Skocz do zawartości

Czy taka pompka wody ma zamiennik?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Po majówkowych podróżach kompanowi podróży spaliła się pompka wody. Zewnętrzna wkładana do pojemnika z wodą.

Czy taką pompkę trzeba zastosować identyczną? Szukamy i nic takiego nie ma na sprzedaż. (chyba że słabo szukamy).

Jest jakiś zamiennik? A może wystarczy zastosować zwykłą pompkę zanurzeniową za 80-100 zł

 

Zdjęcia pompki, bojlera gazowego oraz przyłącza. Przyczepa to Bailey 94/95 rok.

 

http://prntscr.com/714kqz

http://prntscr.com/714l5t

http://prntscr.com/714lys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W przyczepie jest bojler, więc pompka powinna mieć ciśnienie na wyjściu nie mniej, jak ok. 1 - 1,2 bar (nie więcej!).

Przypuszczam, że np. taka spokojnie powinna zastąpić tą uszkodzoną, wystarczy przylutować przewody.

Odcinając od starej pompki, nie odcinaj tuż przy niej, tylko jak najdalej (może uda się zrobić lutowanie przewodów w miejscu, które nie zanurza się w wodzie).

Jeśli nie, to trzeba bardzo dobrze zaizolować samo-wulkanizującą się taśmą, a następnie każdy przewód osobno izolować rurką termokurczliwą, wciągniętą na przewody jeszcze przed lutowaniem (długość odcinków rurki ok. 6 cm).

Nic więcej raczej nie trzeba robić, chyba że w przyczepie jest włącznik ciśnieniowy, regulowany, to wtedy ewentualnie delikatna korekta jego ustawień, jeśli po zamknięciu kranu, pompka by dalej pracowała.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bardzo wiemy na jaką wymienić i jak sprawdzić czy potrzebny jest zaworek ciśnieniowy (nic takiego nie widzę w jego przyczepie)

Zawór zwtotny może byc orginalnie w pompie lub dołożony zaraz nad nią ,wygląda jak mała gruszka ,potrzebny jest poto aby pompa po zamknięciu wody się wyłączyła (ja kupiłem na allegro ok 20 zł) jeśli masz krany z mikrowyłącznikami (KABELKI POD KRANEM)to zaworu nie potrzebujesz.Wymiana pompki jest bardzo prosta rozbierasz wtyczkę ,rozlutujesz przewody,odczepiasz wąż  wysuwasz przewody   a potem w odwrotnej kolejności. Powodzenia 

Edytowane przez Andrzejo19 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam forumowiczów. Nie mogłem znależć innegi miejsca na moje pytanie, więc może tu. Ja mam w mijej przyczepce pompki zanużeniowe. Ale chciałem zapytać o zasadę działania pompek wodnych przepływowych z włącznikiem/wyłącznikiem ciśnieniowym. Pytanie moje nie jest tylko teoretyczne gdyż zamierzam zakupić gazowy przenośny podgrzewacz wody na propan-butan i nie wiem czy może on być zasilany w wodę za pomocą pomki zanurzeniowej czy musi być to pomka przepływowa.Bę dę wdzięczny za wyjaśnienia teoretyczne i praktyczne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mundek!
Trochę pomyliłeś różne pojęcia. Zasada działania pompki zanurzeniowej i przepływowej jest na ogół taka sama, różnica tkwi w umiejscowieniu pompki w instalacji.
Pompka zanurzeniowa, jak nazwa wskazuje, musi być zanurzona w wodzie, aby móc ją pobrać i podać w różne punkty instalacji wodnej.
Pompka przepływowa jest z kolei montowana już na jakimś odcinku instalacji (np. na długim przewodzie wodnym). Zastosowana może być np. w celu wspomagania przepływu cieczy lub, jeśli ma zdolność zasysania, to działa tak samo, jak zanurzeniowa.
W przypadku, o którym piszesz (jakiś ogrzewacz wody) musisz zwrócić uwagę na coś zupełnie innego, a mianowicie parametry przepływu i ciśnienia wody, które są wymagane przez to urządzenie. Poza tym, łatwiej by było, gdybyś dał fotkę i sprecyzował, o jakie urządzenie chodzi. Najczęściej można spotkać takie, które pracują bezciśnieniowo lub ciśnieniowo, jeśli chodzi o instalację wody. Gdy to ustalisz, wtedy będzie wiadomo, jak powinna być zbudowana instalacja wody w takim przypadku.
Dla instalacji ciśnieniowych, które są montowane w lepiej wyposażonych przyczepach, stosuje się w większości przypadków tzw. pompy membranowe, które mogą bez problemu zasysać wodę z wbudowanego zbiornika. W instalacjach typu "premium", stosuje się model w pełni ciśnieniowy, czyli krany, jak w domu (bez wyłączników), a w obwodzie instalacji montuje się jeszcze tzw. "akumulatory" ciśnienia. Poza tym, w pewnych przypadkach, w określonych miejscach instalacji, mogą być wymagane zawory zwrotne. Gdzieś jest temat, w którym te instalacje dokładnie opisywałem, poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kristofer.Podgzewacz który mam na myśli można kupić na obelink.pl Występuje tam pod naazwą przenośny gazowy /LPG/ podgrzewacz wody Eccotemp CE L5 50 mbar w cenie ok 1140zł.I właśnie wyłącznie do zasilania tego podgrzewacza muszę zakupić pompkę 12V tylko nie wiem jaką.Gdybyś mając te wiadomości mógł coś doradzić.


Znalazłem na Allegro nr. aukcji 5696902367- dziwnie tania bo 65 zł. Czy taka np. mogła by być zastosowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ogrzewacz potrzebuje instalacji ciśnieniowej wody i pracuje przy ciśnieniu ok. min. 1,5 - 5,5 bar.

Najważniejsze: ten ogrzewacz nie nadaje się do pracy wewnątrz przyczepy!!!

Poczytaj tematy o podgrzewaniu wody w przyczepach. Najlepiej kupić, jeśli nie nowy, to przynajmniej używany bojler gazowy lub nawet elektryczny (w/g potrzeb), ale przeznaczony dla karawaningu. Używki z "angielek" można kupić często np. na All... w cenie kilkuset zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer masz rację ale ja nie będę go używał w przyczepie a w tak zwanym namiocie socjalnym z tyłu przyczepy czyli praktycznie na otwartej przestrzeni.I dlatego moje pytanie o rodzaj pompy wody-czy musi być przepływowa a jeżeli tak to czy może być taka jak z aukcji 5696902367 z Allegro / zakładając że ta pompka ma zdolność zasysania wody/? W opisie sprzedawca napisał że daje 2,4 bar.


Ja Kristofer jestem typem osiadłego turysty i przyczepkę rozstawiam z całym majdanem na co najmniej tydzień i głównie na polach biwakowych albo w zupełnej dziczy a na nadmorskich kempingach korzystam z natrysków ogólnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka wydaje się spełniać wymagania (mieści się w zakresie potrzebnego ciśnienia), ale czy będzie to współpraca OK, tego nie wiem. :niewiem:

Ogrzewacz przystosowano do współpracy z siecią wodociągową, więc bez praktycznego testu można tylko snuć przypuszczenia. Dodatkowo, cena wskazuje raczej niską jakość pompy. Dobra pompa tego typu, kosztuje min. ok. 300 zł.

 

Użytkowanie tego ogrzewacza w namiocie, też jest niedopuszczalne, mimo że uważasz namiot za przestrzeń otwartą.
Ogrzewacz może pracować wyłącznie na zewnątrz! Otwarta przestrzeń musi być rozumiana dosłownie!

 

post-8228-0-30832300-1444061143_thumb.jpg

 

Moim zdaniem, idziesz nieodpowiednią drogą, a dodatkowo generujesz wysokie koszty i niski komfort użytkowania.
Napisałem, co myślę, ale oczywiście zrobisz, jak będziesz uważał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.