Skocz do zawartości

[TEST] Ciepła woda z grzałki akwarystycznej 500W.


Miodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam 200 W ,plastikową grzałkę ,która leży na dnie i działa . Grzałka trochę droższa ale ma zabezpieczenie na brak wody .

pewnie z tropikala niemiecka ,tez mam taka tylko 250 zakres temperatury 36 stopni smiga aż miło,bez wody nie ma strachu bo nie działa ,oryginalne zabezpieczenie 1 klasa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

a ile pociągnie to na aku , bo nie widze sensu wożenia dodatkowego aku i prostownika do niego , aku z samochodu nie bedę katował, podłączenia samochodu z przyczepą nie mam i nie planuję 

 

 

Ja mam gniazdo 13 pin, więc prąd idzie z alternatora, nie ma obaw o AKU. Pomiary zrobione - 14V jest :) Pytanie, jak bardzo odbiłoby się to na trwałości alternatora  :hmm:  Niemniej, wiem, że niektórzy z naszego Forum w ten sposób działają, jeżdżąc po Europie i jest OK  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gniazdo 13 pin, więc prąd idzie z alternatora, nie ma obaw o AKU. Pomiary zrobione - 14V jest :) Pytanie, jak bardzo odbiłoby się to na trwałości alternatora  :hmm:  Niemniej, wiem, że niektórzy z naszego Forum w ten sposób działają, jeżdżąc po Europie i jest OK  :]

 

wiem, że można , ale obciążenie przetwornicą 300-500W nie wyjdzie na zdrowie alternatorowi , ani instalacji 12V na odcinku alternator - przetwornica z gniazdem po drodze - zakładając sprawność przetwornicy na 100% to 500W to 40 A na 12V 

po co sobie komplikować życie 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w swojej instalacji zastosowałem grzałkę akwariową 100 W na 230V z termostatem koszt 75 zł z gwarancją na 5 lat.Grzałka ma średnicę ok 3 cm i a by nie leżała na dnie wyciąłem z tworzywa kwadraty o boku 6 cm w nich otwory o średnicy grzałki i do nich włożyłem grzałkę.I tak jak Miodzio pompkę powiesiłem kilka cm nad dnem dzięki temu grzałka zawsze jest w wodzie. Mam wodę o temp. 40 st.Zbiornik ok 25 l. zawsze wieczorem dopełniam go i w ten sposób mam cały dzień ciepłą wodę. Wodę przywożę w drugim zbiorniku i z niego dodatkową pompką przepompowuję wodę do zbiornika w bakiście. Trzeba tylko dorobić dodatkowe gniazdo do zasilania pompki.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

i jak tam koledzy działają Wasze grzałki ? nic się nie spaliło i nie potrzaskało ? myślę nad takim rozwiązaniem. Podobają mi się te plastikowe grzałki ale z tego co widzę mają małą moc (150W) i w zbiorniku 60l grzanie będzie trwało długo. Dodatkowo grzałki szklane 500W takie jak Miodzia mają termostaty do 34C - nie jestem przekonany, czy to komfortowa temperatura. Ale już jako wspomaganie bojlera trumy 5L, zdecydowanie powinno to dawać radę.

 

Widzę, że Ed pisze 40C - to w przybliżeniu, czy znalazłeś jakąś lepszą grzałkę? ewentualnie regulator i grzałkę bez termostatu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Hobbiku mam taka grzałkę z Castoramy - chyba to są grzałki do kaloryferów ręcznikowych czy coś w tym stylu - takie było zamontowane u mnie - a w nowym zbiorniku przeniosłem pomysł...ale tego na 12v raczej się nie pociągnie...

A grzałkę akwaryjną miałem w Adrannie ale...taką do akwariów "tropikalnych" - tam był chyba max 40 czy nawet 42stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak tam koledzy działają Wasze grzałki ? nic się nie spaliło i nie potrzaskało ? myślę nad takim rozwiązaniem. Podobają mi się te plastikowe grzałki ale z tego co widzę mają małą moc (150W) i w zbiorniku 60l grzanie będzie trwało długo. Dodatkowo grzałki szklane 500W takie jak Miodzia mają termostaty do 34C - nie jestem przekonany, czy to komfortowa temperatura. Ale już jako wspomaganie bojlera trumy 5L, zdecydowanie powinno to dawać radę.

 

Widzę, że Ed pisze 40C - to w przybliżeniu, czy znalazłeś jakąś lepszą grzałkę? ewentualnie regulator i grzałkę bez termostatu ?

U mnie jest grzałka 300W szklana do 37 stopni, woda jest idealna i do umycia się i do zmywania. Mam jeszcze zamontowaną grzałkę 1500W ale praktycznie

nigdy jej nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody z grzałki takiej jak mam jest dla nas wystarczająca. 

Przez cały sezon problemów z użytkowaniem tego rozwiązania nie było.

Temperatura wody wahała się o kilka stopni - ale nie do końca wiem o co chodzi, czy od temperatury zewnętrznej czy od napięcia. Niemniej nie sprawiało to nigdy żadnych problemów.

 

Jest to rozwiązanie najbardziej "budżetowe" i ja osobiście jestem z niego bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś również zastosowałem grzałkę akwariową 

 AQUAEL EASY HEATER 150W

Jest ona o tyle fajna, że można (choć nie powinno się  :hmm: ) podważyć i następnie o kilka ząbków przekręcić pokrętło termostatu i na koniec wcisnąć w swoje miejsce. Po tej modyfikacji uzyskiwałem ponad 40 stopni a grzałce to nie zaszkodziło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler dużo kosztuje...

Elektryczny pożera sporo prądu (na kempingach różnie z tym bywa)

Poza tym np ja się cieszyłem w pierwszej przyczepie że zrobiłem sobie wodę z pompką elektryczną (była grawitacyjna, a to i tak była inwencja poprzedniego właściciela bo miał łazienkę bez wody) ;-) takie kiedyś były standardy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie grzałek wkręcanych w zbiornik to temat znam i praktykowałem, działa super. Zdecydowanie taniej jest kupić na internecie niż w markecie chyba, że jest jakaś mega wyprzedaż.

 

opcją zdecydowanie tańszą jest grzałka akwarystyczna, martwi mnie tylko jej wytrzymałość i bezpieczeństwo. Nie zaglądam do zbiornika z wodą na każdym postoju i mógłbym nie zauważyć, że grzałką pęknięta.

 

zrobiliście sobie do niej dodatkowy bezpiecznik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.