Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 575
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam pytanie do orientujących się. Skoro będę użytkował akumulator w przyczepie cyklicznie (tylko rozładowywał) i będzie to akumulator żelowy (100Ah) -  to czy wskazane jest zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem, by nie zajechać drogiej baterii? Mam na myśli coś takiego: http://allegro.pl/zabezpieczenie-akumulatora-12v-30a-zelowego-bateri-i5093062434.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę, że trzeba zamontować takie zabezpieczenie a żeby nie skrócić życia aku przez

nadmierne rozładowania.

Ale jeśli planujesz w przyszłości zamontować baterie słoneczną ta warto się

zastanowić czy nie zastosować regulatora do solara, który posiada również funkcje odcięcia

odbiorników przy zbyt niskim napięciu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Regulator do solara - brzmi drogo :P Ale może faktycznie lepiej z miernikiem czuwać co parę godzin póki co, by nie dublować wydatków? Bo istotnie planuję mieć panel słoneczny w przyszłości, ale szczegóły tego planu są dalekie i mgliste. Jeszcze mam kilka dni do namysłu - więc prześpię się z tematem.

 

Swoją drogą przyczepę kupiłem (dzięki lekturze forum i życzliwej pomocy forumowiczów) w 3 tygodnie, a temat akumulatora ciągnę już drugi miesiąc. Już czas najwyższy zamknąć ten rozdział - do czego, mam nadzieję, zmierzam :) Bo lato się skończy! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytuję się w temat regulatorów i na razie odpuszczam pomysł. Będę poziom naładowania sprawdzał ręcznie, a z zakupami dodatków do instalacji się wstrzymam do czasu, gdy uzbieram na solara. Wtedy będę miał nowe dylematy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta półka cenowa mnię pasi  :yay:  Chyba nic nie popsuję używając do pomiaru coś tak prostego... :hmm: Jeszcze taniej będzie miernikiem uniwersalnym z marketu - bo już mam :D i dzięki Kristoferowi nie boję się go używać :]

Edytowane przez miodziomiodzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podłączę się pod temat, szukam aku  i mam pytanie dotyczące pojemności i normy wg której jest ona mierzona.

Zgodnie z opisem akumulatora  ( http://allegro.pl/akumulator-zelowy-toyama-ev1003g-jak-135ah-pojazdy-i5522753590.html )pojemność 100 Ah zgodnie z normą C3 odpowiada 130 Ah mierzonych normą C20 

Którą pojemnością się kierować przy wyborze aku?

Myślałem o zakupie 100 Ah, wyliczyłem że moje zapotrzebowanie  to ok 500W/dzień do tego będę podłączał solar. 


Podłączę się pod temat, szukam aku  i mam pytanie dotyczące pojemności i normy wg której jest ona mierzona.

Zgodnie z opisem akumulatora  ( http://allegro.pl/akumulator-zelowy-toyama-ev1003g-jak-135ah-pojazdy-i5522753590.html )pojemność 100 Ah zgodnie z normą C3 odpowiada 130 Ah mierzonych normą C20 

Którą pojemnością się kierować przy wyborze aku?

Myślałem o zakupie 100 Ah, wyliczyłem że moje zapotrzebowanie  to ok 500W/dzień do tego będę podłączał solar. 

Edytowane przez Gipson (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już i Toyamę zaczynają podrabiać :look::];)

 

Przecież na stronie, do której link zamieściłeś, parametry, o które pytasz są podane.
Pojemność tego accu, to 100 Ah w/g "normy" C3

Prawidłowy link (Twój nie działa):
http://allegro.pl/akumulator-zelowy-toyama-ev1003g-jak-135ah-pojazdy-i5522753590.html

 

Mnie osobiście jakoś niezbyt podoba się ta oferta :nono:

Jakoś nie bardzo wierzę w to, co tam napisano i nie wiem, na jakiej podstawie :niewiem:  (brak kart katalogowych, jakiegoś źródła do strony producenta itd.).
Zaznaczam, że to tylko mój własny pogląd i mogę się mylić.

 

1. "Norma" C3, to jakiś dziwoląg w tym przypadku, ponieważ zwykle podaje się pojemność w/g C20 i Toyama też tak podaje.
2. Znakomita większość accu Toyamy, które widywałem, posiadała czarne wieko.
3. Logo Toyamy wyglada inaczej, drobny szczegół, ale jednak (podobnie było z Panasonic i Panyasonic, Panasonik, itd)
4. Nadruk na obudowie jest miernej jakości
5. Brak na obudowie podstawowych informacji, które być powinny (wystarczy porównać z dowolnym accu Toyamy)
6. Brak na stronach Toyamy jakiejkolwiek informacji o takim wyrobie i takiej serii, podobnie, jak w "całym" Necie
7. Tylko dwa, czy trzy miejsca w Polsce, które to "coś" próbują sprzedawać
8. Dziwny i nietypowy dla Toyamy uchwyt w postaci parcianego paseczka

 

Typowe informacje, które Toyama drukuje na obudowach:

 

post-8228-0-36372600-1436756969_thumb.jpg

 

Accu Toyama:

 

post-8228-0-01351100-1436756217_thumb.jpg

 

Accu z w/w aukcji (T?yama)

 

post-8228-0-34611400-1436756218_thumb.jpg

 

 

To tylko sprawy, które natychmiast rzuciły mi się w oczy.

W zasadzie papier wszystko przyjmie :pad: , więc różne, "wspaniałe" opisy, różnych "pięknych" rzeczy już dawno przestały mnie dziwić.
Czasem dziwi mnie jedynie naiwność ludzi i ich krótkowzroczność (myślę o osobach, które miały wątpliwą przyjemność zetknąć się z różnymi "wynalazkami" udającymi oryginały.

Opisałem jedynie własne przypuszczenia, które mi się nasunęły, gdy zobaczyłem ten produkt.
Nie twierdzę, że mam rację :nono:

:]

 

PS
Szukasz accu w technologii GEL, o pojemności ok. 100 Ah, to zainteresuj się np. serią NPG 100, a nawet NPCG 100 prawdziwej Toyamy.

 

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale ucięło mi część mojego wpisu....

 

Podłączę się pod temat, szukam aku  i mam pytanie dotyczące pojemności i normy wg której jest ona mierzona.

Zgodnie z opisem akumulatora  ( http://allegro.pl/akumulator-zelowy-toyama-ev1003g-jak-135ah-pojazdy-i5522753590.html ) pojemność 100 Ah zgodnie z normą C3 odpowiada 130 Ah mierzonych normą C20 

Którą pojemnością się kierować przy wyborze aku?

Myślałem o zakupie 100 Ah, wyliczyłem że moje zapotrzebowanie  to ok 500W/dzień do tego będę podłączał solar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą pojemnością się kierować przy wyborze aku?

Myślałem o zakupie 100 Ah, wyliczyłem że moje zapotrzebowanie  to ok 500W/dzień do tego będę podłączał solar

 

Oczywiście C20, chyba że te 500 W potrzebujesz pobrać w bardzo krótkim czasie.

Piszesz, że dziennie potrzebujesz ok. 44 Ah, więc w takim układzie i mając na uwadze trwałość akumulatora, wystarczy Ci równie dobrze accu o pojemności 80 Ah (mniejszy dodatkowy ciężar w przyczepie), bo i tak maksymalnie rozładujesz go o 50 % pojemności. Jasne, że 100 Ah możesz zastosować równie dobrze, jeśli zechcesz. Bardziej miałbym na uwadze fakt, jak zapewnić uzupełnienie pobranej energii, aby mieć pewność pokrycia wspomnianego zapotrzebowania. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście C20, chyba że te 500 W potrzebujesz pobrać w bardzo krótkim czasie.

Piszesz, że dziennie potrzebujesz ok. 44 Ah, więc w takim układzie i mając na uwadze trwałość akumulatora, wystarczy Ci równie dobrze accu o pojemności 80 Ah (mniejszy dodatkowy ciężar w przyczepie), bo i tak maksymalnie rozładujesz go o 50 % pojemności. Jasne, że 100 Ah możesz zastosować równie dobrze, jeśli zechcesz. Bardziej miałbym na uwadze fakt, jak zapewnić uzupełnienie pobranej energii, aby mieć pewność pokrycia wspomnianego zapotrzebowania. :hmm:

 

W jakim czasie planuję pobrać 500W... chyba w takim standardowym przy karawaningu. Większa część urządzeń będzie użytkowana wieczorem, więc wtedy zużycie będzie na pewno większe a do uzupełnienia będzie trzeba czekać do następnego dnia. Do uzupełnienia energii planowałem montaż baterii słonecznych. Tu też mam pytania, ale to temat na inny wątek.

 

Zastanawiałem się nad pojemnością aku i doszedłem do wniosku, że wolę mieć jednak zapas energii. Zapotrzebowanie na energię wyliczyłem na dzień dzisiejszy a dziś mam małe dzieci. za rok czy dwa może się okazać, że to zapotrzebowanie wzrośnie (wprost proporcjonalnie do rozwoju dzieci i ich zapotrzebowania na energię :) ).

 

Czytałem na forum, że najlepiej wyliczyć zużycie energii do tego dobrać aku a na samym końcu zestaw solarny.

Mam pytanie czy dobranie za dużego aku do potrzeb może na niego negatywnie wpłynąć (oczywiście nawiązuje do moich potrzeb i różnicach 20 Ah)? Oraz idąc dalej czy dobranie za dużej baterii solarnej tj. 190 W zamiast 130W może również niszczyć aku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.