Skocz do zawartości

instalacja na 13 pin w przyczepie - przeróbka


Olo924

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

przepraszam, może nie potrafię wyszukać - ale chociaż próbowałem .. :)

czy zmiana instalacji w przyczepie z 7 na 13 pinów jest bardzo skomplikowana?

 

Znalazłem przyczepe, która mi sie podoba (Dethleffs Bediun) ale ma ona instalacje na 7 pinów, ja mam w aucie fabryczny hak z instalacją na 13 pinów i wiem że to wygodne (posiadanie działającej lodówki i oświetlenia) w czasie podróży na południe Europy.

Czy przeróbka instalacji to tylko dołożenie brakujących przewodów i wymiana wtyczki - czy trzeba coś więcej zmieniać i modyfikować wew. przyczepy.

 

próbuję skalkulować czy lepiej szukać takiej co ma 13 pinów fabrycznie czy można sie bawic w przeróbki ...

 

z góry dziękuje za pomoc

 

Olo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dołożyć brakujące przewody i założyć nową wtyczkę.

Instalacja 7 żyłowa nie wchodzi w ogóle do przyczepy - kabel idzie bezpośrednio do oświetlenia zewnętrznego. W przypadku przeróbki na 13 pin będziesz musiał wprowadzić odpowiednie żyły do przyczepy i połączyć z instalacją 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dokładnie tak jak pisze kolega michalnap, do pina 9(stały+) i 10(+ po stacyjce) i 11 i 13 -(minus) i oczywiście resztę oświetlenia według schematu który znajdziesz na forum nazwa-jager 

Pozdrawiam

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. A tak na marginesie to myślę(który to rok?) że ta przyczepa posiadała wtyk na 13 pin, tylko ktoś mógł go przerobić pod 7pin bo takie gniazdo miał w aucie. Jak tak jest to przewody są, wystarczy sprawdzić tylko który przewód gdzie jest podpięty i podłączyć je w odpowiednie piny w nowej 13 pinowej wtyczce.

Pozdrawiam

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo u mnie przeróbka z 7 na 13 pin koszt około 300zł

 

przewody około 200zł reszta to wykończenie: puszki ;mocowania przewodów; wtyczka itp

Edytowane przez BeKa87 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MagZyg - przyczepa jest z 1991 roku ale świeżo sprowadzona z Holandii - nie wiem czy tam przerabiają 7-13 pinów, a nie wiem czy Dethleffs Beduin miał w standardzie 7 czy 13 pinów.

 

BeKa87 - dobra informacja - jeżeli to jest taki koszt to nie ma czym się przejmować - tylko jak reszta zagra - kupić i przerobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo924 sprawdź dokładnie wtyczkę. Ja też się zdziwiłem jak kupiłem przyczepę z Holandii - okazało się, że miałem wtyczkę 7-pin, ale na krawędziach były blaszki tworzące kolejne styki. Tym samym była to wtyczka 7-pin, która zapewniała 13 styków i instalację w przyczepie miałem przygotowaną do 13-pin.

W Holandii mają troche inne gniazda 7-pin - przystosowane do takich wtyczek.

 

U mnie wystarczyło wymienić wtyczkę w przyczepie. Nie trzeba było ciągnąć kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak jest z 91r to faktycznie może mieć w oryginale 7 pin, ale:

-na początku sprawdz ile przewodów dochodzi do wtyczki czy 7 czy więcej

-zbadaj gniazdo w aucie czy na pewno masz doprowadzone zasilanie pod 9 i 10 pin, z własnego doświadczenia wiem że nawet w oryginalnej wiązce nie wszystkie piny są podłączone :oslabiony:

-Jak w gnieździe jest ok to musisz jak pisałem wcześniej poprowadzić 4 nowe przewody od wtyczki dwa (+ i -)do lodówki i dwa (+ i -)do reszty urządzeń zasilanych na 12v czyli oświetlenie i pompka wody. Jak posiadzasz energoblok to do niego się podłączasz a z niego już jest rozprowadzenie przewodów do odbiorników na 12v.

Pozdrawiam

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.