Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomnij :] Ja Twoją rozpoznam po panelu :ee: Będziemy sąsiadami :yay:

Ja w tym roku pojadę na wschód, na naszych campingach będę ciekawostką ze zwaloną instalacją solarną.

 

Przyszły akcesoria elektryczne będę miał zabawę w święta !

 

post-373-1427872726,26_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kristofer, czy mógłbyś troszkę jaśniej opisać ta powierzchnię klejenia tych uchwytów ;) (jak wiesz, będę montował) i tak się zastanawiam jak powierzchnia rantu/obrysu przylegająca tego uchwytu do dachu (patrząc na zdjęcie w tym temacie ma około 1cm szerokości) a długość to obrys jest większa niż np. powierzchnia kątownika np. 4cm(szer. kontownika) na 10cm jego długości x 2szt na narożnik.

Jak dla mnie to wychodzi, że zastosowanie takiego kątownika na każdym narożniku panela ma powierzchnię styku ok. 4x10x2=80cm2. Chyba, że te uchwyty wypełnia się całkowicie klejem ale to bez sensu :hmm:

|Nie neguję słuszności ich stosowania (uchwytów) tylko zastanawia mnie sposób liczenia powierzchni. 

Takich narożników z kątownika mamy 4 szt więc na panel by przypadało po 320cm2.

 

Dobrze, że mi chociaż odpada problem czy wzdłuż czy w poprzek bo mam 2 szt. kwadratowych paneli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dobrze, że mi chociaż odpada problem czy wzdłuż czy w poprzek bo mam 2 szt. kwadratowych paneli ;)

 

Nie możesz instalować kwadratowych ! Kwadratowe nie mają jednej krawędzi krótszej, jak mamy ocenić, że zrobiłeś to dobrze ?! Postaraj się je wymienić !

 

Dzisiaj z powodu śniegu prace tylko wewnętrzne. Mam nadzieję, że w tej wersji regulator będzie bezpieczny. Kable pozaciskane i podpięte (żeby nic się z nimi nie stało w trakcie podróży). 

 

post-373-0-76526500-1427908641_thumb.jpg post-373-0-11964300-1427908656_thumb.jpg

 

Po wymianie kabli i spięciu wszystkiego nadal ładuje !

 

post-373-0-64047500-1427908714_thumb.jpg

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz instalować kwadratowych ! Kwadratowe nie mają jednej krawędzi krótszej, jak mamy ocenić, że zrobiłeś to dobrze ?! Postaraj się je wymienić !

dobre :D.

Albo nie poddamy tego punktu ocenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że te uchwyty wypełnia się całkowicie klejem ale to bez sensu :hmm:

 

Łapy Solara, o których wspomina Krzysztof wykonane super. Są też tańsze jakieś noname, ale nie ma porównania. Te tańsze spokojnie można zastąpić kątownikiem Alu.

 

Jak wydawać kasę to Solara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wituś, a może robimy tak, by zaoszczędzić parę groszy primer kupimy na pół. Bo całej butelki Ty i Ja nie wykorzystamy, A tak jak pisał Kristofer szybko wysycha i nie nadaje się do użytku. Co Ty na to ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem u autoryzowanego przedstawiciela Sika w swojej wioseczce z zamiarem kupna Primera. Opowiedziałem co i do czego potrzebuję i dowiedziałem się, że zamiast 210 można śmiało zastosować 3N pod Sikaflex 252. 

Co do trwałości primerów - przed zastosowaniem warto przelać niewielką ilość primera do innego pojemnika, z którego dopiero będziemy pobierali środek. Nie można maczać nic wewnątrz oryginalnego opakowania!!! Dzięki temu, ponoć, nie zgalarowacieje i będzie można go używać za jakiś czas. Primery zachowują swoje właściwości nawet  po okresie sugerowanej przydatności. Dopiero rozwarstwienia i zżelowanie świadczą o zużyciu/przeterminowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wituś, a może robimy tak, by zaoszczędzić parę groszy primer kupimy na pół. Bo całej butelki Ty i Ja nie wykorzystamy, A tak jak pisał Kristofer szybko wysycha i nie nadaje się do użytku. Co Ty na to ??

Tak nie ma problemu, ja potrzebuję trochę. Odezwę się po świętach.

Wczoraj byłem u autoryzowanego przedstawiciela Sika w swojej wioseczce z zamiarem kupna Primera. Opowiedziałem co i do czego potrzebuję i dowiedziałem się, że zamiast 210 można śmiało zastosować 3N pod Sikaflex 252.

Co do trwałości primerów - przed zastosowaniem warto przelać niewielką ilość primera do innego pojemnika, z którego dopiero będziemy pobierali środek. Nie można maczać nic wewnątrz oryginalnego opakowania!!! Dzięki temu, ponoć, nie zgalarowacieje i będzie można go używać za jakiś czas. Primery zachowują swoje właściwości nawet po okresie sugerowanej przydatności. Dopiero rozwarstwienia i zżelowanie świadczą o zużyciu/przeterminowaniu.

Ciężko to kupić jak cholera. Znalazłem od ręki tylko u jedego sprzedawcy allegro. W mojej wiosce Katowice klej można kupić primera nie, świadczy to o jego dużej popularności :) nawet w serwisach karawaningowych.

 

Jak trafiłeś do swojego sprzedawcy ? Czemu chcesz kupić inny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

210 mogłem mieć na zamówienie (na wtorek do odbioru). 3N od ręki był i zaufałem sprzedawcy o zapewnieniach co do właściwości i skuteczności. Cena podobna więc nie chodziło mi o oszczędność. Ponoć skład jest prawie taki sam, tylko 3N dodatkowo na porowate powierzchnie się nadaje.

 

Do sprzedawcy trafiłem przez Stefa http://www.chemall.pl/index.php?route=information/contact

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Primer 210 na allegro. Czekam na przesyłkę, po użyciu (oczywiście przeleję do innego opakowania), mogę komuś odstąpić, to znaczy sprezentować. Sikaflex 252 również powinien mi zostać, ponieważ mam dwa kartusze. Nie wiem tylko kiedy będę kleił. Może w ten, a może dopiero w następny weekend. Jak by co to piszcie, po co ma się marnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Was wszystkich, że to akurat mnie przypadła taka rola i zwracam Waszą uwagę na różne nieprawidłowości oraz "wytykam" niektóre błędy, ale jak nie ja, to zrobi to ktoś inny, więc i tym razem opiszę własny pogląd na kwestię zastępowania polecanego i sprawdzonego podkładu, zupełnie innym.

 

"Primer 210" jest dedykowany dla Sikaflex 252 (252i) akurat dla podłoży, które są zastosowane u nas, czyli dachy przyczep kempingowych, kamperów (powierzchnie lakierowane) oraz z drugiej strony - uchwyty.

Uchwyty kupujemy gotowe lub wykonujemy we własnym zakresie. Gotowe są z odpowiedniego tworzywa (P-210 gruntuje to tworzywo idealnie - sprawdziłem), natomiast wykonywane własnoręcznie, to najczęściej kątowniki z aluminium lub z anodyzowanego aluminium. Wszystkie te powierzchnie nie są porowate.

 

post-8228-0-25807900-1428189814_thumb.jpg

 

 

"Primer-3N" ma z kolei zastosowanie wyłącznie dla podłoży porowatych, jak np. cegła, beton, stal konstrukcyjna itp. Nie nadaje się też do tworzyw sztucznych. Dodatkowo posiada dużo dłuższy czas wysychania.

 

post-8228-0-21978200-1428189812_thumb.jpg

 

Dla mnie, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o danym produkcie, zawsze jest jego producent, natomiast dystrybutorzy (nawet z tzw. autoryzacją), dealerzy, sprzedawcy, handlowcy i cała reszta osób mająca jedynie kontakt wzrokowy z danym produktem, nie musi posiadać w 100 % rzetelnych informacji, o czym wielokrotnie miałem okazję się przekonać. Często taka informacja jest na zasadzie "przypuszczeń" lub "wydaje mi się".

W świetle danych producenta, moim zdaniem, "Primer-3N" nie nadaje się do "naszych" celów, chyba że ktoś ma dach z betonu, a uchwyty ze stali.

W kwestii trwałości jednego i drugiego "primera", to jest ona identyczna. Z moich doświadczeń wynika, że bez względu na to, czy wkłada się pędzelek do opakowania, czy nie, to pewność zachowania parametrów jest do miesiąca czasu.

 

post-8228-0-10802700-1428189810_thumb.jpg

 

Ważne jest, aby nie zanieczyścić preparatu i po pracy szybko zamknąć buteleczkę (dokładnie). Ja umieściłem ją na drzwiach lodówki w najcieplejszym miejscu - preparat wytrzymał trochę dłużej.

 

Całkowicie sprawdzone preparaty do klejenia uchwytów paneli solarnych, do lakierowanych dachów przyczep i kamperów, to: odtłuszczacz "Cleaner-205", podkład "Primer-210" (210T) i klej "Sikaflex 252" (252i).

PS
Widzę, że przegapiłem kilka pytań i wcześniejsze posty, ale sami wiecie - okres świąteczny.
Postaram się odpowiedzieć wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Primer 210 na allegro. Czekam na przesyłkę, po użyciu (oczywiście przeleję do innego opakowania), mogę komuś odstąpić, to znaczy sprezentować. Sikaflex 252 również powinien mi zostać, ponieważ mam dwa kartusze. Nie wiem tylko kiedy będę kleił. Może w ten, a może dopiero w następny weekend. Jak by co to piszcie, po co ma się marnować.
Chętnie kupię komplet ! Mam już strunę, jak rodzina nie zauważy, może uda mi się dzisiaj wymknąćna chwilę i przetestować odcinanie profili z dachu!

 

Przepraszam Was wszystkich, że to akurat mnie przypadła taka rola i zwracam Waszą uwagę na różne nieprawidłowości oraz "wytykam" niektóre błędy, ale jak nie ja, to zrobi to ktoś inny, więc i tym razem opiszę własny pogląd na kwestię zastępowania polecanego i sprawdzonego podkładu, zupełnie innym."Primer 210" jest dedykowany dla Sikaflex 252 (252i) akurat dla podłoży, które są zastosowane u nas, czyli dachy przyczep kempingowych, kamperów (powierzchnie lakierowane) oraz z drugiej strony - uchwyty.Uchwyty kupujemy gotowe lub wykonujemy we własnym zakresie. Gotowe są z odpowiedniego tworzywa (P-210 gruntuje to tworzywo idealnie - sprawdziłem), natomiast wykonywane własnoręcznie, to najczęściej kątowniki z aluminium lub z anodyzowanego aluminium. Wszystkie te powierzchnie nie są porowate.http://forum.karawaning.pl/public/style_images/master/attachicon.gif S_x 210.jpg"Primer-3N" ma z kolei zastosowanie wyłącznie dla podłoży porowatych, jak np. cegła, beton, stal konstrukcyjna itp. Nie nadaje się też do tworzyw sztucznych. Dodatkowo posiada dużo dłuższy czas wysychania.http://forum.karawaning.pl/public/style_images/master/attachicon.gif S_x 3n.jpgDla mnie, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o danym produkcie, zawsze jest jego producent, natomiast dystrybutorzy (nawet z tzw. autoryzacją), dealerzy, sprzedawcy, handlowcy i cała reszta osób mająca jedynie kontakt wzrokowy z danym produktem, nie musi posiadać w 100 % rzetelnych informacji, o czym wielokrotnie miałem okazję się przekonać. Często taka informacja jest na zasadzie "przypuszczeń" lub "wydaje mi się".W świetle danych producenta, moim zdaniem, "Primer-3N" nie nadaje się do "naszych" celów, chyba że ktoś ma dach z betonu, a uchwyty ze stali.W kwestii trwałości jednego i drugiego "primera", to jest ona identyczna. Z moich doświadczeń wynika, że bez względu na to, czy wkłada się pędzelek do opakowania, czy nie, to pewność zachowania parametrów jest do miesiąca czasu.http://forum.karawaning.pl/public/style_images/master/attachicon.gif S_x 3_n.jpgWażne jest, aby nie zanieczyścić preparatu i po pracy szybko zamknąć buteleczkę (dokładnie). Ja umieściłem ją na drzwiach lodówki w najcieplejszym miejscu - preparat wytrzymał trochę dłużej.Całkowicie sprawdzone preparaty do klejenia uchwytów paneli solarnych, do lakierowanych dachów przyczep i kamperów, to: odtłuszczacz "Cleaner-205", podkład "Primer-210" (210T) i klej "Sikaflex 252" (252i).PSWidzę, że przegapiłem kilka pytań i wcześniejsze posty, ale sami wiecie - okres świąteczny.Postaram się odpowiedzieć wkrótce.
Ile czkaleś po nałożeniu primera, czas minimalny wystarczy czy lepiej robić to dzień później ? Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że lutowanie nie zaszkodzi. Ja kupiłem rożne zagniatarki więc zagniatam, od kilku lat, wszystko w przyczepie. Te narzędzia bardzo ułatwiają i przyspieszają wszelkie prace instalacyjne. Gdzieś kiedyś czytałem, że przy większych natężeniach sie nie lutuje bo cyna spłynie po rozgrzaniu. Tu pewnie nie ma to znaczenia. Sam wtyk jest tak przemyślany, ze nic złego sie nie wydarzy.

Jeżeli cyna z połączenia wypłynie to już dużo wcześniej nie masz izolacji na przewodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.