Skocz do zawartości

13 pin i tylnia zapalniczka?


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

witam

z dziwnym pytaniem.

mam w aucie wtyczkę 7 pin ... wlasnie odebrałem cepkę z serwisu (przegląd) gdzie na moją prośbę zmienili wtyk z 7 na 13 pin (chcę mieć lodówke działającą podczas jazdy na 12v)

dzwoniłem do firmy gdzie montowali mi hak i miły Pan spytał czy mam w bagażniku zapalniczkę

bo jeśli tak to żeby nie ciągnąc z aku kabla pociągnie właśnie z zapalniczki ...

co wy na takie rozwiązanie ? ... ja na elektryce się nie znam wcale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych autach, ale u mnie w xsarze picasso gniazdo zapalniczki w bagazniku jest podłączone na bardzo grubym kablu - dokładnego przekroju nie podam ale naprawdę solidny. I robiąc dodatkowe zasilanie do przyczepy tez bym ciągnął z tego właśnie kabla.

Są to gniazda do urzadzeń takich jak np. lodówka. Odbiorniki te potrzebują dużo prądu, a że napięcie małe 12 V to natęzenie jest duże i dlatego trzeba stosowac tak grube kable.

 

Tak więc jeśli kabel do tego gniazda jest gruby to spokojnie mogą ciągnąć z tego właśnie gniazda. Zaoszczędzisz na kablu i kolejnej dziurze do komory silnika jeśli aku masz przy silniku.

 

EDIT: Poprawiam błędy bo mam bardzo złą klawiaturę.

Edytowane przez stef (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek koniecznie sprawdź grubość tego kabla, bo odległość od alternatora robi swoje.

Jak ja montowałem 13-stkę to elektryk zapytał mnie o moc odbiorników, a lodówkę mam na samym tyle. Wiem, że w związku z tym dał grubaśny kabel.

Tu jest stały pobór tych 120 W, czasami i przez 10 godzin jazdy, a nie wysoki przez 8-10 sekund.

Ale pomysł dobry.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje branie zasilania z zapalniczki to niestety jest druciarstwo i lenistwo   :czerwona:  

 

 

Ja w M-B w bagazniku mam zapalniczki max 150W ale i tak ciagnął bym osobny (odpowiednio gruby przedwód) po przekaźniku i bezpieczniku :ok:

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje branie zasilania z zapalniczki to niestety jest druciarstwo i lenistwo   :czerwona:  

 

 

Ja w M-B w bagazniku mam zapalniczki max 150W ale i tak ciagnął bym osobny (odpowiednio gruby przedwód) po przekaźniku i bezpieczniku :ok:

 

Uważam, że jeśłi się odpowiednio podepniesz do tego kabla to żadne druciarstwo. Oczywiście trzeba dać oddzielny bezpiecznik na kabel do przyczepy.

Czemu uważasz, że to druciarstow? Dlatego, że każde wykożystanie dobrze zrobionej instalacji to juz lenistwo?

Osobiście bym sie nie zastanawiał. Jełśi masz gruby kabel i ktos dobrze połaczy przewody to nie ma problemu.

 

Ja teraz dokładałem gniazdo do kampera w kabinie ale do zastosowania tylko do nawigacji i rejestratora i ładowania komórki. Dałem to gniazdo na kablu 2x0.75 mm2. Po drodze oczywiście bezpiecznik. Podpiąłem to do skrzynki bezpiecznikowej. Tak więc wykorzystałem kawałek instalacji auta - to druciarstwo czy nie?? Bo nie wiem.

Skolei przetwornice 150 W podłaczyłem bezpośrednio do Aku - poprzez bezpiecznik oczywiście kablem 1,5 mm2 . Zastanawiam się czy nie za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem druciarstwo i tyle B)  napewno w aucie nie ma odpowiedniego przekroju przewodu (max 2²) ... dodam że od zapalniczki bagaznikowej do lodówki w przyczepie jeszcze dłuuuga droga ;)

 

 

 

  ... do zastosowania tylko do nawigacji i rejestratora i ładowania komórki. ... wykorzystałem kawałek instalacji auta - ... 

Skolei przetwornice 150 W podłaczyłem bezpośrednio do Aku - poprzez bezpiecznik oczywiście kablem 1,5 mm2 ....

 

I sam sobie odpowiedziałeś :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicik, kup przewód 4mm2 albo najlepiej 6mm2, oprawki bezpiecznika, oczka, konektorki i w godzinę przy piwku to ogarniesz! U siebie zmieniałem całe gniazdo USA na 13pin i jakoś nie było większych problemów. nie podłączałem jedynie czujnika podpięcia przyczepy, bo nie chce żeby mi ograniczał skrzynię do 4 biegu.

Tylko o piwku nie zapomnij, bo przy tym robota poważniej wygląda!!! :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Zgadzam się z Kitkiem, to jest druciarstwo. Przede wszystkim, jeśli elektryk jest fachowcem to powinien zrobić załączanie przekaźnika z "pinu" alternatora, który podaje napięcie dopiero po uruchomieniu silnika i rozpoczęciu ładowania akumulatora. Niby drobiazg, ale napięcie "po stacyjce" podczas uruchamiania będzie "ciągło" prąd do uruchomienia silnika i do grzałki lodówki w tej samej chwili, a w podanym sposobie zasili lodówkę dopiero po uruchomieniu silnika.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekaźnika to się zgadza. zresztą nikt tu nie pisał że tego nie będzie. Poza tym ja bym wykorzystał to gniazdo i tyle... może druciarstwo - może nie... jakoś u mnie to działa i problemu nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam osobny przewód fi 6 po bezpieczniku i przekaźniku przy akumulatorze przeciągnięty przy progu pod wykładzinką,w bagażniku , mam na tym przewodzie rozdzielacz Fi 2.5 do zasilenia w gnieździe 13pin lodówkę w budzie podczas jazdy oraz fi 4 do zasilenia lodówki 40L w bagażniku holownika  /jeśli jedziemy bez budy z lodówką/ na 230V przez przetwornicę 800Watową.

Parę tygodni temu podczas jazdy  / 140km /  lodówka zaiwaniała na gaz,nic się nie wydarzyło więc chyba następny wyjazd też na tym gazie :-)

Już nie chcę przeliczac wydajności alternatora podczas zmiennych warunków bo można dostac przegrzania obwodów w głowie,podczas jazdy jadę na ledach dziennych,ale już jak coś pokropi przepis mówi aby używac świateł mijania więc już inny pobór,następnie ładowanie akumulatora w budzie /mover/ podczas jazdy za pośrednictwem układu separacyjnego który to stanowi o nadrzędności ładowania akumulatora w holowniku. Jeśli więc na raz obciążę alternator lodówką ładowaniem akumulatora w budce i wszystkimi światłami plus przeciw mgielne ,ufff!

Tak,podczas jazdy zostaję na lpg do lodówki w budce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie jestem w trakcie przerabiania tego tematu w swoim Swifcie, zmieniam w przyczepie wtyczki z 7 na 13 pin. Według schematu dodatkowo do zasilania przyczepy są wykorzystane dwa plusy.

Pierwszy  przewód minimum o przekroju 4mm (im grubszy tym lepszy) zasilanie bezpośrednio z aku samochodu, służy do zasilania wewnątrz przyczepy pompek, oświetlenia, akumulatora itp.

Drugi przewód dokładnie jak opisał powyżej kolega tomekk powinien być zastosowany do zasilania samej lodówki.

Dodatkowo są poprowadzone 3 masy do każdego obwodu.

1 obwód masa do zasilania oświetlenia zewnętrznego przyczepy

2 -------------------------------- odbiorników wewnątrz przyczepy

3--------------------------------- lodówki

z tym że obwód 2 i 3 są mostkowane.

Zgodzę się z tym że alternator będzie nadmiernie obciążony, więc to będzie pora prób i testów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.