Skocz do zawartości

Dobór i kupno opon do przyczepy


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam takie pytanie  - Czy istnieje gdzieś katalog rozmiarów opon dopasowanych do danego modelu przyczepki ? Kupiłem Hobby 460 i to jest stary model  z 1976 r ;) i niewiem jakie opony powinne tam iść. Czy mają być do "13" czy "14" i o jakich parametrach.

 

Witam !

Nie prościej będzie zadzwonić lub napisać do wiarygodnego źródła i zapytać ?

Np. tu , powinni pomóc :hmm:

Wcześniej przygotuj sobie dane przyczepy (nr, rocznik, model).

Przy okazji możesz się dowiedzieć, jakie było zalecane optymalne ciśnienie dla takich kół.

Koła, to bardzo ważna rzecz i nie powinno się zgadywać.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 937
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Chrisos, dowiedziales sie juz? Ewentualnie w Polsce felgi do przyczep/lawet rozprowadza MWP. Opony to juz najmniejszy pikus... dopasowac felgi pod rozstaw srub i tyle... Do takiej przyczepki szly pewnie 13", ale to moje zgadywanki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym się podpiąć pod temat, być może ktoś wie - Knaus Eifelland Holiday 460 - jakie opony, ciśnienie? Poprzedni właściciel założył Kumho 195/70R14 a coś mi się wydaje, że nie jest to "typowy" rozmiar do tej przyczepki :] , zresztą sporo wiekowe.

Może ktoś z koleżanek/kolegów posiada takowe informacje? 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Nie prościej będzie zadzwonić lub napisać do wiarygodnego źródła i zapytać ?

Np. tu , powinni pomóc :hmm:

Wcześniej przygotuj sobie dane przyczepy (nr, rocznik, model).

Przy okazji możesz się dowiedzieć, jakie było zalecane optymalne ciśnienie dla takich kół.

Koła, to bardzo ważna rzecz i nie powinno się zgadywać.

IMHO

 

Dziękuje Ci za kontakt do tej firmy, jednak napisałem do nich i zostałem bez odzewu. ;/

Chrisos, dowiedziales sie juz? Ewentualnie w Polsce felgi do przyczep/lawet rozprowadza MWP. Opony to juz najmniejszy pikus... dopasowac felgi pod rozstaw srub i tyle... Do takiej przyczepki szly pewnie 13", ale to moje zgadywanki...

Jak narazie nic niewiem, teraz tak sobie myślę że jeżeli tam idą "13" to chyba nie są to standardowe wysokości opony jak 75 tylko pewnie będzie coś ok. 90 ale to tylkko takie moje dumania ;) Czy nikt nie ma aż takiego starego rocznika Hobby 460 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za kontakt do tej firmy, jednak napisałem do nich i zostałem bez odzewu. ;/

 

No, cóż ...

Nie poddawaj się i spróbuj jeszcze zadzwonić i przypomnij im o swoim e-mailu.

Jeśli i to nie odniesie skutku, to będzie świadczyć tylko o "Centrum Campingowym Smolicz" i o tym, jak traktują klientów.

Często zdarza się w firmach, że ktoś przeoczy jakiś e-mail itd.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

:hej:

Mam założone opony 205 / 70  R14

Są jakieś przeciwwskazania by założyć węższe 185 R14C ?

O takie:   http://www.robocar.pl/opony/letnie/dostawcze/debica/debica+quartet+2+185r14c+102+100q+cc2,,0,5-0,115587006,szi.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

:hej:

Mam założone opony 205 / 70  R14

Są jakieś przeciwwskazania by założyć węższe 185 R14C ?

O takie:   http://www.robocar.pl/opony/letnie/dostawcze/debica/debica+quartet+2+185r14c+102+100q+cc2,,0,5-0,115587006,szi.html

185 R14C ?  pozwolę sobie odświerzyć temat. Panowie jaka jest wysokość takiej opony? czy po  prostu jest to standardowe oznaczenie i wszystkie opony 185R14C mają jedną wysokość ?

Edytowane przez olo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185 R14C ?  pozwolę sobie odświerzyć temat. Panowie jaka jest wysokość takiej opony? czy po  prostu jest to standardowe oznaczenie i wszystkie opony 185R14C mają jedną wysokość ?

 

185R14 to to samo co 185/80 R14, czyli max wysokość opony, tzw "pełny balon" . Jeżeli przechodzisz z 205/70 to to jest prawidłowo przeliczna wartość. Kolejno schodząc z szerokości: 195/75 i 185/80. 

 

Wszystkie opony, które maja wysokość 80, zwyczajowo maja to pomijane w oznaczeniu, np: 165R13 to to samo co 165/80R13  :skromny:

 

Pojaśniało w główce ??  :P  :P  :P 

 

Jakby co to pytaj  :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojaśniało,pojaśnialo :)  .Nie przechodzę na inny rozmiar tylko chcę zmienić na nowe bo moje są z rocznika 2006. Jest tylko na nich tak opisany rozmiar więc nie wiedziałem czy to standard jakiś czy nie. Nie wiedziałem ,że jak coś jest w maxymalnym rozmiarze to tego wymiaru się nie podaje :hmm: . Co rusz jakieś nowe wiadomości :)  Dzięki za info :)

Ps.Czekaj Ty czekaj... przyjdzie taki temat,że ja Ci też rozjaśnie :yay::] :] .....a na poważnie to dzięki jeszcze raz :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem u niektórych forumowiczów taką rzecz .

Usilnie dążą do opon , które są m.in. szersze niż powinny być w oryginale . Nie wiem czym to jest spowodowane ale wydaje mi się , że przez to (szerokość opony) wzrasta zużycie paliwa , opona taka bardziej "szuka" kolein na drodze .

Ja osobiście preferuję opony wzmacniane ( C ) o takim rozmiarze jaki jest do mojej czepki przeznaczony z zachowaniem odpowiedniego indeksu nośności .

Przesadne dobieranie (zawyżanie) rozmiarów i indeksów nośności opon to chyba przerost formy nad treścią .

Edytowane przez finger (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Nie przechodzę na inny rozmiar tylko chcę zmienić na nowe bo moje są z rocznika 2006.

 

Zatem, potrzebujesz opony 185/80R14, najlepiej z indeksem C, lub (jak to ma miejsce u mnie) z adnotacją "light truck". Sądząc po rozmiarze opon, Twoja cepa do małych nie należy, więc opona do osobówki maże być za słaba. Zresztą rozmiar chyba nie bardzo "osobowy"  :hmm:

Ale jak z 2006 roku, to czy aby na pewno potrzebujesz wymiany  :hmm: To jeszcze nie zabytek, chyba, że widać pęknięcia czy inne oznaki starości...

Ja osobiście kupiłem w tym roku na Alledrogo zimówki z 2002 roku od gościa, który trzymał je w domku na działce, w ciemnościach, po jednym sezonie i są jak nowe  :yay: Jeździ się dobrze, nic nie spękane....

 

 

Ps.Czekaj Ty czekaj... przyjdzie taki temat,że ja Ci też rozjaśnie :yay:

 

Azaliż, umysł mój zaciemnion jest w wielu dziedzinach, a zwłaszcza w kwestii wpływu deszczów monsunowych na rozwój pantofelka błotnego, w lasach namorzynowych, Buthanu Wschodniego. Czekam na kogoś, kto rozjaśni mi tą mroczną tajemnicę :look:    :] :] :] :] :] :] :lol: :lol: :lol:

 

Usilnie dążą do opon , które są m.in. szersze niż powinny być w oryginale . Nie wiem czym to jest spowodowane ale wydaje mi się , że przez to (szerokość opony) wzrasta zużycie paliwa , opona taka bardziej "szuka" kolein na drodze .

Ja osobiście preferuję opony wzmacniane ( C ) o takim rozmiarze jaki jest do mojej czepki przeznaczony z zachowaniem odpowiedniego indeksu nośności .

 

Pełna zgoda. I to nie tylko w cepach ale i w zwykłych osobówkach i nie tylko Forumowicze ale i zwykli połykacze asfaltu.

 

W fazie projektowania, dla samochodu (a prawdopodobnie, także i dla cepy), przeprowadzane są tzw. obliczenia trakcyjne, w trakcie których m.in. dobierany jest rozmiar koła (opona + felga). I dla tego rozmiaru dobierana jest cała reszta, zależnych od niego parametrów i przeliczników. Jeżeli ten rozmiar zostanie zmieniony, zakłamanych zostaje wiele danych w tym prędkość pojazdu, przebieg, zużycie paliwa na komp. pokładowym itp. Inaczej też zachowuje się pojazd na drodze - wszak i jego zawieszenie obliczono dla innych kół....

O zachowaniu na koleinach - to w przypadku szerokich opon - nie wspomnę...

 

Ja od dawien, dawna nie zmieniam rozmiaru opon, na zimę zakładam taki sam rozmiar jak lato i nigdy się nie zawiodłem.

 

I to samo, odnosi się moim zdaniem do cepy. :zolta:

 

Howgh  :angry:  Powiedziałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Zatem, potrzebujesz opony 185/80R14, najlepiej z indeksem C, lub (jak to ma miejsce u mnie) z adnotacją "light truck". Sądząc po rozmiarze opon, Twoja cepa do małych nie należy, więc opona do osobówki maże być za słaba. Zresztą rozmiar chyba nie bardzo "osobowy"  :hmm:

Ale jak z 2006 roku, to czy aby na pewno potrzebujesz wymiany  :hmm: To jeszcze nie zabytek, chyba, że widać pęknięcia czy inne oznaki starości...

Ja osobiście kupiłem w tym roku na Alledrogo zimówki z 2002 roku od gościa, który trzymał je w domku na działce, w ciemnościach, po jednym sezonie i są jak nowe  :yay: Jeździ się dobrze, nic nie spękane....

 

 

Oponki są w super stanie.Żadnych spękań,pełny bieżnik,cycki z boków! nic nie biją ,wyglądają jak nówki!!!  Maja indeks C. Tyle tylko,że mają 7 lat i nie wiem jak do tego podejść???? :( . Z drugiej strony Producenci opon podają,że opona przechowywana w prawidłowy sposób i w prawidłowych warunkach uznawana jest za nową do 5ciu lat.

 

 

 

2. Azaliż, umysł mój zaciemnion jest w wielu dziedzinach, a zwłaszcza w kwestii wpływu deszczów monsunowych na rozwój pantofelka błotnego, w lasach namorzynowych, Buthanu Wschodniego. Czekam na kogoś, kto rozjaśni mi tą mroczną tajemnicę :look:    :] :] :] :] :] :] :lol: :lol: :lol:

 

Już Ci rozjaśniam kawałem : W pewien monsunowy dzień Król Buthanu Wschodniego puka do komnaty Królowej i pyta : AZALIŻ mogę wejść?? a Królowa na to : a wejdź , A ZALIŻ .   :)   I tak rozmnażają się pantofelki w Buthanie Wschodnim :)

 

 

3.Pełna zgoda. I to nie tylko w cepach ale i w zwykłych osobówkach i nie tylko Forumowicze ale i zwykli połykacze asfaltu.

 

W fazie projektowania, dla samochodu (a prawdopodobnie, także i dla cepy), przeprowadzane są tzw. obliczenia trakcyjne, w trakcie których m.in. dobierany jest rozmiar koła (opona + felga). I dla tego rozmiaru dobierana jest cała reszta, zależnych od niego parametrów i przeliczników. Jeżeli ten rozmiar zostanie zmieniony, zakłamanych zostaje wiele danych w tym prędkość pojazdu, przebieg, zużycie paliwa na komp. pokładowym itp. Inaczej też zachowuje się pojazd na drodze - wszak i jego zawieszenie obliczono dla innych kół....

O zachowaniu na koleinach - to w przypadku szerokich opon - nie wspomnę...

 

Ja od dawien, dawna nie zmieniam rozmiaru opon, na zimę zakładam taki sam rozmiar jak lato i nigdy się nie zawiodłem.

 

I to samo, odnosi się moim zdaniem do cepy. :zolta:

 

Howgh  :angry:  Powiedziałem. 

 

Dużo prawdy jest w Waszych wypowiedziach ale zauważcie,że nawet w książce serwisowej są podane dwa czy trzy inne rozmiary które można stosować zamiennie  zamiast tych,które wyjeżdzają z fabryki. Dzieje się to bez utraty gwarancji więc na pewno jest dostosowane do parametrów auta.

 

Howgh :)

Edytowane przez olo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Moim zdaniem, wymiana dziewięcioletnich opon na nowe nie powinna nawet podlegać dyskusji i wygląd zewnętrzny opony nie ma tu jakiegokolwiek znaczenia.

Zwłaszcza w przypadku przyczepy, której zawieszenie w stosunku do samochodowego jest niewspółmiernie prostsze, a warunki pracy kół są dużo gorsze.

Na naszym forum są opisy przygód i zniszczeń spowodowanych starością lub słabością zastosowanej opony - poczytajcie i pooglądajcie (są też fotki).

Zastanawiam się, jaka to oszczędność w obliczu zniszczenia znacznej części przyczepy, czego przecież nie można wykluczyć.

W najlepszym wypadku może to być tylko zniszczona felga i nadkole przyczepy, ale czy warto jeździć ze świadomością takiego zdarzenia ?

Po 6, może 7, a już na pewno 8 latach użytkowania opony w przyczepie, powinna być ona wymieniona na nową, a że jest to opona z przyczepy, to zawsze będzie wyglądać niemal, jak nowa i każdemu żal, jednak w razie ..., żal może przerodzić się w ból.

 

Olo ma chyba na dodatek cięższą budkę, więc tym bardziej nie powinien debatować, tylko na wiosnę zmieniać jej "buty".

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.