możesz z przyczepką 

 

a hakiem do dyszla nie interesowałem się , widziałem gotowca do kupienia , a nie do samodzielnej rzeźby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery do przyczepy mogą być mocowane czym tylko się komu spodoba (nawet przybite gwoździami), jeżeli będą zachowane parametry techniczne wyposażenia pojazdu  zawarte w kodeksie drogowym.

Też tak myślę :yes:

Jak ktoś zapyta o ten hak to odpowiedz będzie ,że to nie hak tylko uchwyt do rowerów  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamkwiatek ma jeszcze lepsze patenty na transport rowerów i nikomu nie musi się tłumaczyć czy ma homologację czy nie ma ten ekspandor co nim Wigry czy Jubilata wiąże do swojej karadejki.

Co by to nie było, to jest to bagażnik na rowery. A co kogo obchodzi, co i w jaki sposób wykorzystujesz w technologii mocowania???

A tak z innej beczki, czy nie będzie to miało destrukcyjnego działania w stosunku do samej ramy? Bądź co bądź, wydłużysz samo ramie (i tak już nie małe) i dodatkowo je obciążysz. Czy nie lepiej by było te rowerki zaaplikować na dyszel, lub na dach auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi właśnie o to, że sam hak/ ta blacha .do przykręcania z kulą/ to ma homologację, widziałem coś takiego w Norauto. Ale samo przedłużenie ramy, aby zamocować ten hak, to już samoruba i tu mam wątpliwości, jak było by to interpretowane po kolizji, jak ktoś najechał by mi na tył przyczepy. Co destrukcyjnego oddziaływania na ramę, to uważam, że podczas montażu przedłużeń, przy wykorzystaniu istniejących otworów w ramie, nie będzie to miało wpływu na jej stabilność. Mam bagażnik na dyszlu na dwa rowery, ale podczas pakowania przyczepki, muszę bardziej kontrolować rozłożenie mas bagaży. Z przodu do bakisty dochodzi normalnie butla z gazem, a czasami dwie, plus lewarek i inne dodatki, co sprawia, że jestem zmuszony do obciążenia tyłu dla wyrównania wagi. Bagażnik rowerowy na dach odpada, bo na X-traila założyć rowery na dachu jest mi trochę ciężko, problemy z kręgosłupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam osobiście rozważam zakup takiej kuli http://allegro.pl/kula-haka-holowniczego-zaczep-quada-hak-przyczepki-i5028807830.htmli zamontowanie tego na dyszlu. Czyli kawał płaskownika przymocowany do dyszla a po środku kula i na to bagaznik na 3,4 rowery http://allegro.pl/bagaznik-rower-uchwyt-rowerowy-hak-wieszak-rowery-i5204772764.html

Edytowane przez bsosieccy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie obawiasz się, że założenie trzech rowerów na dyszel spowoduje zbyt duży nacisk na hak. Bo to jednak swoje będzie ważyć. Też myślałem o założeniu trzeciej rynienki na rower, ale chyba za bardzo do ciążę przed cepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie obawiasz się, że założenie trzech rowerów na dyszel spowoduje zbyt duży nacisk na hak. Bo to jednak swoje będzie ważyć. Też myślałem o założeniu trzeciej rynienki na rower, ale chyba za bardzo do ciążę przed cepki.

Prawdę mówić chodziło mi o 2 rowery dla dorosłych i jeden dla dziecka. Rozłożę ciężar i myślę że będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.