Skocz do zawartości

Zakup nowego samochodu z hakiem - pytanie.


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Albo poprzedni właściciel nic w tej kwestii nie zrobił albo to jest/był samochód z kratką i homologacja nie pozwala na ciągnięcie przyczepy.( to taka "kara" za odliczenie vatu) Niestety w tym drugim przypadku można tylko sobie bagażnik rowerowy na haku powiesić.Pytanie czy rzeczywiście to jest fabryczny hak bo trochę to dziwne że w DR go nie wbito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

39 minut temu, Arturo43 napisał:

Witam , zakupiłem używany samochód z fabrycznie zamontowanym hakiem . W dowodzie rejestracyjnym nie ma nic wbite. Jak uzyskać stosowny wpis????

A w karcie pojazdu jest wpis? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , zakupiłem używany samochód z fabrycznie zamontowanym hakiem . W dowodzie rejestracyjnym nie ma nic wbite. Jak uzyskać stosowny wpis????
Od pierwszego właściciela? Bo może przy jakimś przerejestrowaniu zapomnieli po prostu wpisać.

Sprawdź czy jest w karcie pojazdu wbity. Jeśli tak to idź do WK i dokonaj wpisu w DR. Natomiast jeśli hak nigdy nie był wbity w DR to czeka Cię wizyta na stacji diagnostycznej i standardowa procedura potem w WK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw na stację diagnostyczną. Tam dostaniesz papierek, który trzeba zanieść do wydziału komunikacji, wypełnić formularz i pani w okienku wbije hak do dowodu rejestracyjnego.

Auta z fabrycznym hakiem nie mają z automatu wpisu w dowodzie, trzeba się o ten wpis samemu postarać, o czym być może pierwszy właściciel nie wiedział. (kolejny absurd zafundowany nam przez biurwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Najpierw na stację diagnostyczną. Tam dostaniesz papierek, który trzeba zanieść do wydziału komunikacji, wypełnić formularz i pani w okienku wbije hak do dowodu rejestracyjnego.

Auta z fabrycznym hakiem nie mają z automatu wpisu w dowodzie, trzeba się o ten wpis samemu postarać, o czym być może pierwszy właściciel nie wiedział. (kolejny absurd zafundowany nam przez biurwy)

Dokładnie. Ostatnio w rodzinie odkryliśmy, że jeden holownik nie ma wbitego haka oraz ma 10KW zamiast 110KW w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szary11 napisał:

A w karcie pojazdu jest wpis? 

Nie ma takowego wpisu , tak że wizyta na stacji diagnostycznej . Dzięki za sugestie

 

 

Edytowane przez Arturo43 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wydziału komunikacji i np. danych w karcie pojazdu. DLa przykładu powiem że walczyłem  z WK w żarach woj.lubuskie gdzie rejestrowałem jeepa YJ z fabrycznym hakiem. Błąd którego ja nie wyłapałem okazał się tym że musiałem udać się na stację, zapłacić $$ i dostać stosowne pismo że mam hak. Żadne kserokopie KP z poprzednimi numerami rej.i wpisem że auto od 91r ma hak nie wniosło nic do sprawy ani to że urzędnik popełnił błąd. Mieli to w DUPIE.

Drugiego Jeepa reejstrowałem w WK w Świebodzinie podobna historia lecz Pani do błędu się przyznała i nie robiła żadnej jazdy i jak sama uznała czeski błąd. Wbiła i po kłopocie. ZObacz w KP czy masz hak wbity i walcz. Niestety co WK to inne mają zasady..swoje chore zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Arturo43 napisał:

Nie otrzymałem świadectwa chomologacji od sprzedającego. Nie jest tak że osobówki nie posiadają takowego świadectwa?

Homologację posiada każdy nowy pojazd, który jest wprowadzony do obrotu na rynek polski. Bez tego nikt nie zarejestruje Ci nowego pojazdu w WK.

Ale, moim zdaniem, nawet jeśli hak był zamontowany fabrycznie i widnieje w homologacji to tak czy inaczej taki pojazd musi przejść badanie techniczne. Mówi o tym Art. 71.4 Prrawo o ruchu drogowym:

"Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy ...może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego..."

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jacek00 napisał:

Bez tego nikt nie zarejestruje Ci nowego pojazdu w WK.

Ja takiego dokumentu nie dostałem z autem, ale pani w okienku o nim mówiła - skądś go sobie pobierała w postaci pliku. Ty dostawałeś homologację do ręki?

15 minut temu, jacek00 napisał:

Ale, moim zdaniem, nawet jeśli hak był zamontowany fabrycznie i widnieje w homologacji to tak czy inaczej taki pojazd musi przejść badanie techniczne.

Tak własnie było w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Ja takiego dokumentu nie dostałem z autem, ale pani w okienku o nim mówiła - skądś go sobie pobierała w postaci pliku. 

Bo homologacje daje dealer do WK, aby dostał kartę pojazdu przecież (chyba tak to działa). I ta homologacja powinna być wprowadzona do systemu - wtedy każdy WK w Polsce może sobie homologację podejrzeć jeśli zachodzi taka potrzeba.

Cytat

Ty dostawałeś homologację do ręki?

Pamiętaj, że ja mam auta w leasingu, więc samych kwitów nie widzę i pojazdów też nie rejestruję.

Natomiast przy pojeździe jak przyczepa, gdzie karty pojazdu nie wydaje się dostajesz normalnie homologację, z którą idziesz do WK.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.