Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Prędkość wiatru na jachcie jest większa niż prędkość cepki.

Oderwanie panela przy solidnym wietrze to prawie śmierć dla tego co stanie na drodze.

Na jachcie po panelach można chodzić więc odkształcenia są większe.

Drgania??? przecież niejednokrotnie trzeba się przywiązać do jachtu. A ten kołysze się i drga STALE!!!

I dlatego na jachtach panele się przykleja a nie przykręca.

Ci sprzedawcy to jacyś dziwni!!!!

Mam przyklejaną u siebie drugi rok i z pewnością nie zamienił bym na przykręcaną

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przymierzyłem sobie na dachu panel o wymiarach ok 150x70 o mocy 150W, czyli taki jaki chce kupić i lekka kicha. Zielony prostokącik to miejsce gdzie będę przechodził przez dach. Chce panel przyklejać wiec zdecydowanie wlałbym by był krótszym bokiem do kierunku jazdy ale średnio to wychodzi. Mogę tak go zmieścić w ustawieniach 2 i 3 ale wtedy mam o ok 1m dłuższy przewód miedzy pv a regulatorem. Ustawienie 1 to miejsce gdzie mam najbliżej do przepustu choć panel jest w poprzek-zdjęcie może trochę przekłamywać ale panel mieści się przed załamaniem dachu. Miejsce nr 4 to ma taką zaletę, że ładnie się mieści pomiędzy oknami dachowymi, grzybkiem wentylacyjnym a krawędzią dachu, ale nie wiem czy to istotne argumenty by uznać miejsce nr 4 za sensowne. W sumie kolejność cyferek odzwierciedla ich uzasadnienie do montażu. Co o tym myślicie?

1362415199_montapanelaPV.thumb.jpg.d13bdcd00ef1352986596eb6264193f0.jpg 

Edytowane przez mirmar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poprzeczne do dachu oraz największa siła odrywająca panel przez przednie pochylenie dachu. Dodatkowo antena może ci robić cień na panelu. Przez to pochylenie dachu nawet nie ma po co stosować owiewek. Według mnie najgorsze miejsce.

2. Według mnie najlepsze miejsce, bo wzdłuż kierunku jazdy, jeden metr przewodów solarnych możesz puścić w korytku. Wyjście przewodów przez przelotkę z dachu będzie do tyłu (wiatr wdmuchujący wodę).

3. Analogicznie jak nr. 2 jednak dalej od przelotki. Pytanie, w którą stronę otwierają Ci się szyberdachy, co by przemyć solar jak się zabrudzi.

4. Poprzecznie do kierunku jazdy, można by zastosować dwie mniejsze owiewki po obu stronach szyberdachu.

 

Ja bym zamontował nr. 2 i w przyszłości jest ewentualna możliwość zamontowania drugiego panelu w miejscu nr. 3.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przyklejał na 1. Przewody od razu do środka. Po sezonie będziesz przyklejał następne panele bo ten Ci nie wystarczy. Wtedy jak znalazł miejsce 2 i 3.

Szkic trochę przekłamany - panel powinien wyjść spod cienia anteny.  Sił odrywających nie należy brać pod uwagę.

W czasie klejenia zadbaj o to aby usunąć powietrze spod panela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie strasz mnie, że po jednym sezonie będę musiał dokładać następny panel. Panel ostatecznie będzie miał 160W+regulator MPPT więc chyba da rade. Panel będzie przyklejany ale sztywny, montowany na narożnikach plastikowych (systemowych), nie elastyczny, a zapewne takiego tyczyła sie uwaga by wycisnąć powietrze spod spodu. Na podstawie waszego typowania skłaniam się do nr 2. Zresztą zamówiłem ten 1mb kabla więcej. Jutro zaczną do mnei schodzić elementy wieć zacznie się montaż. Chce zdążyć zanim pogoda się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje w czwartek kleić. Wtedy temperatury mają jeszcze być powyżej 15 stopni. Nie wiem jak długo ten klej wiąże, ale chyba kilka godzin po klejeniu temperatura kilka stopni poniżej 15 chyba nie zaprzepaści całej operacji. Mogę ewentualnie okryć panel na noc, np. jakimś kocem, folią.

Musze teraz to zrobić bo w kwietniu planujemy dłuższy wyjazd na południe europy i do tego czasu chce cepke odpowiednio wyposażyć, sprawdzić, przetestować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mirmar napisał:

Planuje w czwartek kleić. Wtedy temperatury mają jeszcze być powyżej 15 stopni. Nie wiem jak długo ten klej wiąże, ale chyba kilka godzin po klejeniu temperatura kilka stopni poniżej 15 chyba nie zaprzepaści całej operacji. Mogę ewentualnie okryć panel na noc, np. jakimś kocem, folią.

Musze teraz to zrobić bo w kwietniu planujemy dłuższy wyjazd na południe europy i do tego czasu chce cepke odpowiednio wyposażyć, sprawdzić, przetestować

Jak masz sikaflex251 to pierwsze wiązanie po 24h, ostatnie po 7 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale temperatura niższa co najwyżej wydłuży czas pełnego wiązania...

Wydaje mi się że bez problemu klej teraz - ja kleiłem 3tygodnie temu i po około 24h ruszyłem w trasę...wszystko OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystępuje do klejenia panel w ustawieniu 2 i skoro panel będzie blisko lewej krawędzi przyczepy to naszła mnie myśl czy nie ryzyka, silnych podmuchów wiatru od wymijanych tirów i czy nie wykonać dodatkowej osłony z boku na długości ok 50cm (panel ma długość ok 160cm). Kierunek pędu powietrza od wymijanych tirów nie będzie raczej centralnie od przodu a bardziej z ukosa. Gdybym panel miał na środku dachu abo przy prawej krawędzi obawy byłyby mniejsze, ale skoro jest bezpośrednio przy lewej krawędzi to ryzyko sie zwiększa. Mam primer 210, mam sikaflex więc może od razu wykonać sobie taki spojler. Myślałem by go wykonać z blachy do obróbek blacharskich, grubość 0,5mm, wygiętej w kształt kątownika i nawet z kątem rozwartym. Od przodu jego opór byłby niewielki a chroniłby panel przed ukośnymi podmuchami. Jak mam założone dodatkowe lusterka to juz kilka razy przejeżdżąjące tiry zamykały mi lusterka w samochodzie więc mam świadomość że ta siła jest całkiem spora. Co o tym myślicie?

1028424266_montazpanelPVspojler.thumb.jpg.20a1c3f73b55daf835d36f136d9554a1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie chyba nie ma konieczności zakładania takiego spojlera IMHO. Wadą może być ograniczony swobodny przepływ powietrza i mniejsza wydajność nagrzanego panelu. Ja bym po prostu przesunął panel dosyć blisko okna dachowego (jednak nie znam wymiarów), przecież same łapy odsuną panel na 5-10 cm od krawędzi dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.