Jump to content
szary11

Ciśnienie w oponach

Recommended Posts

Pawlusiak

Dzisiaj zmierzyłem ciśnienie w oponach cepki: 2,7bar, chyba mało. Kalkulator na stronce wyliczył 4,01, czy to aby nie za dużo?

Jarosław69

Z moich doświadczeń.

Ppa 1700 kg , opony 195 r14C. Ciśnienie startowe to 4,5 bar. W trakcie jazdy gdy na zewnątrz pod 30-ci to robi się ca 5,1 bara.

Zmieniłem startowe na 4,4 tak żeby 5,0 w czasie jazdy nie przekraczało. Za tydzień start do Cro a tam okaże się jak będzie .

TMPS na wentle założyłem po ostatnim wybuchu opony w drodze nad Bałtyk w czerwcu. Opona praktycznie nowa...2-letnia.

20190626_114514.jpg

Speedy

1700kg to wynik z wagi czy dane z papierów?

Jaka opona?

Jaka nośność opony?

L/P strona przyczepy mniej więcej równo obciążone?

Ja mam ten sam rozmiar i ciśnienie startowe (budka 1600kg) i nigdy nie żadnych problemów

Pjoter

Mam opony 185r14 i max ciśnienie mam 4,5at.

Pompuje  na 4.

Chyba nie ma sensu zbliżać się do maksymalnej wartości?

Voku

U mnie 1600kg opony 4,5bar jeżdżę tak od 2 lat i czy zimno czy gorąco jak dotąd bez problemu.

Speedy
W dniu 8.08.2019 o 10:59, Voku napisał:

U mnie 1600kg opony 4,5bar jeżdżę tak od 2 lat i czy zimno czy gorąco jak dotąd bez problemu.

U mnie tak samo...jedynie mover automatyczny przy tym ciśnieniu nie dociska rolek do opon jak należy i czasem się ślizga nawet podczas wjeżdżania na klin

BartekCnr

Wiem, że temat nieco umarł, ale jako że ja nie mam informacji jakie ciśnienie ładować przy mojej przyczepie, a lubię czasem niepotrzebnie drążyć ;) to przeszukałem odmęty internetu i znalazłem jeszcze coś takiego:
https://blobs.continental-tires.com/www8/servlet/blob/476070/960c00deff28484e7fbdec87d1d00583/download-technical-databook-data.pdf

Co prawda sprawa dotyczy continentala, ale myślę, że może pomóc w temacie. Trudno się na początku połapać, najlepiej od razu wcisnąć ctrl+F i wpisać rozmiar swojej opony w formacie np. 175/70 R 14 C (lub np. 185 R 14 C) - znajdziemy dane podstawowe opony oraz rozszerzenie, m.in. jakie ciśnienie stosować przy określonym obciążeniu osi. Mi wyszło, że przy tych oponach i 1150 kg (moje DMC) jest to 3 bary.

Można tam znaleźć jeszcze inne ciekawe informacje, np. takie, że taka moja opona stosowana w przyczepie kempingowej przy nieprzekraczaniu 100 km/h "zwiększa" nośność, nominalnie 95 to 690 kg, ale przy tym zastosowaniu 725 kg.

Warunki użytkowania: 
wzrost o 10% w przypadku opon osobowych lub 5% dla opon do samochodów dostawczych klasy C powyżej nośności 
jak podano w tych tabelach jest dozwolone, gdy opony są montowane w przyczepach kempingowych i lekkich przyczepach o maksymalnej
prędkości roboczej do 100 km / h. 
Podstawowe ciśnienie pompowania należy zwiększyć o 0,2 bara w przypadku opon osobowych
 i o +6% dla opon do samochodów dostawczych C, jak podano w tych tabelach."

Czyli mam 3 bary + 6%, co daje w zaokrągleniu 3,2 bar... jeśli wszystko dobrze zrozumiałem ;) Ta wartość będzie zatem "idealna" dla moich opon przy przyczepie załadowanej 1150 kg.  

Jeśli uda Wam się przez to przebrnąć, to napiszcie proszę co Wam wyszło i jak to policzyliście

Polecam lekturę :)

Lucek26
W dniu 23.03.2020 o 11:56, BartekCnr napisał:

Wiem, że temat nieco umarł, ale jako że ja nie mam informacji jakie ciśnienie ładować przy mojej przyczepie, a lubię czasem niepotrzebnie drążyć ;) to przeszukałem odmęty internetu i znalazłem jeszcze coś takiego:
https://blobs.continental-tires.com/www8/servlet/blob/476070/960c00deff28484e7fbdec87d1d00583/download-technical-databook-data.pdf

Co prawda sprawa dotyczy continentala, ale myślę, że może pomóc w temacie. Trudno się na początku połapać, najlepiej od razu wcisnąć ctrl+F i wpisać rozmiar swojej opony w formacie np. 175/70 R 14 C (lub np. 185 R 14 C) - znajdziemy dane podstawowe opony oraz rozszerzenie, m.in. jakie ciśnienie stosować przy określonym obciążeniu osi. Mi wyszło, że przy tych oponach i 1150 kg (moje DMC) jest to 3 bary.

Można tam znaleźć jeszcze inne ciekawe informacje, np. takie, że taka moja opona stosowana w przyczepie kempingowej przy nieprzekraczaniu 100 km/h "zwiększa" nośność, nominalnie 95 to 690 kg, ale przy tym zastosowaniu 725 kg.

Warunki użytkowania: 
wzrost o 10% w przypadku opon osobowych lub 5% dla opon do samochodów dostawczych klasy C powyżej nośności 
jak podano w tych tabelach jest dozwolone, gdy opony są montowane w przyczepach kempingowych i lekkich przyczepach o maksymalnej
prędkości roboczej do 100 km / h. 
Podstawowe ciśnienie pompowania należy zwiększyć o 0,2 bara w przypadku opon osobowych
 i o +6% dla opon do samochodów dostawczych C, jak podano w tych tabelach."

Czyli mam 3 bary + 6%, co daje w zaokrągleniu 3,2 bar... jeśli wszystko dobrze zrozumiałem ;) Ta wartość będzie zatem "idealna" dla moich opon przy przyczepie załadowanej 1150 kg.  

Jeśli uda Wam się przez to przebrnąć, to napiszcie proszę co Wam wyszło i jak to policzyliście

Polecam lekturę :)

Przy Twojej przyczepie utrzymuj ciśnienie 3,5 bara i będzie ok.