Skocz do zawartości

Butla gazowa w wysokiej temperaturze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kolejne pytanie laika. Zabieram przyczepę do Grecji, latem temperatury w dzień oscylują ok 40 stopni, bywa więcej. Owszem, przyczepa będzie stać w cieniu ale nadal wysoka temperatura będzie ją ogrzewać. W internetach przeczytałem, że butla gazowa jedynie do 35 stopni, powyżej niebezpieczeństwo rozszczelnienia czyli wybuchu. No i teraz nie wiem czy nie zrezygnować z butli, zakupić kuchenkę elektryczną i po sprawie gdyż na kampingu mam podłączenie do prądu. Ktoś z was  już ćwiczył butle w tropikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem ale myślę, że jeżeli butla będzie w cieniu to nic jej nie grozi. Weźmy na przykład butlę zamontowaną w samochodzie zasilanym LPG. Pozostawiając samochód na słońcu - wewnątrz jest dużo wyższa temperatura niż 40ºC, a w bagażniku butla z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bez przesady, Grecja, to nie tropiki ;-)

Kiedyś w tym temacie, chyba od tego miejsca była o tym rozmowa

http://forum.karawaning.pl/topic/11211-gas-light-bp-wybijcie-to-sobie-z-głowy/?p=281135

Generalnie nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, aby mieć butlę w Grecji, oczywiście, jeśli jest "firmowo" napełniona (prawidłowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj taki reduktor z pomiarem - ja ostatnio przymierzam się do zmiany reduktora bo już 5lat minęło a podobno trzeba co 5lat zmieniać.

wpadł mi w ręce taki oto reduktor oczywiście z nakręcanym wężem. Podoba mi sie bo wskazuje ciśnienie w butli a co za tym idzie niebezpieczeństwo :)

ale czy wskazuje ilość hmmm. chyba nie.

Jeżeli masz stracha to zdrowy obiaw ale byle nie shiz'a - jedź spokojnie z butlą do Grecji i jedynie nie wystawiaj jej na słońce.

Ja lodówkę odpalam dzień wcześniej na gaz i z tak odpalona wracam :D

http://sklep1482395.home.pl/pl/p/REDUKTOR-Z-MANOMETREM-do-butli-GAZ-PROPAN-BUTAN/180

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufloz, max co 10 Lat aby dostać przegląd gazowy z normą G-607, nie co 5 lat.

Starszych tez używają le to wiadomo, może być już niebezpieczne ze starości.

 

Z tym reduktorem nie dostaniesz przeglądu w przyszłości (gazowego) bo tam jest wąż wciskany jak w domowych kuchenkach a nie z z gwintem jak w karawaningu.

Ciśnienie tego reduktora to 37mbar a w karawaningu masz 30 i 50mbar, 37 jest tylko w instalacjach "domowych".

Ale oczywiście założyć możesz i działać będzie, tylko:

jeżeli toja cepka działa na 50mbar to będziesz miał dużo słabsze ogrzewanie oraz płomień w kuchni, jeżeli na 30mbar to teoretycznie przekraczasz dopuszczalną wartość ale działać będzie, czy bezpiecznie, zdecyduj sam ;)

 

 

Sam manometr to bajer bo butla trzyma ciśnie w szerokim zakresie napełnienia więc będzie OK, OK, OK nagle tak sobie i już pusta, więc on Ci za wiele nie da, a wzrostu ciśnienia do granic możliwości nie masz się co obawiać, butla zniesie naprawdę dużo (z palących się domów, wynosi się nieraz butle które już są okrągłe a jeszcze nie pękły od ciśnienia wewnętrznego), słońce i temperatura powietrza im nie zaszkodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj taki reduktor z pomiarem - ja ostatnio przymierzam się do zmiany reduktora bo już 5lat minęło a podobno trzeba co 5lat zmieniać.

http://sklep1482395.home.pl/pl/p/REDUKTOR-Z-MANOMETREM-do-butli-GAZ-PROPAN-BUTAN/180

 

Kol. Strus mnie wyręczył w odpowiedzi i nie muszę już tyle pisać :yay: , dlatego jedynie potwierdzam te słowa i podaję przykładowy link, gdzie było o reduktorze pisane. Mniej więcej od tego miejsca:

http://forum.karawaning.pl/topic/5697-wyposażenie-obowiązkowe-przyczepy/?p=307874

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 40 stopni to bym się nie martwił. Butle dlatego butli nie wolno przepełniać by była poduszka bezpieczeństwa. Co innego jak naładujesz gdzieś na stacji ze średnio sprawną wagą... ale butla w pełni sprawna zatankowana w porządnej firmie - nie ma czego się obawiać.

Kiedyś byłem w fabryce butli i oglądałem testy butli. Naprawdę ciśnienia są potężne by rozerwać butlę. W 40 stopniach takich nie uzyskasz. 

 

Ogólnie nie przejmuj się. Jedź i ciesz się wakacjami. Butla w bakiście będzie bezpieczna.

 

Edit. Przy pożarach butle stoją nieraz w ogniu i się je wyciąga i chłodzi na zewnątrz. I jakoś w rekach się jeszcze nie rozerwała.

 

Bardziej niebezpieczne jest ulatnianie się gazu przez nieszczelności w układzie. Istnieje coś takiego jak Górna i Dolna granica wybuchowości. Pomiędzy tymi granicami jest stężenie gazu które może spowodować niezłe pier... nawet nie wybuch tylko pier... takie, że w całej klatce schodowej potrafią drzwi być wciśnięte do mieszkań - mieliśmy taki przypadek w zeszłym roku.

Tak więc czujnik gazu i sprawdzenie instalacji przed sezonem. Płyn w sprayu do sprawdzania szczelności kosztuje coś około 10 zł. A jak ktoś żałuje to woda z mydłem super pokazuje nieszczelności na połączeniach.

Ja zawsze sam sprawdzam instalacje bo "fachowcom" nie wierzę. Widziałem takich co mi tylko czujnikiem w aucie przejechał po silniku i stwierdził, ze jest ok, gdy woda z mydłem wyraźnie pokazała nieszczelność. Ale może na takich trafiłem.

 

EDIT. aaa i jeszcze jedno - niebezpieczne jest ściśnięcie butli - np. wypadek. To jest dopiero niebezpieczeństwo. Kiedyś na poligonie robiąc eksperymenty z butlą gazu urwał się zawór. Butla wystrzeliła do góry jak pocisk i spadła... ponad 500 metrów dalej na strzelnicy wojskowej :) Żołnierze leżeli plackiem na trawie bo nie wiedzieli co się dzieje jak słyszeli świst lecącej butli.

Edytowane przez stef (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struś - przecie pisałem że z nakręcanym wężem... :D hihi wg firmy własnie GAZ BUT należy co 5lat ale skoro mam normę to luzik...

piszesz małymi literami, przeoczyłem :P 

5 lat to śmigaj jeszcze śmiało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,od ponad 20lat corocznie jeżdże do Grecji ,stałem w różnych miejscach np. w pełnym słońcu w miesiącu sierpniu kiedy temperatura jest bardzo wysoka i nigdy żadnych problemów z gazem . Jedż śmiało miłego odpoczynku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z pierwszych moich wyjazdów na wakacje właśnie do Grecji. Jechaliśmy wtedy pod namiot i wiozłem ze sobą taką 3kg butlę z nakręcaną kuchenką. Jako, że był to jeden z pierwszych, a nie pierwszy wyjazd, okazało się po drodze, ze skończył mi się gaz w tej butli. Jazda była do Grecji, ale przez Austrię. Wyjeżdżając z Austrii podjechałem na stację benzynową i dogadałem się z gościem, że nabije mi butlę. Jak się dogadaliśmy, tak zrobiliśmy. Potem w Grecji przez kilka dni miałem problemy z kuchenką. Psioczyłem, że jakiś zaświniony gaz mi dał, bo kuchenka się palić nie chciała. Po pewnym czasie zorientowałem się, że po prostu w butli było... za dużo gazu! Kiedy zużyłem część, później kuchenka zaczęła już palić normalnie. Kiedyś jeszcze miałem okazję przeżyć podobną sytuację i miałem potwierdzenie, jeśli w butli jest za dużo gazu, to taka kuchenka bezpośrednio na butli ma problem. Nie wgryzałem się dlaczego tak jest. Ale byłem właśnie w Grecji z butlą gazową zdecydowanie przepełnioną. Kiedy byliśmy w Atenach dowiedziałem się, że akurat były rekordowe upały. Podobno dobrze przekroczyły 40 stopni. ja nie miałem wtedy termometru. Tak więc napełnij butlę w sposób poprawny i jedź bez kombinacji nad temperaturą. Nic Ci nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BobBudowniczy  >  Zabieram przyczepę do Grecji, latem temperatury w dzień oscylują ok 40 stopni, bywa więcej.

                              ...  przeczytałem, że butla gazowa jedynie do 35 stopni, ...                               

                                   No i teraz nie wiem czy nie zrezygnować z butli, zakupić kuchenkę elektryczną i po sprawie ...

Grecja to nasz ulubiony kierunek. Z gazu korzystamy tylko na parkingach/kempingach tranzytowych.

Na kempingu korzystamy tylko z prądu. Gotujemy zawsze na zewnątrz ...

  < nasza kuchnia

Temperatury GR:

 

 

@stef  > O 40 stopni to bym się nie martwił. Butle dlatego butli nie wolno przepełniać

              by była poduszka bezpieczeństwa.

Bardzo profesjonalna odpowiedż.

 

Właśnie z tego powodu jeżdzimy na południe z butlą nie do końca napełnioną.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z butlą gazową zdecydowanie przepełnioną.

 

80% to bezpieczna norma - wszystkie butle tak sa nabijane

auto na gazie miałem zrobione że można było nabić w 100%(prawie) - ale robiłem tak jak od razu jechałem w trasę a nigdy jak miało stać w ciepłym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.