Skocz do zawartości

Kategoria prawa jazdy


Igor Pietkiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie przepraszam za być może powielane tematy, ale chciałbym się z Wami podzielić tym co usłyszłem w WORD i WRD KSP.

 

Mam samochód o  DMC 2260 kg i DMC z przyczepą 3760 kg. Przyczepa kempingowa będzie miała 1100kg. Mój zespół pojazdów nie przekroczy 3,5 tony, jednak samochód będzie ciągnąć przyczepę powyżej masy 750kg. 

Czytając przeróżne opinie dotyczące kategorii prawa jazdy jakie musi mieć kierowca ciągnący mój zestaw zadzwoniłem do Wydziału Ruchu Drogowego komendy Stołecznej Policji. Wytłumaczyłem im sprawę i usłyszałem: B+E. Nie dowierzając zadzwoniłem do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w W-wie na Odlewniczą i od kierownika ośrodka usłyszałem: B96 (w przypadku posiadanie kat. B, należy zdać egzamin praktyczny na placu z przyczepką lekką), po czym wyrabia się nowe prawo jazdy B z kodem 96. Kierownikowi powiedziałem, co usłyszałem w WRD KSP i człowiek wyśmiał ich niewiedzę.

Po godzinie ponowie zadzwoniłem do WRD KSP i dokładnie opisałem mu rozmowę z kierownikiem WORD. Facet się zastanowił i poprosił o telefon za pół godziny celem sprawdzenia tego. Dzwonię ponownie i słyszę: "Wg ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami Art.6, ustęp 2 wystarczy sama kategoria B

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: 

...

  1. 6)  kategorii B:

    1. a)  pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

    2. B)  zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

    3. c)  zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

    4. d)  pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM; 

Wkurzony niewiedzą ponownie dzwonię do kierownika WORD na Odlewniczej mówię mu co usłyszałem. Człowiek również zdębiał i podkreślił ponownie, że jeśli ciągniemy przyczepę powyżej 750 kg i łączna masa nie wyniesie powyżej 3,5 tony to musimy mieć prawo jazdy kat B96.

 

Jest to zupełnie coś innego co powiedziano mi w WRD KSP i przeczy również temu artykułowi:
http://​http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/155

 

Jeszcze raz Was przepraszam za powielanie tematu, ale muszę wiedzieć na czym stoję.

Mój samochód:

Masa własna: 1638kg

DMC pojazdu: 2260kg

DMC pojazdu z przyczepą (DMC zespołu pojazdów: 3760kg

Uciąg haka (orginalny OM): 2000kg

DMC przyczepy (KIP 42): 1200kg

 

 

 

 

 

 

D20110151Lj.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czyli musisz miec B96+Viatol poniewaz DMC zespolu pojazdów masz 3760 chyba ze zle napisales bo DMC auta 2260 + DMC przyczepy 1200 = 3460 wiec tylko kat.B

Kolego błagam nie mieszaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mnie to nie dziwi :D

Nasza przygoda  :policja:  w zakresie uprawnień

Tu  jeszcze rozbieraliśmy na części pierwsze ustawę.

 

W końcu jakie te masy masz? raz piszesz przyczepa 1100 potem 1200 no i to DMC zestawu 3760 - rozumiem, że dot. możliwości auta a nie faktycznego DMC auta i przyczepy, które posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! Czytajcie ze zrozumieniem :) Kolega ma: DMC HOLOWNIKA 2260, PRZYCZEPA  DMC 1200. Razem wychodzi DMC ZESPOŁU POJAZDÓW 3460 kg. Kategoria B zezwala na prowadzenie ZESPOŁU POJAZDÓW do 3500 kg.

Dla przykładu: ja mam DMC holownika 2200 kg, DMC przyczepy 1240 kg. Razem 3440 kg i niech mnie który spróbuje zatrzymać na trasie :] Sądy są dla ludzi, a zabawa będzie na całego. Przeprowadzę fotorelację z takiego procesu.

Edytowane przez Robak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dowod

 

Okey to dla pewności dane z dowodu + jego zdjęcie:

F1: max. masa całkowita: 2260kg

F2: dopuszczalna masa całkowita pojazdu: 2260kg

F3: dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: 3760kg

G: masa własna: 1638kg

O1: maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem: 1500kg

O2: maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca: 750 kg

 

Czyli: masa pojazdu 2260kg + 1200kg przyczepa (nie 1100kg)= 3460kg. Wychodzi na to, że kat. B wystarczy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w wydziale komunikacji pani na słowa B96 oznajmiła stanowczo że czegoś takiego nie ma. Dopiero po chwili kolega wyprowadził ją z tej niewiedzy. Jeszcze gorzej było w przychodni specjalizującej się w BHP i badaniach kierowców. Tam to przez dwa dni nie wiedzieli że coś takiego jest. Nawet badając mnie pani doktor stwierdziła że o czymś takim jak B96 pierwszy raz słyszy i że nawet druków odpowiednich nie ma. Musiała dopisać ręcznie. Na szczęście profil mi wystawili i w najbliższym czasie egzamin.

Ta kategoria B96 jest a jakby jej nie było. Dobrze że dzieki naszemu forum byłem kuty na cztery łapy i urzędasy z doktorami mnie w ciula nie zrobili.

 

Co do DMC w temacie to kolega Igor dobrze pisze. Wystarczy B.

Ale w sumie twój samochód pociągnie cepke 1500kg ale w tedy do i viatol i B96.

 

U mnie wyszło jeszcze lepiej  2555kg + 935kg = 3490kg. B wystarczy ale obawiam się korespondencji z viatolem , bo jak z automatu odczytają że według ich bazy > 3500kg to trzeba będzie się tłumaczyć.

Napiszcie czy w takiej sytuacji trzeba tlumaczyć czy olew..ć.

Edytowane przez JurekM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli: masa pojazdu 2260kg + 1200kg przyczepa (nie 1100kg)= 3460kg. Wychodzi na to, że kat. B wystarczy??

Wystarczy  :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło jeszcze lepiej  2555kg + 935kg = 3490kg. B wystarczy ale obawiam się korespondencji z viatolem , bo jak z automatu odczytają że według ich bazy > 3500kg to trzeba będzie się tłumaczyć.

Napiszcie czy w takiej sytuacji trzeba tlumaczyć czy olew..ć.

Ale z czego chcesz się tłumaczyć jak nie masz przekroczone 3,5t  :niewiem: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.