Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli cyna z połączenia wypłynie to już dużo wcześniej nie masz izolacji na przewodach.

Trwałość połączenia w konektorach mnie nie martwi. Teraz muszę bez strat dla

dachu odciąć solar.

 

MC 4 są jednorazowe ? Nie da się ich zdemontować i powtórnie założyć ?

Głownie chodzi o możliwość wyjęcia ich z oprawek z tworzywa, żeby możliwe było nałożenie peszla na kabel.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ile czkaleś po nałożeniu primera, czas minimalny wystarczy czy lepiej robić to dzień później ?

 

 

Przepisowe 10 minut, warunki zewnętrzne były bardzo dobre, bo to był chyba lipiec lub sierpień.

Oczywiście ten czas jest dla Primera 210, który stosowałem. Jeśli ktoś zdecyduje się na jakiś inny "wynalazek", to czas trzeba dostosować do jego wymagań (pisałem o tym kilka postów wcześniej). Staramy się dobrze zanurzyć pędzelek w preparacie, aby nałożyć warstwę na jednej z czterech powierzchni uchwytu za jednym razem. Nie jest wskazane poprawianie nakładania po pewnym czasie, chyba, że natychmiast. Warstwa ta nie może być zbyt cienka, ale i nie może być zbyt gruba, czyli taka, ze będzie się aż rozlewać. Trudno to opisać, ale smarowana powierzchnia ma być w pełni pokryta podkładem (bez pustych miejsc).

Zaczynamy od uchwytów, a kończymy na dachu. Po posmarowaniu uchwytów, o których wspominałem, wyraźnie widać "reakcję" tego tworzywa z primerem - wyraźnie, powierzchniowo mięknie, takie przynajmniej sprawia wrażenie.

Po przepisowym czasie schnięcia, natychmiast nakładamy klej ("wężykiem").

 

post-8228-0-90542800-1428234189_thumb.jpg

 

Ma być go tyle, aby po dociśnięciu mógł pokryć swobodnie całe klejone powierzchnie - nadmiar "wypłynie". Resztę czynności opisałem już wcześniej.

Żeś mi Krzysiu namieszał... napisałem jeszcze wiadomość do www.sika.pl .  Zobaczymy co oni jeszcze powiedzą.

 

Przykro mi z tego powodu, wcale tego nie chciałem :nono:

Po prostu napisałem, jaki jest mój pogląd na tą kwestię, znając szczegóły zastosowania i opierając się na materiałach producenta, których fragmenty przedstawiłem.

Sorry za to mieszanie. :blagac: 

MC 4 są jednorazowe ? Nie da się ich zdemontować i powtórnie założyć ? Głownie chodzi o możliwość wyjęcia ich z oprawek z tworzywa, żeby możliwe było nałożenie peszla na kabel.

 

Nie próbowałem tego na tych konektorach, które zakładałem, ale doświadczalnie na kawałku innego przewodu i udało mi się zdjąć osłonę. Wcześniej, chyba miniaturowym wkrętakiem coś tam naciskałem, podginałem, ale jest to niezmiernie trudne i często kończy się uszkodzeniem konektora, więc najlepiej jednak zakładać nowe.

210 mogłem mieć na zamówienie (na wtorek do odbioru). 3N od ręki był

 

... no i nie lepiej było poczekać do wtorku :hmm:

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą.

Mam w takim razie pytanie: jakie uchwyty chcesz kleić - te fabryczne, czy robisz sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie kupię komplet ! Mam już strunę, jak rodzina nie zauważy, może uda mi się dzisiaj wymknąćna chwilę i przetestować odcinanie profili z dachu!Ile czkaleś po nałożeniu primera, czas minimalny wystarczy czy lepiej robić to dzień później ?

Nie wygłupiaj się Witus. Przecież nie będę koledze sprzedawał czegoś co po miesiącu i tak bym musiał wyrzucić, a Sikaflexu również nie zjem, a nie podejrzewam żebym zużył dwie tuby.

Jedyne co, to jak pisałem, wysyłka może być dopiero za tydzień lub nawt dwa. Jeśli to Ci nie przeszkadza to dawaj na PW dane do wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygłupiaj się Witus. Przecież nie będę koledze sprzedawał czegoś co po miesiącu i tak bym musiał wyrzucić, a Sikaflexu również nie zjem, a nie podejrzewam żebym zużył dwie tuby.

Jedyne co, to jak pisałem, wysyłka może być dopiero za tydzień lub nawt dwa. Jeśli to Ci nie przeszkadza to dawaj na PW dane do wysyłki.

Jakby Witus zrezygnował to ja się piszę Hobbyuser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi z tego powodu, wcale tego nie chciałem :nono:

Po prostu napisałem, jaki jest mój pogląd na tą kwestię, znając szczegóły zastosowania i opierając się na materiałach producenta, których fragmenty przedstawiłem.

Sorry za to mieszanie. :blagac:

 

 

... no i nie lepiej było poczekać do wtorku :hmm:

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą.

Mam w takim razie pytanie: jakie uchwyty chcesz kleić - te fabryczne, czy robisz sam?

Krzysiek, na Ciebie w życiu bym się nie pogniewał! :piwo: W sprawach technicznych jesteś dla mnie wyrocznią :ok:

 

Teraz się zastanawiam, czemu nie poczekałem. Sprzedawca był tak przekonujący i merytoryczny, że nie sposób było nie uwierzyć. A przy tym nie czułem by chciał na siłę wcisnąć to co ma od ręki. Sprzedawca idealny, czy również fachowiec? :hmm:

 

Poczekam jeszcze na odpowiedź z Sika. Z chemią tak bywa, że czasem nadaje się do rzeczy, o których się nie koniecznie pisze oficjalnie w ulotce. Np. 210 składem różni się od 210T, a 210T ma więcej wspólnego z 3N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK :skromny:   :piwo:

 

Co do sprzedawcy, to jestem przekonany, że działał w dobrej wierze i mówił Ci wszystko zgodnie z własnym przekonaniem.

Może nie znał dokładnie wszystkich niuansów zagadnienia, o których tu piszemy. Do kogo pisałeś w sprawie podkładu, czy tak ogólnie do Siki?

Jakie uchwyty chcesz kleić w swojej przyczepie - te fabryczne, czy robisz sam z kątowników?


attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1428242153.011593.jpg

To chyba ciekawy klej, w przypadku klejenia aluminium do przyczepy nie potrzebuje primera ?!

 

Przypuszczam, że w przypadku tego kleju (nawiasem mówiąc bardzo dobrego), również trzeba użyć odpowiedniego podkładu (tzw. deaktywatora) - oczywiście dla "naszych", opisywanych tu zastosowań.
W opisie tego kleju, jak i omawianego wcześniej Sikaflex, jest podane, że kleje łączą kilka rodzajów powierzchni i na ogół nie wymagają stosowania dodatkowych materiałów, jednak podano również, że w przypadkach, gdy mogą wystąpić bardzo duże fizyczne i fizykochemiczne obciążenia spoiny, gdy będzie narażana na trudne warunki cieplne (słońce, deszcz, mróz), a konieczne jest uzyskanie całkowicie pewnego połączenia, to wymagane / zalecane jest użycie primera / deaktywatora.

 

post-8228-0-30862900-1428332604_thumb.jpg

Tu wracam do tego, co napisałem wcześniej: pamiętać trzeba, że nasz panel na dachu nie jest przyklejony na stacjonarnej powierzchni np. na budynku, tylko na dachu przyczepy. W tym przypadku, działają na niego duże siły związane z zawirowaniami powietrza, gdy przyczepa jest w ruchu i to często non stop, przez wiele godzin. Podobnie z pozostałymi czynnikami atmosferycznymi i to przez wiele lat. W przypadku odklejenia się panelu z dachu jadącej przyczepy, skutki mogą być trudne do przewidzenia. Panele montowane stacjonarnie, mają mocowania przykręcane mechanicznie do trwałej konstrukcji mocującej, a nasze panele, na ogół tylko kleimy do dachu. Mało kto mocuje je dodatkowo wkrętami. Jeśli mamy zaufać wyłącznie spoinie kleju, to połączenie należy wykonać nadzwyczaj rzetelnie, wykorzystując do tego wszelkie możliwe dodatki poprawiające jakość połączenia. Wszelkie uproszczenia i oszczędności są tu niewskazane. Z tego powodu, mimo że sam klej w początkowym okresie wydaje się wystarczać, powinniśmy zastosować odpowiedni odtłuszczacz i podkład. Można wzorować się na producentach zestawów do klejenia paneli na dachach przyczep, którzy kompletują te zestawy tak, aby zapewniały najlepszą jakość i wytrzymałość spoiny, więc w skład zestawu, zawsze wchodzi klej oraz odpowiednie preparaty aktywujące różne powierzchnie. Takie też zestawy klejące, sprzedawane są np. w kompletach z panelami do samodzielnego montażu (Frankana, Movera, Reimo itp.), mimo iż można by było sprzedawać przecież wyłącznie sam klej.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę montował na kątowniku 6cm. Montaż wzdłuż przyczepy, tuż za oknem dachowym.

 

W takim razie można chyba zaryzykować i zastosować ten "podkład". Gdybyś chciał montować dedykowane uchwyty z tworzywa, to wtedy już tylko seria "210" (powody opisałem wcześniej). Mimo wszystko, sam dążyłbym jednak do zastosowania podkładu zalecanego. Ciekawy jestem odpowiedzi z "Siki" :hmm:

IMHO

Krzysztof, broń Boże nie próbuję wyważać już otwartych drzwi. Po prostu zanim kliknę "kupuj" czytam co kupuję i dało mi do myślenia, że Primer 210 najczęściej jest opisywany jako grunt do "gołych" metali i nawet anodowane aluminium gruntuje się już innym podkładem.

 

Ta uwaga była ogólna, do wszystkich czytających, nie była adresowana do kogokolwiek konkretnie :skromny:

[...] czy jeśli chciałbym umieścić panel w osi przyczepy (oczywiście prawidłowo: krótszym bokiem do kierunku jazdy) wykorzystując jako spoiler okno dachowe widoczne na fotce (Midi-Heki 70x50) to jak daleko od okna powinienem wkleić panel, aby nie padał cień od okna ale był zachowany "efekt spoilera"? Czy można to jakoś wyliczyć?

 

Moim zdaniem, od kilku do najwyżej dziesięciu cm, przynajmniej tak sam bym zrobił. Cienia nie musisz się obawiać, bo

przecież okno nie wystaje więcej nad powierzchnię dachu, niż panel w uchwytach, a nawet gdyby była różnica kilku cm, to jest to bez znaczenia. Aby powstał jakiś cień, słońce musiało by być bardzo nisko nad horyzontem, a przy takich warunkach świetlnych, nie ma co liczyć na produkcję energii przez panel, więc i ewentualny cień byłby bez znaczenia.

Wyliczyć pewnie to można, ja nie potrafię i kieruję się wyłącznie wyobraźnią. Tak ustalałem odległość spojlera, który montowałem przed anteną SAT.

Kristofer, czy mógłbyś troszkę jaśniej opisać ta powierzchnię klejenia tych uchwytów ;) (jak wiesz, będę montował) i tak się zastanawiam jak powierzchnia rantu/obrysu przylegająca tego uchwytu do dachu (patrząc na zdjęcie w tym temacie ma około 1cm szerokości) a długość to obrys jest większa niż np. powierzchnia kątownika np. 4cm(szer. kontownika) na 10cm jego długości x 2szt na narożnik.

Jak dla mnie to wychodzi, że zastosowanie takiego kątownika na każdym narożniku panela ma powierzchnię styku ok. 4x10x2=80cm2. Chyba, że te uchwyty wypełnia się całkowicie klejem ale to bez sensu :hmm:

|Nie neguję słuszności ich stosowania (uchwytów) tylko zastanawia mnie sposób liczenia powierzchni. 

Takich narożników z kątownika mamy 4 szt więc na panel by przypadało po 320cm2.

 

Źle mnie chyba zrozumiałeś. Nie chodziło mi o powierzchnię klejenia, a o powierzchnię, na jakiej uchwyt "obejmuje" dach.

Popatrz na rysunek, może nim wyjaśnię bardziej obrazowo, o co mi chodziło (opisane wymiary uchwytu są rzeczywiste):

 

post-8228-0-35137400-1428367046_thumb.jpg

 

Kątownik o identycznej powierzchni klejenia, trzyma się dachu bardziej "punktowo" (łatwiej go zerwać łącznie z blachą dachu - zakładając odpowiednio silną spoinę, która nie puści). Uchwyt dedykowany, rozkłada szerzej to "trzymanie się", więc tym samym, siły działające na dach nie "ciągną" go tak mocno (podmuch powietrza w czasie jazdy), jak np. przy kątowniku.

Dobrze, że mi chociaż odpada problem czy wzdłuż czy w poprzek bo mam 2 szt. kwadratowych paneli ;)

 

Koledzy już o tym pisali - takich paneli nie wolno montować na dachach przyczep :jump:

Dzisiaj z powodu śniegu prace tylko wewnętrzne. Mam nadzieję, że w tej wersji regulator będzie bezpieczny. Kable pozaciskane i podpięte (żeby nic się z nimi nie stało w trakcie podróży). 

 

Odnoszę wrażenie, że sam już dostrzegłeś sens wykonanych poprawek i większe zadowolenie z wykonanej pracy :hmm:

Jest :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że sam już dostrzegłeś sens wykonanych poprawek i większe zadowolenie z wykonanej pracy :hmm:Jest :ok:
Gdybym ryzykował tylko uszkodzenie panela, czy porysowanie przyczepy pewnie bym tego nie poprawiał. Perspektywa tego, że panel może wylądować w czyjejś szybie, albo coś gorszego skutecznie mnie przekonała do poprawy mocowania.Zamówiłem dedykowane łapy, wkrótce poprawię instalację do końca.

 

Nie wygłupiaj się Witus. Przecież nie będę koledze sprzedawał czegoś co po miesiącu i tak bym musiał wyrzucić, a Sikaflexu również nie zjem, a nie podejrzewam żebym zużył dwie tuby.Jedyne co, to jak pisałem, wysyłka może być dopiero za tydzień lub nawt dwa. Jeśli to Ci nie przeszkadza to dawaj na PW dane do wysyłki.
Poszło PW, gdybyś planował dłużej czekać z instalacją daj znać to poszukam gdzieś w okolicy, spokojnie dwa tygodnie wytrzymam. Dziękuję. Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer - co myślisz o przyklejeniu do dachu szyny takiej jak tu:

http://allegro.pl/szyna-montazowa-blacha-trapezowa-kolektory-panele-i5221671591.html

 

Myślałem, żeby przykleić dwie takie szyny w poprzek przyczepy i do tego przykręcić panel.

Powierzchnia kljenia wydaje się dość duża (2x 9cm x 120cm - przyjąłem 120 cm długości, bo panel ma 100cm szerokości, a szyna trochę musi wystawać z każdej strony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ryzykował tylko uszkodzenie panela, czy porysowanie przyczepy pewnie bym tego nie poprawiał. Perspektywa tego, że panel może wylądować w czyjejś szybie, albo coś gorszego skutecznie mnie przekonała do poprawy mocowania.

 

 

To jest właśnie istota tego, o czym tyle tu piszemy.

W tym miejscu wypada wspomnieć, że trwałość zamocowania (trzymania się panelu(i)) powinniśmy dokładnie sprawdzić przed każdym wyruszeniem z przyczepą w trasę i to bez względu na to, jak bardzo przyłożyliśmy się do prawidłowego montażu / klejenia!

Kristofer - co myślisz o przyklejeniu do dachu szyny takiej jak tu:

http://allegro.pl/szyna-montazowa-blacha-trapezowa-kolektory-panele-i5221671591.html

 

Myślałem, żeby przykleić dwie takie szyny w poprzek przyczepy i do tego przykręcić panel.

Powierzchnia kljenia wydaje się dość duża (2x 9cm x 120cm - przyjąłem 120 cm długości, bo panel ma 100cm szerokości, a szyna trochę musi wystawać z każdej strony)

 

Za trzy metry tego profilu (z wysyłką) zapłacisz 82 zł. Do tego dojdzie koszt jakichś uchwytów, czyli ogólny koszt jest niemal identyczny lub przynajmniej porównywalny do kosztu dedykowanych i markowych uchwytów "Solara".

W takiej sytuacji, sam bym takiego rozwiązania nie zastosował. Jeśli jednak zależy Ci na takim mocowaniu, to:

*ten profil jest dla paneli montowanych stacjonarnie

* wymaga on stosowania specjalnych uchwytów, do których przykręcany jest panel, a dostosowanych do kształtu profilu

* może być trudno dobrać odpowiednie uchwyty, które zapewnią minimum 30 - 35 mm odległość dolnej krawędzi ramy panelu, od powierzchni dachu (profil ma tylko 14 mm wysokości)

* nie jest dobrym pomysłem zasłanianie profilem, szczeliny chłodzącej na całej długości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Generalnie taką listwę mogłem mieć taniej niż w podanym linku (chodziło bardziej o przykładowy kształt profilu), ale coraz bardziej się przekonuję do uchwytów oryginalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

To jest właśnie istota tego, o czym tyle tu piszemy.

W tym miejscu wypada wspomnieć, że trwałość zamocowania (trzymania się panelu(i)) powinniśmy dokładnie sprawdzić przed każdym wyruszeniem z przyczepą w trasę i to bez względu na to, jak bardzo przyłożyliśmy się do prawidłowego montażu / klejenia!


 

Za trzy metry tego profilu (z wysyłką) zapłacisz 82 zł. Do tego dojdzie koszt jakichś uchwytów, czyli ogólny koszt jest niemal identyczny lub przynajmniej porównywalny do kosztu dedykowanych i markowych uchwytów "Solara".

W takiej sytuacji, sam bym takiego rozwiązania nie zastosował. Jeśli jednak zależy Ci na takim mocowaniu, to:

*ten profil jest dla paneli montowanych stacjonarnie

* wymaga on stosowania specjalnych uchwytów, do których przykręcany jest panel, a dostosowanych do kształtu profilu

* może być trudno dobrać odpowiednie uchwyty, które zapewnią minimum 30 - 35 mm odległość dolnej krawędzi ramy panelu, od powierzchni dachu (profil ma tylko 14 mm wysokości)

* nie jest dobrym pomysłem zasłanianie profilem, szczeliny chłodzącej na całej długości

 

Krzysztofie, chodzi mi o wyjaśnienie ostatniego punktu -  nie jest dobrym pomysłem zasłanianie profilem, szczeliny chłodzącej na całej długości

 

Czy chodzi o mocowanie panela na całej długości krótszego boku ? Chciałem także dla porównania pokazać takie mocowanie.

 

post-21-0-46449200-1428434620_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.